Naftos kaina pagaliau nustojo kritusi

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-12-16 12:31 Komentarai: (0)
Stiprėjantis JAV dolerio kursas ir prieštaringi lapkričio mėnesio JAV gamybos sektoriaus duomenys antradienį paskatino investuotojus pasiimti pelnus ir krestelėjo JAV akcijų indeksus žemyn. Tai buvo pirmasis akcijų rinkos nuosmukis po keturių iš eilės pakilimo dienų. Daugiausiai jį lėmė kritusios bankų ir eksportuotojų sektorių kainųos. Viena iš euro silpnėjimo priežasčių - finansinės Graikijos problemos ir kalbos apie galimą jos bankų sektoriaus pažeidžiamumą.

Akcijų apyvartos šiek tiek pagyvėjo - Niujorke suprekiauta 1,18 mlrd. akcijų, o Nasdaq - 1,95 mlrd. akcijų.
JAV gamintojų kainų indeksas lapkritį padidėjo 1,8 proc., nors buvo tikėtasi, kad augimas sieks vos 0,8 proc. Spalį jis paaugo 0,3 proc. Labiausiai šį kainų padidėjimą lėmė 14,2 proc. lapkritį pakilusios benzino kainos. Tikėtina, kad metinis gamintojų kainų padidėjimas gruodį gali būti gan įspūdingas atsižvelgiant į tai, kad pernai atitinkamu laiku buvo užfiksuotas staigus naftos kainų smukimas iki 30 JAV dolerių už barelį.

Neskaičiuojant svyruojančių maisto ir energijos prekių kainų, vadinamoji „didmeninė infliacija" padidėjo 0,5 proc., arba dvigubai daugiau nei tikėtasi (0,2 proc.). Praėjusį mėnesį pastarasis rodiklis didėjo 0,3 proc. Toks kilimas visų pirma sietinas su automobilių kainų svyravimais ir paklausos padidėjimu dėl paramos programų.

Niujorko valstijos regioninis gamintojų sektoriaus indeksas „Empire State" lapkritį netikėtai sumažėjo nuo 23,51 iki 2,55 punkto. Buvo prognozuojama, kad jis padidės iki 24 punktų. Toks staigus nuosmukis nubraukė daugiau nei pusę pastarųjų aštuonių mėnesių indekso prieaugio, nors dar nėra pakankamai įrodymų, kad pramonės sektoriaus kilimas jau pradeda išsikvėpti.

Gamybinių pajėgumų išnaudojimas spalį padidėjo nuo 70,6 iki 71,3 proc. Tai - daugiau nei tikėtasi (71,1 proc.).

Pramonės gamyba lapkritį padidėjo 0,8 proc., nors tikėtasi, kad ji ūgtels 0,5 proc. Spalį jos dydis nesikeitė. Tai rodo, kad verslo atsigavimas tęsiasi. Tiesa, daugiausiai jis siejamas su pagreitį įgaunančiu atsargų atkūrimo ciklu, kuriam išsikvėpus kitų metų antroje pusėje sektoriaus augimo tempai gali gerokai sulėtėti.

Antradienį prasidėjo eilinis Federalinio rezervų banko (FED) Atviros rinkos operacijų komiteto posėdis, kuris baigsis trečiadienį. Neabejojama, kad jo metu bus palikta dabartinė, artima nuliui palūkanų norma. Kita vertus, investuotojai tikisi išgirsti konkretesnių užuominų apie tai, kada FED ketina pradėti kelti palūkanas - kitų metų antroje pusėje ar 2011 metais.

Automobilių gamintoja „General Motors" pranešė ketinanti grąžinti vyriausybei 6,7 mlrd. JAV dolerių paskolą iki birželio mėnesio, t.y. anksčiau laiko.

Iždo obligacijų kainos krito žemyn kartu su akcijomis - 10 metų VVP pajamingumas pakilo nuo 3,55 iki 3,6 proc.

