Puikūs „JP Morgan" banko rezultatai įkvėpė JAV rinkas tolimesniam kilimui

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2011-01-17 10:28 Komentarai: (0)
Vartotojų kainų indeksas praėjusių metų gruodžio mėnesį augo 0,5 proc., tai šiek tiek daugiau nei buvo prognozuojama (0,4 proc.). Bazinis vartotojų kainų indeksas (be maisto ir energetikos prekių) per tą patį laikotarpį augo tiek kiek ir buvo tikimasi - lygiai 0,1 proc. Pagrindinis komponentas, kuris vartotojams brango buvo naftos kainos, kurios gruodį augo net 8,5 proc.

Mažmeninės prekybos apimtys JAV gruodį šiek tiek smuko palyginti su lapkričiu nuo 0,8 proc. iki 0,6 proc. Pramonės produkcijos apimtys gruodžio mėnesį augo 0,8 proc., kai dauguma analitikų prognozavo 0,4 proc. augimą. Atsargų kiekis lapkričio mėnesį laikomas verslo subjektų sandėliuose padidėjo 0,2 proc., augimas mažesnis nei buvo fiksuota prieš mėnesį (0,7 proc.), tačiau visa tai patvirtina, jog prekyba paskutiniais 2010 metų mėnesiais vyko aktyviai.

Mičigano universiteto skaičiuojamas vartotojų pasitikėjimo indeksas šių metų sausio mėnesį kiek netikėtai krito nuo 74,5 iki 72,7 punktų. Dauguma ekonomistų tikėjosi augimo iki 75,5 punktų. Bankas „JPMorgan" pranešė puikius IV ketv. rezultatus - pelnas augo 47 proc. iki 1,12 dolerio akcijai. Buvo viršytos daugumos analitikų prognozės, kurie vidutiniškai tikėjosi 0,99 dolerio centų pelno vienai akcijai. Šią savaitę savo rezultatus taip pat skelbs „Bank of America", „Citigroup" ir „Wells fargo". Šiandien JAV akcijų rinka nedirbs, kadangi bus švenčiama Liuterio Kingo atminimo diena.

Vakarų Europa

Vakarų Europos akcijoms praėjusi savaitė buvo vėl sėkminga. Teigiamą savaitinį pokytį matėme dėl įvykių rinkoje gausos. Portugalija, Ispanija ir Italija sėkmingai išbandė investuotojų pasitikėjimą išleisdamos naujas vyriausybės obligacijų emisijas. Rinkų pasitikėjimą parėmė Japonija, pareiškusi, kad ketina skolinti euro zonai. Kaip jau įprasta tokiu atveju, labiausiai brango bankų akcijos, kurios jautriausiai reaguoja į tokio pobūdžio naujienas.

Tiesa, paskutinę praėjusios savaitės prekybos dieną Vakarų Europos rinkose nuotaikos buvo blankesnės. Tarp investuotojų pasklido žinia apie dar vieną Kinijos pinigų politikos sprendimą pakelti privalomų bankų atsargų normą.

Penktadienį buvo paskelbti gruodžio mėnesio infliacijos duomenys. Vokietijos metinė infliacija siekė 1,9 proc., o euro zonoje - 2,2 proc. T.y. pirmą kartą per daugiau nei du metus viršijo Europos centrinio banko (ECB) užsibrėžtą tikslą. Kainų augimui nemažą įtaką daro pastaruoju metu vėl kylančios pasaulinės žaliavų kainos, o kai kurie analitikai netgi įžvelgia riziką, kad ECB gali pradėti griežtinti pinigų politiką jau šiemet.

Šiandien Briuselyje numatytas euro zonos finansų ministrų susitikimas. Jo metu bus toliau ieškoma būdų viešųjų finansų problemai išspręsti. Tuo tarpu euro kursas šįryt silpnėjo investuotojams nuogąstaujant, kad euro zonos probleminių narių viešieji finansai dar gali pridaryti bėdų. Kol ši tema išliks finansų rinkų akiratyje, Europos rinkose dar turėtume pamatyti nemažų svyravimų.

