Lenkijos akcijų rinkos apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Autorius: traders.lt Data: 2024-06-23 00:47 Komentarai: (0)
Nuo šių metų pradžios pakilo beveik trijų ketvirtadalių WIG20 indekso narių rinkos vertės, na o pagal prieaugius lyderiauja finansų sektoriaus, o konkrečiai bankų akcijos. 


WIG20

Apžvelgdami ir analizuodami praėjusio ketvirčio Varšuvos biržoje kotiruojamų didžiausių bendrovių ir bankų veiklos rezultatus mes kaip įprastaa orientuosimės į WIG20 indekso atstoves. WIG20 - tai dvidešimties didžiųjų kompanijų ir bankų, kurių akcijomis prekiaujama Varšuvos biržoje ir kurios yra likvidžiausios, indeksas.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Lenkijos kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Kaip įprasta pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%) bei turto grąžos (ROA%) ir naujausius santykinius finansinius rinkos vertės rodiklius.


Pažvelgus į apskaičiuotas ir lentelėje pateiktas veiklos rezultatų pokyčių medianas akivaizdžiai matome, kad Lenkijos pramonėje jos yra neigiamos (jau net penktą ketvirtį iš eilės) ir minusiniai procentiniai rodikliai, lyginant su 2023 metų pirmuoju ketvirčiu, dar labiau padidėjo, kai visais kitais atvejais, tuo pačiu ir kalbant apie bendras, jos yra teigiamos, bet smuktelėjo.
 
Per pirmąjį šių metų ketvirtį didžiausius pajamų ir EBITDA pelnų kritimus fiksavo anglių kasėja JSW (veiklos rezultatai blogėja penktą ketvirtį iš eilės), energijos milžinė PKN Orlen (antrą ketvirtį iš eilės), kuri veiklą vykdo ir mūsų šalyje, bei Lenkijos energetikos gigantė PGE. Tuo tarpu labiausiai savo veiklos rezultatus tarp WIG20 atstovių pagerino drabužių kūrimu, siuvimu ir pardavimu užsiimanti LPP, prekybos kompanija Pepco bei skolų valdymo srityje dirbantis Kruk.

Kaip matome lentelėje, šįkart stambiausias EBITDA maržas sugeneravo Lenkijos draudimo milžinė PZU, kuri kontroliuoja Lietuvos draudimą, bei skolų valdymu užsiimantis Kruk. Tarp dvidešimties analizuojamo indekso atstovių, palyginus su 2023 metų pirmuoju ketvirčiu, savo minimą pelningumo rodiklį kilstelėjo net keturiolika, tad nieko keisto, jog bendra mediana ūgtelėjo, kaip, beje, ir visais kitais apskaičiuotais EBITDA maržų medianų atvejais, kas, žinoma, yra pozityvus reiškinys.Kaip įprasta apskaičiuotas buvo ir kitas pelningumo rodiklis, t.y. ROA arba turto grąžos. Jo bendra mediana, lyginant su praėjusių metų pirmuoju ketvirčiu, nežymiai smuktelėjo, be to, ji gerokai susitraukė tarp pramonės atstovių. Tuo tarpu tiek paslaugų šakoje, tiek prekybos ir finansų sektoriuose - augo. Per minimą laikotarpį ROA prieaugį fiksavo daugiau nei pusė, t.y. vienuolika. Tik JSW turto grąža dėl patirto grynojo nuostolio buvo neigiama, kai stambiausias sugeneravo KETY bei CD Projekt ir Kruk.

Tradiciškai siūlome susipažinti su analizuojamų įmonių ir bankų naujausiais rinkos vertės rodikliais. Bendri medianiniai WIG20 indekso P/E, P/BV, P/S, EV/EBITDA duomenys iš tiesų šiuo metu yra žemi, ypač lyginant su Vakarų ir Šiaurės šalių akcijų rinkų pagrindinių indeksų atitinkamais medianiniais rinkos vertės rodikliais. Tad galima sakyti, kad Lenkijos akcijų rinka yra dalinai tinkamai neįvertinta. Finansų sektoriaus atveju jie yra mažiausi, tiesa, dividendinio pajamingumo - pats stambiausias.

Šiais metais bendra analizuojamo indekso atstovių akcijų kainų pokyčių mediana yra teigiama ir siekia beveik devynis procentus, nes pakilo keturiolikos iš dvidešimties rinkos vertės. Tačiau 2023 metais minimas rodiklis sudarė net 37,1 procento ir tuomet pabrango šešiolikos akcijos. Kaip matome, labiausiai paaugo finansų institucijų kapitalizacijos (daugiausiai pabrango dviejų bankų, t.y. Alior Bank bei PKO BP akcijos).  Tuo tarpu tik prekybos įmonių akcijų kainų pokyčių mediana yra neigiama.

