Lenkijos akcijų rinkos apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Autorius: traders.lt Data: 2023-09-17 00:16 Komentarai: (0)
Šiais metais Lenkijos akcijų rinkoje turime pozityvias nuotaikas, nes nuo šių metų pradžios pabrango absoliučios daugumos stambiųjų šios šalies įmonių ir bankų nuosavybės vertybiniai popieriai. 


WIG20

Apžvelgdami ir analizuodami praėjusio ketvirčio Varšuvos biržoje kotiruojamų didžiausių bendrovių ir bankų veiklos rezultatus mes įprastai orientuosimės į WIG20 indekso atstoves. WIG20 - tai dvidešimties didžiųjų kompanijų ir bankų, kurių akcijomis prekiaujama Varšuvos biržoje ir kurios yra likvidžiausios, indeksas.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Lenkijos kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Kaip įprasta pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%) bei turto grąžos (ROA%) ir naujausius santykinius finansinius rinkos vertės rodiklius.
 
Atkreipiame dėmesį, kad iki šiol savo ketvirčio veiklos rezultatų nepaviešino LPP, Allegro bei PGE. Kadangi padaugėjo (prieš metus per antrą ketvirtį buvo vos vienas toks atvejis, o per praėjusį ketvirtį jau net penki) analizuojamo indekso atstovių, kurios fiksavo savo veiklos rezultatų kritimą, tad nieko stebėtino, jog smuktelėjo bendros veiklos rezultatų pokyčių medianos, ir EBITDA pelnų procentinis pokyčio rodiklis išliko mažesnis už pajamų. Tas pats fiksuota ir paslaugų šakoje, finansų sektoriuje (tiesa, EBITDA pelnų pokyčių medianinis procentinis rodiklis tapo didesnis už pajamų), o prekybos sektoriuje krito tik pajamų pokyčių procentinis medianinis rodiklis. Tuo tarpu Lenkijos pramonėje veiklos rezultatų pokyčių medianos tapo neigiamomis, ir tai nestebina, nes tiek KETY, tiek JSW bei KGHM Polska Miedz fiksavo pajamų ir EBITDA pelnų kritimą.

Labiausiai savo veiklos rezultatus tarp WIG20 atstovių, kurių duomenys žinomi, per praėjusį ketvirtį pagerino du bankai, t.y. mBank bei Alior Bank ir Lenkijos draudimo milžinė PZU, kuri tuo pačiu kontroliuoja Lietuvos draudimą. Be to, eilinį ketvirtį iš eilės savo pajamas ir pelnus kilstelėjo prekybos centrus, kuriuose prekiaujama maisto produktais, valdanti Dino Polska, energijos milžinė PKN Orlen, kuri veiklą vykdo ir Lietuvoje, bei kiti į analizuojamą indeksą įeinantys bankai. 

Šįkart stambiausias ketvirčio EBITDA maržas sugeneravo draudimo atstovė PZU, kuri veiklą vykdo ir mūsų šalyje, bei skolų valdymu užsiimantis Kruk. Bendra šio rodiklio mediana, palyginus su 2022 metų antru ketvirčiu, paaugo, kaip ir paslaugų srityje. Tuo tarpu EBITDA pelningumo mediana krito tiek Lenkijos pramonėje, tiek tarp finansų institucijų bei prekybos sektoriuje. Tarp šešiolikos analizuojamo indekso narių, kurių duomenys žinomi, savo maržas kilstelėjo tik vos keturios.Kalbant apie kitą pelningumo rodiklį, t.y. ROA arba turto grąžą, jo prieaugiu per praėjusį ketvirtį, palyginus su 2022 metų tuo pačiu laikotarpiu, pasižymėjo tik penkios Varšuvos biržose atstovės, dviejų atveju šis rodiklis nepakito, o likusių net devynių - smuktelėjo. Tad nieko stebėtino, jog bendra ROA mediana susitraukė daugiau nei dvigubai, t.y. nuo 1,7 iki 0,8 procento. Tas pats pasakytina apie pramonę, be to, kritimas fiksuotas ir paslaugų šakoje, o štai finansų ir prekybose sektoriuose šio pelningumo rodiklio mediana paaugo. Tarp WIG20 indekso narių didžiausiomis turto grąžomis gali pasigirti Kety, prekybos tinklų valdytoja Dino Polska bei finansų sektoriuje besidarbuojantis Kruk. Tuo tarpu mBank minimas pelningumo rodiklis buvo neigiamas. 

Kaip įprasta pateikiame analizuojamų mūsų kaimyninės šalies bankų ir įmonių naujausius rinkos vertės rodiklius. Bendri medianiniai P/E, P/BV, P/S ir EV/EBITDA duomenys iš tiesų šiuo metu yra labai žemi, tad galima kalbėti apie per didelį Lenkijos akcijų rinkos nuvertinimą. Žemiausiais rinkos vertės rodikliais, išskyrus dividendinį pajamingumą, išsiskiria pramonės šaka, o didžiausiais - prekybos įmonės. 

