Statybų rinkos dalyvių apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Statybų sektorius yra svarbi ekonomikos dalis, būtent pagal statybas ir jų apimtis galima spręsti apie esančią padėtį šalyje ir jos ekonomikoje. Šioje apžvalgoje mes išskyrėme šešias Baltijos rinkoje veikiančias bendroves
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2018-04-14 02:04 Komentarai: (0)
Statybų sektorius yra svarbi ekonomikos dalis, būtent pagal statybas ir jų apimtis galima spręsti apie esančią padėtį šalyje ir jos ekonomikoje. Su jomis vienaip ar kitaip be jokios abejonės yra susidūrę faktiškai visi. Tad šįkart mūsų dėmesio centre statybų rinkos dalyviai ir jų apžvalga.

Šioje apžvalgoje mes išskyrėme šešias bendroves, t.y. Panevėžio statybos trestas (PST), Merko Ehitus, Nordecon, Skanska, Budimex ir Erbud.


Trumpas kompanijų pristatymas

Panevėžio statybos trestas (PST) - tai lietuviško kapitalo grupė, kuri yra viena iš stambiausių savo srities atstovių veikiančių mūsų šalyje. Absoliučiai didžiausia pajamų dalis generuojama Lietuvoje, be to, kompanija taip pat turi įmones Švedijoje bei Latvijoje, o anksčiau jų buvo ir Rusijoje. Panevėžio statybos trestas (PST) teikia projektavimo, bendrųjų ir specializuotų statybos darbų bei projektų valdymo paslaugas. Pagrindinės veiklos sritys – pramoninės, komercinės, visuomeninės ir gyvenamosios paskirties objektų statyba, lauko inžinerinių tinklų tiesimas, aplinkos tvarkymas, architektūros paveldo pastatų atnaujinimas.

Merko Ehitus - tai pirmaujanti Baltijos šalių statybos bendrovių grupė, siūlanti kompleksinius statybos ir nekilnojamojo turto plėtros sprendimus Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje ir Norvegijoje, o anksčiau ir Suomijoje. Šiuo atveju absoliučiai didžiausia pajamų dalis (2017 metais 60 procentų) generuojama gimtojoje Estijos rinkoje. Bendrovė visose pagrindinėse srityse siūlo platų statybos paslaugų spektrą kartu su projektavimo paslaugomis: pastatų statyba (viešbučiai, prekybos ir logistikos centrai, biurų ir gamybos įrenginiai), civilinė inžinerija (viadukai, uostai, pastotės, energetikos objektai ir išoriniai tinklai, vandens išteklių valdymo infrastruktūra), kelių tiesimo ir betono darbai.

Nordecon - tai Estijoje įsikūrusi statybos bendrovių grupė, kurios pagrindinė veikla yra statybos projektų valdymas ir bendrųjų sutarčių sudarymas pastatų ir infrastruktūros segmentuose. Geografiškai grupė veikia Estijoje, Švedijoje, Suomijoje ir Ukrainoje. Veikla pastatų segmente apima komercinių, pramoninių, viešųjų ir gyvenamųjų pastatų statybą. Infrastruktūros segmentas apima kelių tiesimą ir techninę priežiūrą, specializuotą (įskaitant hidraulinę) inžineriją, aplinkos inžineriją ir vandens bei nuotekų tinklų statybą. Grupėje yra įmonė, kuri specializuojasi betoniniuose darbuose.

Skanska - tai viena iš pirmaujančių pasaulyje projektų plėtros ir statybos bendrovė iš Švedijos. Ji kuria, plėtoja ir stato biurus, namus ir infrastruktūros projektus, įskaitant mokyklas ir kelius. Įmonė veikia keturiuose verslo padaliniuose: statyba, gyvenamasis, komercinis ir infrastruktūros plėtojimas. Pagrindinės Skanska veiklos rinkos - tai Šiaurės arba Skandinavijos šalys (Švedija, Norvegija, Suomija ir Danija), kur pajamos iš veiklos yra didžiausios, o antroje pozicijoje pagal pajamas yra Amerikos rinka, bei taip pat veikla vykdoma šiose Europos šalyse: Didžiojoje Britanijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Vengrijoje ir Rumunijoje. Be to, anksčiau veikla buvo vykdoma ir Lotynų Amerikoje.

