Bitcoin ir rekordai

» Straipsniai » Apžvalgos
Be jokios abejonės 2017 metų žvaigžde tapo vis labiau populiarėjanti virtuali valiuta bitcoin ir kitos kritovaliutos, kurių vertės iš ties pašoko itin įspūdingai.
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2017-12-30 23:19 Komentarai: (0)
Vėl kupini augimo ir verčių didėjimo bei rekordų metai. Žinoma, be jokios abejonės 2017 metų žvaigžde tapo vis labiau populiarėjanti virtuali valiuta bitcoin ir kitos kritovaliutos, kurių vertės iš ties pašoko itin įspūdingai. Absoliučiai daugumos pasaulio šalių akcijų rinkų pagrindiniai indeksai fiksavo prieaugius, be to, sustiprėjo mūsų valiuta euras.

Bitcoin, bitcoin ir dar kartą bitcoin

Tai gali kažkam patikti, arba priešingai - nepatikti, tačiau faktas lieka faktu, 2017 metų neabejotina super įspūdinga žvaigžde finansų ir valiutų rinkose tapo populiariausia pasaulyje virtuali valiuta bitcoin, kurios žinomumas ir populiarumas per metus gerokai šoktelėjo, na o naujienų ir straipsnių, kuriuose būtų minimas šios valiutos pavadinimas, kiekis pastebimai pašoko ir ne tik specialios paskirties tinklapiuose, tačiau ir masinėje žiniasklaidoje.

Verta atkreipti dėmesį, kad tai jau ne pirmas toks spartus ir iš ties itin įspūdingas minimos kriptovaliutos vertės šuolis, nes praeityje ne kartą buvo fiksuojamas panašus reiškinys, t.y. staigus bitcoin kainos šoktelėjimas, ir po to korekcija, vertės kritimas ir taip vadinamas garo nuleidimas. Paskutinį kart prieš tai taip buvo 2013 metais, kuomet minimų metų pabaigoje šios virtualios valiutos kaina irgi pastebimai pakilo ir pasiekė naują savo visų laikų absoliučiai rekordinį lygį. Bet dar nesibaigus minėtiems metams, prasidėjo bitcoin korekcija, kuri tęsėsi per visus 2014 metus ir šios kriptovaliutos vertė tuomet nuo buvusio piko gan pastebimai smuktelėjo.

Paties bitcoin, bei kitų virtualių valiutų rinkos dydis ir likvidumas specialiose kriptovaliutų biržose, lyginant su įprastomis tradicinėmis valiutomis, iš ties yra itin kuklus, tad kaip ir bet kokios nelikvidžios kompanijos akcijų atveju, gerokai svyruoja jų vertės. Be to, ilgą laiką iš šios valiutos galima buvo uždirbti tik augant jos kainai, tad tai dar vienas svarbus aspektas.

Finansų rinkose ir gyvenime niekada netrūksta tų, kurie nori uždirbti kuo daugiau įdedant tuo pačiu kuo mažiau pastangų, be to, visuomet dalis žmonių būna nusiteikę rizikuoti, bandyti laimę, žaisti ir t.t., kitaip tariant, iš prigimties yra azartiški. Jei jų nebūtų, tuomet nebūtų įvairių loterijų bei azartinių žaidimų paklausos visuomenės tarpe. Be to, žmonėms reikia naujų idėjų, pasiūlymų, pokyčių, kurie gerina - lengvina jų gyvenimą, daro ji patogesniu. Svajotojų buvo, yra ir bus. O kur dar tas faktas, jog pasaulyje Centrinių bankų vykdytų ekspansinių monetarinių politikų dėka šiuo metu yra gerokai padidėjusi bendra pinigų masė bei dirbtinai palaikoma bendra pasaulinė paklausa, be to, skolinimosi kaštai yra žemi. Daugelio aktyvų (akcijų, skolos vertybinių popierių, žaliavų, nekilnojamo turto ir kitų) kainos jau yra gerokai išpūstos, tad natūralu, jog dalies investuotojų jau netenkina esama ir galima potenciali investicijų į šiuos aktyvus grąža, tad ieškoma alternatyvų, kurios pasižymėtų didele grąža ir potencialu. O kur dar užvaldantis godumas ir neklystamumo jausmas. Akivaizdu, jog viena iš tokių alternatyvų tapo bitcoin ir kitos virtualios valiutos.

