Renkamės ETF – pagrindiniai atrankos kriterijai

» Straipsniai » Investavimo pagrindai
Šioje apžvalgoje nagrinėsime pagrindinius kriterijus, kurie padės investuotojui geriau palyginti ETF ir įvertinti jų perspektyvas bei sudėtį.
versija spausdinimui
Autorius: LHV bankas Data: 2014-07-07 17:58 Komentarai: (0)
Biržoje prekiaujami fondai (ETF) – vis daugiau pripažinimo ir populiarumo sulaukiantys instrumentai, kurių auganti gausa suteikia investuotojui platų investicinių galimybių pasirinkimą.

Per pastarąjį dešimtmetį ETF fondai tapo gerai žinomas instrumentas didžiajai daugumai investuotojų, kadangi suteikia paprastesnį ir pigesnį investicinio portfelio formavimo būdą, leidžia išskaidyti investicijas ar pasiekti sunkiai prieinamas rinkas. Kasmet auganti ETF gausa suteikia galimybę palyginti ir išsirinkti kuo tinkamesnį ETF. Šioje apžvalgoje nagrinėsime pagrindinius kriterijus, kurie padės investuotojui geriau palyginti ETF ir įvertinti jų perspektyvas bei sudėtį.
Investicinė idėja. Kiekvienas ETF turi veiklos tikslą ir aiškiai nurodytą siekį, pagal kurį sudaromas jo investicinis portfelis. Šiuo metu investuotojai jau gali rinktis pačių įvairiausių ETF, kurie investicijas nukreipia į tam tikrą regioną (JAV, Europa, Azija, besivystančios rinkos), sektorių (vartojimo prekių, IT, finansų, žaliavų) ar taiko ypatingus įmonių atrankos kriterijus (vertės, augimo, dividendų) ir pan.

Dažniausiai ETF valdytojai pateikia lyginamąjį indeksą, leidžiantį investuotojams geriau įvertinti galimą įsigyjamų fondo akcijų grąžą bei fondo valdytojų darbą. Pavyzdžiui, vienas seniausių ir populiariausių ETF SPDR S&P 500 (SPY) siekia kuo tiksliau atkartoti JAV akcijų rinką atspindintį S&P 500 indeksą. Verta atkreipti dėmesį į tai, jog kiekvienas ETF turi veiklos išlaidų, dėl kurių fondo akcijų prieaugis gali būti mažesnis nei indekso prieaugis.

Likvidumas.
Išsirinkus patraukliausią investicinę idėją siūlančius ETF, verta atkreipti dėmesį į tai, kokioje akcijų biržoje fondo akcijos yra listinguojamos ir kokia yra jų apyvarta biržoje. Kuo didesnė ETF apyvarta, tuo bus lengviau įsigyti ar parduoti jau turimų ETF akcijų. Likvidumas yra ypač svarbus ETF, kurių akcijos listinguojamos Europos biržose. Pavyzdžiui, remiantis finance.yahoo.com skelbiamais duomenimis, JAV NYSE biržoje listinguojamo Japonijos ETF fondo iShares MSCI Japan (EWJ) vidutinė 3 mėn. dienos apyvarta siekia apie 28,7 mln. akcijų, kai Vokietijos biržoje listinguojamo iShares MSCI Japan UCITS (IQQJ) vidutinė apyvarta siekia tik 0,23 mln. akcijų.

ETF struktūra.
Dažnai visi biržoje prekiaujami produktai yra pavadinami tiesiog ETF, tačiau verta pabrėžti skirtumus tarp ETF ir ETN investicinių produktų, kadangi jie yra iš esmės kitaip sukonstruoti. ETN yra biržoje prekiaujami skolos vertybiniai popieriai (angl. Exchange Traded Note), kuriuos dažniausiai išleidžia didieji bankai, garantuojantys atsiskaitymą. Tai reiškia, kad, be rinkos rizikos, atsiranda dar ir banko mokumo rizika – žlugus bankui, ETN akcijų savininkas galėtų netektų visų investuotų lėšų. Pavyzdžiui, vienas žinomiausių ETN yra iPATH S&P 500 VIX Short-Term Futures (VXX), kuris siekia atkartoti S&P 500 indekso kintamumo indeksą S&P 500 VIX Short-Term Futures Index Total Return.

Tuo tarpu ETF (angl. Exchange Traded Fund) sudaro investicinius portfelius, pirkdamas ir parduodamas akcijas, obligacijas ir kt. ETF atveju, investuotojams taip pat būtina įvertinti investicinio portfelio sudėtį, kadangi kartais pasitelkiami išvestiniai instrumentai, sukeliantys kitos sandorio šalies riziką. Pavyzdžiui, anksčiau minėtą SPDR S&P 500 (SPY) sudaro vien JAV bendrovių akcijos, o siekiančio atspindėti sunkiau prieinamą Kinijos CSI 300 indeksą ETF fondo Market Vectors China ETF (PEK) investicinio portfelio dalis yra skirta apsikeitimo sandoriams (angl. swap).