Daugiausiai šiais metais tarp stambiųjų Lenkijos bankų ir įmonių susitraukė anglių kasėjo JSW rinkos vertė, t.y. net virš dvidešimt devynių procentų, be to, daugiau nei penktadaliu atpigo energetikos milžinės PGE akcijos. 


WIG20 indeksas patestavo jau anksčiau ne kartą testuotą lygį, tačiau bent kol kas ir vėl virš jo nepakilo. Tuo pačiu sulaukėme ir esamo augimo kanalo aptinės  dalies patestavimo, ir šis lygis bent kol kas atlaikė. Iš esmės dabar indeksas konsoliduojasi prieš tolimesnį esminį judesį. 
Alior Bank akcijų kaina išlieka dabartiniame augimo kanale bei pakilo virš ankstesnio piko, na o dabar sulaukėme šio judesio tvarumo testavimo, po ko paaiškės tolimesnė jo kryptis.
PKO BP akcijų kaina ištrūko iš augimo kanalo pro viršutinę dalį bei pajudėjo link naujų absoliučiai rekordinių lygių. Tiesa, pastaruosius kelis mėnesius ji konsoliduojasi ir tuo pačiu sugrįžo atgal į kanalą.

 


KETY akcijų kaina išlieka itin ilgalaikiame augimo kanale bei virš dabartinio augimo trendo linijos ir tuo pačiu nuosekliai šturmuoja vis naujesnius rekordinius lygius.
Šiuo metu JSW įmonės akcijos ir toliau išlieka korekcinėje fazėje, kuri prasidėjo prieš daugiau nei du metus.

 


PGE akcijų kaina iš esmės ir toliau išlieka horizontalioje - konsolidacinėje fazėje.
Po dvigubo dugno suformavimo sulaukėme Pepco akcijų kainos atšokimo, na o šiuo metu turime korekcijos fazę.

 


Allegro akcijų kaina po augimo ir korekcijos etapų šiuo metu konsoliduojasi, po ko paaiškės tolimesnė jos kryptis.
Budimex akcijų kaina išlieka dabartiniame itin ilgalaikiame augimo kanale bei šiuo metu testuoja dabartinio augimo trendo liniją. Jei šis lygis atlaikys, sulauksime atšokimo ir naujos augimo bangos, na o priešingu atveju lauktų didesnė korekcija.


 

CD Projekt akcijų kaina šiuo metu yra horizontalioje - konsolidacinėje fazėje. 
Praėjusį mėnesį pro viršutinę dalį Cyfrowy Polsat akcijų kaina ištrūko iš nuosmukio kanalo, na o dabar sulaukėme šio judesio tvarumo testavimo, po ko paaiškės tolimesnė jos kryptis.
Dino Polska akcijų kaina po ištrūkimo pro apatinę dalį iš ilgalaikio augimo kanalo ir nepavykusio bandymo į jį sugrįžti, šiuo metu konsoliduojasi.
KGHM Polska Miedz akcijų kaina balandį pakilo virš kritimo trendo linijos, na o dabar panašu į tai, kad sulauksime šio judesio tvarumo testavimo.
Kruk akcijų kaina po ištrūkimo iš augimo kanalo pro apatinę dalį eilinį mėnesį iš eilės konsoliduojasi.
LPP akcijų kaina po nukritimo žemiau augimo trendo linijos šiuo metu konsoliduojasi.
mBank akcijų kaina pakilo virš ankstesnio piko ir pasiekė naują savo visų laikų rekordą, na o dabar sulaukėme šio judesio tvarumo testavimo ir tuo pačiu testuojama augimo kanalo apatinė dalis.
Orange Polska akcijų kaina eilinį mėnesį iš eilės išlieka konsolidacinėje fazėje.
Bank Pekao akcijų kaina išlieka dabartiniame augimo kanale, bet patestavusi jo viršutinę dalį šiuo metu konsoliduojasi.
PKN Orlen akcijų kaina ir toliau išlieka horizontalioje - konsolidacinėje fazėje.
PZU akcijų kaina irgi eilinį mėnesį iš eilės konsoliduojasi.
Santander Bank akcijų kaina išlieka dabartiniame augimo kanale, tiesa, eilinį mėnesį iš eilės konsoliduojasi.Autorius: TI
 
Dar nėra komentarų