Farmacijos rinkos dalyvių apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Didžiausių farmacijos kompanijų fundamentalių ir techninių rodiklių apžvalga.
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2021-08-01 00:57 Komentarai: (0)
Vaistai, medikamentai, o šiuo metu ypač vakcinos - tai neatsiejama mūsų gyvenimo dalis, nes su jais mes visi esame susidūrę. Pasaulyje yra daug vaistų, vakcinų ir kitų farmacijos produktų gamintojų, kaip ir daug įvairių skirtingų ligų ir tuo pačiu vaistų. Taigi, šįkart mūsų dėmesio centre būtent farmacijos rinkos atstovės, kurių įvairias (fundamentalią ir techninę) analizes mes ir atliksime.

Šioje apžvalgoje mes išskyrėme septynias bendroves, t.y. Olainfarm, KRKA, Pfizer, AstraZeneca, Novo Nordisk, Novartis ir Gedeon Richter.


Trumpas kompanijų pristatymas

Olainfarm - tai didžiausias chemijos - farmacijos gamintojas Baltijos šalyse. Pagrindinė šios Latvijos įmonės veikla aukštos kokybės biologiškai aktyvių ir kitų cheminių junginių per organinės sintezės gamyba bei gatavų medikamentų gamyba daugiausia tablečių ir kapsulių formoje. Pagrindinės eksporto rinkos yra Nepriklausomų Valstybių sandraugos šalys (Rusija, Ukraina ir Baltarusija), ten eksportuojama daugiau nei pusę visos produkcijos. Tuo pačiu auga eksportas į Europos sąjungos šalis.
KRKA - tai Slovėnijoje įkurta kompanija, kuri specializuojasi generinių vaistinių preparatų tyrimų, vystymo, gamybos ir tiekimo srityse. Šiuo metu KRKA produktai, gaminami moderniose gamyklose Europoje, tiekiami į septyniasdešimt šalių visame pasaulyje. Kompanijos tikslas - aukštos kokybės generiniai vaistiniai preparatai, turintys pridėtinę vertę.
Pfizer - tai didžiausia pasaulyje vaistų gamintoja, įsikūrusi Niujorko mieste. Amerikos kompanijos visame pasaulyje siūlomų produktų portfelį sudaro vaistiniai preparatai, skiepai bei daugybė puikiai pasaulyje žinomų plataus vartojimo sveikatos priežiūros produktų.AstraZeneca - tai britų ir švedų tarptautinė farmacijos ir biofarmacijos bendrovė. Ši kompanija ieško, atranda, sukuria, pagamina ir pateikia rinkai šešioms sveikatos priežiūros sritims – vėžio, širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, skrandžio ir žarnyno ligų, infekcinių, neurologinių susirgimų, kvėpavimo takų ligų ir uždegiminių ligų gydymui – skirtus vaistus, kurie patenka į viso pasaulio rinkas.Novo Nordisk - tai Danijos tarptautinė farmacijos bendrovė, kuri savo produktus parduoda daugiau nei 165 pasaulio šalyse. Kompanija gamina bei parduota vaistus ir paslaugas. Pagrindiniai produktai yra diabeto ir nutukimo priežiūros vaistai ir įrenginiai bei biofarmacija.Novartis - tai viena iš didžiausių farmacijos bendrovių, kuri yra įsikūrusi Šveicarijoje bei kuri teikia sprendimus spręsti besikeičiančius pacientų poreikius visame pasaulyje. Kompanija yra sutelkusi dėmesį bei kuria ir gamina novatoriškus patentuotus vaistus, generinius ir biologiškai panašius vaistus bei akių priežiūros prietaisus.Gedeon Richter - tai tarptautinė farmacinė bendrovė, kurioje sukurti ir pagaminti produktai platinami daugiau nei 100 šalių. Vertikaliai integruota bendrovė vykdo farmacinę gamybą, tyrimus ir plėtrą, pardavimą ir rinkodarą. Šiuo metu Gedeon Richter gamina daugiau nei 200 pavadinimų vaistus, kurių tarpe originalūs, generiniai ir licenzijuoti produktai, skirti efektyviam, šiuolaikiniam ir protingai įkainotam gydymui beveik visose terapinėse srityse. Kompanija koncentruojasi į centrinės nervų sistemos, širdies ir kraujagyslių, gastroenterologinių produktų, miorelaksantų ir ginekologinių produktų kūrimą bei gamybą.
Santykinių finansinių rodiklių apžvalga ir analizė

