Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-02-02 11:08 Komentarai: (0)
Praėjusią savaitę pasibaigęs pirmasis metų mėnuo buvo pats nesėkmingiausias sausis per visą Dow Jones indekso, kuris nukrito 8,8 proc., ir S&P 500 indekso, kritusio 8,6 proc., skaičiavimo istoriją. Statistikų teigimu, iki šiol S&P 500 indeksas kildavo vidutiniškai 11,6 proc. visus metus, jeigu jam pavykdavo pakilti sausio mėnesį, nuo pat 1945 metų 85 proc. visų atvejų. O sausio mėnesio nuosmukis per atitinkamą periodą iki šiol 48 proc. atvejų sutapdavo su metiniu nuosmukiu vidutiniškai 2,2 proc.

Sesijos pradžioje akcijos bandė stiebtis paaiškėjus, kad paskutinį praėjusių metų ketvirtį JAV BVP sumažėjo mažiau, nei tikėtasi. Tačiau vėliau optimizmą nutraukė niūrūs duomenys apie pramonės, namų ūkių sektoriaus ir darbo rinkos būklę. Be to, nerimą kelia kalbos, kad Senato respublikonų partija gali blokuoti 819 mlrd. JAV dolerių dydžio ūkio skatinimo planą, kurį, prabilęs apie neatidėliotiną paramą vidutines pajamas uždirbantiems gyventojams, pasiūlė prezidentas B. Obama.

Autoritetinga „Oppenheimer“ banko analitikė Meredith Whitney pareiškė, kad „blogų paskolų bankas“ vietoj naudos tik iškreiptų realią padėtį ir nukreiptų dėmesį nuo poreikio spręsti nedingstančias bankų problemas. Anot jos, bankams būtina pardavinėti savo vertingus, o ne probleminius aktyvus, mažėti ir taip stengtis išgyventi.

Elektroninės prekybos bendrovė „Amazon.com“ savo ketvirtojo ketvirčio veiklos rezultatais, nepaisant blankios kalėdinės prekybos, sugebėjo 8 proc. viršyti palyginamuosius rezultatus ir 33 proc. analitikų lūkesčius. Akcijų kaina pasistiebė 17 proc. Netikėtai geresnius, nei tikėtasi, veiklos rezultatus sugebėjo paskelbti naftos kompanijos „Exxon Mobil“ ir „Chevron“. „Exxon Mobil“ pelnas, nepaisant išaugusių pajamų, dėl naftos kainų kritimo sumažėjo 33 proc., o „Chevron“ netikėtai išaugo 5,2 proc., nors kompanijos pajamos smuko. Nepaisant to, šių akcijų kainos krito atitinkamai 0,7 ir 0,1 proc.

Asmens higienos ir kosmetikos prekių gamintoja „Procter & Gamble“ pranešė per ketvirtį uždirbusi 5 mlrd. dolerių pelno, t. y. 52 proc. daugiau nei atitinkamu laikotarpiu 2007 metais (3,27 mlrd. dolerių) ir atitiko investuotojų prognozes. Tačiau dėl mažėjančios brangesnių prekių paklausos šiemet kompanija įspėjo galinti uždirbti tokį pat pelną arba 4 proc. mažiau nei pernai, taigi mažiau, nei tikėtasi. Akcijos krito 6,4 proc.

Ketvirtąjį 2008 metų ketvirtį šalies BVP smuko 3,8 proc., arba daugiausia nuo 1982 metų, kai pirmąjį ketvirtį BVP mažėjo 6,4 proc. „Briefing.com“ apklausti ekonomistai tikėjosi, kad nuosmukis gali siekti 5,4 proc. 20 proc. metiniu tempu smukusį eksportą, verslo ir gyvenamosios statybos investicijas bei 9 proc. nominaliu tempu smukusį vartojimą šiek tiek teigiamai amortizuoti sugebėjo verslo dėl perprodukcijos augusių atsargų įtaka, tačiau greičiausiai šiemet atsargos turėtų smarkiai mažėti, tiek dėl masinės paklausos, tiek dėl gamybos, tiek dėl kainų nuosmukio.

