Lenkijos akcijų rinkos apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Šiais metais Lenkijos akcijų rinkoje ir toliau dominuoja raudona spalva bei absoliučios daugumos įmonių ir bankų akcijos atpigo.
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2018-09-14 00:32 Komentarai: (0)
Šiais metais Lenkijos akcijų rinkoje ir toliau dominuoja raudona spalva bei absoliučios daugumos įmonių ir bankų akcijos atpigo. Taigi, kaip ir įprasta pasižiūrėkime į šią rinką iš arčiau bei apžvelkime naujausius duomenis ir tendencijas.


WIG20

Analizuodami praėjusio ketvirčio Varšuvos biržoje kotiruojamų didžiausių bendrovių ir bankų veiklos rezultatus mes orientuosimės į WIG20 indekso atstoves. WIG20 - tai dvidešimties didžiųjų kompanijų ir bankų, kurių akcijomis prekiaujama Varšuvos biržoje ir kurios yra likvidžiausios, indeksas.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Lenkijos kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Be to, šią apžvalgą išplėtėme ir papildomai pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%) bei turto grąžos (ROA%) rodiklius.

Atkreipiame dėmesį, jog Bank Zachodni WBK bankas pakeitė pavadinimą į Santander Bank Polska.

Per praėjusį ketvirtį dauguma stambiųjų Lenkijos įmonių ir bankų pagerino savo veiklos rezultatus. Tarp dvidešimties iš jų savo pajamas ir EBITDA pelnus per metus kilstelėjo daugiau nei pusė, t.y. vienuolika, na o veiklos rezultatų pablogėjimas fiksuotas tik trimis atvejais. Nieko nuostabaus, kad bendros veiklos rezultatų pokyčių medianos per antrą šių metų ketvirtį ir toliau išliko teigiamos, bet kuklesnės nei prieš metus, bei EBITDA pelnų pokyčių bendra mediana procentine išraiška kaip ir per pirmą ketvirtį jau mažesnė už pajamų. Ta pati tendencija buvo ir kalbant apie paslaugų šakos nares ir energetikos įmones. Pramonės atstovių pajamų pokyčių mediana per metus kiek smuktelėjo, o EBITDA pelnų - atvirkščiai, kiek ūgtelėjo, taip pat buvo ir finansų sektoriuje, kur pelnų pokyčių mediana tapo teigiama, o tuo tarpu prekybos įmonių veiklos rezultatų pokyčių teigiamos medianos procentine išraiška per metus pasistiebė.

Bendrai tarp WIG20 indekso narių savo pajamų kritimą per antrą šių metų ketvirtį užfiksavo keturi, kai prieš metus jų buvo irgi tiek pat, o per pirmą šių metų ketvirtį - šeši. Kalbant apie EBITDA pelną, tai jo nuosmukį tarp dvidešimties Lenkijos bankų ir įmonių patyrė aštuonios, prieš metus jų buvo irgi tiek pat, o per pirmus tris šių metų mėnesius - devynios.

Labiausiai savo veiklos rezultatus per praėjusį ketvirtį pagerino antra pagal dydį Lenkijos naftos perdirbimo įmonė Lotos (pajamos pakilo labiau nei pardavimų savikaina, tad EBITDA pelnas pašoko net beveik tris kartus), dvi prekybos įmonės CCC (taip pat pajamos pakilo labiau nei pardavimų savikaina) ir Eurocash (pelnas gerokai šoktelėjo, nes prieš metus buvo patirtos vienkartinio pobūdžio išlaidos), drabužių kūrimų, siuvimu ir pardavimu užsiimanti LPP, draudimo milžinė PZU (aštuntą ketvirtį iš eilės), o tarp Lenkijoje veikiančių bankų antrą ketvirtį iš eilės geriausiai pasirodė Alior Bank. Beje, tarp penkių stambiųjų bankų, kurie įeina į WIG20, vienintelis Santander Bank užfiksavo pelno kritimą.