Budimex - tai viena iš didžiausių statybos bendrovių Lenkijos rinkoje. Ji teikia paslaugas (paprastai kaip generalinis rangovas) infrastruktūros sektoriuose: kelių, geležinkelių, oro uostų, pastatų statyba, energetikos, pramonės ir ekologinės statybos. Palaipsniui didėja kompanijos dalyvavimas valdymo sektoriuje (nekilnojamojo turto ir infrastruktūros objektai) ir atliekų tvarkyme. Strateginis Budimex investuotojas yra Ferrovial, viena iš pirmaujančių Ispanijos statybų kompanijų, kuri veikia pasauliniu mastu. Absoliučiai didžiausias pajamas Budimex generuoja Lenkijos rinkoje, be to, veiklą vykdo Vokietijoje, bei taip pat Rusijoje, Ukrainoje ir kitose Europos šalyse.

Erbud - tai yra viena iš penkių pagrindinių Lenkijos statybos grupių. Veikla vykdoma bendrai sudarant sutartis šiose srityse: pastatų, inžinerinė ir kelių statyba, pramoninė statyba, inžinerija ir paslaugos energetikos pramonei, taip pat gyvenamųjų pastatų segmente. Erbud veikia Lenkijos rinkoje, kur pajamos yra absoliučiai didžiausios (87,3 procento 2017 metais), ir kitose Europos Sąjungos šalyse (Vokietija ir Belgija). Pagrindinė akcininkė yra Vokietijos statybos bendrovė.


Santykinių finansinių rodiklių apžvalga ir analizė

Atlikdami santykinių finansinių rodiklių apžvalgą ir analizę mes orientavomės į laikotarpį tarp 2011 ir 2017 metų, t.y. konkrečiai į metinius veiklos finansinius rezultatus. Kaip ir įprasta buvo apskaičiuoti įvairaus pobūdžio santykiniai finansiniai rodikliai, kad šiuo atveju pasirinktas statybų kompanijas galima būtų kuo labiau ir objektyviau palyginti bei padaryti išvadas. Pabrėžiame, kad visi duomenys paimti iš oficialių bendrovių pateiktų metinių finansinių ataskaitų.

Šią apžvalgos dalį pradedame nuo vieno iš pelningumo rodiklių, t.y. EBITDA maržos. EBITDA - tai pelnas prieš palūkanas, mokesčius bei nusidėvėjimą ir amortizaciją, t.y. kitaip tariant pelnas iš pagrindinės veiklos. Kaip matome iš pateikto paveikslėlio su grafikais, visų šešių bendrovių minimas rodiklis nuo pat 2011 metų gan daug svyravo, tiesa, vienų labiau. Praėjusiais metais Lenkijos statybų kompanijos Budimex EBITDA marža buvo pati didžiausia, t.y. beveik dviženklė (9,8 procento) ir palyginus su 2016 metais dar labiau ūgtelėjo. Šios kompanijos minimas rodiklis per visą analizuojamą laikotarpį buvo vienas iš didžiausių ir faktiškai visada viršijo bendrą vidurkį. Švedijos statybų milžinės Skanska EBITDA pelningumas taip pat dažniausiai būdavo vienas iš stambiausių bei didesnis nei vidurkis, kaip ir estų atstovės Merko Ehitus.

Tuo tarpu kitos Estijos statybų sektoriaus atstovės Nordecon EBITDA marža per 2017 metus siekė vos 1,4 procento ir buvo pati mažiausia tarp visų analizuojamų bendrovių bei tuo pačiu šis rodiklis susitraukė antrus metus iš eilės. Prieš tai šios bendrovės minimas rodiklis kelis metus iš esmės atitiko bendrą vidurkį. Nuo pat 2011 iki praėjusių metų Lenkijos Erbud įmonės EBITDA pelningumas buvo tarp kukliausių iš šešių bendrovių bei visuomet mažesnis už bendrą minimo rodiklio vidurkį. Lietuvos statybų milžinės Panevėžio statybos tresto (PST) EBITDA marža per 2017 metus, palyginus su ankstesniais metais, susitraukė nuo penkių procentų iki 2,9 procento bei lyginant su vidurkiu, už jį buvo didesnė tik 2011 ir 2012 metais. Atkreipiame dėmesį, jog per praėjusius metus tarp šešių analizuojamų statybos įmonių, keturių EBITDA pelningumas krito, kai per 2016 metus nuosmukį fiksavo perpus mažesnis bendrovių skaičius.