Azija

Kinijos akcijų indekso CSI 300 reikšmė šįryt krito beveik 4 proc. iki žemiausio trijų mėnesių lygio. Labiausiai pigo finansinių institucijų akcijos, o jas neigiamai paveikė sprendimas komerciniams bankams dar kartą 0,5 proc.

punkto pakelti privalomų rezervų normą. Be to, pranešta, kad Kinijoje nekilnojamojo turto (NT) kainos gruodį išaugo devynioliktą mėnesį iš eilės ir buvo 6,4 proc. didesnės nei prieš metus. Baiminamasi, kad vis dar brangstantis NT toliau vers mažinti spekuliacijas bei likvidumą rinkoje, o tai turės neigiamą įtaką ir akcijų rinkoms.

Baltijos šalys

NASDAQ OMX Vilniaus biržos indeksas penktadienį smuko 0,18 proc. Didžiausia apyvarta buvo pasiekta prekiaujant „TEO LT" vertybiniais popieriais. Jų perleista už 313 tūkst. eurų. Jokios kitos bendrovės apyvarta penktadienį neperkopė net 100 tūkst. eurų.

NASDAQ OMX Talino ir Rygos biržų indeksai penktadienį kilo atitinkamai 0,13 proc. ir 0,38 proc. Taline investuotojai aktyviausiai prekiavo bendrovės „Tallink Grupp" vertybiniais popieriais, kurių kaina brango 0,23 proc., o šiandien ši bendrovė turėtų skelbti savo ketvirčio rezultatus.

Lietuvos biudžeto deficitas 2010 metais buvo mažesnis nei planuota. Metų pradžioje Finansų ministerija buvo numačiusi 9,5 proc. BVP biudžeto deficitą. Tačiau dėl eksporto rinkų įtakos vyriausybei pavyko gauti daugiau pajamų ir biudžeto deficitas praeitamet sudarė 8 proc. BVP. Kol kas vyriausybės planuose numatomas 5,8 proc. BVP deficitas 2011 metais, tačiau viešųjų finansų laukia dar nemažai iššūkių. Jau 2009 metais patyrėme, kokią žalą gali atnešti neapdairi fiskalinė politika. O šiandien svarbu tvarkyti viešuosius finansus tokius, kad nepakenktume ilgalaikei Lietuvos ekonomikos plėtrai ir nesukauptume per didelio skolos balasto.

Žaliavos

„WTI" žaliavinės naftos ateities sandorių kaina penktadienį buvo nusileidusi iki 90 JAV dolerių už barelį, tačiau po pietų ji vėl pakilo aukščiau 91,5 JAV dolerių už barelį. Susilpnėjęs JAV doleris svarbiausių valiutų krepšelio atžvilgiu bei kilę akcijų indeksai JAV padėjo naftai atsigauti penktadienio vakare. Visgi neigiamas skirtumas tarp „WTI" ir „Brent" penktadienį dar išaugo ir buvo pasiekęs 8 JAV dolerius už barelį, o tai darosi jau sunkiai suvokiamas skirtumas, kuris anksčiau ar vėliau turės susitraukti. Beje, naftos kainą palaiko ir OPEC atstovų komentarai, kuriais jie teigia, kad OPEC nešauktų neeilinio susitikimo, jeigu naftos kaina perliptų 100 JAV dolerių už barelį, nes jų nuomone, tokia kaina dar yra pateisinama. Visgi tokia naftos kaina vargu ar patinka jos vartotojams, nes ji daro neigiamą įtaką visos ekonomikos plėtrai. Beje, Kinijoje 2011 m. prognozuojamas naftos paklausos augimo sulėtėjimas iki 6,2 proc. (2010 m. paklausa padidėjo 11,4 proc.). Viena labai svarbi visai naftos rinkai žinia penktadienį atskriejo iš „BP" ir „Rosneft" įmonių, kurios paskelbė apie apsikeitimą akcijomis bei bendrų projektų įgyvendinimą Rusijoje. Tai yra dar vienas ženklas, kad Rusijos naftos įmonės ir jų turimų telkinių naftos rezervai yra patrauklūs užsieniečiams.
 
Dar nėra komentarų