Baltijos akcijų rinkos apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Autorius: traders.lt Data: 2024-09-08 00:48 Komentarai: (0)
Apžvelgiamo OMX Baltic Benchmark GI indekso narių rinkos vertės rodikliai ir toliau išlieka itin žemi (ypač kalbant apie mūsų šalies atstoves), o tai rodo apie per didelį jų akcijų, kurių absoliuti dauguma šiais metais atpigo, nuvertinimą.


OMX Baltic Benchmark GI

Norėdami apžvelgti Vilniaus, Rygos ir Talino biržose kotiruojamų kompanijų ir bankų praėjusio ketvirčio veiklos rezultatus, mes tradiciškai orientuosimės į OMX Baltic Benchmark GI indeksą sudarančias bendroves ir bankus. Būtent šis indeksas objektyviausiai atspindi padėtį Baltijos biržose, todėl šioje apžvalgoje jis ir bus pagrindinis orientyras.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Baltijos šalių kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Kaip įprasta pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%) bei turto grąžos (ROA%) ir naujausius santykinius finansinius rinkos vertės rodiklius.  

Atkreipiame dėmesį, kad mūsų analizuojamo indekso sudėtyje įvyko pokyčiai, t.y. iš jo pasitraukė Hepsor, o į jį įtrauktos DelfinGroup bei Pieno Žvaigždės (kompanija vis dar nepaviešino savo antrojo ketvirčio veiklos rezultatų).



Kaip matome pateiktoje lentelėje, per 2024 metų antrąjį ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, tik pramonėje paaugo veiklos rezultatų pokyčių medianos procentine išraiška. Tuo tarpu tiek kalbant apie bendras pajamų ir EBITDA pelnų pokyčių medianas, tiek apie kitas apskaičiuotas veiklos rezultatų pokyčių medianas (Lietuvos atveju tik EBITDA pelnų pokyčių mediana), fiksuotas neigiamas reiškinys, t.y. jų kritimas, o ypač finansų sektoriuje, kur EBITDA pelnų pokyčių mediana procentine išraiška apskritai tapo neigiama (kaip ir tarp Estijos atstovių).

Tarp apžvelgiamų kompanijų ir bankų šįkart labiausiai savo veiklos rezultatus, lyginant su praėjusių metų antruoju ketvirčiu, kilstelėjo mūsų šalies atstovė Vilkyškių pieninė bei indekso naujokė iš Latvijos DelfinGroup, kuri veiklą vykdo finansų srityje. Taip pat verta paminėti, kad pastebimai šoktelėjo dviejų Lietuvos žemės ūkio bendrovių Akola Group bei AUGA group EBITDA pelnai. Kalbant apie pajamų ir EBITDA pelnų kritimą, tai didžiausias fiksuotas Novaturo bei Tallink Grupp atveju.

Stambiausiomis ketvirčio EBITDA maržomis gali pasigirti žaliosios energijos srityje veiklą vykdanti Enefit Green bei dvi kitos kompanijos iš Estijos, t.y. Tallinna Sadam ir Tallinna Vesi. Tuo tarpu Novaturo bei Pro Kapital Grupp atveju minimas rodiklis buvo neigiamas. Palyginus su praėjusių metų antruoju ketvirčiu, savo maržas kilstelėjo dvyliką  OMX Baltic Benchmark GI indekso narių, o kritimą fiksavo mažiau, t.y. aštuoni, tačiau bendra šio rodiklio mediana kiek smuktelėjo. EBITDA pelningumų medianų kritimas taip pat fiksuotas ir paslaugų šakoje, bei tarp finansų institucijų ir Estijos atstovių, kai pramonėje ir mūsų šalyje padėtis buvo priešinga.

 
 
Turto grąžos arba ROA rodiklio atveju jo bendra mediana per praėjusį ketvirtį, lyginant su 2023 metų antru ketvirčiu, išliko tokia pati (kaip ir Estijos atveju) ir siekia 0,9 procento. Tuo tarpu visais kitais atvejais fiksuotas kritimas. Tarp dvidešimties apžvelgiamo indekso narių savo ROA kilstelėjo mažiau nei pusė, t.y. devyni. Šįkart per ketvirtį didžiausias turto grąžas sugeneravo dvi mūsų šalies atstovės, t.y. Vilkyškių pieninė bei Apranga, kai AUGA group, Novaturo ir Pro Kapital Grupp ROA yra su minuso ženklu.

Žinoma, pateikiame ir šiuo metu esančius naujausius rinkos vertės rodiklius. Kaip matome, bendri medianiniai OMX Baltic Benchmark GI  indekso narių P/E, P/BV, P/S, EV/EBITDA duomenys šiuo metu iš tiesų ir toliau išlieka itin žemi, ypač Lietuvos atstovių atveju, kas rodo apie per didelį jų akcijų nuvertinimą, o tai susiję su mažesniu likvidumu ir anot investuotojų didesne rizika. 