Penktą ketvirtį iš eilės smuktelėjo kompiuterinių žaidimų gamintojos CD Projekt pajamos ir EBITDA pelnas, be to, labiau nei per pirmą šių metų ketvirtį. Lenkijos telekomunikacijų milžinės Orange Polska veiklos rezultatai pablogėjo irgi penktą ketvirtį iš eilės. Be to, antrą ketvirtį iš eilės EBITDA pelno kritimą užfiksavo anglių kasybos įmonė JSW ir jos pelnas per praėjusį ketvirtį krito dar labiau nei per ankstesnį.

Kalbant apie EBITDA maržą, tai jos bendra mediana per praėjusį ketvirtį sudarė 28 procentus, kai prieš metus siekė 26 procentus, o ketvirtį prieš tai irgi buvo kiek mažesnė. Ta pati tendencija fiksuota pramonės ir paslaugų srityse, tarp prekybos įmonių, energetikos sektoriaus atstovių minimo pelningumo rodiklio mediana per metus taip pat pakilo, tuo tarpu finansų srityje šis medianinis rodiklis smuktelėjo. Per metus šį pelningumo rodiklį kilstelėjo dešimt, arba lygiai pusę iš analizuojamų įmonių ir bankų.Didžiausią EBITDA maržą per antrą šių metų ketvirtį sugeneravo du didieji Lenkijos bankai Santander Bank ir PKO BP bei kompiuterinių žaidimų kūrėja CD Projekt, tuo tarpu prekybos įmonės Eurocash EBITDA pelningumas tradiciškai buvo pats mažiausias, bei prie kuklesnių galima priskirti ir PKN Orlen pelningumo rodiklį.

ROA arba turto grąžos bendras medianinis rodiklis pasuko priešinga linkme nei EBITDA maržos atveju, t.y. jis smuktelėjo tiek lyginant su praėjusių metų antru ketvirčiu, tiek su šių metų pirmu ketvirčiu. Lygiai ta pati tendencija fiksuota ir tarp energetikos įmonių, finansų sektoriaus atstovių turto grąžos mediana abiem lyginamais atvejais nepakito, o pramonės atstovių - ūgtelėjo. Tiek paslaugų, tiek prekybos įmonių ROA medianinis rodiklis per metus susitraukė.

Tarp dvidešimties analizuojamo indekso atstovių per metus savo turto grąžas kilstelėjo tik septynios, trijų minimas pelningumo rodiklis nepakito, na o likusių dešimties smuktelėjo. Per antrą šių metų ketvirtį dviejų įmonių, t.y. Orange Polska ir Tauron PE, ROA buvo su minuso ženklu, kai prieš metus tokių įmonių buvo tik viena, o dviejų prekybos įmonių LPP ir CCC minimas pelningumo rodiklis buvo pats didžiausias.

Tradiciškai pateikiami naujausi rinkos vertės rodikliai (P/E, P/BV ir P/S) ir apskaičiuotos jų medianos. Taigi, bendri medianiniai duomenys šiuo metu iš ties yra labai žemi ir panašūs į Baltijos biržų OMX Baltic Benchmark GI indekso atstovių medianinius rodiklius. Tai nestebina, nes Lenkija kaip ir Baltijos rinkos vis dar priskiriamos prie besivystančių, o ne brandžių, tad čia ir rizika yra didesnė, todėl vertės mažesnės. Bent dabar pačiais mažiausiais medianiniais P/E, P/BV ir P/S rodikliais pasižymi energetikos sektoriaus atstovės, o didžiausiais - prekybos sektoriaus narės. Lyginant pramonės ir paslaugų šakas, pirmosios minimi rinkos vertės rodikliai yra kuklesni.

