Lenkijos akcijų rinkos apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
]WIG20 indeksas ir toliau po lokalios korekcijos išlieka augimo fazėje, kuri prasidėjo dar praėjusių metų spalio mėnesį po prieš tai buvusio kritimo.
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2017-09-03 14:49 Komentarai: (0)
Varšuvos biržoje ir toliau vyrauja pozityvios nuotaikos ir tęsiasi tikrų tikriausias įspūdingas ralis. Nuslūgus politinei įtampai ir rizikai investuotojai suskubo pirkti gan pigių Lenkijos bankų ir įmonių akcijų. Daug ką pasako vien tas faktas, kad nuo šių metų pradžios tarp dvidešimties didžiausių šios šalies bankų ir įmonių atpigo vos vienos nuosavybės vertybiniai popieriai.

WIG20

Analizuodami praėjusio ketvirčio Varšuvos biržoje kotiruojamų didžiausių bendrovių ir bankų veiklos rezultatus mes įprastai orientuosimės į WIG20 indekso atstoves. WIG20 - tai dvidešimties didžiųjų kompanijų ir bankų, kurių akcijomis prekiaujama Varšuvos biržoje ir kurios yra likvidžiausios, indeksas.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Lenkijos kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Be to, šią apžvalgą išplėtėme ir papildomai pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%) bei turto grąžos (ROA%) rodiklius.

Taigi, kaip ir įprasta paprasta statistika. Per praėjusį ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, savo pajamas padidino net septyniolika minimo indekso atstovių, kai prieš metus tokių buvo tik dešimt, o per pirmą šių metų ketvirtį - net devyniolika. Tad nieko stebėtino, jog per metus bendra pajamų pokyčių mediana pastebimai ūgtelėjo, na o lyginant su pirmu šių metų ketvirčiu, kiek sumažėjo. Tuo tarpu EBITDA pelno prieaugį per metus užfiksavo mažesnis skaičius Lenkijos įmonių ir bankų, t.y. dvylika, kai prieš metus jų buvo dešimt, o per pirmą 2017 metų ketvirtį - trylika. Per antrą šių metų ketvirtį bendra pelnų pokyčių mediana jau buvo teigiama ir lygiai tokia pati kaip ketvirtį prieš tai, tuo tarpu per 2016 metų antrą ketvirtį šis rodiklis procentine išraiška buvo neigiamas.

Tad akivaizdu, kad per metus bendra padėtis pagerėjo. Lenkijos pramonės ir paslaugų srityse kalbant apie veiklos rezultatų pokyčių medianas per metus padėtis akivaizdžiai pagerėjo, tiesa, pramonės atstovių bendra EBITDA pelnų pokyčių teigiama mediana buvo mažesnė nei prieš metus. Bet lyginant su pirmu šių metų ketvirčiu, jau vyravo priešingos tendencijos, t.y. pramonės šakos atstovių pajamų ir EBITDA pelnų pokyčių medianos nors ir išliko teigiamos, tačiau pastebimai mažesnės nei ketvirtį prieš tai, o paslaugų srityje padėtis lyginant su ankstesniu ketvirčiu pagerėjo.

Kalbant apie sektorius, kurių atstovių yra daugiausiai WIG20 indekse ir kurių veiklos rezultatų pokyčių bendros medianos buvo apskaičiuotos, tai padėtis per metus pagerėjo energetikos srityje, tuo tarpu finansuose fiksuota priešinga tendencija, na o prekybos įmonių atveju EBITDA pelnų pokyčių mediana tapo teigiama, tačiau pajamų kiek sumažėjo.

Per praėjusį ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, tarp nagrinėjamo indekso atstovių savo pajamas ir pelnus padidino pusę iš jų, na o veiklos rezultatų kritimas fiksuotas tik vos vienu Orange Polska atveju, tiesa, tiek pajamos, tiek EBITDA pelnas smuktelėjo labai nedaug bei mažiau nei fiksuotas nuosmukis prieš metus. Per 2016 metų tą patį laikotarpį veiklos rezultatus pagerino tik septynios WIG20 indekso narės, o kritimas fiksuotas irgi septyniais atvejais. Per pirmą šių metų ketvirtį pajamų ir pelnų prieaugiu džiaugėsi dvylika Lenkijos didžiųjų įmonių ir bankų bei tuo pačiu nebuvo nei vienos, kurios minimi abu rodikliai sumažėtų.

Ir vėl pastebimai savo veiklos rezultatus pagerino Lenkijos anglių kasybos ir gavybos kompanija JSW. Tiesa, pajamų ir EBITDA pelno šuolis jau buvo mažesni nei fiksuoti per pirmą šių metų ketvirtį. Veiklos rezultatų pagerėjimas tiesiogiai susijęs su anglių kainų padidėjimu ir optimizuota įmonės veikla. JSW veiklos rezultatai gerėja jau trečią ketvirtį iš eilės.

