Amerikos akcijų rinkos apžvalga

» Straipsniai » Apžvalgos
Už Atlanto ir toliau išlieka pozityvios nuotaikos bei augimas, rekordinių lygių šturmavimas, na o daugelis įmonių ir bankų vėl pagerino savo veiklos rezultatus, be to, jie tuo pačiu dažniausiai viršijo analitikų lūkesčius.
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2017-08-22 02:01 Komentarai: (0)
Amerikos akcijų rinka yra pati didžiausia, likvidžiausia ir populiariausia pasaulyje. Ten aktyviai investuotoja, prekiauja ir mūsų šalies piliečiai. Už Atlanto ir toliau išlieka pozityvios nuotaikos bei augimas, rekordinių lygių šturmavimas, na o daugelis įmonių ir bankų vėl pagerino savo veiklos rezultatus, be to, jie tuo pačiu dažniausiai viršijo analitikų lūkesčius. Tad kaip ir įprastą pristatome Amerikos akcijų rinkos apžvalgą.

Dow Jones Industrial Average

Dow Jones Industrial Average indeksas - tai vienas iš pagrindinių bei tuo pačiu vienas iš seniausių Amerikos akcijų rinkos indeksų. Šį indeksą sudaro trisdešimt pačių didžiausių Amerikos bankų ir bendrovių, kurios priklauso įvairiems sektoriams. Tad šioje apžvalgoje tradiciškai orientuosimės į Dow Jones Industrial Average indekso atstoves.

Pabrėžiame, kad tiek pajamų (lentelėje trumpinys Paj) pokyčiai, tiek EBITDA pelnų (lentelėje trumpinys EBD) pokyčiai yra apskaičiuoti remiantis Amerikos kompanijų ir bankų pateiktomis oficialiomis finansinėmis ataskaitomis. Be to, šią apžvalgą išplėtėme ir papildomai pateikiame EBITDA maržas (lentelėje EM%) bei turto grąžos (ROA%) rodiklį.

Atkreipiame dėmesį, kad per praėjusį ketvirtį buvo nemažai įmonių, kurių EBITDA pelnai palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, gerokai šoktelėjo. Tačiau tai susiję su tuo, kad prieš metus šios įmonės buvo patyrusios vienkartinio pobūdžio išlaidas, kas tuo pačiu sumažino jų pelnus.

Tarp trisdešimties Dow Jones Industrial Average indekso atstovių savo pajamas per antrą šių metų ketvirtį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, padidino daugiau nei du trečdaliai, t.y. dvidešimt viena. Prieš metus jų buvo tik penkiolika, tad nenuostabu, jog per praėjusį ketvirtį pajamų pokyčių bendra mediana buvo teigiama ir pastebimai didesnė nei praėjusių metų antrąjį ketvirtį. Tuo tarpu per pirmą šių metų ketvirtį pajamų prieaugį fiksavo dvidešimt minimo indekso narių, tačiau bendra šio rodiklio pokyčių mediana procentine išraiška buvo kiek didesnė.

Kalbant apie EBITDA pelną, tai jo prieaugiu per antrą šių metų ketvirtį galėjo pasigirti dvidešimt nagrinėjamų įmonių ir bankų, t.y. jų buvo dvigubai daugiau nei tų, kurių atveju fiksuotas kritimas. Prieš metus šis santykis siekė 15 ir 14, o per ankstesnį šių metų metų ketvirtį šis santykis buvo analogiškas kaip ir per antrą ketvirtį. Taigi, bendra EBITDA pelnų pokyčių teigiama mediana per metus paaugo nuo vos 0,6 iki 7,1 procento, o per pirmą šių metų ketvirtį buvo panaši. Per metus padėtis pagerėjo, be to, atkreipiame dėmesį, jog pelnai augo sparčiau už pajamas, o tai reiškia, jog didėjo veiklos pelningumas.

