Istorija
1899 metais įkurta FC Barcelona ir 1902 metais atsiradęs Real Madrid CF, jau nuo pat pradžių tapo mirtinais varžovais. Neapykantos apraiškos apsireiškė jau pirmaisiais Madrido klubo gyvavimo metais. Vos tik susikūrė Real, o Barca pagrobė iš jų pirmąją, specialiai Madrido klubui įsteigtą taurę, prasidėjo dviejų nesutaikomų varžovų kovų istorija.

Real ir Barcos kovos transformavosi į Ispanijos ir Katalonijos kovas. Nėra skirtingesnių pasaulių, nei Katalonijos ir Ispanijos sostinės. Barseloną įkūrė garsiojo Hanibalo tėvas Hamilkaras Barca (jo garbei miestas ir yra pavadintas). Madridas - nauja XVII a. susikūrusios pasaulinės imperijos sostinė.
Barselona didžiuojasi įspūdinga ankstyvųjų viduramžių gotika, o Madride - neskoningi barokiniai "tortai". Barselona - bohemos ir menininkų miestas, kuriame kūrė Antonio Gaudi, Salvadoras Dali, Pablo Pikaso, Pedro Almodavaras. Madridas - valdininkijos ir industrijos centras.
Katalonai nuo neatmenamų laikų siekia nepriklausomybės, o iš Madrido siunčiama Kastilijos karalių kariuomenė arba Francisco Franko fašistų lėktuvai žudė katalonus ir griovė jų miestus. Kai iš katalonų rankų buvo išmušti ginklai bei, uždraudus kalbą ir spaudą, užčiauptos burnos, beliko tik vienas būdas kovoti su priespauda ir parodyti, kad katalonai gyvi - sirgti už FC Barcelona.
1925 metais prieš FC Barcelona ir Real Madrid CF rungtynes skambėjusį Ispanijos himną nušvilpė ištikimiausi katalonų klubo sirgaliai - cules. Atsakymo ilgai laukti neteko - valdančioji chunta uždarė Barcos stadioną Les Corts. Klubo įkūrėjas Joanas Gamperis buvo per prievartą atleistas iš klubo prezidento pareigų, iš jo atimta pilietybė, o jam pačiam teko emigruoti iš Barselonos. Kamuojamas depresijos ir nepritekliaus, Joanas Gamperis 1930 metų liepos 30 dieną nusižudė.
Klubo įkūrėjo savižudybė - tik vienas iš pirmųjų keršto šaukiančių kraujo lašų priešpriešos istorijoje. 1929 metais prasideda pirmasis Ispanijos čempionatas, kurį laimi Katalonijos klubas FC Barcelona, Real lieka antras.
1937 metais Barselonos ir mažo baskų Guernikos miestelio bombardavimai - pirmieji aviacijos antskrydžiai, kai masiškai buvo bombarduojami ne kariniai objektai, o civilių gyvenami miestai - iki tol, kariai kaudavosi tik prieš karius.

Kitas etapas: vienintelio dar kovojančios Katalonijos simbolio - FC Barcelona naikinimas.
Tuo metu tik juoką tebekėlė prisiminimai, kaip prieš karą Real pralaimėję varžybas, apskundė galutinį varžybų rezultatą ir mačą teko peržaisti kelis kartus. Galiausiai, Real Madrid atstovai pasiskundė, kad katalonai, per greitai bėgioja. Eilinį kartą iš naujo žaidžiamame mače Ispanijos futbolo valdininkai uždraudė katalonams bėgioti ir Real pagaliau laimėjo.
1943 metais per atsakomąsias Ispanijos Karaliaus taurės rungtynes Madride tarp Real ir Barcos, į katalonų rūbinę atėjo Francisco Franko saugumo tarnybos šefas, demonstratyviai pasikabinęs pistoletą ir lydimas adjutantų. FC Barcelona žaidėjams buvo nedviprasmiškai pasakyta, kad "visi jie čia žaidžia tik dėl to, kad režimas yra labai maloningas" ir aiškiai užsiminta, kas gresia šio klubo futbolininkams, jei šie išdrįstų laimėti. Įspūdžiui sustiprinti čia pat buvo pamojuota segtuvais su "kompromituojančia medžiaga", kurioje buvo žinios apie žaidėjų artimuosius, tarnybą Katalonijos armijoje ir pan. Beje, pirmojoje dvikovoje savo aikštėje katalonai nugalėjo 3:0. Tąkart Barca pasidavė ir pralaimėjo nesipriešindama - 1:11.
Pasibaigus rungtynėms FC Barcelona futbolininkų kantrybė trūko. Tuo metu, kai Real žaidėjus fašistiniu saliutu sveikino Francisco Franko, katalonai juos užpuolė ir aptalžė. Po šių įsimintinų muštynių didžioji dalis komandos futbolininkų buvo priversti emigruoti arba iškeliavo į frontą.
Karo ir pokario metais FC Barcelona retkarčiais laimėdavo turnyrus, tačiau išdidūs katalonai vistiek likdavo be taurių: jie tiesiog neidavo pasiimti iškovotų trofėjų, nes jas teikdavo vis tas pats Francisco Franko. Tuo metu, kai Real Madrid CF viliojo pasaulines žvaigždes, Barca klube priglausdavo iš gimtinės pabėgusius vengrus, kur juos persekiojo Raudonoji armija.

