Bulių rinkos metines Volstrytas sutiko santūriai

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2010-03-10 11:02 Komentarai: (0)
Ketvirtadienį Volstryto indeksai kilo į viršų - investuotojai džiugiai reagavo į faktą, kad jau praėjo lygiai metai nuo to momento, kai buvo pasiektas žemiausias „meškų" rinkos taškas. Nuo to laiko indeksas S&P 500 pakilo 68 proc. Tiesa, ralis pradėjo išsikvėpti šiemet, rinkos dalyviams susirūpinus Graikijos skolos problemomis ir skolinimo ribojimu Kinijoje.

Vis dėlto, pastaruoju metu rinkoje pagerėjus kreditavimo sąlygoms dažna nuomonė, kad pakilimas dar gali tęstis. Prie to galėtų prisidėti tai, jog iki šiol ralyje menkai dalyvavo vadinamieji mažmeniniai investuotojai.

Tarp daugiausia brangusių akcijų atsidūrė finansų sektoriaus atstovai. Pagerėjus draudikės AIG, kuri sėkmingai parduoda turtą, padėčiai, investuotojų akys ėmė krypti ir į kitų, nuo blogo turto nurašymų smarkiai nukentėjusių, finansų institucijų akcijas. Tarp jų paminėtinos „Citigroup", „Fannie Mae" ir „Freddy Mac".

Viena gausiausiai prekiaujamų pozicijų buvo technologijų įmonės „Cisco" akcijos. Bendrovė paskelbė įgyvendinanti projektą, kuris turėtų paspartinti kai kurių jos gaminių darbo pralaidumą internetinio ryšio aplinkoje iki 12 kartų.

Farmacijos įmonės „Merck" ir prancūzų „Sanofi Aventis" paskelbė ketinančios apjungti savo veterinarijos preparatų padalinius, kuriems kartu turėtų tekti beveik trečdalis pasaulinės rinkos šiame segmente, arba 19 mlrd. JAV dolerių.

JAV dolerio kursas toliau stiprėjo kitų svarbiausių valiutų porų atžvilgiu, o 10 metų iždo obligacijų pajamingumai smuktelėjo nuo 3,71 iki 3,69 proc.

Vakarų Europa

Antradienį prekyba Vakarų Europos akcijomis praėjo be didelių sukrėtimų, tačiau 12 iš 18 biržų indeksai dieną baigė šiek tiek mažesnėmis reikšmėmis. Itin reikšmingų ekonominių naujienų rinkose paskelbta nebuvo ir prekybą lėmė žinių srautas iš pavienių bendrovių. Europos aeronautikos bendrovės „EADS" akcija vakar atpigo 2,8 proc. Bendrovė pranešė, 2009 metais patyrusi nemažai nuostolių, o 2010 metų pelnas gali papildomai nukentėti dėl orlaivių gamybos problemų. Vakar prasčiau pasirodė bankai ir kalnakasybos bendrovės, priešinga kryptimi judėjo „gynybinių" maisto ir farmacijos sektorių akcijų kainos.

Azija

Kinija pranešė, kad šalies eksportas 2010 m. vasario mėn. buvo net 45,7 proc. didesnis, palyginti su atitinkamu mėnesiu prieš metus, o importo metinis pokytis sudarė 44,7 proc. Tokie užsienio prekybos rodikliai viršijo ekonomistų lūkesčius. Reiktų priminti, kad dar sausio mėn. metinis eksporto pokytis siekė 21 proc., o importo 85,5 proc. Užsienio prekybos perteklius sudarė 7,6 mlrd. JAV dolerių ir buvo beveik dvigubai mažesnis nei sausio mėn. Eksporto mėnesio pokytis, įvertinus sezoniškumą, buvo -2,2 proc. Nepaisant to, paskelbti duomenys patvirtina, kad Kinijos ekonomikos augimas išlieka labai spartus ir šaliai pravartu išlaikyti silpną juanį, norint didinti eksporto apimtis.