Pramonės ir informacinių technologijų sektoriaus atstovių atveju prieš metus bendros veiklos rezultatų pokyčių medianos buvo neigiamos, na o per praėjusį ketvirtį jau teigiamos, tuo tarpu lyginant su pirmu šių metų ketvirčiu, pramonės atstovių pajamų pokyčių mediana kiek sumažėjo, tačiau pelnų paaugo, o informacinių technologijų įmonių atveju viskas buvo atvirkščiai. Kalbant apie paslaugų šaką, tai ten pajamų pokyčių mediana per metus paaugo kaip ir finansų srityje, o pelnų tik nežymiai pakilo, tuo tarpu finansų sektoriaus EBITDA pelnų pokyčių mediana pastebimai smuktelėjo. Lyginant su ankstesniu šių metų ketvirčiu, abiem atvejais pelnų pokyčių medianos sumažėjo, o finansų atstovių smuktelėjo ir pajamų pokyčių mediana.

Tiek pajamų, tiek pelnų prieaugiu per praėjusį ketvirtį galėjo pasigirti net šešiolika Dow Jones Industrial Average indekso narių, na o veiklos rezultatų pablogėjimas fiksuotas tik penkiais atvejais. Prieš metus šis santykis siekė atitinkamai 8 ir 7.

Per antrą šių metų ketvirtį, lyginant su 2016 metų tuo pačiu laikotarpiu, buvo net kelios amerikiečių įmonės, kurios pastebimai pagerino savo veiklos rezultatus, ypač kai kurių atveju itin įspūdingai šoktelėjo pelnai, tačiau kaip minėta, tai susiję su tuo, kad praėjusių metų antrąjį ketvirtį jos buvo patyrusios vienkartinio pobūdžio išlaidas - nurašymus. Štai lėktuvų gamintojos Boeing EBITDA pelnas dėl šios priežasties pašoko net 108,2 karto, tačiau pajamos kiek susitraukė. Visa per praėjusių metų antrąjį ketvirtį prisijungė Visa Europos padalinį, tad buvo su tuo susijusios vienkartinės išlaidos, kurių šiais metais jau nebuvo, tad pelnas pašoko beveik šešis kartus, o pajamos padidėjo daugiau nei ketvirtadaliu. Taip pat dėl anksčiau prieš tai įvardintos priežasties pastebimai paaugo Verizon, Microsoft, Intel ir didžiausios pasaulyje vaistų gamintojos Pfizer EBITDA pelnai.

Pagaliau atsigavo pramoninių mašinų ir įrengimų gamintoja Caterpillar, kuri pagerino veiklos rezultatus, be to, pelnas paaugo sparčiau už pajamas. Ši kompanija atsigavimo ženklus jau rodė ir per pirmą šių metų ketvirtį, tačiau tuomet fiksuotas tik pajamų prieaugis, o prieš tai du metus jos veiklos rezultatai nuosekliai blogėjo. Vėl pastebimu pajamų ir pelnų prieaugiu pasižymėjo dvi naftos ir dujų išgavėjos Chevron ir ExxonMobil, tačiau pirmosios įmonės atveju veiklos rezultatai pagerėjo labiau, bet abiem atvejais pajamų ir EBITDA pelnų prieaugiai jau buvo mažesni nei fiksuoti ketvirtį prieš tai. Tradiciškai eilinį ketvirtį iš eilės stabiliai savo veiklos rezultatus gerina sveikatos priežiūros srityje veikianti UnitedHealth Group. Verta pabrėžti, kad visų paminėtų Amerikos kompanijų, kurios pagerino veiklos rezultatus, atveju, pelnai paaugo sparčiau už pajamas, kas yra dar vienas pozityvus ženklas.Labiausiai pablogėjo didžiausio pasaulyje koncerno General Electric veiklos rezultatai. Pajamos smuktelėjo apie dvylika procentų, o pelnas susitraukė virš keturiasdešimt procentų, tiesa, šiuo atveju prieš metus buvo gautas vienkartinio pobūdžio pelnas. Ketvirtą ketvirtį iš eilės smuktelėjo visiems gerai žinomos bendrovės Coca-Cola veiklos rezultatai ir tai dalinai susiję su pertvarkoma jos veikla. Antrą ketvirtį iš eilės pajamų ir EBITDA pelno kritimą fiksavo informacinių technologijų sektoriaus milžinė IBM. Taip pat pablogėjo Walt Disney ir Cisco Systems veiklos rezultatai, American Express EBITDA pelnas krito 31,1 procento, o chemijos srityje veikiančios DuPont smuko 22,1 procento.