Kaip įprasta apžvalgą užbaigsime informacija apie tai, kaip nuo šių metų pradžios pakito nagrinėjamų stambiausių Lenkijos įmonių ir bankų rinkų vertės. Pažvelgus į tą stulpelį, kuris rodo, kaip per 2018 metus pakito akcijų kainos, matome, jog absoliučiai dominuoja ryški raudona spalva. Tarp dvidešimties WIG20 atstovių per minimą laikotarpį atpigo net šešiolikos nuosavybės vertybiniai popieriai. Kai per visus praėjusius metus - vos vienos įmonės. Tad akivaizdu, jog po ralio praėjusiais metais, sulaukėme korekcijos, kuri užsitęsė. Nieko nuostabaus, kad bendra akcijų kainų pokyčių mediana nuo šių metų pradžios yra pastebimai neigiama. Be to, visos apskaičiuotos akcijų kainų pokyčių medianos šiais metais yra su minuso ženklu, o labiausiai krito energetikos ir prekybos įmonių rinkos vertė. Tuo tarpu mažiausiai atpigo finansų sektoriaus atstovių akcijos.

Kaip minėta, labiausiai nuvertėjo energetikos įmonių (Tauron PE ir Energa) nuosavybės vertybiniai popieriai, t.y. net virš keturiasdešimties procentų. Šiais metais labiausiai brangusiųjų sąraše ir toliau dominuoja Lenkijos kompiuterinių žaidimų kūrėjos CD Projekt akcijos, kurių vertė pašoko net 85,8 procento, virš trisdešimt procentų pakilo naftos perdirbimo bendrovės Lotos kapitalizacija.


WIG20 indeksas iš esmės išlieka nuosmukio fazėje, tačiau bando atsigauti. Tikėtina, kad galime su laiku sulaukti bandymo patestuoti itin rimta pasipriešinimo lygį, kuris jau ne kartą nebuvo įveiktas.
CD Projekt akcijų kaina išlieka ilgalaikiame augimo kanale, vis gi pastaruoju metu sulaukėme jos korekcijos. Tačiau kol kas jokių itin akivaizdžių šios tendencijos pabaigos ženklų vis dar nematyti, bet tuo pačiu po tokio įspūdingo akcijų kainos šuolio anksčiau ar vėliau sulauksime ir rimtesnės korekcijos.
Lotos akcijų kaina po korekcijos pakilo virš prieš tai pasiekto rekordinio lygio ir šiuo metu lipa vis aukščiau ir šturmuoja naujus rekordinius lygius. Panašu į tai, jog prasidėjo naujas augimo etapas.
LPP akcijų kainai vis dar nepavyksta pakilti virš rekordinio lygio, kuris buvo pasiektas prieš korekciją. Šiuo metu ji yra atsidūrusi savotiškame konsolidaciniame kanale, po kurios pabaigos paaiškės tolimesnė akcijų kainos kryptis, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.
Tauron PE akcijų kaina vis dar ieško dugno ir išlieka nuosmukio kanale, kuris prasidėjo prieš metus. Priartėta prie nuosmukio kanalo apatinės dalies, kuri testuojama. Kol kas jokių esminių šios tendencijos pabaigos ženklų nematyti, tačiau būtina atidžiai stebėti padėtį.
Energa akcijų kaina taip pat išlieka nuosmukio kanale, kurio apatinę dalį testuoja, bei tuo pačiu artėja prie savo visų laikų rekordiškai žemo lygio, kuris tikėtina, irgi bus patestuotas, po ko paaiškės tolimesnė šios įmonės akcijų kainos kryptis.
CCC akcijų kaina po to kai metų pradžioje pasiekė savo visų laikų rekordinį lygį, šiuo metu yra korekcinėje fazėje, be to, šį mėnesį ištrūko pro apatinę dalį iš ilgalaikio augimo kanalo. Per artimiausius mėnesius paaiškės, ar tai tvarus reiškinys. Jeigu taip, tuomet akcijų kaina dar labiau gali pasikoreguoti žemyn.

 
Dar nėra komentarų