JAV akcijų indeksai penktadienį kilo nepaisant prastesnių nei tikėtasi makroekonominių duomenų

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2013-09-16 10:29 Komentarai: (0)
JAV akcijų indeksai praėjusią savaitę kilo, ne išimtis ir penktadienis. Dow Jones Industrial Average indeksui praėjusi savaitė buvo sėkmingiausia nuo sausio mėnesio. Penktadienį kilęs 0,49 proc., indeksas per visą savaitę pasistiebė net 3 proc. Šiek tiek atsiliko S&P 500 indeksas, kuris penktadienį kilo 0,27 proc., o per savaitę 2 proc., bei Nasdaq indeksas, kurio savaitinis prieaugis siekė 1,7 proc., o penktadienį – 0,17 proc.

Penktadienį Komercijos departamentas paskelbė, kad mažmeninės prekybos apimtys rugpjūčio mėnesį padidėjo 0,2 proc. – mažiau nei prognozuota. Ekonomistai tikėjosi, kad pardavimų apimtys padidės 0,5 proc. tempu. Tai lėčiausias pardavimų augimo tempas nuo balandžio mėnesio. Džiugi žinia ta, kad patikslinus birželio ir liepos duomenis paaiškėjo, kad šiais mėnesiais pardavimai augo sparčiau nei buvo skelbta anksčiau. Eliminuojant automobilių pardavimus, augimas rugpjūtį tesiekė 0,1 proc. Per pastaruosius 12 mėnesių, neatsižvelgiant į infliaciją, pardavimų apimtys padidėjo 4,7 proc. Vartojimo išlaidos yra svarbiausias JAV ekonomikos augimo veiksnys, o mažmeninės prekybos apimtys sudaro maždaug trečdalį bendrų vartojimo išlaidų. Taip pat buvo paskelbti preliminarūs rugsėjo vartotojų pasitikėjimo duomenys. Mičigano universiteto skaičiuojamo indekso reikšmė sumažėjo iki 76,8 punkto – žemiausio lygio nuo balandžio mėnesio.

Vakarų Europa

Vakarų Europos akcijų indeksai augo antrą savaitę iš eilės. Rinkoms padėjo geri Kinijos ekonominiai duomenys bei mažėjanti įtampa dėl karinių veiksmų Sirijoje. Penktadienį akcijų rinka baigė pusketvirto mėnesio aukštumose. Didėjo 11 iš 18 nacionalinių akcijų indeksų reikšmės. Daug įtakos akcijų indeksų augimui turėjo susijungimo ir įsigijimo sandorių aktyvumas telekomų, sveikatos priežiūros ir žiniasklaidos sektoriuose. Bendrovės yra sumažinę sąnaudas ir išsivalę balansus, o atsigaunant ekonomikai atėjo metas užimti didesnę rinkos dalį.

„Fresenius“ akcijos kilo 3,6 proc., o „Rhoen-Klinikum“ – 11 proc. Abiejų bendrovių valdybos pritarė pirmajai parduoti 43 „Rhoen-Klinikum“ ligonines. „Kabel Deutschland“ akcija brango 6,3 proc. po to kai rinką pasiekė žinia, kad „Vodafone“ įgijo pakankamą palaikymą, kad galėtų perimti bendrovę.

Šiandien ateities sandoriai rodo tolesnį akcijų indeksų kilimą. Investuotojai viliasi, kad JAV Federalinis rezervų bankas, kuris posėdžiauja šią savaitę, išlaikys lengvos pinigų politikos kursą.

Azija

Šįryt Azijos akcijų rinkos indeksai kyla, nes L. Summersas nebesirengia tapti JAV FED vadovu. Jį investuotojai vertino kaip labiau pasisakantį už pinigų politikos griežtėjimą, tad dabar atsirado daugiau vilčių, kad ji liks labiau skatinanti. Kelias šiuo metu lieka atviras kitam kandidatui – J. Yellen. Indeksai didėjo didžioje dalyje Azijos biržų. O MSCI Asia Pacific indeksas auga jau trečia savaitė iš eilės pasirodžius daugiau gerų požymių apie Kinijos ekonomiką.

Baltijos šalys

Penktadienį Vilniaus akcijų biržos indeksas mažėjo 0,4 proc., Taline fiksuotas nedidelis teigiamas indekso pokytis. „Litgrid“ sudarė 22 mln. eurų paskolos sutartį. „Silvano Fashion Group“ per praeitą savaitę supirko 39,9 tūkst. savo akcijų. „Nordecon“ pasirašė 9 mln. eurų kontraktą Estijoje. Teismas patenkino „Latvenergo“ skolos išreikalavimą iš „Liepajas Metalurgs“, tačiau dėl pastarosios nemokumo skola kol kas nebus padengta.

Žaliavos

Penktadienį „WTI“ naftos kaina krito 0,4 proc. iki 108,2 JAV dolerio už barelį. Naftos pigimą lėmė vykstančios diplomatinės derybos dėl problemų, susijusių su Sirijoje panaudotu cheminiu ginklu, sprendimo. Tikimybė, kad bus griebtasi karinio atsako, yra sumažėjusi, tad ir investuotojų nerimas dėl konflikto persimetimo į kitas Artimųjų Rytų valstybes taip pat sumenko. Tiesa, šią savaitę didelę įtaką naftos kainai turės FED vadovų susirinkimo rezultatai, nes realu, kad nusprendus mažinti skatinamosios pinigų politikos priemonių mastą, trumpam gali pasikoreguoti dauguma žaliavų kainų. Taip pat rinkos dalyviai atidžiai seka ir Libijos naftos eksporto apimčių kitimą – šiuo metu dėl streikų bei politinių nesutarimų šalyje pasaulinė naftos rinka yra netekusi daugiau nei 1 mln. barelių naftos per dieną.

Aukso kaina paaugo 0,4 proc. iki 1 326,4 JAV dolerių už Trojos unciją. Toks atšokimas yra nedidelis, atsiminus, kad per savaitę metalo kaina krito 4,7 proc. Investuotojai akivaizdžiai bijo priimti drąsesnius sprendimus prieš šios savaitės viduryje vyksiantį FED vadovų susitikimą, kuriame veikiausiai bus paskelbta apie skatinamosios pinigų politikos atitraukimą. Tokios naujienos turėtų neigiamos įtakos aukso kainai. „Goldman Sachs“ analitikai prognozuoja, kad jeigu FED iš tiesų laikysis stabilios politikos atitraukimo programos, aukso kaina kitais metais gali nusiristi žemiau 1000 JAV dolerių už Trojos unciją. Šią savaitę 60 proc. „Bloomberg“ apklaustų aukso rinkos dalyvių tikisi aukso pigimo, 28 proc. – brangimo, o likę mano, kad kaina labiau nekis.
 
Dar nėra komentarų