Esamų namų pardavimai lapkritį padidėjo 7 proc. ir pasiekė 6,54 mln. vienetų metinį dydį. Prognozuota, kad jis neviršys 6,25 mln. vienetų. Atsigaunančios būsto rinkos požymiai sustiprino rinkos dalyvių viltis, kad kitąmet galima tikėtis spartesnio ūkio atsigavimo.
Tiesa, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad būsto pardavimus palaiko iki kitų metų pavasario pratęstos paramos programų priemonės. Būsto rinkos situacija išlieka pakankamai trapi ir greičiausiai smarkiai pablogėtų, jei Federalinis rezervų bankas nustotų pirkęs su būsto paskolomis susietą turtą ir nustotų galioję mokesčių kreditai pirkėjams.
Po paskutinių peržiūrėjimų paskelbta, kad JAV bendrasis vidaus produktas trečiąjį šių metų ketvirtį padidėjo 2,2 proc. Buvo spėjama, kad patikslintas jo padidėjimas sieks 2,7 proc., o spalį preliminariai skelbta, kad jis sudarė 3,5 proc.
Vakarų Europa
Antradienį Vakarų Europos biržose indeksai kilo į viršų. Investuotojai daugiausia rėmėsi JAV paskelbta geresne nei spėta būsto pardavimų statistika. Energetikos įmonių akcijos brango nepaisydamos pigusios naftos, nes OPEC organizacija pranešė nekeisianti naftos išgavimo kvotų. Gerokai atsitiesė Airijos ir Graikijos bankų akcijos. Airijos bankų akcijos vakar brango net iki 17,9 proc. Taigi akcijų kainos pagaliau atsigavo po investuotojų nusivylimo, kilusio paskelbus apie galimą valstybės nuosavybės dalies didinimą. Didžiausi Graikijos bankai vakar brango 3,3-8,8 proc. Taip rinkos reagavo į naujieną, kad „Moody's" vakar sumažino šalies kredito reitingą. Vis dėlto sumažinimas buvo mažesnis nei prognozuota. Graikijos kredito reitingas vakar sumažintas nuo A1 iki A2. anksčiau baimintasi, kad reitingų agentūra „Moody's" gali būti nuožmesnė ir užsimoti rūsčiau.
Vokietijos vartotojų sausio mėnesio pasitikėjimo indeksas sumažėjo nuo 3,6 iki 3,3 punkto. Vartotojų nuotaikos suprastėjo, nes vėl ėmė kilti kuro kainos taip grasindamos sumažinti perkamąją galią. Taip pat gyventojai veikiausiai vis dar nerimauja dėl galimo darbo vietų mažinimo ir lėtesnio darbo užmokesčio augimo.
- D. Britanijos III ketv. BVP nuosmukis vakar buvo patikslintas. Per ketvirtį šalies BVP sumažėjo 0,2 proc., nors anksčiau buvo pateiktas 0,3 proc. nuosmukio dydis.
Baltijos šalys
Lietuvos pramonės produkcija lapkričio mėnesį palyginti su spaliu sumažėjo 0,9 proc., o lyginant su praėjusių metų atitinkamu mėnesių nuosmukis yra gerokai sumažėjęs. Jis lapkritį siekė 8,3 proc. Nors lyginant mėnesius pramonės pokyčiai vis dar neigiami, tačiau, kaip ir tikėtasi, pamažu ima reikštis „techniniai" efektai. T.y. pramonės metiniai nuosmukio tempai mažėja, nes produkcija jau buvo bepradedanti smukti praėjusių metų
pabaigoje, Taigi ir palyginamasis atskaitos taškas yra žemiau. Pramonė Lietuvoje sukuria apie penktadalį pridėtinės vertės, tad mažėjantis nuosmukis leidžia tikėtis ir geresnių IV ketv. BVP pokyčio rezultatų.