Verta paminėti, jog rinkoje taip pat yra žaliavų atsargas kaupiančių ETF (angl. Exchange Traded Commodity, ETC), iš kurių žinomiausias yra į auksą investuojantis SPDR Gold Shares (GLD). Šių ETF investicinius portfelius sudaro fizinės žaliavų atsargos, esančios saugyklose. Taip pat verta išskirti finansinį svertą naudojančius ir siekiančius uždirbti iš vertybinių popierių kritimo ETF, kurie suteikia didesnę galimybę uždirbti, tačiau kartu yra ir gerokai rizikingesni.

ETF portfelio sudėtis.
Investuotojai, atrinkę patrauklios investicinės idėjos ETF fondus, gali juos palyginti ir įvertinti, pažvelgę į jų investicinių portfelių sudėtį. Visų pirma reikia įvertinti investicinio portfelio pozicijų skaičių bei jo sudarymo būdą (pagal rinkos kapitalizaciją, dividendų dydį, vienodo svorio ir kt.), kuris leis pamatyti investicijų išskaidymą ir didžiausių pozicijų įtaką visam portfeliui. Taip pat išsamesnį investicijų vaizdą galime išvysti išnagrinėję ETF investicinį portfelį pagal regionus ir pagal veiklos sektorius. Pavyzdžiui, populiariausias Kinijoje investuojantis ETF iShares China Large-Cap (FXI) yra sudarytas tik iš 13 pozicijų, o daugiau nei pusę jų sudaro finansų sektoriaus bendrovės. Be to, dažnai fondo valdytojai pateikia investicinio portfelio P/E bei P/B rodiklius, kurie rinkos dalyviams padeda įvertinti fondo akcijų kainų augimo perspektyvas. Aukščiau minėto Kinijoje investuojančio ETF investicinio portfelio P/E gegužės pabaigoje siekė 12,6, o P/B – 2,3, kai į 143 Kinijos bendroves investuojančio ETF iShares MSCI China (MCHI) investicinio portfelio P/E siekė 15,8, o P/B buvo ties 2,9.

Kiti atrankos kriterijai.
Auganti konkurencija rinkoje lemia vis didesnes fondų valdytojų pastangas pritraukti kuo daugiau investuotojų. Dėl to pastaruoju metu pastebima tendencija mažinti bendrąsias fondų išlaidas (angl. Expense Ratio), į kurias įskaičiuoti veiklos ir valdymo kaštai. Pavyzdžiui, investuotojai vis didesnį dėmesį skiria besivystančių rinkų ETF Vanguard Emerging Markets (VWO), kurio bendrosios išlaidos siekia tik 0,15%, kai žinomiausio besivystančių rinkų ETF iShares MSCI Emerging Markets (EEM) bendrosios išlaidos yra daugiau nei keturis kartus didesnės ir siekia 0,67%. Be to, panašūs ir tos pačios investicinės krypties fondai taip pat gali būti lyginami pagal išmokamų dividendų dydį ir jų mokėjimo dažnumą. Be to, verta atkreipti dėmesį ir į mokestinius klausimus, kadangi ETF listingavimo vieta ir struktūra gali nulemti dividendų apmokestinimo dydį.

ETF palyginimui reikalinga informacija


Pradinę informaciją apie įvarius ETF ir jų siūlomas investicines idėjas galima rasti finansų portaluose, kurie didžiausią dėmesį skiria minėtiems fondams. Pagal investavimo kryptis ETF suskirstyti yra http://etf.stock-encyclopedia.com/ puslapyje, o pagal pasirenkamus kriterijus atsirinkti ETF galima http://etfdb.com/screener/, http://funds.us.reuters.com/US/screener/screener.asp tinklapiuose. Tuo tarpu bendrą informaciją apie fondus bei jų akcijų kainų pokyčius galima palyginti žinomiausiuose finansų tinklapiuose (bloomberg.com, finance.yahoo.com).

Išsamiausia informacija apie ETF yra pateikiama fondo valdytojo svetainėje. Pagrindinę informaciją galima rasti ETF fondui skirtame puslapyje ir periodiškai atnaujinamame sutrumpintos informacijos dokumente (angl. Fact Sheet), o išsamiausią informaciją galima rasti fondo prospekte. Žemiau yra išvardintos vienų žinomiausių ETF fondų valdytojų interneto svetainės ir keli žinomesni jų valdomi ETF.

• ishares.com (IVV, EEM, IWM)
• spdrs.com (SPY, GLD, XLF, SDY)
• invesco.com (QQQ, SPLV, DBA)
• vanguard.com (VWO, VIG, VTI)
• vaneck.com (GDX, RSX, GDXJ)

Apžvalgoje minimi kriterijai ir įrankiai leis lengviau išsirinkti, palyginti bei išnagrinėti biržoje prekiaujamus fondus. Verta atkreipti dėmesį į tai, jog žinant norimus atrankos kriterijus, pirminę ETF atranką galima atlikti finansų tinklapiuose, tačiau tolesniam palyginimui ir nagrinėjimui vertėtų pasitelkti fondų valdytojų pateikiamą informaciją, kadangi ji bus naujausia ir išsamiausia.

Parengta LHV banko, remiantis viešai skelbiamais duomenimis ir užsienio žiniasklaida (finance.yahoo.com, bloomberg.com, reuters.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.
 
Dar nėra komentarų