Kalbant apie EBITDA pelningumą, tai bendra jo mediana per praėjusį ketvirtį siekė 25,1 procento, kai prieš metus buvo mažesnė ir sudarė 24,1 procento, o per pirmą šių metų ketvirtį didesnė ir siekė 25,6 procento. Vis gi dėl sezoniškumo didesnę reikšmę turi palyginimas su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Ta pati pokyčių tendencija fiksuota paslaugų bei informacinių technologijų srityse, be to, pastarosios EBITDA maržų mediana buvo pati didžiausia iš apskaičiuotų. Tuo tarpu pramonės ir finansų atveju fiksuotas minimo rodiklio nuosmukis tiek lyginant su praėjusių metų antru ketvirčiu, tiek ir su šių metų pirmu ketvirčiu. Prieš metus būtent finansų sektorius atstovių bendra EBITDA pelnų pokyčių mediana buvo pati didžiausia.

Per antrą šių metų ketvirtį, lyginant su 2016 metų tuo pačiu laikotarpiu, šešiolika Dow Jones Industrial Average indekso atstovių padidino savo EBITDA maržas, trylikoje atveju fiksuotas kritimas, na o Johnson & Johnson kompanijos minimas rodiklis nepakito. Tarp trisdešimties minimo indekso atstovių didžiausiu EBITDA pelningumu per praėjusį ketvirtį išsiskyrė stambiausio pasaulyje mokėjimo kortelių tinklo valdytoja Visa, kurios minimas rodiklis siekė net 69,1 procento. Didesnes nei keturiasdešimties procentų maržas sugeneravo greito maisto restoranų tinklo valdytoja McDonald's, farmacijos bendrovė Pfizer bei Amerikos telekomunikacijų milžinė Verizon. Verta pabrėžti, jog visų paminėtų kompanijų pelningumai per metus pakilo.

Mažiausiomis EBITDA maržomis kaip ir įprasta išsiskyrė didžiausią pasaulyje mažmeninės prekybos tinklą valdanti kompanija Wal-Mart ir sveikatos priežiūros srityje veikianti UnitedHealth Group. Tiesa, pirmosios EBITDA pelningumas sumažėjo nuo 7,2 iki 7 procentų, o antrosios paaugo nuo 8 iki 8,6 procento.

Kaip ir tapo įprastą apskaičiavome ir kitą pelningumo rodiklį, t.y. ROA, kuris yra grynojo pelno santykio su turtu procentinė išraiška. Paaiškėjo, kad šio rodiklio bendra mediana per antrą šių metų ketvirtį paaugo tiek lyginant su ankstesniu ketvirčiu, tiek su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Ta pati prieaugio tendencija fiksuota ir paslaugų bei informacinių technologijų srityse. Pramonės atstovių turto grąžų mediana per metus paaugo, tačiau lyginant su pirmu šių metų ketvirčiu, nepakito, o tuo tarpu finansų srityje šis rodiklis per metus smuktelėjo, o lyginant su ankstesniu ketvirčiu nepakito.