Atlikdami santykinių finansinių rodiklių apžvalgą ir analizę mes orientavomės į laikotarpį tarp 2011 metų ir 2021 metų pirmojo ketvirčio (arba pusmečio), o konkrečiai į metinius veiklos finansinius rezultatus. Kaip ir įprasta buvo apskaičiuoti įvairaus pobūdžio santykiniai finansiniai rodikliai, kad šiuo atveju pasirinktas kompanijas galima būtų kuo labiau ir objektyviau palyginti bei padaryti išvadas. Pabrėžiame, kad visi duomenys paimti iš oficialių bendrovių pateiktų metinių ir ketvirčio - pusmečio finansinių ataskaitų.


Kaip įprasta iš pradžių apžvelgsime apskaičiuotus pelningumo rodiklius, o pradedame nuo EBITDA maržos. Akivaizdžiai matome, kad faktiškai per visą nagrinėjamą laikotarpį didžiausiu minimu pelningumo rodikliu išsiskyrė Novo Nordisk bendrovė, kurios atveju jis paaugo nuo 37,9 iki 48,4 procento. Arčiausiai bendro EBITDA pelningumo rodiklio vidurkio buvo vaistų gamintojo Novartis marža, be to, nuo 2015 metų tuo pasižymi ir AstraZeneca EBITDA pelningumas.

Pabrėžtina yra tai, kad kaip matome pateiktame paveiksle, keturių Vakarų - Skandinavijos šalių farmacijos sektoriaus atstovių analizuojami pelningumo rodikliai visuomet buvo didesni už dviejų kitų vaistų gamintojų, t.y. Olainfarm iš Latvijos ir vengrų Gedeon Richter (abiejų EBITDA maržos per analizuojamą laikotarpį turėjo tendenciją nors ir nelabai daug, bet mažėti), o kai kuriais metais netgi gerokai aukštesni. Tarp septynių analizuojamų įmonių nuo 2011 metų savo EBITDA pelningumus kilstelėjo keturios, tuo tarpu bendras šio finansinio santykinio rodiklio vidurkis nors ir nežymiai, bet ūgtelėjo nuo 32,7 iki 34,2 procento, kas, žinoma, yra pozityvus reiškinys.

Taip pat atliekant šią apžvalgą buvo apskaičiuotas ir kitas pelningumo rodiklis, t.y. turto grąžos arba ROA. Ir absoliuti lyderė pagal šį rodiklį buvo ta pati vaistų gamintoja iš Danijos, kuriuos ROA rodiklis per visą nagrinėjamą laikotarpį buvo absoliučiai didžiausias, tačiau nuo 2017 metų Novo Nordisk metinė turto grąža po truputį mažėja, t.y. praėjusiais metais ji jau siekė 29,1 procento, kai dar 2016 metais sudarė net 38,9 procento, tiesa, ji vis dar didesnė nei analizuojamo laikotarpio pradžioje, kai sudarė 26,4 procento.

Praėjusiais metais tarp septynių vaistų gamintojų mažiausią ROA rodiklį sugeneravo AstraZeneca (4,7 procento). Šios kompanijos turto grąža faktiškai per visą analizuojamą laikotarpį buvo žemiau bendro vidurkio, kaip, beje, ir Gedeon Richter. Tuo tarpu latvių Olainfarm bei slovėnų KRKA minimas pelningumo rodiklis dažniausiai buvo arčiausiai bendro ROA rodiklio vidurkio, kuris palyginus su 2011 metais buvusiu, smuktelėjo nuo 13,5 iki 10,8 procento. Trijų farmacijos sektoriaus atstovių turto grąža per nagrinėjamą laikotarpį sumažėjo, na o likusių keturių - ūgtelėjo.

