Volstryto spurtui kelią atvėrė stipresnis euras ir dėmesys farmacijos akcijoms

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2010-03-23 12:33 Komentarai: (0)
Pirmadienio JAV akcijų rinkos šuoliui kelią klojo farmacijos sektoriaus akcijų spurtas. Sesijos pradžioje rinką neigiamai veikė neapibrėžtumas dėl to, kaip iš skolų liūno bus traukiama Graikija. Tačiau netikėtai silpnėjimo linkme apsigręžus JAV dolerio kursui, akcijų kainų pokyčiai netruko persidažyti žaliomis spalvomis, investuotojams ėmus supirkinėti sveikatos priežiūros ir biotechnologijų įmonių akcijas.

Prie to prisidėjo sekmadienį Atstovų rūmuose uždegta žalia šviesa JAV sveikatos apsaugos reformos įgyvendinimui, pritarus atitinkamiems įstatymų potvarkiams. Šia reforma siekiama užtikrinti teisę į sveikatos apsaugą 32 mln. ja iki šiol negalėjusių pasinaudoti piliečių. Skaičiuojama, kad jos įgyvendinimas per artimiausią dešimtmetį mokesčių mokėtojams turėtų atsieiti 940 mlrd. JAV dolerių. Vis dėlto toks farmacininkų akcijų graibstimas gali būti trumpalaikis, nes kol kas nėra vienareikšmiško atsakymo, kaip reforma paveiks šio sektoriaus atstovus.

Interneto technologijų įmonė „Google" pranešė nukreipianti savo paieškos sistemų vartotojus Kinijoje į Honkongo paieškos variklį. Taip siekiama nesitaikstyti su pastaruoju metu prieš „Google" nukreiptomis kibernetinėmis atakomis, kurios siejamos su Kinijos valdžios siekiu cenzūruoti informacijos turinį, pateikiamą vietos žmogaus teisių aktyvistų tinklalapiuose. „Google" taip pat informavo neketinanti visiškai nutraukti veiklos šioje sparčiai augančioje rinkoje. Bendrovės akcijų kaina išliko beveik nepakitusi.

Vakarų Europa

Europos rinkose toliau vyravo ne itin džiugios nuotaikos dėl Graikijos skolos. Vokietijos kanclerė pareiškė, kad investuotojai neturėtų tikėtis kokios nors Europos Sąjungos pagalbos Graikijai. Tarptautinis valiutos fondas savo ruožtu pabrėžė, kad Vakarų ekonomikų laukia rimti iššūkiai viešuosius finansus sugrąžinti į tvarius ir stabilius lygius. Tad dienos pradžioje į tokias naujienas neigiamai reagavo bankų akcijos, tempdamos indeksus žemyn ir tik popiet jų poveikį atsvėrė brangusios gynybinio sektoriaus -maisto ir tabako - įmonių akcijos.

Euro zonos vartotojų pasitikėjimas kovo mėnesį ne ką padidėjo -jį matuojantis indeksas siekė -17,2 punkto reikšmę, kai vasarį ji buvo lygi -17,4. Kol kas dėl aukšto nedarbo vartotojų pasitikėjimas neskuba augti kaip beje ir visa regiono ekonomika, kuri praėjusį ketvirtį kiek nuvylė ekonomistų prognozes.

Baltijos šalys

Lietuvos pramonės produkcija vasario mėnesį, lyginant su 2009 metų vasariu mažėjo 4,8 proc., o per vieną mėnesį susitraukė 3,6 proc. Vasario mėnesio pokytis buvo kiek prastesni nei tikėtasi, be to į blogesniąją pusę buvo pakoreguotas ir pramonės pokyčio įvertis sausį. Ženklesnį šuolį pramonės nuosmukio tempai parodė praėjusių metų pabaigoje, tačiau dabar jie mažėja kiek nuosaikiau. Palyginti su ketvirtu ketvirčiu pramonės nuosmukis yra sumažėjęs, tad veikiausiai mažesnį metinį nuosmukį statistikai registruos ir I ketv. Lietuvos BVP. Pramonei atsitiesti šiuo metu itin svarbi paklausa iš eksporto rinkų, nes vidaus vartojimo padėtis kol kas yra sudėtinga. Kaip rodė statistika, tai ir vyksta -pramonės pardavimų dalis per pirmus du 2010 metų mėnesius ne Lietuvos rinkoje padidėjo 14,8-7,3 proc. punkto skirtingose pramonės šakose.