Tiesa, toli gražu ne visi rinkos dalyviai taip optimistiškai buvo ir yra nusiteikę kriptovaliutų ir jų būsimų perspektyvų atžvilgiu. Tačiau nepaisant jų nuogąstavimų ir kartais netgi itin negatyvių pasisakymų, virtualių valiutų vertė ir jų žinomumas per 2017 metus gerokai šoktelėjo, o ypač per ketvirtąjį ketvirtį. Taip, bitcoin kainos šuolis jau dabar yra vadinamas absoliučiai rekordiniu per visą istoriją, t.y. tai didžiausias visų laikų spekuliacinis burbulas, tačiau tuo pačiu reiktų prisiminti, kad šiuo metu pasaulyje yra absoliučiai rekordinė pinigų masė, o skolų ir įsiskolinimo lygis taip pat yra itin aukštas, tad minėtas taip vadinamas rekordinis burbulas yra tik sąlyginis.

Sunku pasakyti, ar po korekcijos ir garo nuleidimo sulauksime dar vieno bitcoin ir kitų virtualių valiutų kainų augimo etapo, tačiau šiuo metu jų vertės jau yra gerokai išpūstos, na o galimos jų plataus naudojimo ateityje perspektyvos gali būti pervertintos, bent šiuo metu. Paskutinio taip vadinamo dot-com internetinio bumo metu irgi daugelio technologijų kompanijų akcijų vertės buvo išpūstos tikintis, kad jos uždirbs daug pinigų. Ir galiausiai būtent taip ir nutiko, t.y. šios bendrovės su laiku ėmė didinti tiek savo pajamas, tiek pelnus, tačiau iki to laiko dar teko palaukti, na o praėjusio amžiaus pabaigoje ir šio amžiaus pradžioje buvęs optimizmas technologijų bendrovių atžvilgiu tuomet buvo gerokai perdėtas ir susidarė standartinis burbulas. Kaip visi žinome, visi burbulai ir perdėti lūkesčiai visuomet anksčiau ar vėliau pasibaigia vienodai - nusileidimu ant žemės ir grįžimu į realybę.

FED įvykdė savo planus

Tuo tarpu Amerikos Centrinio banko atstovai pagaliau įvykdė iš anksto nusistatytus savo planus bei per 2017 metus tris kartus po 0,25 procento padidino savo bazinę palūkanų normą, kitaip tariant dar labiau sugriežtino savo pinigų politiką. Taip buvo padaryta netgi nepaisant to, jog metinė bazinė infliacija Amerikoje vis dar nepasiekė FED nustatyto dviejų procentų arba artimo jam lygio, tačiau kita vertus bedarbystė dar labiau smuktelėjo ir toliau tęsėsi ekonomikos augimas, kuris netgi paspartėjo.

Be to, rudens pradžioje, kaip ir buvo laukiama, Amerikos Federalinio Rezervų banko atstovai paskelbė apie tai, kad jie priėmė sprendimą pradėti mažinti kiekybinio švelninimo metu iki rekordinio lygio išsipūtusį šio banko balansą. Šis procesas prasidėjo nuo spalio mėnesio, tiesa, iš pradžių Centrinis bankas savo valdomų aktyvų kiekį mažino po truputį, tačiau pagal planą jau nuo 2018 metų pradžios balanso mažinimo procesas įgaus didesnes apimtis ir su laiku jos vis labiau turėtų augti. Tad tai dar vienas žingsnis link Amerikoje vykdomos monetarinės politikos dar didesnio sugriežtinimo po to, kai ji prieš tai itin ilgą laiką buvo neįprastai labai ekspansinė.

