Optimalus pelno ir rizikos santykis

» Straipsniai » Investavimo pagrindai
Autorius: traders.lt Data: 2025-02-08 02:00 Komentarai: (1)
Daugelis investuotojų - prekiautojų naudoja pelno ir rizikos santykį, norėdami palyginti laukiamus rezultatus ir prisiimtą riziką. Norint apskaičiuoti savo atlygio ir rizikos santykį, padalinkite sumą, kurią galite gauti, jei kaina juda ta kryptimi, kurios tikitės, iš sumos, kurią galite prarasti, jei kaina pajudės į priešingą pusę.


Norėdami apskaičiuoti savo pelno ir rizikos santykį, padalykite galimą pelną (take profit) iš prekybos - investavimo  iš sumos, kurią galėtumėte prarasti, jei jūsų pozicija uždarytų jūsų stop loss (nuostolio apribojimas).

Dažniausiai naudojami atlygio / rizikos santykiai yra 2:1, 3:1 ir 4:1. Šios proporcijos priklausys nuo pasirinktos investavimo - prekiavimo strategijos. Nors yra daug veiksnių, turinčių įtakos tam tikros prekybos - investavimo rizikai (rinkos nepastovumas arba kapitalo valdymo strategija), pelno lygis, kuris nuolat susiejamas su rizika, gali lemti mūsų ilgalaikę sėkmę.


Pelno ir rizikos santykio pavyzdžiai

Tarkime, kad nusprendėme užimti ilgąją X akcijų poziciją. Perkame 100 lotų, tai atitinka 100 akcijų po 20 eurų. Viso pirkinio vertė – 2000 eurų. Manome, kad artimiausiu metu šio aktyvo kaina išaugs iki 30 eurų. Kainų lygis, kuriam esant nusprendžiame, kad norėtume sumažinti nuostolius, yra 15 eurų. Šiame lygyje „stop loss“ užtikrins, kad mūsų galimi nuostoliai neviršytų 500 eurų.

Mūsų pavyzdyje esame pasirengę rizikuoti 5 eurais už akciją, kad gautume tikėtiną 10 eurų grąžą. Kadangi rizikavome metrikomis, kurios sudarė pusę galimo pelno, mūsų atlygio ir rizikos santykis yra 2:1. Jei mūsų pelno tikslas būtų 15 eurų už akciją, santykis būtų 3:1. Tokio atlygio ir rizikos santykio išlaikymas reiškia, kad vienas pelningas sandoris gali padengti du ar tris nuostolingus.

Tačiau svarbu atsiminti, kad nors pelno ir rizikos santykis padeda mums valdyti tikimybes, jis nesuteikia informacijos apie sėkmingo sandorio tikimybę.


Rizikos ir pelno santykio svarba

Dauguma biržos prekiautojų nori, kad jų atlygio ir rizikos santykis būtų bent 1:1. Priešingu atveju galimi jų nuostoliai būtų didesni už galimą pelną. Tai būtų neprotinga ir gali greitai sudeginti sąskaitą. Teigiamas atlygio ir rizikos santykis, pavyzdžiui, 2:1, reiškia, kad net ir įvykus nuostoliui, reikia tik vieno pelningo sandorio, kad jį būtų galima padengti.

Pabandykime tai iliustruoti konkrečiu pavyzdžiu. Žemiau esančioje lentelėje pateikiami atskiri pelno ir rizikos santykio skirtumai. Taip pat parodyta jų įtaka bendram pelnui arba nuostoliui. Lentelėje daroma prielaida, kad skaičius 1 (kaip sandorio vertė) yra 100 eurų, sandorio efektyvumas yra 50%, o sandorių skaičius - 10.

Toliau pateiktoje lentelėje aiškiai parodyta teigiamo rizikos balo išlaikymo nauda. Čia taip pat matome, kaip tai gali paveikti numatomą investicijų grąžą.




Tikimybė yra svarbiausia

Jau minėjome tikimybę, todėl verta atidžiau panagrinėti šią problemą. 

Tarkime, kad iš paskutinių 100 sandorių 60 iš jų baigėsi pelnu, o 40 – nuostoliais. Tai suteikia mums 60% tikimybę, kad sandoris bus pelningas. Mūsų efektyvumas priklauso ne tik nuo mūsų strategijos, bet ir nuo mūsų požiūrio į prekybą - investavimą. Kuo daugiau nukrypimų nuo plano, tuo lengviau gali atsirasti nuostolių.

Svarbu tai, kad bet kokios analizės esmė yra siekti maksimaliai padidinti tam tikro sandorio sėkmės tikimybę. Jei grafike ieškome konkretaus darinio - formacijos, stengiamės padidinti pelno tikimybę. Kokiu būdu? Taip yra dėl to, kad konkrečios formacijos atsiradimas turėtų signalizuoti tam tikrą kryptingą judėjimą. Kadangi tai kažkaip praneša apie tam tikrą judesį, pozicijos, atitinkančios jo galimą kryptį atidarymas padidina sėkmės tikimybę. Ieškodami darinio - formacijos, iš tiesų mes siekiame didesnės pelno galimybės.


Pasirinkite vieną jums tinkančią strategiją

Kiekvienas investuotojas - prekiautojas turi savo strategiją ir jam tinkamiausią rizikos ir atlygio lygį. Vienas iš investavimo - prekybos iššūkių yra rasti sistemą, kuri tinka jums ir jūsų temperamentui. 

Kaip jūs suvokiate riziką? Koks jūsų požiūris į nuostolius? Ar esate labai rizikingas žmogus? Galbūt, priešingai, esate atviras didesnei rizikai ir esate kurstomas adrenalino? Svarbiausia yra pasirinkti jums tinkamiausią rizikos ir atlygio sistemą. Šiuo atveju negalime kalbėti apie jokią auksinę taisyklę – individualiai nustatykite lygį, kuris geriausiai atitinka jūsų strategiją.


Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais
 
1.   Parašė youngcat   2025-02-09 00:05  

Teisingi santykiai yra ne 2:1, 3:1, 4:1, o 10:1, 20:1, 30:1, 40:1.