Neatsigaunant pramonei Čikagos pramonės įmonių pirkimo vadybininkų indeksas gruodį krito iki 33,3 punkto, o lapkritį siekė 35,1 punkto. Analitikai tikėjosi, kad jis smuks iki 34,9 punkto.

Peržiūrėjus Mičigano universiteto vartotojų pasitikėjimo indekso duomenis, paaiškėjo, kad sausio mėnesį jo reikšmė buvo 61,2, t. y. mažesnė, nei skelbta anksčiau – 61,9. Gruodį indekso reikšmė siekė 60,1 punkto. Padidėjimą lėmė infliacijos ir degalų kainų sumažėjimas ir pozityvūs lūkesčiai dėl ūkio gaivinimo plano, tačiau greičiausiai jie netruks išblėsti nesant būsto, kredito ir darbo rinkos atsigavimo ženklų.

„Thomson Reuters“ agentūros skaičiavimais, praėjusią savaitę 193 S&P 500 indekso sudėties įmonės pranešė savo ketvirčio rezultatus, iš jų 35,2 proc. buvo prastesni nei palyginamuoju laikotarpiu prieš metus – tai blogiausias rezultatas per 10 metų. Apie 34 proc. rezultatų neatitiko prognozių, kai istorinis vidurkis siekia nuo 24 iki 31 proc. Šią savaitę rezultatus skelbs dar 102 kompanijos, iš jų svarbiausi bus pranešimai iš „Merck“, „Cisco Systems“, „Walt Disney“ ir „Motorola“ stovyklų.

Šią savaitę neigiamas rinkos nuotaikas gali palaikyti numatomi skelbti makroekonominiai duomenys apie namų ūkių išlaidas, mažmeninę prekybą, pramonės ir statybų sektorius. Penktadienį skelbiama sausio mėnesio darbo rinkos ataskaita gali turėti drebinančios įtakos – tikimasi, kad per mėnesį bedarbių gretas papildė dar 500 tūkst. gyventojų, o nedarbas išaugo nuo 7,2 iki 7,5 proc. Vien praėjusią savaitę JAV bendrovės iš viso atleido 100 tūkst. darbuotojų.
Išaugus dvejonėms, ar bus pritarta JAV ekonomikos stimuliavimo programai, obligacijų kainos šiek tiek atsigavo. 10 metų vyriausybės vertybinių popierių pajamingumas sumažėjo nuo 2,86 iki 2,83 proc. Finansų pasaulio autoritetams Davose taip ir nesugebėjus rasti bendravardiklių ieškant receptų pasaulinei finansų krizei gydyti, augantis nusivylimas pasireiškia sudėtingėjančia situacija tarpbankinėje rinkoje. Mėnesių Libor palūkanos dar ūgtelėjo – nuo 1,17 iki 1,18 proc., o vienos nakties norma šoktelėjo nuo 0,22 iki 0,3 proc. „TED spread“ išliko nepakitęs 0,94 proc.

Vakarų Europa

Vakarų Europos akcijų indeksai paskutinę praėjusios savaitės prekybos dieną baigė su neigiamais pokyčiais, o per visą savaitę pagrindiniai Europos indeksai išaugo apie 3 proc. Praėjusią savaitę akcijų indeksams palypėti padėjo finansų sektoriaus akcijų kainos, kurios kilo dėl vilčių, jog JAV veiksmai bus efektyvūs absorbuojant probleminius bankų aktyvus. Kitas dirgiklis, pakylėjęs bankų sektorių, buvo „Barclays“ bankas, pareiškęs, kad jam neprireiks D. Britanijos vyriausybės paramos. Penktadienio prekyba Vakarų Europos biržose buvo gana permaininga – akcijų kainas žemyn tempė žaliavų kompanijos, tačiau joms atsvarą sudarė farmacijos įmonės po to, kai „Roche“ paskelbė ketinanti įsigyti D. Britanijos biotechnologijų įmonę „Genetech“.