Nuo šių metų pradžios, skirtingai nei per visus 2023 metus, bendra analizuojamų įmonių ir bankų akcijų kainų pokyčių mediana yra neigiama, nes krito net penkiolikos rinkos vertė, o pakilo vos šešių. Labiausiai susitraukė finansų sektoriaus narių kapitalizacija, o štai mažiausiai šiais metais atpigo Lietuvos atstovių nuosavybės vertybiniai popieriai. 

Tarp ne gausaus būrio šiais metais brangusių akcijų akivaizdžiai lyderiauja Vilkyškių pieninė vertybiniai popieriai, kurių vertė pašoko beveik trisdešimt šešiais procentais. Tuo tarpu labiausiai susitraukė kito mūsų šalies atstovo, t.y. Novaturo kapitalizacija, kuri smuko net virš penkiasdešimt keturių procentų, kai AUGA group akcijos atpigo keturiasdešimt šešiais procentais.


OMX Baltic Benchmark GI indeksas ir toliau iš esmės išlieka horizontalioje - konsolidacinėje fazėje.




Novaturo akcijų kaina pramušė anksčiau suformuotą dugną ir pajudėjo link naujų rekordinių žemų. Ji vis dar išlieka žemiau kritimo trendo linijos.




AUGA group akcijų kaina galiausiai visgi pramušė anksčiau suformuotą dugną ir pajudėjo link naujų absoliučiai rekordinių žemumų.




DelfinGroup akcijų kaina išlieka dabartiniame kritimo kanale, tiesa, šiuo metu testuoja jo apatinę dalį. Jei šis lygis atlaikys, tuomet sulauksime atšokimo, na o priešingu atveju kritimas prasitęs.




Pro Kapital Grupp akcijų kaina suformavo dvigubą viršūnę ir pasikoregavo, tačiau dabar testuoja kritimo tendencijos liniją, po ko paaiškės tolimesnė kryptis. Jei pavyks tvariai virš jos pakilti, tuomet augimas prasitęs.




Vilkyškių pieninės akcijų kaina pavasario pabaigoje pradėjo naują augimo etapą bei praėjusį mėnesį pasiekė savo visų laikų rekordinį lygį.




Merko Ehitus akcijų kaina nukrito žemiau augimo trendo, na o pastaruosius kelis mėnesius konsoliduojasi.




Akola Group akcijų kaina ištrūko iš kritimo kanalo, na o pastaruosius mėnesius konsoliduojasi, po ko paaiškės jos tolimesnė kryptis.




Apranga akcijų kaina pastaruoju metu ir toliau eilinį mėnesį iš eilės konsoliduojasi.




Po nepavykusio bandymo pakilti virš kritimo trendo linijos prasitęsė Coop Pank akcijų kainos kritimas.\\




Enefit Green akcijų kaina pakilo virš kritimo trendo linijos, tačiau vis dar nepavyko suformuoti tvirto kritimo dugno, tad nuosmukis tęsiasi.




Grigeo Group akcijų kaina vis dėlto galiausiai ištrūko pro apatinę dalį iš augimo kanalo, na o dabar konsoliduojasi.




Harju Elekter akcijų kaina ir toliau iš esmės išlieka horizontalioje - konsolidacinėje fazėje.




Ignitis grupės akcijų kaina pakilo virš kritimo trendo linijos, na o dabar prieš kitą esminį judesį ji konsoliduojasi.




Nieko naujo, LHV Group akcijų kaina ir toliau išlieka horizontalioje - konsolidacinėje fazėje, kuri yra itin siaura ir po kurios pabaigos paaiškės tolimesnė jos kryptis.




Pieno Žvaigždės akcijų kaina bando pradėti naują augimo etapą. Artimiausiu metu paaiškės, ar tai yra tvarus reiškinys.




Šiaulių Banko akcijų kaina šiuo metu yra horizontalioje - konsolidacinėje fazėje bei tuo pačiu artėja prie ilgalaikio augimo trendo linijos, po kurios patestavimo paaiškės tolimesnė kryptis.




Tallink Grupp akcijų kaina pakilo virš ankstesnio augimo piko, tačiau negrįžo atgal virš augimo trendo linijos bei galiausiai paaiškėjo, jog tai nebuvo tvarus judesys ir ji vėl atsidūrė korekcinėje fazėje.




Po nepavykusio bandymo pradėti naują augimo etapą TKM Grupp akcijų kaina atsidūrė naujoje korekcinėje fazėje.




Tallinna Sadam akcijų kaina ir toliau išlieka kritimo kanale bei ir toliau nesėkmingai ieško kieto dugno.




Tallinna Vesi akcijų kaina ir toliau išlieka kritimo fazėje, bandymai formuoti kietą dugną buvo nesėkmingi.




Telia Lietuva akcijų kaina nukrito žemiau anksčiau suformuoto dugno, tačiau po to sulaukėme konsolidacijos, kuri ir toliau tęsiasi.




Autorius: TI
 
Dar nėra komentarų