Be to, toliau savo veiklos rezultatus gerina Lenkijos draudimo milžinė PZU, kurios EBITDA pelnas pašoko net 2,4 karto. Viena iš pagrindinių pelno augimo priežasčių - tai padidėjusios grynosios pajamos iš investicijų. Atkreipiame dėmesį, jog šios įmonės pajamos ir pelnai auga jau ketvirtą ketvirtį iš eilės. Lygiai taip pat pastebimai šoktelėjo ir drabužių modeliavimu, siuvimu ir pardavimu užsiimančios LPP bei Lenkijos dujų skirstytojos ir pardavėjos PGNiG EBITDA pelnai. Pirmosios kompanijos atveju pelno šuolį lėmė sumažėjusi pardavimų savikaina tuo metu kai pajamos paaugo, na o antrosios įmonės atveju EBITDA prieaugį lėmė tai, kad prieš metus buvo atliktas vienkartinio pobūdžio turto nurašymas.

Taip pat pastebimiau savo veiklos rezultatus pagerino batais prekiaujanti CCC, vario ir sidabro kasybos ir gavybos bendrovė KGHM Polska Miedz, tarp energetikų pozityviai išsiskyrė Energa, o tarp bankų - Alior Bank, tiesa, veiklos rezultatų prieaugis visų pirma susijęs su kito banko perėmimu. Atkreipiame dėmesį, kad visais paminėtais atvejais, išskyrus banką, pelnai paaugo pastebimai sparčiau nei pajamos. Be to, verta pabrėžti ir tai, kad iš penkių į WIG20 indeksą įeinančių bankų, trijų EBITDA pelnai per praėjusį ketvirtį smuktelėjo. Tuo tarpu prekybos įmonės Eurocash EBITDA pelnas dėl vienkartinio pobūdžio išlaidų susitraukė net 94,7 procento, o naftos perdirbimo įmonės Lotos pelnas dėl to, kad pardavimo savikaina pakilo labiau nei pajamos, smuktelėjo 52,7 procento.Kaip jau tapo įprasta buvo apskaičiuoti ir nagrinėjamų įmonių bei bankų EBITDA pelningumai. Paaiškėjo, jog bendra EBITDA maržų mediana per praėjusį ketvirtį siekė 21,8 procento, kai prieš metus sudarė 18,9 procento, tuo tarpu per pirmą šių metų ketvirtį šis rodiklis buvo didesnis ir siekė 24,9 procento, tačiau dėl sezoniškumo faktoriaus lyginimas su praėjusių metų antru ketvirčiu yra prasmingesnis. Pramonės ir paslaugų šakose irgi fiksuota ta pati tendencija kaip ir energetikos sektoriuje, finansų srityje buvo priešingai, t.y. per metus EBITDA maržų mediana krito, tačiau lyginant su ankstesniu ketvirčiu, paaugo, o prekybos įmonės minimą rodiklį kilstelėjo abiem atvejais, tačiau kaip minėta, dėl sezoniškumo palyginimas su pirmu ketvirčiu nėra prasmingas.

Per metus tarp didžiųjų Lenkijos įmonių ir bankų savo EBITDA pelningumus sugebėjo padidinti vienuolika, o devyniais atvejais fiksuotas kritimas. Didžiausiais minimais rodikliais per antrą šių metų ketvirtį pasižymėjo du stambieji šioje šalyje veikiantys bankai, t.y. Bank Zachodni WBK ir PKO BP, tiesa, abiem atvejais per metus jie sumažėjo. Anglių kasybos ir gavybos bendrovės JSW EBITDA marža siekė 39,4 procento ir buvo virš trijų kartų didesnė nei praėjusių metų tą patį laikotarpį. Televizijos paslaugas siūlančio Cyfrowy Polsat minimas rodiklis irgi paaugo ir pasiekė 39 procentus.

Mažiausią EBITDA pelningumą per praėjusį ketvirtį dėl vienkartinio pobūdžio išlaidų užfiksavo Eurocash, t.y. jis siekė vos 0,1 procento. Antros pagal dydį Lenkijos naftos perdirbimo bendrovės Lotos minimas rodiklis siekė tik septynis procentus, t.y. irgi buvo vienas iš mažiausių.

Be to, buvo apskaičiuotas ir ROA arba turto grąžos rodiklis. Bendra jo mediana per metus padvigubėjo, o lyginant su pirmu šių metų ketvirčiu, nepakito. Pramonės ir paslaugų šakose ROA medianinis rodiklis per metus ūgtelėjo, ypač pastebimai pramonės atveju, bet lyginant su pirmu ketvirčiu, jau fiksuota kritimas, kai paslaugų srityje abiem atvejais jis padvigubėjo iki 0,6 procento. Finansų srityje turto grąžos mediana per metus nepakito, o lyginant su ankstesniu šių metų ketvirčiu, ūgtelėjo. Energetikos srityje prieš metus šis rodiklis apskritai buvo neigiamas, o per praėjusį ketvirtį jau teigiamas, o prekybos srityje per metus padėtis irgi pastebimai pasitaisė, ir tai žinoma, jog yra pozityvu.