Reitingų agentūra „Moody‘s“ sekmadienio naktį sumažino D. Britanijos banko „Barclays“ ilgalaikį skolinimosi reitingą dviem pakopomis nuo Aa1 iki Aa3. Nepaisant teigiamai rinkų įvertintų praėjusios savaitės naujienų, „Moody‘s“ mano, kad „Barclays“ dar gali patirti reikšmingų nuostolių dėl nurašymų ateityje.

Iš ekonominių naujienų arenos šią savaitę Vakarų Europoje investuotojai akyliau turėtų stebėti euro zonos mažmeninės prekybos duomenis. Prognozuojama, kad rodiklis, kuris bus skelbiamas šį trečiadienį, turėtų sumažėti 1,4 proc. metiniu tempu. Šią savaitę posėdžiaus Anglijos ir Europos centriniai bankai. Dabartinės rinkos prognozės leidžia manyti, kad Anglijos bankas bus aktyvesnis vykdydamas pinigų politiką ir dar 50 bazinių punktų sumažins bazinę palūkanų normą iki 1 proc. Europos centrinis bankas (ECB) anksčiau buvo pareiškęs, kad kitas palūkanų normos pokytis galimas kovo mėnesį ir šiuo metu analitikai prognozuoja, kad ECB paliks 2 proc. palūkanų normą. Tačiau net jei ir ECB vasarį nepriims sprendimo toliau lengvinti pinigų politiką, tolimesnis palūkanų normos mažinimas yra neišvengiamas, ypač kai išankstinis euro zonos infliacijos įvertis buvo mažesnis, nei tikėtasi. O euro zonos gamintojų kainų indeksas, kuris bus skelbiamas šį antradienį, tikimasi, mažės 1,2 proc. mėnesiniu tempu.

Praėjusį penktadienį euro zonoje buvo paskelbtas išankstinis sausio mėnesio vartotojų kainų įvertis. Vartotojų kainos augo 1,1 proc. metiniu tempu ir buvo mažesnės, nei prognozavo ekonomistai (1,4 proc.). Kaip jau minėta, tokie duomenys suteikia labai daug pagrindo tikėtis, kad ECB artimiausiu metu neturės kitos išeities ir jam teks dar kartą sušvelninti palūkanų normų aplinką. Primintina, kad ECB infliacijos tikslas yra 2 proc. Nedarbo lygio statistika euro zonoje taip pat nenudžiugino ekonomistų – gruodžio mėnesio nedarbo lygis išaugo nuo 7,9 proc. iki 8,0 proc.

Azija

Azijos akcijų indeksai per šio ryto prekybą toliau krito. Iki šiol skelbti įmonių IV ketv. rezultatai rinkų ypač nedžiugino, o daugeliui Japonijos įmonių teko pabloginti ir šių metų prognozes. Japonijai, kaip eksportuotojai, ir jos įmonėms šiuo metu skaudžiai atsiliepė ne tik vis labiau gilėjantis ekonomikos sunkmetis, bet ir sustiprėjusi jena, kuri savo ruožtu dar labiau kenkia gamintojų konkurencingumui.
Ši savaitė Japonijoje nepasižymės makroekonominių rodiklių gausa, tad akcijų rinkų kryptis priklausys nuo vietos įmonių naujienų ir didžiųjų pasaulio rinkų tendencijų.

Kinijos akcijų birža pravėrė duris po savaitę trukusių atostogų ir jos akcijų indeksas, priešingai nei kitų Azijos biržų, šoko į viršų. Daugiausia brango žemės ūkio veikla užsiimančių bendrovių akcijos, Kinijai patvirtinus didesnes subsidijas žemės ūkio produkcijai gaminti. Be to, Kinija 2009 m. stengsis padidinti žemės ūkio produktų atsargas šalyje, taip pat palaikydama jų kainas.