Vakarų Europa

Antradienį Vakarų Europos akcijų indeksai balansavo ties teigiamo ir neigiamo pokyčio riba. Vis dėlto didžioji dalis jų vakar sugebėjo pakilti. Ekonominės naujienos nelabai džiugino ne tik Vakarų Europoje, bet ir JAV. Tad indeksai vakar kiek atsiplėšė brangusių energetikos kompanijų ir gynybinio sektoriaus (farmacijos, komunalinių paslaugų) įmonių akcijų dėka. Graikų bankų akcijų kainos vėl krito beveik 5 proc. nes tarp investuotojai ėmė dvejoti dėl Graikijos vyriausybės sugebėjimo vykdyti tinkamą fiskalinę politiką.
Vokietijos investuotojų pasitikėjimo indeksas, kurį skaičiuoja „ZEW" tyrimų centras, apklausiantis ekonomikos profesionalus, gruodžio mėnesį pablogėjo, palyginti su lapkričio mėnesio reikšmėmis. Tiesa, indekso reikšmės daugmaž atitiko analitikų prognozes - dabartinės padėties vertinimas sumažėjo iki -60,6 punkto (prognozuota -60,1), lūkesčių indeksas - iki 50,4 (prognozuota 50,0). Investuotojų pasitikėjimo indeksą neigiamai keistis paskatino kiek abejonės dėl ekonomikos perspektyvų. Dabartinės vyriausybės paskatų programos pamažu ima išsikvėpti ir ekonomikai teks pradėti funkcionuoti pačiai.

Metinė infliacija D. Britanijoje lapkričio mėnesį siekė 1,9 proc., kiek daugiau nei prognozuota (1,8 proc.) ir daugiau nei prieš mėnesį (1,5 proc.). Anglijos bankas anksčiau išreiškė nuogąstavimus, kad infliacija gali nesugrįžti į priimtiną lygį iki pat 2011 metų, tad imtasi aktyvių pinigų politikos priemonių. Šiuo metu šalies vyriausybės lūkesčiai pasikeitę ir atsiranda manančių, kad 2010 metais gali būti pasiektas 3 proc. metinės infliacijos lygis.

Azija

Kinijoje lapkričio mėn. tiesioginės užsienio investicijos šalyje išaugo 32 proc., palyginti su atitinkamu 2009 m. mėnesiu. Dar spalio mėn. investicijų pokytis sudarė 5,7 proc. Tiesioginių užsienio investicijų srautus į Kiniją skatina greitai atsigaunanti jos ekonomika, milžiniškas šalies vartojimo potencialas ir kiek pagerėjusi finansų rinkų padėtis pasaulyje.

Japonijos akcijų rinkoje sujudimą sukėlė finansų sektoriaus atstovų akcijos. Bazelio komitetas iki metų pabaigos turėtų pateikti naujus griežtesnius reikalavimus bankų priežiūrai, tačiau svarstoma galimybė leisti vietiniams rinkos reguliuotojams nuspręsti, kada atskirus pakeitimus įgyvendinti vietos rinkoje. Japonijos žiniasklaidoje pasirodė naujiena, kad naujos kapitalo pakankamumo taisyklės bus taikomos nuo 2012 m., tačiau numatytas 10-20 metų pereinamasis laikotarpis. Didesnis reikalaujamas kapitalas reiškia, kad bankas gali naudoti mažesnį skolos svertą, t.y. turėti mažesnį kreditų portfelį. Pereinamojo laikotarpio privalumas tas, kad bankai gali sukaupti kapitalo iš uždirbamo pelno. Taigi nereikia reikalauti papildomų lėšų iš akcininkų. Nors priežiūros institucija pabrėžė, kad susitarimas dar nėra pasiektas, investuotojai buvo nusiteikę optimistiškai. Trečias pagal dydį Japonijos bankas „Mizuho Financial Group" pašoko 15 proc., antrasis pagal dydį „Sumitomo Mitsui Financial Group" - 14 proc.

Baltijos šalys

Estijos centrinis bankas paskelbė, kad Estija kitąmet atitiks Mastrichto kriterijus reikalingus eurui įsivesti. Estija vienintelė iš Baltijos valstybių, kuriai sekasi suvaldyti savo biudžeto deficitą. Tarptautinis valiutos fondas pareiškė, kad Latvijos vyriausybė turės įdėti daug pastangų, kad šalis galėtų kaip įmanoma greičiau atitikti Mastrichto kriterijus. Su panašiais iššūkiais susiduria ir Lietuva, kurios viešieji finansai atsidūrę nepavydėtinoje situacijoje.

Vidurio ir Rytų Europa

Čekijos pramonės produkcijos indeksas lapkritį, lyginant su praėjusių metų lapkričiu, smuko 2,4 proc. , o praėjusį mėnesį -4,6 proc. Tiesa, pokyčiai skirtingose šakose buvo nevienodi -žemės ūkio produkcijos gamintojų kainos lapkritį smuko 16 proc., statybų kainos paaugo 0,2 proc. Rinkos dalyviai tikisi, kad kainos jau „pasiekė dugną", tačiau augimo nesitiki bent jau iki kitų metų antro ketvirčio. Visoje Europos Sąjungoje (27 šalyse) pramonės produkcijos kainų indeksas smuko 5,8 proc.
 
Dar nėra komentarų