Per antrą šių metų ketvirtį, lyginant su 2016 metų tuo pačiu laikotarpiu, savo ROA rodiklį iš dvidešimties nagrinėjamų įmonių ir bankų kilstelėjo devyni, trim atvejais jis nepakito, o likusių aštuonių - smuktelėjo. Šįkart neigiama turto grąža pasižymėjo tik prekybos srityje veikianti Eurocash, kai prieš metus tokių bendrovių buvo net penkios (Energa, JSW, PGE, PGNiG ir Tauron PE). Nors ir teigiamais, tačiau mažiausiais ROA rodikliais pasižymėjo kaip įprasta didieji Lenkijos bankai, draudimo atstovė PZU bei KGHM Polska Miedz ir telekomunikacijų srityje veikianti Orange Polska. Batais prekiaujančios CCC turto grąža siekė penkis procentus ir per praėjusį ketvirtį buvo didžiausia tarp visų nagrinėjamų WIG20 atstovių. JSW atveju šis rodiklis siekė 4,6 procento, o LPP - 4,4 procento.

Kalbant apie tris rinkos vertės santykinius finansinius rodiklius P/E, P/BV ir P/S, tai bendri medianiniai nagrinėjamo indekso atstovių nepaisant šių metų ralio vis dar išlieka gana žemi. Jie kuklesnis tiek už kaimyninės Vokietijos DAX atstovių, tiek už Skandinavų OMX NORDIC 40 indekso narių, bei pastebimai mažesni nei Dow Jones Industrial Average indekso atstovių. Mažiausiais P/E, P/BV ir P/S rodikliais išsiskiria Lenkijos pramonės ir energetikos kompanijos, na o didžiausi jie prekybos srityje.

Bendra akcijų kainų pokyčių mediana tarp WIG20 indekso narių šiais metais siekia net 32,2 procento, kai per visus praėjusius metus irgi buvo teigiama, tačiau sudarė vos 4,5 procento. Labiausiai pašoko Lenkijos pramonės įmonių rinkos vertė, kiek mažiau paaugo energetikos sektoriaus atstovių akcijų kainos, na o mažiausiai ūgtelėjo remiantis apskaičiuota akcijų kainų pokyčių mediana šios šalies paslaugų šakos narių rinkos vertės.

Tarp didžiųjų Varšuvos biržoje kotiruojamų įmonių ir bankų didžiausia grąža šiais metais pasižymi anglių kasybos ir gavybos bendrovės JSW akcijos, kurios pabrango net penkiasdešimt septyniais procentais. Be to, virš penkiasdešimt procentų nuo šių metų pradžios pabrango Energa, Lotos ir LPP nuosavybės vertybiniai popieriai. Daugelio kitų įmonių ir bankų akcijų kainos taip pat pašoko įspūdingai, na o tik vienintelės Asseco Poland investicinė grąža nuo šių metų pradžios yra neigiama, t.y. jos akcijos atpigo 8,5 procento.


WIG20 indeksas ir toliau po lokalios korekcijos išlieka augimo fazėje, kuri prasidėjo dar praėjusių metų spalio mėnesį po prieš tai buvusio kritimo, kuris tęsėsi nuo pat 2015 metų gegužės mėnesio. Be to, jis jau sugrįžo ten, kur buvo prieš minėtą kritimą. Tikėtina, kad per artimiausius kelis mėnesius bus patestuota prieš tai buvusio ilgalaikio konsolidacinio horizontalaus kanalo viršutinė riba, po ko turėtų paaiškėti tolesnė šio indekso kryptis.
Po lokalios korekcijos ir konsolidacinio periodo prasidėjo naujas JSW akcijų kainos augimo etapas, kuris turėtų dar kurį laiką tęstis.
Šios kompanijos akcijų kaina ir toliau tęsia atšokimą po praėjusių metų pabaigoje pasiekto dugno. Po lokalios korekcijos sulaukėme naujo augimo etapo, kuris ir toliau tęsiasi.
Asseco Poland akcijų kaina liepos mėnesį ištrūko iš konsolidacinio kanalo pro jo apatinę dalį, tačiau po to sulaukėme grįžimo atgal link minimos ribos, t.y. vyksta taip vadinamas prieš tai buvusio judesio tvarumo testavimas po kurio turėtų paaiškėti tolesnė akcijų kainos kryptis, t.y. jeigu ir vėl bus sugrįžta į kanalą, vadinasi prieš tai buvęs ištrūkimas iš jo buvo tik trumpalaikis reiškinys, tačiau jeigu vis dėl to sugrįžimas nepavyks, labai tikėtina, kad bendrovės akcijų kaina gali dar labiau pasikoreguoti žemyn.
Kaip ir buvo prognozuota, Eurocash pozicijoje buvo suformuotas dugnas, kuris yra visai arti 2015 metais buvusio dugno, tad po to sulaukėmė atšokimo, o prieš tai tiek MACD, tiek RSI rodikliai sugeneravo pirkimo signalą, kurį po to patvirtino ir eksponentinių vidurkių susikirtimas bei ištrūkimas iš nuosmukio kanalo. Tikėtina, kad akcijų kaina dar gali palipti labiau į viršų.

 
Dar nėra komentarų