Indijos akcijų rinka ritosi žemyn, bendrovėms skelbiant prastesnius, nei tikėtasi, 2008 m. IV ketv. rezultatus. Didžiausia šalyje įvairių mašinų gamintoja „Tata Motors”, kuriai taip pat priklauso „Jaguar” ir „Land Rover” gamyklos, ketvirtį baigė nuostolingai. Ji taip pat turi didžiules mašinų atsargas, kurias išparduoti dabartinėmis sąlygomis gali užtrukti pakankamai ilgai, todėl bent jau artimiausiu metu šios bendrovės perspektyvos yra ganėtinai liūdnos.

Lotynų Amerika

Meksikos BVP ketvirtąjį ketvirtį greičiausiai smuko 1 proc., pranešė šalies Ūkio ministerija. Šalies Centrinis bankas prognozuoja, kad šiemet šalies ekonomika gali susitraukti 1,8 proc., o „UBS“ banko analitikai įspėja, kad pernai 20 proc. Dolerio atžvilgiu smukęs pesas nuvertės ir šiemet, nes Meksikos ekonomika smarkiai nukentės nuo JAV recesijos ir žaliavų kainų nuosmukio. Peso nuosmukis savo ruožtu gali neigiamai paveikti vartojimą.

Vidurio ir Rytų Europa

Ukrainos einamosios sąskaitos deficitas 2008 metais išaugo nuo 3,7 iki 6,7 proc. BVP. Į šalį praeitais metais įtekėjo 5,9 mlrd. JAV dolerių mažiau kapitalo, užsienio rezervai, kaupęsi metų pradžioje, 2008 metų gale mažėjo. Pasitikėjimo krizę Ukraina pajuto ir dėl tiesioginių užsienio investicijų srautų sumažėjimo, kuris per IV ketv. sumažėjo 67,7 proc., o lyginant su 2007 – 35,1 proc.

Serbijos finansų ministerija pradės iždo vekselių leidybą. Vasario 5 d. ketinama pasiūlyti 2 mlrd. Serbijos dinarų (apie 20 mln. eurų) sumą, o vėliau aukcionus rengti po du kartus per mėnesį iki 2009 m. pabaigos. Palūkanų norma kol kas neskelbiama, tačiau finansų ministro teigimu, tai bus konkurencingas dydis. Šiuo metu Serbijos centrinio banko nustatyta bazinė palūkanų norma siekia 16,5 proc.

Sausio paskutinėmis dienomis Serbijoje pradėtas įgyvendinti dar pernai balandį pasirašytas tarpusavio prekybos susitarimas su Europos Sąjunga. Pagal jį per artimiausius šešerius metus ketinama mažinti prekybos barjerus. Šiemet atskirų0 prekių grupių muito mokesčius rengiamasi mažinti 5-20 proc.

Gruodį Serbijos metinis pramonės produkcijos apimčių kritimas siekė 8,9 proc. – tai trečias mėnuo iš eilės, kai gamyba, lyginant su praėjusiais metais, mažėjo. Sparčiausias smukimas užfiksuotas perdirbimo pramonėje (52,2 proc.) ir transporto priemonių gamybos šakoje (44,9 proc.). Per visus 2008 m. pagaminta produkcija sumažėjo 1,1 proc.

Vengrijos premjeras, kurio vyriausybė raginama TVF stengiasi aktyviai mažinti biudžeto deficitą, pasiūlė sumažinti parlamentarų skaičių nuo 386 iki 199. Teigiama, kad per ketverių metų kadenciją tai leistų sutaupyti 100 mlrd. forintų (334 mln. eurų).

Turkijos centrinis bankas pranešė, kad šalies prekybos balanso deficitas 2008 gruodžio mėnesį sumažėjo 43,9 proc. iki 3,9 mlrd. JAV dolerių, palyginus su tuo pačiu mėnesiu 2007-aisiais. Eksportas palyginamuoju laikotarpiu sumažėjo 21 proc. iki 7,69 mlrd. JAV dolerių, o importas 30,1 proc. iki 11,27 mlrd. JAV dolerių. Bendras 2008 metų prekybos balanso deficitas buvo 69,86 mlrd. JAV dolerių arba 11,3 proc. didesnis nei 2007 metais.