Real Madrid CF prezidentas buvo sušaudytas, tad Francisco Franko į klubo vadovo kėdę parinko sau ištikimą kariškį - vos ne šventuoju padarytą Santiago Barnabeu Yeste. Apie jo veiklą Pilietinio karo metais žinoma nedaug: tarnavo Maroko samdinių korpuse, kuriam vadovavo Franco. Kaip tik ši, ištikimiausia ir kovingiausia, frankistų kariuomenės dalis kovojo Katalonijoje, užėmė Barseloną ir pasižymėjo ypač dideliu žiaurumu slopindami katalonų pasipiešinimą.
Santiago Bernabeu tapęs Real prezidentu, žinojo, kur reikia kreiptis ir ko prašyti: 1947 metais, kai pokario Ispanija badavo, kentėjo nuo nedarbo, o gyventojai masiškai migravo, Francisco Franko nepagailėjo milžiniškų lėšų stadionui Madride statyti.
Pokario metais vos galą su galu suduriančių klubų svajonių viršūnė buvo kaip nors gauti naujas aprangas sezonui. Tuo tarpu, kai vieni ieškojo, kur nusipirkti medžiagos marškinėliams, gausiai dotuojamas Real ieškojo sau tinkamų žaidėjų.
Daugelis sostinės klubo sirgalių didžiuojasi, kad jų mylimas klubas nuo XX a. vidurio tapo galingiausiu visoje Europoje. Be abejonės, Real už tai turėtų padėkoti Francisco Franko. Tai jo vyriausybė skyrė lėšų, kad "daug galintis" vadybininkas Santiago Barnabeu galėtų susipirkti visus geriausius to meto žaidėjus. Kai žurnalistai pabandė rašyti apie tai, kad karo nualintoje šalyje nereikia švaistyti tokių pinigų žaidėjams, įsijungė totalitarinė mašina ir beprasiveriančios burnos buvo greitai užčiauptos.
Kai norint įsigyti žaidėją, nepadėdavo pinigai - padėdavo dėdulės iš sostinės. Real Madrid CF gerbėjai komandos pergales sieja su genialiuoju Alfredo di Stefano. Tačiau, juk jį į Europą atsivežė FC Barcelona. Sumokėjo transfero mokestį, susitarė su Kolumbijos klubu.
Real slapta sudarė asmeninę sutartį su nieko nesuvokiančiu Alfredo di Stefano, o kai Barca pasipiktino užkulisinėmis intrigomis ir įrodė, kad žaidėjas priklauso jiems, Ispanijos futbolo federacija, tupėjusi po Francisco Franko padu, paskelbė "saliamonišką" sprendimą: di Stefano vienas rungtynes žais už Barcą, kitas - už "Real". Išdidūs katalonai atsisakė teisių į šį žaidėją.
Kodėl verta praleisti šeštadienio vakarą stebint El Clasico?
FC Barcelona ir Real Madrid CF - šiuo metu geriausią futbolą Europoje ir tuo pačiu pasaulyje demonstruojančios komandos, kuriuose žaidžia geriausi pasaulyje žaidėjai, tad aukščiausios klasės futbolas ir arši kova, nes juk kaunasi amžini priešai, garantuota.