Azija
Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 antradienio prekybos pabaigoje buvo aukščiausiame taške per tris mėnesius. Pirmaujančių gretose atsidūrė automobilių sektoriaus atstovai. Didžiausia šalies automobilių įmonė „Toyota Motor" lapkritį pagamino 22 proc. daugiau nei prieš metus, o trečias rinkos žaidėjas „Nissan Motor" - trečdaliu daugiau. Be abejo, prieš \ metus gamyba stipriai smuko, taigi atsiranda palyginamosios bazės efektas. Vis dėlto pagyvėjimas antrą metų pusmetį vis tiek juntamas. Abiejų įmonių akcijos atitinkamai brango 2,2 proc. ir 6,1 proc. Atminties laikmenų gamintojų „Toshiba" ir „Elpida Memory", paskelbusių apie paklausos didėjimą, akcijų kursai kilo po daugiau nei 4,5 proc.
Lotynų Amerika
Vakar Brazilijos kongresas patvirtino 2010 m. šalies biudžetą, kurio planuojamas deficitas turėtų siekti vos 0,13 proc. šalies BVP (2009 m. biudžeto deficitas sudarys apie 2,4 proc. BVP). Prognozuojama, kad dėl spartaus Brazilijos ekonomikos atsigavimo padidės pajamos, surenkamos į biudžetą. Taip pat patvirtintas Brazilijos prezidento siūlymas pakelti minimalią algą šalyje 9,7 proc. iki 286 JAV dolerių. Šis sprendimas turėtų pakelti pasitikėjimą dabartiniu prezidentu ir padėti jo artimam žmogui sėkmingai dalyvauti kitų metų rudenį vyksiančiuose šalies prezidento rinkimuose.
Žaliavos
Antradienį „WTI" naftos ateities sandorių kaina pakilo iki 74,5 JAV dolerių už barelį. Vakar Angolos sostinėje Luandoje vyko eilinis OPEC narių atstovų susitikimas, kuriame, kaip ir spėta, buvo paliktos galioti senosios naftos gavybos kvotos. Panašu, kad OPEC nares tenkina dabartinė naftos kaina, o nerimą kelia tik tai, kad ne visos organizacijai priklausančios valstybės laikosi nustatytų kvotų. Per susitikimą akcentuota, kad ateinančiais metais naftos paklausa atsigaus Kinijoje, Artimuosiuose Rytuose ir Lotynų Amerikoje, tačiau išsivysčiusiose valstybėse jos augimas bus labai mažas. OPEC priimtą sprendimą reikėtų laikyti teigiamu, nes OPEC noras išlaikyti naftos kainą tarp 70 ir 80 JAV dolerių yra priimtinas ir visai pasaulio ekonomikai. Beje, vakar teigiamą impulsą naftos kainai suteikė Amerikos naftos instituto paskelbti JAV naftos atsargų pokyčių duomenys. Jie parodė, kad krito tiek žaliavinės naftos, tiek ir naftos produktų atsargos. Jeigu tokia pat tendencija bus ir šiandien po pietų skelbiamoje JAV energetikos administracijos ataskaitoje, tai turėtų prisidėti prie teigiamos reakcijos rinkoje.
Aukso kaina vakar rinkoje dar kartą smuko, o tam daugiausiai įtakos turėjo didžiųjų valiutų atžvilgiu stiprėjęs JAV doleris. Prieš artėjančias šventes prekyba auksu yra nurimusi, o aukso kainos kritimo tendencija pakankamai įsismarkavusi, tad bent artimiausiu metu staigesnio kainos pakilimo tikėtis sunku.
Vakar vario kaina Londono metalų biržoje krito 0,8 proc. Tam daugiausiai įtakos turėjo sustiprėjęs JAV doleris bei dar kartą išaugusios vario atsargos biržos sandėliuose. Vakar atsargos padidėjo 1,5 tūkst. tonų iki 480,9 tūkst. tonų. Jų augimas kelia daug klausimų dėl dabartinės vario paklausos situacijos pasaulyje. Pagal Tarptautinės vario tyrimų grupės pateiktą ataskaitą, per devynis mėnesius pasaulyje vario sunaudota 52 tūkst. daugiau nei pagaminta. Praėjusiais metais vario deficitas atitinkamu laikotarpiu sudarė 92 tūkst. tonų. Šiais metais didelę vario paklausą sukūrė Kinija, tačiau nemaža jo dalis nuėjo tiesiai į Kinijos sandėlių atsargas.