Įsipareigojimų ir turto santykis - tai dar vienas svarbus santykinis finansinis rodiklis kurį mes apskaičiavome bei kuris parodo kokią viso turto dalį sudaro įmonių turimi įsipareigojimai. Taigi, kaip matome pateiktame paveikslėlyje su grafikais, iš esmės per visą nagrinėjamą laikotarpį AstraZeneca bendrovės minimas rodiklis buvo pats aukščiausias bei paaugo nuo 0.56 iki 0.79 reikšmės. Pastaruoju metu išgarsėjusios farmacijos milžinės iš Amerikos Pfizer įsipareigojimų ir turto santykinis finansinis rodiklis taip pat visuomet buvo aukščiau bendrojo šio rodiklio vidurkio, o pati ši kompanija pagal įsipareigojimų dalį turto struktūroje nusileido tik prieš tai minėtai vaistų gamintojai. Novartis minimas rodiklis iš esmės per visą analizuojamą laikotarpį atitiko bendrą įsipareigojimų ir turto santykinio rodiklio vidurkį, tačiau pastaruosius kelis metus šios kompanijos įsipareigojimų dalis turto struktūroje ėmė augti kai bendras vidurkis nekito.

Tuo tarpu vengrų Gedeon Richter įsipareigojimų ir turto santykinis finansinis rodiklis, kaip akivaizdžiai matome paveikslėlyje, nuo 2012 metų visuomet buvo mažiausias bei per analizuojamą laikotarpį smuktelėjo nuo 0.28 iki vos 0.13 reikšmės, arba sumažėjo daugiau nei perpus, t.y. šios kompanijos turto struktūroje įsipareigojimų dalis yra itin maža. Taip pat žemiau bendrojo šio rodiklio vidurkio visuomet buvo ir slovėnų KRKA bei kaimynų latvių Olainfarm įsipareigojimų ir turto santykinis rodiklis. Taigi, nuo 2011 metų savo minimą rodiklį susimažino trys bendrovės, o keturių kitų farmacijos sektoriaus narių atveju jis paaugo.

Bendrasis likvidumas - tai rodiklis, kuris parodo trumpalaikio turto ir trumpalaikių įsipareigojimų santykį, t.y. ar esamu momentu trumpalaikis turtas padengia trumpalaikius įsipareigojimus, kas demonstruoja, ar kompanijai gali kilti problemų su likvidumu trumpalaikiu periodu. Per visą mūsų analizuojamą laikotarpį absoliučiai didžiausiu minimu rodikliu išsiskyrė Vengrijos vaistų gamintoja Gedeon Richter. Tiesa, po pirmojo šių metų ketvirčio (pusmečio) į pirmąją poziciją įsiveržė KRKA, kurios bendrojo likvidumo rodiklis dar analizuojamo laikotarpio pradžioje sudarė 2,8, o dabar jo reikšmė jau siekia 4,5.

Tuo tarpu dviejų Vakarų šalių atstovių, t.y. Novartis ir AstraZeneca, analizuojamas finansinis santykinis rodiklis per visą laikotarpį buvo mažiausias. Be to, žemiau bendro vidurkio visuomet buvo ir danų Novo Nordisk bendrovės bendrasis likvidumas. Lyginant su 2011 metais, tarp septynių pasaulinių vaistų gamintojų, savo minimą rodiklį kilstelėjo mažiau nei pusė, t.y. trys, kai tuo tarpu bendrojo likvidumo bendras vidurkis faktiškai nepakito.

Pagal turto apyvartumo rodiklį nuo pat analizuojamo laikotarpio pradžios absoliučiai dominuoja kompanija iš Danijos Novo Nordisk, tiesa, nuo 2017 metų jis nuosekliai mažėja. Latvijos kompanijos Olainfarm turto apyvartumas tarp vaistų gamintojų yra antras pagal dydį, tačiau kaip matome paveikslėlyje, jis pastaruoju metu irgi krenta.

Nuo 2011 metų labiausiai bendra vidurkį atitiko farmacijos bendrovės KRKA turto apyvartumas, beje, tuo pačiu pastaruosius kelis metus pasižymi ir Gedeon Richter minimas finansinis santykinis rodiklis. Tuo tarpu Amerikos vaistų gamybos milžinės Pfizer turto apyvartumas visuomet buvo pats mažiausias. Be to, žemiau bendro šio rodiklio vidurkio per analizuojamą laikotarpį buvo ir AstraZeneca bei Novartis turto apyvartumai. Nuo 2011 metų minimą nagrinėjamą rodiklį kilstelėjo tik vengrų Gedeon Richter.