Trečiasis pretendentas tapti geriausiu 2011 metų žaidėju yra Real Madrid CF žvaigždė Cristiano Ronaldo. Paskutinius du metus iš eilės geriausiu pasaulyje žaidėju buvo pripažintas FC Barcelona komandos puolėjas Lionel Messi.
Šio šeštadienio FC Barcelona ir Real Madrid CF rungtynės, skaičiuojant visus oficialius turnyrus, bus jau net 216 jų tarpusavio dvikova. Iš 215 iki šiol buvusių šių super klubų akistatų, 86 kartus laimėjo Real, 84 - Barca, na o 45 rungtynės pasibaigė lygiosiomis.
Pastaruosius tris metus iš eilės Ispanijos futbolo čempionatą La Liga laimėjo katalonų klubas. Praėjusį sezono viso pasaulio gerbėjams itin pasisekė, nes jie galėjo stebėti vietoj įprastų dviejų El Clasico, net penkis. Kaip ir įprasta FC Barcelona ir Real Madrid CF praėjusį sezoną du kartus susitiko Ispanijos čempionate. Pirmojoje dvikovoje Barcelonoje, įspūdingai ir tiesiog tobulai žaidusi blaugrana net penki nulis sutriuškino blancos ekipą. Na o rungtynės šių metų pavasarį Madride pasibaigė lygiosiomis.
Abu super klubai susitiko ir praėjusio sezono UEFA Čempionų lygos pusfinalyje. Pirmosios karštos ir pilnos emocijų rungtynės Madride, po pelnytų dviejų tiesiog įspūdingų geriausio pasaulyje futbolininko Lionel Messi įvarčių, pasibaigė barcos pergale. Na o atsakomosiose rungtynėse Katalonijos sostinėje, abu klubai sužaidė lygiosiomis. Į finalą, kuris vyko Londone, patekusi FC Barcelona ekipa, jame šventė pergale ir ketvirtą kart per klubo istoriją tapo prestižinio UEFA Čempionų lygos turnyro nugalėtoja. Tačiau Real Madrid CF praėjusį sezoną taip pat neliko be taurės, Ispanijos Karaliaus taurės finale Madrido ekipa po vienintelio Cristiano Ronaldo įvarčio palaužė savo amžiną priešininkę FC Barcelona ekipą.

Šį sezoną Ispanijos čempionate kol kas geriau sekasi rungtyniauti baltųjų ekipai. Real Madrid CF savo sąskaitoje turi 37 taškus po 14 žaistų rungtynių ir šiuo metu šalies čempionate užima pirmąją vietą. FC Barcelona savo taupyklėje turi 34 taškus ir užimą antrą vietą, tačiau dėl kelionės į Japoniją, kur vyks Pasaulio klubų taurės čempionatas, sužaidė vieneriomis rungtynėmis daugiau.
Kol kas Real geriausiai atakuoja, FC Barcelona geriausiai ginasi. Ispanijos sostinės komanda per 14 rungtynių jau spėjo pelnyti 49 įvarčius, Katalonijos klubo futbolininkai - 47 įvarčius įmušė per 15 susitikimų. Nė vieno įvarčio šio sezono Ispanijos pirmenybėse Camp Nou, t.y. savo namų stadione nepraleidę barcos futbolininkai, svečiuose kamuolį iš savo vartų tinklo traukė vos 7 kartus. Madrido ekipai sekasi kiek prasčiau - praleista 10 tikslių smūgių.
Asmeninės statistikos kategorijoje ir lenktynėse dėl Pichichi, t.y. rezultatyviausio Ispanijos čempionato žaidėjo prizo, kol kas vyrauja visiška lygybė. Lionel Messi ir Cristiano Ronaldo į Santiago Bernabeu stadioną išbėgs savo sąskaitose turėdami po 17 tikslių smūgių.
Taigi, jau šį šeštadienį vakare nepraleiskite šių klasikinių ir aukščiausios klasės futbolo rungtynių. Gero futbolo, bus tikrai labai įdomu.
El Clasico rungtynes pristatantis filmukas:
Paskutiniųjų 11 El Clasico epizodai:
Vakarykščių rungtynių epizodai:
Parengta remiantis www.fcbarcelona.lt ir užsienio internetiniais tinklapiais.