Dar vienas apskaičiuotas pelningumo rodiklis - tai turto grąžos arba ROA, kuris parodo kokią turto dalį procentine išraiška sudaro metinis grynasis pelnas. Kaip ir prieš tai minėtu atveju, pažvelgus į pateiktą paveikslėlį su grafikais matome, jog per analizuojamą laikotarpį šešių statybų sektoriaus atstovių ROA rodiklis pastebimai svyravo. Per 2017 metus tarp nagrinėjamų kompanijų stambiausiu minimu rodikliu gali pasigirti kaip ir EBITDA maržos atveju ta pati Lenkijos statybų rinkoje aktyviai veikianti Budimex, kurios turto grąža siekė 7,8 procento, kai per ankstesnius metus sudarė 7,3 procento, be to, šis rodiklis paaugo jau antrus metus iš eilės. Atkreipiame dėmesį, jog šios kompanijos ROA visuomet buvo didesnė už bendrą rodiklio vidurkį, bei dažniausiai buvo aukščiausia tarp visų analizuojamų statybų įmonių. Skanska turto grąža nuo 2011 metų taip pat buvo viena iš didžiausių ir dažniausiai viršijo bendrą vidurkį, tačiau praėjusiais metais ji su juo sutapo ir siekė 3,8 procento, kai per 2016 metus buvo didesnė ir sudarė 5,4 procento.

Tarp šešių statybų srityje veikiančių bendrovių Estijos atstovės Merko Ehitus ROA praėjusiais metais buvo antras pagal dydį ir sudarė 5,7 procento. Šios kompanijos minimas rodiklis, išskyrus 2011 ir 2016 metus, visuomet buvo didesnis už bendrą turto grąžos vidurkį. Per analizuojamą laikotarpį, kaip matome iš pateikto grafiko, itin pastebimai svyravo mūsų šalies statybų giganto Panevėžio statybos tresto (PST) minimas rodiklis, kuris per 2017 metus, lyginant su ankstesniais, gerokai susitraukė, t.y. driokstelėjo žemyn nuo 5,2 iki 1,3 procento ir buvo mažiausias tarp visų įmonių. Beje, Lietuvos kompanijos ROA dažniau buvo žemiau vidurkio nei virš jo. Nordecon ir Erbud turto grąžos rodikliai per analizuojamą laikotarpį būdavo mažiausi arba tarp kukliausių ir dažniausiai žemiau bendro vidurkio. Per praėjusius metus, palyginus su ankstesniais metais, savo ROA rodiklius kilstelėjo trys statybų sektoriaus atstovės, o trim atvejais fiksuotas kritimas, kai per 2016 metus šis santykis siekė atitinkamai 4 ir 2.

Tradiciškai apžvelgsime nagrinėjamų įmonių įsipareigojimų ir turto santykį, kuris parodo, kokią turto dalį sudaro įsipareigojimai. Per visą analizuojamą laikotarpį nuo pat 2011 metų Budimex minimas rodiklis visuomet buvo didžiausias ir palyginus gana aukštas, t.y. įsipareigojimai sudarė net virš aštuoniasdešimt procentų turto. Antroje pozicijoje pagal įsipareigojimų ir turto santykinį finansinį rodiklį atsidūrė švedų statybų sektoriaus gigantė Skanska. Būtent šių įmonių įsipareigojimų dalis turto struktūroje yra didžiausia.

Tuo tarpu mažiausiu minimu rodikliu per visą analizuojamą laikotarpį pasižymėjo Merko Ehitus ir Lietuvos statybų sektoriaus narys Panevėžio statybos trestas (PST). Be to, mūsų šalies atstovės atveju įsipareigojimų ir turto santykis krito jau net trečius metus iš eilės ir praėjusių metų pabaigoje sudarė tik 0,35, t.y. kukliausias, kas šiuo atveju pozityvu, tarp visų šešių nagrinėjamų įmonių. Kitos estų statybų sektoriaus atstovės Nordecon minimas finansinis santykinis rodiklis per 2011 - 2017 metų laikotarpį buvo artimiausias bendram vidurkiui.

Bendrasis likvidumas - tai rodiklis, kuris parodo trumpalaikio turto ir trumpalaikių įsipareigojimų santykį, t.y. ar esamu momentu trumpalaikis turtas padengia trumpalaikius įsipareigojimus, kas demonstruoja, ar kompanijai gali kilti problemų su likvidumu trumpalaikiu periodu. Per analizuojamą laikotarpį, t.y. nuo 2011 metų iki praėjusių metų pabaigos, didžiausiu minimu rodikliu pasižymėjo mūsų šalies statybų grupė Panevėžio statybos trestas (PST) bei Estijos šio sektoriaus narė Merko Ehitus. Tuo tarpu Lenkijos įmonės Erbud bendrasis likvidumas per minimą laikotarpį buvo arčiausiai šio rodiklio bendro vidurkio.