Vidurio ir Rytų Europa

Nedarbo lygis Rusijoje šių metų vasario mėnesį siekė 8,6 proc., 2009 metų vasarį jis buvo 9,4 proc. Ekonomiškai aktyvių gyventojų skaičius padidėjo 268 tūkst. arba 0,4 proc., o bedarbių sumažėjo 620 tūkst. arba 8,8 proc. Nedarbo lygio mažėjimas ir stabilizavimasis artimiausiais mėnesiais būtų vertintinas teigiamai ir sudarytų prielaidas tvariam Rusijos ekonomikos augimui.

Lenkijos metinis bazinės infliacijos lygis vasarį sumažėjo, kaip ir buvo tikimasi, nes stiprėjantis zlotas lėmė mažesnes importuojamų prekių kainas. Infliacijos lygis sumažėjo iki 2,2 proc. nuo 2,4 proc. sausį. Metinis infliacijos lygis vasarį sumažėjo iki 2,9 proc., mažiausio lygio nuo 2007 metų spalio. Mėnesinė bazinė infliacija, kurią skaičiuojant neatsižvelgiama į energijos ir maisto kainas, vasarį nepakito. Zlotas nuo rekordinių žemumų, pasiektų 2009 m. vasario 17 d., kai už vieną eurą buvo mokama 4,9307 zloto, sustiprėjo 25 proc. taip padėdamas sumažinti importuojamų prekių kainas. Tuo pačiu metu dėl augančio nedarbo ir lėtėjančio atlyginimų augimo smuko paklausa.

Žaliavos

Pirmadienį naftos kaina parodė teigiamą dienos pokytį. Prekybos sesijos metu kaina buvo kritusi iki 79 JAV dolerių už barelį, tačiau pabaigoje kaina sugebėjo atšokti iki 82 JAV dolerių. Naftos kaina vakar pakankamai jautriai reagavo į JAV dolerio kurso svyravimus kitų valiutų atžvilgiu bei akcijų rinkos pokyčius. Pirmadienį Kinija paskelbė apie 5,2 proc. išaugusias žaliavinės naftos atsargas šalyje. Paprastai atsargų kilimas siejamas su per didele naftos pasiūla arba sumažėjusiu vartojimu, tačiau panašu, kad šįkart tai reiktų sieti su pirma sąlyga, nes vasario mėn. naftos paklausa Kinijoje buvo apie 19,4 proc. didesnė nei atitinkamą mėn. prieš metus. Beje, reiktų atkreipti ir į vakarykščius OPEC prezidento žodžius, kad jo nuomone naftos kaina visus 2010 m. turėtų išsilaikyti panaši, nors naftos paklausa ir atsigauna. OPEC turimi 6 mln. barelių per dieną pertekliniai naftos gavybos pajėgumai artimiausiu metu padės pilnai patenkinti naftos paklausos augimą.

Vario kaina Londono metalų biržoje vakar išaugo 0,2 proc., o tam daugiausia įtakos turėjo antroje dienos pusėje įsivyravusios teigiamos emocijos daugumoje akcijų ir žaliavų rinkose. Vakar pasirodė Tarptautinės vario tyrimo grupės oficialus pranešimas apie 2009 m. vario rinkos duomenis. Anot pranešimo, 2009 m. vario gamyba pasaulyje padidėjo 0,7 proc., o vario suvartojimas liko beveik nepakitęs. įdomu tai, kad 2009 m. I pusm. rinkoje labai skyrėsi nuo II pusm., nes metų pradžioje vario suvartojimas viršijo jo gamybą, o antrąjį ketv. viskas buvo priešingai. Tai lėmė, kad vario rinkoje per 2009 m. susiformavo 365 tūkst. tonų vario perteklius. Kinijos vario suvartojimas sudarė 40 proc. viso pasaulio vario paklausos. Šioje šalyje vario paklausa išaugo 38 proc., o likusiose pasaulio šalyse krito 16 proc. Vario kaina pastaruoju metu ima stabilizuotis ir panašu, kad artimiau laikotarpiu svyruos nuo 7000 iki 7500 JAV dolerių už toną.
 
Dar nėra komentarų