2018 metais Amerikos Centrinio banko nariai taip pat kaip ir 2017 metais planuoja tris kartus padidinti savo bazinę palūkanų normą po 0,25 procento. Kitaip tariant, FED dabar yra monetarinės politikos griežtinimo fazėje ir tai daroma tam, kad šalies ekonomika neperkaistų. Prognozuojama, kad didžiausios pasaulyje ekonomikos augimas ir toliau išliks spartus, na o papildomą stimulą augimui turėtų suteikti taip vadinamas fiskalinis stimuliavimas susijęs su mokesčių mažinimu. Bedarbystė irgi turėtų dar kiek smuktelėti, tad tikimasi, jog susitraukusi darbo rinka darys spaudimą algų didėjimo kryptimi, kas tuo pačiu paspartins kainų prieaugį, ko taip pageidauja Amerikos pinigų politikos vykdytojai.

Tuo tarpu euro zonoje bazinė palūkanų norma ir toliau išliko nepakeista bei sudaro apvalų nulį, o aktyvų supirkimo programos vykdymas dar buvo pratęstas iki kitų metų rugsėjo mėnesio, tiesa, mėnesinė šios programos vertė nuosekliai mažinama, tad galima teigti, jog Europos Centrinis bankas irgi kiek apkarpo savo itin ekspansinės arba švelnios monetarinės politikos apimtis.

Kita vertus, nepaisant Europoje paspartėjusio bendrojo vidaus produkto augimo, mažėjančios bedarbystės, euro zonos Centriniam bankui, kaip ir Amerikos bei kai kurių kitų šalių Centriniams bankams vis dar nepavyksta pasiekti nusistatyto ir norimo tvaraus metinio kainų augimo tempo. Tad atsižvelgiant į tai, Europos Centrinio banko atstovai pasilieka sau galimybę ir toliau tęsti ekspansinę pinigų politiką ir galbūt ją esant poreikiui dar labiau sušvelninti.

Pagerėjusi padėtis euro zonos ekonomikoje ir paspartėjęs jos augimas bei dar labiau į praeitį nutolusi skolų krizė ir su tuo susijusi rizika lėmė tai, kad atsigavo mūsų valiuta euras, kuris per praėjusius metus sustiprėjo daugelio valiutų atžvilgiu, ir ypač Amerikos dolerio atžvilgiu nepaisant to, jog šioje šalyje paspartėjo monetarinės politikos griežtinimas. Žinoma, kaip minėta, bendroje valiutos sąjungoje taip pat kiek buvo sugriežtinta pinigų politika, ir egzistuoja lūkesčiai, kad anksčiau ar vėliau šis procesas įgaus dar didesnes apimtis.

Nepasitvirtino nerimas dėl D.Trump

Vienas iš pagrindinių besibaigiančių šių 2017 metų akcentų buvo nerimas dėl naujojo Amerikos prezidento Donald Trump, kuris sensacingai laimėjo 2016 metų rinkimus, ir jo komandos politikos bei su tuo susijusios rizikos ir nežinomybės. Kai kurie verslo, finansų pasaulyje žinomi žmonės apskritai naująjį Amerikos prezidentą tiesiai šviesiai vadino nevėkšla ir nemokša bei netgi bepročiu, kurio valdymo laikotarpiu galime sulaukti rimtų problemų ir krizių.

Iš tiesų, prezidento rinkimų kampanijos metu Donald Trump norėdamas pritraukti kuo daugiau rinkėjų dėmesio ir vėliau gauti iš jų balsus, gana agresyviai reiškėsi ir kalbėjo bei kai kurie iš jo pasisakymų ir gausių pažadų buvo vertinami nevienareikšmiškai, vadinti populistiniais ir laikomi kaip galimas potencialios rizikos šaltinis, tad nerimaujančius dėl naujojo Amerikos prezidento ir jo komandos būsimos politikos iš tiesų galima suprasti. Tačiau kaip ir daugeliu atveju kalbant apie rinkimus, norint laimėti žadėti galima daug ką, tačiau juos laimėjus, tikrai toli gražu ne visi pažadai būna įgyvendinti, arba jie kiek ar gan pastebimai pakinta, pasikeičia.