Likusių trijų statybų sektoriaus atstovių minimas rodiklis nuo pat 2011 metų visuomet buvo mažesnis už apskaičiuotą bendrąjį likvidumo vidurkį. Lenkijos rinkoje veikiančio Budimex ir estų Nordecon bendrojo likvidumo rodikliai buvo panašūs ir tuo pačiu patys mažiausi tarp visų šešių nagrinėjamų įmonių. Jų atveju, trumpalaikis turtas sutapdavo arba būdavo tik nežymiai didesnis už jų trumpalaikius įsipareigojimus. Statybų milžinės Skanska minimas rodiklis per analizuojamą laikotarpį tik nežymiai buvo aukštesnis už prieš tai minėtų dviejų bendrovių.

Dar vienas finansinis santykinis rodiklis, kuris buvo apskaičiuotas - tai turto apyvartumo, kuris parodo bendrovės turimo turto panaudojimo efektyvumą. Nuo 2011 metų iki 2014 metų pabaigos mažiausiu turto apyvartumu pasižymėjo estų statybų milžinė Merko Ehitus, tačiau po to iš jos šį titulą perėmė Lenkijos kompanija Budimex, tad jos minimas rodiklis yra mažiausias jau trečius metus iš eilės.

Kitų statybų sektoriaus narių, kurie figūruoja šioje apžvalgoje, turto apyvartumo rodiklis per nagrinėjamą laikotarpį labai stipriai svyravo. Praėjusiais metais didžiausią rodiklį sugeneravo Nordecon, kurios turto apyvartumas dažniausiai būdavo didesnis už bendrą vidurkį. 2017 metais antroje pozicijoje pagal minimą rodiklį buvo Lenkijos rinkoje veikiantis Erbud, kurio turto apyvartumas visuomet buvo didžiausias už bendrą vidurkį, tuo tarpu Skanska atveju jis buvo artimiausias minimam turto apyvartumo rodiklių vidurkiui.

Kalbant apie grynųjų pinigų srautų iš veiklos ir pajamų santykį procentine išraiška, tai čia per nagrinėjamą laikotarpį, kaip matome iš pateikto paveikslėlio su grafikais, akivaizdu, kad visų įmonių minimas rodiklis kasmet labai stipriai svyravo. Pozityviausiai iš esmės šioje srityje išsiskyrė Lenkijos statybų sektoriaus milžinė Budimex, nors jos grynųjų pinigų srautų iš veiklos ir pajamų santykis procentine išraiška irgi svyravo ir netgi 2012 metais buvo nežymiai neigiamas, be to, jis traukiasi jau antrus metus iš eilės.

Atkreipiame dėmesį, kad praėjusiais metais net trijų statybos kompanijų analizuojamas rodiklis buvo neigiamas, t.y. Erbud, Nordecon ir Merko Ehitus, o pastarosios jau antrus metus iš eilės, tiesa, neigiama reikšmė sumažėjo. Tai reiškia, kad jų grynieji pinigų srautai iš pagrindinės veiklos buvo neigiami, kas nėra pozityvus signalas. Per 2017 metus, palyginus su ankstesniais metais, grynųjų pinigų srautų iš veiklos ir pajamų santykį procentine išraiška pasididino tik Skanska ir Merko Ehitus, tuo tarpu Nordecon, Budimex bei Erbud minimas rodiklis pajudėjo neigiama linkme, o Panevėžio statybos trestas (PST) iki šiol vis dar nepateikė savo praėjusių metų pinigų srautų ataskaitos.

Kaip ir įprasta pateikiame tris pačius naujausius analizuojamų šešių įmonių finansinius santykinius rinkos vertės rodiklius, t.y. P/E, P/BV ir P/S. Taigi, pažvelgę į pateiktą lentelę matome, kad jie yra gana žemi bei iš esmės tarp statybos bendrovių panašūs, t.y. visos jos rinkoje pagal finansinius rezultatus vertinamos gana panašiai. Bendrai mažiausiais rinkos vertės rodikliais bent šiuo metu pasižymi Lenkijos kompanija Erbud.

