JAV investuotojai metus užbaiginėja optimistiškai

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-12-22 11:05 Komentarai: (0)
Pirmadienį JAV akcijų indeksas Dow Jones vėl atgavo gruodžio mėnesį prarastas pozicijas, o kiti svarbiausi indeksai taip pat judėjo į viršų. Teigiamas nuotaikas skatino rinkos analitikų gerinamos prognozės dėl bendrovių akcijų ir pranešimai apie keletą įmonių sandorių.

Didžiausios pasaulyje aliuminio gamintojos „Alcoa" akcijos pabrango 9 proc. po to, kai banko „Morgan Stanley" analitikai pagerino rekomendacijas jų atžvilgiu. Bendrovė paskelbė planus kartu su investuotojais iš Saudo Arabijos steigti bendrą 10,8 mlrd. JAV dolerių vertės įmonę naujiems kalnakasybos projektams
įgyvendinti.

Technologijų sektoriaus akcijos kilo, banko „Barclays Capital" analitikams paraginus pirkti „Intel" akcijų. Pastarosios bendrovės akcijos pabrango 2,4 proc.

Farmacijos bendrovių akcijos brango pasirodžius naujienai, kad prancūzų „Sanofi-Aventis" įsigis JAV vaistų gamintoją „Chattern" už 1,9 mlrd. JAV dolerių, taip pat po diskusijų Senate padaugėjus aiškumo dėl būsimos sveikatos apsaugos reformos gairių.

Kalnakasybos įrangos gamintoja „Bucyrus International" pranešė ketinanti įsigyti konkurentę „Terex Corp." už 1,3 mlrd. JAV dolerių. Gausėjanti įsigijimų ir perėmimų sandorių statistika atspindi augantį verslo atstovų pasitikėjimą ir nuomonę apie gerėjančias verslo sąlygas bei galimybes.

Sekmadienį paskelbtas 25 valstijose radijo stotis valdančios, trečios pagal dydį, radijo žiniasklaidos grupės „Citadel Broadcasting" bankrotas. Bendrovės turtas siekė 1,4 mlrd. JAV dolerių, o įsipareigojimai - 2,5 mlrd. JAV dolerių.

Niujorko prekybos aikštelėje suprekiauta vos 0,56 mlrd. akcijų, o NASDAQ - 1,1 mlrd. akcijų. Artėjant šventėms likvidumas biržose pamažu slopsta ir tikėtina, kad vis daugiau investuotojų fiksuojant pelnus ir išeinant atostogų artimiausiomis dienomis akcijų apyvartos gali būti dar mažesnės, o svyravimai didesni.

Vakarų Europa

Pirmadienį Vakarų Europos akcijų indeksai pakilo - labiausiai energetikos ir bankų sektorių. Paspaudus šalčiams tiek Europoje, tiek Šiaurės Amerikoje ėmė kilti kuro kainos. Taip pat brango varis, cinkas ir aliuminis, žaliavinių bendrovių akcijos. Kurį laiką smukusios bankų kainos pakilo, kai išreikšta nuogąstavimų, kaip griežtesni priežiūros reikalavimai atsilieps bankų rezultatams.

Šią savaitę prekyba ir aistros biržose yra kiek aprimę. Prieškalėdiniu laikotarpiu dalis prekeivių atostogauja, tad mažesnės ir apyvartos. Tad greičiausiai ši ir kita savaitė Vakarų biržose, kaip ir įprasta tokiu laikotarpiu, bus ramesnė.

Azija

Šįryt akcijų indeksas CSI300 buvo smukęs 2,7 proc., o tai daugiausia lėmė pigusios nekilnojamojo turto vystymo įmonių akcijos. Statistika teigia, kad 70-ties didžiausių Kinijos miestų nekilnojamojo turto (NT) kainos lapkritį buvo 5,7 proc. didesnės nei prieš metus. Investuotojai baiminasi Kinijos vyriausybės planų apriboti NT kainų kilimą tokiomis priemonėmis, kaip mokesčio už parduotą būstą įvedimas, jeigu jis nebuvo išlaikytas ilgiau kaip penkerius metus. Siūlomos ir kitos priemonės, kaip apsunkinti
skolintų pinigų naudojimą NT rinkos operacijoms ir taip neleisti kilti kainoms.