Bulgarijos nedarbo lygis 2008 m. gruodį, pagal „Eurostat“ duomenis, siekė 5,4 proc. Tai yra itin geras rodiklis, nes prieš metus nedarbas buvo aukštesnis (6,1 proc.) ir Bulgarija lenkia ES-27 vidurkį, siekiantį 7,4 proc.

Žaliavos

Penktadienį prekyba žaliavinės „WTI” naftos artimiausio mėn. ateities sandoriais „NYMEX” biržoje vyko pakankamai ramiai, o sandoriai buvo sudarinėjami už 41–42,5 JAV dolerio už barelį. Paskelbti JAV ekonomikos smukimo mastai nenustebino naftos rinkos dalyvių, o paskelbus pranešimą netgi buvo stebimas tam tikras naftos kainos šoktelėjimas. Visgi didžiausios naftos ir jos produktų vartotojos pasaulyje JAV ekonomikos perspektyvos 2009 m. išlieka pesimistinės, tad atitinkamai ir naftos paklausa dar gali kristi daugiau, nei tikimasi. Beje, anot naftos tanklaivių rinką stebinčių ekspertų turimų duomenų, OPEC jau 100 proc. įgyvendina rugsėjo ir spalio mėn. priimtus sprendimus sumažinti naftos gavybą 2 mln. barelių per dieną. Gruodžio mėn. sprendimas nuo 2009 m. sausio 1 d. sumažinti gavybą dar 2,2 mln. barelių per dieną yra vykdomas iš dalies. Tokie pareiškimai yra palankūs naftos kainoms, nes kuo greičiau būtų vykdomas naftos pasiūlos mažinimas, tuo efektyviau pavyktų stabilizuoti naftos kainas. Tačiau penktadienį Norvegija pareiškė, kad ji neprisidėjo ir neprisideda prie OPEC skatinamos politikos mažinti naftos gavybą. Toks veiksmų nederinimas yra viena iš priežasčių, kodėl nepavyksta pasiekti naftos balanso pasaulyje. Taip pat su nerimu laukiama, kaip išsispręs naftos bendrovių derybos JAV su naftos perdirbimo gamyklų darbuotojų profsąjungomis, kurios savaitgalį lyg ir pajudėjo teigiama linkme.

Aukso kaina penktadienį tęsė ketvirtadienį pradėtą kilimą ir prekyba auksu užsidarė, kai kaina buvo 927 JAV dolerių už trojos unciją. Auksas penktadienį kilo net JAV doleriui pakankamai greitai stiprėjant euro atžvilgiu. Didžiausio pasaulyje biržoje prekiaujamo ir aukso kainų judėjimą atspindinčio fondo „SPDR Gold Trust” atsargose penktadienį jau buvo sukaupta 843,59 tonos aukso, arba daugiau nei 10 tonų didesnis kiekis nei per savaitę. Visgi šiandien ryte aukso kaina pajudėjo žemyn pradėjus fiksuoti didesnius pelnus po praėjusios savaitės kilimo, tad galima laukti tam tikros korekcijos, kuri nustumtų kainą žemiau nei 900 JAV dolerių už trojos unciją. „Bloomberg“ naujienų agentūros atlikta apklausa parodė, kad šią savaitę 22 iš 31 apklaustų auksą analizuojantys analitikų tikisi jo kainos kilimo.

Vario kaina penktadienį Londono metalų biržoje vėl krito beveik 3 proc. toliau augant vario atsargoms metalų biržose ir stiprėjant ženklams, kad ekonomikoms prireiks daugiau laiko atsigauti ir atitinkamai atstatyti metalų paklausą. Beje, šiandien po savaitės pertraukos atsidarė Kinijos Šanchajaus metalų birža, kurioje šį rytą varis smuko 1 proc. Aliuminis taip pat smuko, o didžiausios vario gamintojos „Rusal” vadovas, kurio bendrovės skęsta skolose, pranašauja, kad aliuminio kaina ateinančius septynerius metus sieks 1600 JAV dolerių už toną, todėl reikia ruoštis gana pesimistiniam verslo vystimosi variantui.
 
Dar nėra komentarų