Vidurio ir Rytų Europa

Lengvųjų automobilių pardavimai Rusijoje 2010 m. sausio-vasario mėnesiais, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, smuko 34 proc. Primintina, kad 2009 metais Rusijos lengvųjų automobilių rinka susitraukė daugiau nei perpus, todėl vis dar aukštas pardavimų mažėjimo tempas šiemet vertintinas neigiamai.
Vengrijos pramonės gamyba sausį buvo 5,7 proc. didesnė nei prieš metus, nors „Bloomberg" apklaustų analitikų prognozių mediana buvo 0,5 proc. sumažėjimas. Palyginti su gruodžio mėnesiu apimtys augo 8,8 proc. Spartų pastarąjį šuolį lėmė prastas gruodžio mėnuo, o metinį augimą didino palanki palyginamoji bazė, tačiau lėto atsigavimo tendencijos jau matomos.

Čekijos metinė infliacija vasarį netikėtai susitraukė dėl mažesnių kuro kainų. Metinė infliacija siekė 0,6 proc., kai ankstesnį mėnesį -0,7 proc. „Bloomberg" naujienų agentūros apklaustų ekonomistai prognozavo, kad kainų augimas bus 0,8 proc. Atlyginimai Čekijoje per paskutinį praėjusių metų ketvirtį augo 4,8 proc. -daugiau, nei skelbta anksčiau (4,6 proc.).

Čekijos pramonės produkcijos apimtys sausį, palyginti su atitinkamu praėjusių metų laikotarpiu, augo 5,3 proc., arba daug daugiau, nei gruodį (1,8 proc.). Statybų apimtys priešingai -smuko 25,6 proc. Palyginti su ankstesniu mėnesiu, pramonės produkcijos apimtys kilstelėjo 0,3 proc. Pagrindinė šių apimčių augimo tiek lyginant su ankstesniais metais, tiek ir su ankstesniu mėnesiu priežastis yra statistinės bazės efektas.

Žaliavos

Antradienį pirmąją prekybos sesijos pusę šviesiosios žaliavinės naftos „WTI" ateities sandorių kaina „NYMEX" krito beveik iki 80 JAV dolerių už barelį, bet po pietų į rinką sugrįžo pirkėjai, kurie sugebėjo vėl pakelti kainą iki beveik 82 JAV dolerių. Pirmos dienos pusės naftos pigimą lėmė svarbiausių pasaulio valiutų atžvilgiu stiprėjęs JAV doleris, o popietinį pabrangimą paskatino pasirodžiusi kas mėnesį leidžiama JAV energetikos administracijos naftos rinkos ataskaita, kurioje buvo žymiai pagerintos pasaulio naftos paklausos 2010 m. prognozės. Be to, prognozuojama vidutinė 2010 m. „WTI" naftos kaina pakelta iki 80,1 JAV dolerio už barelį. Visgi vėlai vakare paskelbta Amerikos naftos instituto ataskaita apie naftos atsargų pokyčius vėl kiek nuliūdino investuotojus, nes pranešta apie net 6,5 mln. barelių išaugusias žaliavinės naftos atsargas. Šiandien rinkos dalyviai lauks oficialių duomenų apie naftos atsargų pokyčius iš JAV energetikos administracijos, bet didžiausias dėmesys bus skiriamas ne atsargų, bet naftos produktų suvartojimo per paskutinė savaitę pokyčiui. Beje, reiktų priminti, kad lygiai už savaitės vyks eilinis OPEC narių susitikimas, tad investuojantys į naftą turėtų pradėti atidžiai sekti organizacijos narių pasisakymus, kurie suteikia nemažai informacijos apie tikrąją padėtį naftos rinkoje.

Vario kaina Londono metalų biržoje vakar, belaukiant pranešimui apie Kinijos vario importo vasario mėn. duomenis, išaugo 0,5 proc. Kainą palaikė ir toliau mažėjančios vario atsargos Londono metalų biržos sandėliuose bei pakankamai geros nuotaikos finansų rinkose. Šįryt pasirodę Kinijos vario importo vasario mėn. duomenys pralenkė lūkesčius. Praėjusį mėnesį šalis importavo 322,3 tūkst. tonų vario arba 10,3 proc. daugiau nei sausio mėn. Atsižvelgiant į tai, kad vasario mėn. Kinija šventė Naujuosius metus, o ir pats mėnuo buvo trumpesnis, tokie importo rezultatai yra labai geri. Tiesa, metinis importo pokytis buvo neigiamas ir sudarė 2 proc., bet reiktų atminti, kad praėjusių metų pradžioje Kinijos vario pirkimai buvo pasiekę rekordinį lygį. Tokios naujienos trumpu laikotarpiu gali turėti teigiamos įtakos metalo kainai.
 
Dar nėra komentarų