Mūsų šalies atstovės Panevėžio statybos tresto (PST) akcijos kainos ir buhalterinės vertės tenkančios vienai akcijai (P/BV) rodiklis pats kukliausias tarp visų šešių statybos įmonių, o akcijos kainos ir pajamų tenkančių vienai akcijai rodiklis taip pat vienas iš mažiausių, tačiau akcijos kainos ir pelno tenkančio vienai akcijai (P/E) rodiklis jau yra vienas iš didžiausių.

Labiausiai gali džiaugtis Merko Ehitus akcijų savininkai, nes būtent šios bendrovės nuosavybės vertybiniai popieriai nuo šių metų pabrango daugiausiai, t.y. beveik trisdešimt procentų. Tuo tarpu labiausiai per minimą laikotarpį atpigo švedų statybų milžinės Skanska akcijos, kurių vertė krito beveik dviem procentais. Per šiuos 2018 metus tarp šešių analizuojamų įmonių pakilo keturių rinkos vertės, kai per visus praėjusius metus pabrango tik Budimex akcijos, na o labiausiai nuvertėjo Erbud nuosavybės vertybiniai popieriai, t.y. net beveik ketvirtadaliu.

Kalbant apie vidutinį ir ilgesnės trukmės laikotarpį, per pastaruosius trejus, penkerius ir dešimt metų labiausiai šoktelėjo Lenkijos kompanijos Budimex akcijų vertė. Per dešimt metų ji išsipūtė net 5,4 karto. Tuo tarpu per paskutinius trejus metus labiausiai nuvertėjo kitos lenkų statybų įmonės Erbud nuosavybės vertybiniai popieriai, t.y. 27,9 procento, o per paskutinius dešimt metų jie atpigo net 72 procentais, arba labiausiai tarp visų analizuojamų įmonių. Per pastaruosius dešimt metų taip pat gerokai susitraukė ir Panevėžio statybos tresto (PST) bei Nordecon rinkos vertė.


Techninė analizė


Panevėžio statybos tresto (PST) akcijų kaina yra savotiškame gana plačiame konsolidaciniame- horizontaliame kanale. Kaip tik praėjusių metų pabaigoje ir kovo mėnesį sulaukėme šio kanalo apatinės dalies patestavimo, kuris buvo sėkmingas, t.y. abiem atvejais sulaukėme atšokimo, tad labai tikėtina, kad šios įmonės akcijų kaina gali šįkart pakilti ir dar labiau.
Merko Ehitus akcijų kaina vasarį pakilo virš prieš tai ilgą laiką buvusio pasipriešinimo lygio. Ar tai buvo tvarus reiškinys sužinosime per artimiausius kelis mėnesius. Be to, galime sulaukti prieš tai buvusio minimo lygio patestavimo. Jei jis bus sėkmingas, tuomet pasipriešinimo lygis pavirs į palaikymo.
Nordecon akcijų kaina po to kai nepavyko pakilti virš ilgalaikio pasipriešinimo lygio, nuo praėjusių metų gegužės yra nuosmukio kanale. Tačiau pastaruoju metu bandoma iš jo ištrūkti pro viršutinę dalį. Jei šis bandymas bus sėkmingas, galime sulaukti šios įmonės akcijų kainos atšokimo.
Esminis klausimas, ar jau pasibaigė Skanska akcijų kainos korekcija. Šiuo metu testuojame prieš tai buvusio nuosmukio dugną. Jei jis nebus pramuštas, tuomet galime sulaukti naujo augimo etapo, priešingu atveju korekcija gali pagilėti. Tad būtina labai atidžiai stebėti padėtį.
Budimex akcijų kaina išlieka itin ilgame augimo kanale, tačiau atsimušus į jo viršutinę dalį prasidėjo korekcija ir tuo pačiu užsibaigė augimo etapas, kuris tęsėsi nuo pat 2012 metų rugpjūčio mėnesio. Šios kompanijos akcijų kaina vis dar yra korekcinėje fazėje, nors tuo pačiu ištrūko iš nuosmukio kanalo pro jo viršutinę dalį, tad galime sulaukti atšokimo.
Erbud akcijų kaina išlieka gana plačiame horizontaliame konsolidaciniame kanale ir priartėjusi prie jo apatinės dalies vėl bando nuo jo atšokti. Be to, ji jau ištrūko iš nuosmukio kanalo, kuris tęsėsi nuo praėjusių metų kovo mėnesio. Labai tikėtina, kad galime sulaukti didesnio kainos atšokimo, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.

 
Dar nėra komentarų