Po inauguracijos Donald Trump dar kurį laiką bandė išlaikyti tą patį agresyvų stilių, tačiau jam greitai buvo leista suprasti, jog Amerika - tai nėra karalystė, o jis nėra šios šalies karalius, t.y. egzistuoja valdžios pasidalijimas ir demokratiniu principu paremtas sprendimų priėmimas. Pirmąjį antausį naujasis Amerikos prezidentas gavo tuomet, kai pavasarį nebuvo priimta ir patvirtinta jo komandos parengta sveikatos priežiūros reforma, kas rinkos dalyvių tarpe sukėlė tam tikrą nerimą ir netikrumo jausmą.

Vis dėl to pažadai įvykdyti plataus masto mokesčių reformą šalyje, t.y. sumažinti mokesčius verslui ir gyventojams, bei įgyvendinti verslo priežiūros mažinimą ir padidinti valstybės išlaidas infrastruktūros srityje paėmė viršų ir Amerikos akcijų rinkoje toliau prasitęsė ralis bei naujų absoliučiai rekordinių lygių šturmavimas. Beje, augimas per 2017 metus fiksuotas absoliučiai daugumoje pasaulio šalių akcijų rinkose ir tai susiję su paspartėjusiu globaliu ekonomikos augimu ir pozityviais lūkesčiais dėl būsimų perspektyvų.

Galiausiai artėjant šių metų pabaigai rinkos dalyviai sulaukė dovanos iš Amerikos valdžios, kuri patvirtino didelio ir senokai buvusio masto mokesčių reformą šalyje. Taigi, Donald Trump ir jo komandai jau pavyko įgyvendinti vieną iš esminių savo rinkiminių pažadų, kas turėtų sustiprinti pasitikėjimą juo. Tiesa, kai kurie nerimauja, kad mokesčių mažinimo efektas nebus toks pozityvus kaip tikisi valdžios atstovai, tad potencialiai sumažėsiančios pajamos iš mokesčių padidins Amerikos biudžeto deficitą.

Naujasis Amerikos prezidentas taip pat norėtų sumažinti šiuo metu šalyje esančias verslo reguliavimo ir priežiūros apimtis. Kaip buvęs verslininkas Donald Trump puikiai supranta, ko reikia šios srities atstovams, tad jeigu kitais metais pavyktų įgyvendinti ir šį pažadą, tuomet, žinoma, jog tai dar labiau teigiamai paveiktų investuotojus, jau nekalbant apie perspektyvą, jog su laiku gali būti padidintos valstybės išlaidos infrastruktūros srityje.

2018 metų iššūkiai ir rizikos

Kur link naujaisiais metais pasuks bitcoin ir kitų kriptovaliutų kryptis?, toks klausimas šiuo metu tikrai kamuoja daugelį iš mūsų.

Ar FED su nauju vadovu pavyks pasiekti užsibrėžtus tikslus bei ar jų vykdomas monetarinės politikos griežtinimas ir su tuo susijęs skolinimosi branginimas nepakenks Amerikos ekonomikai, finansų rinkoms?

Ar Amerikos ir Europos bei kitų šalių Centriniams bankams pagaliau pavyks pasiekti norimą metinės infliacijos lygį?

Ar Europos Centrinis bankas kitais metais pagaliau galutinai nutrauks savo vykdomą aktyvų supirkimą ir sugriežtins savo politiką?

Kaip Amerikos ekonomiką ir šios šalies biudžetą paveiks mokesčių mažinimas?

Kaip seksis Amerikos prezidentui Donald Trump ir jo komandai toliau įgyvendinti savo planus ir pažadus?


Į šiuos ir kitus klausimus atsakymus gausime būtent 2018 metais ir nuo jų priklausys investuotojų ir spekuliantų nuotaikos, įvykiai bei kryptys finansų rinkose. Tad gerų ir pelningų jums Naujųjų metų!!!


Pastaba, lentelėse 7m.vid.% - tai pastarųjų septynerių metų metinės grąžos, vertės ar kainos pokyčio vidurkis.
 
Dar nėra komentarų