Kadangi analizuojamos kompanijos yra gamybinės, t.y. gamina vaistus, tad dar vienas svarbus rodiklis šiuo atveju yra atsargų apyvartumas, kuris parodo, kaip efektyviai jos valdo savo turimas atsargas. Kaip matome pateiktame paveikslėlyje su grafikais, tarp mūsų apžvelgiamų farmacijos sektoriaus atstovių faktiškai visada mažiausiu savo atsargų apyvartumu išsiskyrė Novo Nordisk įmonė, kurios minimas rodiklis per nagrinėjamą laikotarpį turėjo tendenciją mažėti, tiesa, pastaruosius kelis metus stabilizavosi. Tuo tarpu Slovėnijos KRKA atsargų apyvartumas buvo arčiausiai bendrojo vidurkio, be to, pastaruosius kelis metus tuo pačiu pasižymėjo ir Olainfarm bei AstraZeneca, tiesa, jos atveju šis rodiklis krito nuo 3.3 iki net 1.3 reikšmės.

Šveicarijos vaistų gamintojos Novartis atsargų apyvartumas dažniausiai buvo pats didžiausias, tačiau palyginus su 2011 metais buvusiu, jis krito nuo 3.2 iki 2.1 reikšmės. Be to, žemiau bendro vidurkio per nagrinėjamą laikotarpį išliko ir Amerikos Pfizer atsargų apyvartumas, na o tarp septynių vaistų gamintojų jį kilstelėjo tik dvi.

Šioje apžvalgoje dar buvo apskaičiuotas ir grynųjų pinigų srautų iš veiklos bei pajamų santykinis finansinis rodiklis, kuris parodo kokią procentinę pajamų dalį sudaro grynieji pinigų srautai iš veiklos. Taigi, faktiškai per visą analizuojamą laikotarpį didžiausiu šiuo rodikliu pasižymėjo vaistų gamintojas Novo Nordisk, be to, jis dar ir paaugo. Didžiausia pasaulyje farmacijos kompanija Pfizer pagal grynųjų pinigų srautų iš veiklos procentinę dalį lyginant su pajamomis yra antroje vietoje bei ji irgi kiek padidino šį rodiklį.

Pastaruosius trejus metus AstraZeneca grynųjų pinigų srautų iš veiklos bei pajamų santykinis finansinis rodiklis buvo pats kukliausias tarp apžvelgiamų įmonių, tačiau kitą vertus, jis paaugo. Prieš tai tuo dažniausiai pasižymėjo farmacijos atstovė iš kaimyninės Latvijos Olainfarm. Tuo tarpu Novartis grynųjų pinigų srautų iš veiklos bei pajamų santykinis finansinis rodiklis dažniausiai per analizuojamą laikotarpį buvo artimas bendram vidurkiui. 

Dar vienas procentinis rodiklis, kurį jums pristatome - tai dividendų išmokėjimo. Jis parodo, kokia per metus uždirbto grynojo pelno procentinė dalis teko dividendams, jeigu jie buvo mokami. Taigi, belieka konstatuoti, kad visos septynios šioje apžvalgoje nagrinėjamos farmacijos sektoriaus atstovės savo akcininkams reguliariai moka dividendus, tiesa, Olainfarm jų nemokėjo 2013 ir 2014 metais, be to, ši Latvijos vaistų gamintoja, išskyrus 2016 metus, dividendams skiria mažiausiai procentine išraiška per metus uždirbto grynojo pelno.

Tuo tarpu dosniausia savo akcininkams yra britų ir švedų tarptautinė farmacijos bei biofarmacijos bendrovė AstraZeneca. Kuri, išskyrus 2011 ir 2012 metus, nuolat dividendams skiria daugiau nei per metus uždirba grynojo pelno, o kai kuriais metais, kaip matome paveikslėlyje iš grafiko, dividendai gerokai viršydavo metinį grynąjį pelną. Taip pat gan aukštu dividendų išmokėjimo rodikliu išsiskiria ir Pfizer. Taigi, per analizuojamą laikotarpį visos septynios vaistų gamintojos buvo likusios didinti grynojo pelno dalį skiriama dividendų išmokėjimui akcininkams.

Pateikiame lentelę su penkiais pačiais naujausiais analizuojamų septynių įmonių finansiniais santykiniais rinkos vertės rodikliais, t.y. P/E, P/BV, P/S, EV/EBITDA ir dividendinio pajamingumo (Div.y%). Pažvelgę į ją akivaizdžiai matome, kad bent šiuo metu mūsų kaimyninės Latvijos vaistų gamintojos Olainfarm minimi rinkos vertės rodikliai yra patys mažiausi (išskyrus dividendinį pajamingumą). Tad galima teigti, kad būtent šios bendrovės akcijos dabartiniu metu nėra pakankamai įvertintos.