Tarp dvidešimties stambiųjų Lenkijos bankų ir įmonių, kurių akcijomis prekiaujama Varšuvos biržoje, šiais metais krito vos keturių rinkos vertė, tad logiška, jog bendra akcijų kainų pokyčių mediana yra teigiama ir siekia net 20,1 procento. Praėjusiais metais padėtis buvo kardinaliai priešinga, t.y. tuomet ūgtelėjo vos trijų įmonių kapitalizacija, o bendra akcijų kainų pokyčių mediana siekė minus aštuonioliką procentų. Nuo šių metų pradžios daugiausiai šoktelėjo Lenkijos finansų sektoriaus narių rinkos vertė, o štai pramonės bendrovių akcijų kainų pokyčių mediana yra neigiama.
 
Daugiausiai uždirbo tie, kurie 2023 metų pradžioje įsigijo Alior Bank nuosavybės vertybinių popierių, kurių kaina pašoko net virš penkiasdešimties procentų. Be to, pastebimiau pakilo pramonės atstovės KETY, skolų valdymu užsiimančio Kruk bei dviejų bankų, t.y. mBank bei Santander Bank rinkos vertė. Labiausiai tarp nagrinėjamo indekso atstovių šiais metais atpigo prekybos įmonės Pepco akcijos, kurių kaina krito trisdešimt vienu procentu, bei taip pat pastebimiau susitraukė anglių kasybos įmonės JSW bei Cyfrowy Polsat kapitalizacija. 


Po augimo periodo WIG20 indeksas vėl atsidūrė korekcinėje fazėje bei nukrito žemiau augimo trendo linijos. 
Alior Bank akcijų kaina šiuo metu testuoja dabartinio augimo trendo liniją, po ko paaiškės tolimesnė jos kryptis. Jei šis lygis atlaikys, tuomet sulauksime naujos augimo bangos, na o priešingu atveju lauktų didesnė korekcija.
KETY akcijų kaina pakilo virš ankstesnio piko, na o dabar panašu į tai, kad sulaukėme šio judesio tvarumo testavimo, tuo pačiu bus patestuota ir dabartinio augimo trendo linija, po ko paaiškės tolimesnė kryptis.
Pepco akcijų kaina nukrito žemiau anksčiau suformuoto dugno. Jei paaiškės, jog tai tvarus judesys, kritimas gali prasitęsti.
Po korekcijos JSW  akcijų kaina šiuo metu eilinį mėnesį iš eilės išlieka horizontalioje - konsolidacinėje fazėje. 
Cyfrowy Polsat akcijų kaina nukrito žemiau anksčiau suformuoto dugno, tad padidėjo dar didesnio kritimo rizika.
Allegro akcijų kaina ištrūko iš augimo kanalo pro apatinę dalį bei išlieka korekciniame kanale. 
Asseco Poland akcijų kaina ir toliau išlieka horizontaliame - konsolidaciniame kanale.
CD Projekt akcijų kaina pakilo iki anksčiau buvusio palaikymo lygio, kuris dabar tapo pasipriešinimo lygiu ir šiuo metu ties juo konsoliduojasi.
Po pasiekto naujo rekordinio lygio sulaukėme Dino Polska akcijų kainos korekcijos bei šiuo metu testuojamas ankstesnio piko lygis. Jei šis lygis atlaikys, sulauksime naujos augimo bango, na o tvaraus pralaužimo atveju lauktų didesnė korekcija.
KGHM Polska Miedz akcijų kaina eilinį mėnesį iš eilės išlieka konsolidacinėje fazėje.
Kruk akcijų kaina po korekcinio - konsolidacinio periodo pajudėjo į viršų ir pasiekė naujus rekordinius lygius. Tiesa, šiuo metu testuojama dabartinio augimo trendo linija, po ko paaiškės tolimesnė akcijų kainos kryptis.
LPP akcijų kaina atšoko ir beveik pasiekė prieš korekciją buvusį užfiksuotą piką, na o dabar eilinį mėnesį iš eilės turime konsolidaciją prieš sekantį žingsnį.
Po augimo periodo vėl turime mBank akcijų kainos korekciją, be to, šiuo metu testuojama dabartinio augimo trendo linija, po ko paaiškės tolimesnė kryptis.
Po konsolidacinio periodo Orange Polska akcijų kaina bando pradėti naują augimo etapą ir juda prie paskutinės pasiekto viršūnės, po kurios patestavimo paaiškės tolimesnė kryptis.
Bank Pekao akcijų kaina po augimo periodo, kurio metu buvo pasiekta anksčiau suformuota viršūnė, šiuo metu yra atsidūrusi korekcinėje fazėje.
Po augimo periodo PGE akcijų kaina šiuo metu yra korekcinėje fazėje bei testuoja augimo trendo liniją.
PKN Orlen akcijų kaina ir toliau išlieka korekcinėje - konsolidacinėje fazėje.
Po augimo periodo PKO BP akcijų kaina šiuo metu yra atsidūrusi korekcinėje fazėje.
PZU akcijų kaina pakilo virš prieš korekciją buvusio pasiekto piko ir pajudėjo link naujų rekordinių lygių.
Santander Bank akcijų kaina pakilo iki prieš korekciją buvusio pasiekto piko, na o dabar sulaukėme naujos korekcijos.Autorius: TI


Dar daugiau apžvalgų rasite mūsų tinklapio straipsnių skiltyje Apžvalgos (bei nuspaudę šią aktyvuotą nuorodą)
 
Dar nėra komentarų