Tarp didžiųjų Amerikos kompanijų ir bankų savo ROA rodiklį per metus padidino kaip ir EBITDA maržų atveju šešiolika, kritimas fiksuotas vienuolikoje atveju, na o trijų iš jų minimas rodiklis nepakito. Didžiausiu turto grąžos rodikliu (5,8 procento) išsiskyrė stambiausia Amerikoje mažmeninės prekybos kompanija, kurios parduotuvėse prekiaujama įvairia įranga, prietaisais ir kitomis prekėmis, kurios skirtos namams ir statyboms, Home Depot. 3M kompanijos minimas rodiklis siekė 4,7 procento, o Nike ir McDonald's atveju jis sudarė 4,3 procento. Mažiausiai ROA rodikliais pasižymėjo du didieji Amerikos bankai, t.y. JPMorgan Chase ir Goldman Sachs, tačiau šįkart neigiamų turto grąžų nebuvo, kai prieš metus tiek Boeing, tiek Chevron minimas rodiklis buvo su minuso ženklu.

Kalbant apie rinkos vertės rodiklius (P/E, P/BV ir P/S), tai nagrinėjamo indekso atstovių bendri medianiniai yra didesni už Skandinavijos OMX NORDIC 40 indekso atstovių, tačiau iš esmės galima sakyti, jog jie nėra nei itin dideli nei itin žemi. Tarp apskaičiuotų medianinių didžiausiais pasižymi pramonės šakos narės.

Nuo šių metų pradžios pabrango net dvidešimt dviejų Dow Jones Industrial Average indekso atstovių akcijos, o atpigo vos aštuonių nuosavybės vertybiniai popieriai. Per visus praėjusius metus šis santykis siekė atitinkamai 28 ir 2, t.y. buvo pastebimai pozityvesnis, tad nenuostabu, jog šiais metais bendra akcijų kainų pokyčių mediana nors ir yra teigiama, tačiau mažesnė nei buvęs rodiklis per visus 2016 metus. Labiausiai pabrango paslaugų šakos narių akcijos, o mažiausiai - finansų sektoriaus atstovių.

Šių metų žvaigždė yra Amerikos lėktuvų gamintoja Boeing, nes būtent jos akcijos pabrango labiausiai, t.y. net beveik penkiasdešimt penkiais procentais. Antroje pozicijoje pagal akcijų kainos prieaugį yra visiems gerai žinoma Apple, jos nuosavybės vertybinių popierių vertė nuo šių metų pradžios paaugo 37,4 procento. Virš trisdešimt procentų per minimą laikotarpį ūgtelėjo Visa ir McDonald's kapitalizacija.

General Electric šiais metais bent kol kas yra didžiausia autsaiderė, nes šio koncerno rinkos vertė krito daugiausiai, t.y. 21,2 procento. IBM akcijos atpigo virš trylikos procentų, na o didžiausios Amerikos naftos ir dujų gavybos įmonės ExxonMobil rinkos vertė krito trylika procentų.


Dow Jones Industrial Average indeksas ir toliau išlieka naujoje augimo fazėje, kuri prasidėjo dar praėjusių metų vasarįbei šturmuoja rekordinius lygius. Vis gi negalima atmesti, kad dabar prasidėjusi korekcija gali užtrukti ilgiau ir dar labiau pagilėti, tad būtina atidžiai stebėti padėtį.
Boeing akcijos išlieka ilgalaikiame augimo kanale bei naujame kilimo etape, kuris prasidėjo prieš metus bei juda vis labiau link vis naujesnių rekordinių lygių. Tačiau po tokio įspūdingo brangimo anksčiau ar vėliau lokali korekcija yra neišvengiama.
Apple akcijos ir toliau išlieka augimo kanale, kuris prasidėjo dar praėjusių metų gegužę. Po lokalios korekcijos šios kompanijos akcijos pradėjo naują rekordinių kainos lygių šturmavimą, ir šį tendencija dar kurį laiką turėtų tęstis.
General Electric akcijų kaina ir toliau smunka žemyn ir kol kas nematyti jokių ženklų, jog ši tendencija, kuri prasidėjo dar šių metų pradžioje, artėja prie pabaigos.
IBM akcijų kaina po prieš tai buvusio augimo vis dar yra nuosmukio arba korekcinėje fazėje, kuri prasidėjo dar pavasarį. Kol kas jokių jos pabaigos ženklų nematyti.

 
Dar nėra komentarų