Vidurio ir Rytų Europa

Tarptautinė reitingų agentūra „Standard & Poor's" (S&P) pakeitė Rusijos reitingo prognozę iš „neigiamos" į „stabilią". Taip pat patvirtinti ilgalaikiai ir trumpalaikiai skolinimosi užsienio valiuta reitingai BBB/A3 ir BBB+/A2, ilgalaikiai ir trumpalaikiai reitingai skolinimosi nacionaline valiuta. S&P analitikai tikisi, kad artimiausiais metais Rusijos biudžeto rodikliai gerės, nes stabilizuosis šalies prekybos sąlygos. Taip pat tikimasi, kad Rusijos vyriausybė ir toliau laikysis biudžeto deficito mažinimo politikos.

Reitingų agentūra „Standard & Poor's" patvirtino Čekijos reitingą „A+", perspektyva stabili. Pasak agentūros, tokio sprendimo priežastis yra diversifikuota ir konkurencinga ekonomika, nedidelis, nors ir augantis įsiskolinimo lygis. Jei Čekija taikytų griežtesnę finansinę discipliną, jos reitingai galėtų būti pagerinti, jei augtų skola - pabloginti. Šalies viešojo sektoriaus skola, pasak šalies Finansų ministerijos, šiemet išaugs iki 35,6 proc. BVP nuo 30 proc. 2008 m.

Vakar Vengrijos centrinis bankas (CB) sumažino bazinę palūkanų normą nuo 6,5 iki 6,25 proc. Nuo liepos palūkanos apkarpytos jau 3,25 proc. punktais. Taip siekiama palaikyti ekonomiką. Prielaidas pinigų politikai švelninti kuria ir mažėjantis infliacijos spaudimas. Nors lapkritį metinė infliacija siekė 5,2 proc., CB atstovai mano, kad per artimiausius metus ar pusantrų metinis kainų augimas nusileis iki tikslinio 3 proc. dydžio. Tiesa, pusė apklaustų analitikų tikėjosi, kad palūkanos bus mažinamos 0,5 proc. punkto, taigi svarstoma, kad tai gali reikšti artėjimą prie palūkanų karpymo pabaigos.

Šiandien Serbija ketina pateikti paraišką dėl narystės Europos Sąjungoje. Šalis atsidurs vienoje eilėje su Kroatija, Juodkalnija, Islandija, Turkija. Neabejojama, kad stojimas nebus nei greitas, nei lengvas. Pavyzdžiui, Kroatija, kuri paraišką pateikė prieš kelerius metus, užbaigė derybas dėl 17 iš 35 sričių. Likusių derinimas gali užtrukti dar porą metų. Vienas iš Serbijai keliamų reikalavimų - suimti Bosnijos ir Serbijos karo nusikaltėlį Ratko Mladicų, kaltinamą genocidu.

Žaliavos

Pirmadienį „WTI" naftos pristatymo ateities sandorių kaina smuko iki maždaug 73,5 JAV dolerio už barelį. Investuotojus kiek nuramino tiek iš Vakarų Europos, tiek ir iš JAV pasitraukusi pūga ir sumažėję šalčiai, kurie buvo privertę gerokai padidinti mazuto ir kito kūrenamo kuro sunaudojimą. O šiandien visų akys krypsta į Angolos sostinę Luandą, kur vyks OPEC narių susitikimas. Jo sprendimas nenustebins rinkos dalyvių, nes valstybės narės turėtų palikti galioti tas pačias naftos gavybos kvotas ir dar kartą pabrėžti, kad būtinas griežtesnis dabartinių nustatytų kvotų laikymasis. Taip pat, matyt, bus paminėta ir daug kartų nuskambėjęs teiginys, kad dabartinė kaina tenkina daugumą OPEC valstybių. Beje, džiugios naujienos atėjo iš Japonijos, kuri pranešė apie 0,4 proc. didesnį žaliavinės naftos importą lapkričio mėn., palyginti su atitinkamu 2008 m. mėnesiu. Nors augimas yra menkas, tačiau jis rodo, kad vienos daugiausia naftos suvartojančių pasaulio valstybių žaliavos paklausa po truputį ima didėti. Deja, tame pačiame regione esančios Pietų Korėjos žinia yra kiek prastesnė - ten žaliavinės naftos importas lapkritį buvo mažesnis net 20,5 proc. nei prieš metus. Artimiausiomis dienomis naftos kainos judėjimas priklausys ir nuo JAV skelbiamų atsargų pokyčių duomenų, nes jeigu atsargos kris, tai suteiks stipresnį kainos palaikymą.

Vakar aukso kaina vėl smuko žemiau 1100 JAV dolerių už Trojos unciją, tad rinkos dalyvių sentimentai dėl aukso yra pakankamai neigiami. Keista tai, kad „SPDR Gold Trust" turimas aukso kiekis vakar išaugo net 6,1 tonos.
 
Dar nėra komentarų