Tuo pačiu reikėtų pabrėžti, kad kitų dviejų farmacijos bendrovių, t.y. Slovėnijos KRKA ir Vengrijos Gedeon Richter, dabartiniai rinkos vertės rodikliai P/E, P/BV, P/S, EV/EBITDA yra akivaizdžiai žemesni už Vakarų ar Šiaurės šalių vaistų gamintojų. 

Daugiausiai bent kol kas šiais metais uždirbo tie, kurie metų pradžioje įsigijo danų Novo Nordisk įmonės akcijas, kurios pabrango kiek daugiau nei trečdaliu, arba labiausiai tarp septynių apžvelgiamų vaistų gamintojų, kurių, beje, visų rinkos vertės pasistiebė, tačiau štai Novartis tik vos 0,4 procento, kai per praėjusius metus savo kapitalizacijų prieaugiu galėjo pasigirti keturios bendrovės, o labiausiai šoktelėjo slovėnų KRKA vertybinių popierių kaina, kuri ūgtelėjo 46,4 procento. 

Vidutiniu laikotarpiu (3 - 5 metų) absoliučiai didžiausia investicine grąža pasižymėjo jau minėtos KRKA akcijos, be to, pastebimiau pabrango ir Novo Nordisk vertybiniai popieriai, kurie ilgalaikėje perspektyvoje sugeneravo didžiausią grąža tarp visų analizuojamų vaistų gamintojų. Verta pabrėžti, kad per pastaruosius dešimt metų visų septynių įmonių rinkos vertės pašoko mažiausiai daugiau nei dvigubai, o kai kuriais atvejais daugiau nei tris arba netgi daugiau nei keturis kartus.


Techninė analizė


Olainfarm akcijų kaina po horizontalaus - kosolidacinio periodo gegužę pakilo virš pasipriešinimo linijos ir pajudėjo į viršų. Birželį ši tendencija dar labiau sustiprėjo, na o praėjusį mėnesį toliau prasitęsė. Dar yra erdvės iki prieš tai 2017 metų vasarą pasiekto visų laikų rekordinio kainos lygio.
KRKA akcijų kaina šiuo metu yra augimo kanale, kuris prasidėjo 2019 metų pabaigoje, bei šturmuoja vis naujesnius rekordinius lygius. Kol kas nematyti itin aiškių šios tendencijos pabaigos ženklų.
Tęsiasi Pfizer akcijų kainos atšokimas po korekcinio periodo bei artėjame prie prieš korekciją buvusio pasiekto piko, kuris artimiausiu metu bus testuojamas. Jei pavyks tvariai įveikti šį lygį, augimas prasitęs.
AstraZeneca akcijų kaina, po to kai praėjusių metų liepą pasiekė savo visų laikų rekordinį lygį, atsidūrė korekcinėje fazėje. Po metų pradžioje pasiekto korekcinio dugno sulaukėme atšokimo, tačiau dabar prasidėjo šio atšokimo korekcija.
Po horizontalaus - konsolidacinio periodo, kurio metu buvo patestuota ir ilgalaikio augimo kanalo apatinė dalis ir nuo jos sėkmingai atšokta, Novo Nordisk akcijų kaina balandį pradėjo naują augimo etapą, kuris ir toliau tęsiasi bei šturmuojami vis naujesni rekordiniai lygiai.
Novartis akcijų kaina šiuo metu yra horizontaliame - konsolidaciniame kanale bei eilinį kart bando pakilti virš jo viršutinio lygio. Jei galiausiai šis bandymas bus sėkmingas, t.y. tvarus, galime sulaukti naujos augimo bangos, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.
Gedeon Richter akcijų kaina šiuo metu yra augimo kanale, kuris prasidėjo 2019 metų spalį. Tiesa, pavasarį akcijų kaina bandė ištrūkti iš kanalo pro jo viršutinę dalį, kas nepavyko ir po to sulaukėme korekcijos bei artėjame prie šio kanalo apatinės dalies, po kurios patestavimo paaiškės tolimesnė akcijų kainos kryptis.

 
Dar nėra komentarų