Geras nuotaikas palaikė ir žinia, kad bankas „Citigroup" ketina grąžinti 20 mlrd. JAV dolerių paskolą JAV vyriausybei ir taip apriboti pastarosios kontrolę. Tam bankas ketina išleisti naujų akcijų už 17 mlrd. JAV dolerių ir parduoti jas privatiems investuotojams. Be to, pagal susitarimą JAV iždas artimiausiu metu ketina parduoti 5 mlrd. JAV dolerių vertės banko akcijų, o likusį 20 mlrd. JAV dolerių paketą - per metus. Vis dėlto „Citigroup" akcijos pigo 6,4 proc. Kol kas bankui pavyko atsikratyti tik 100 mlrd. JAV dolerių vertės abejotinos kokybės turto, kurį valdo antrinė įmonė „City Holdings", o likę 617 mlrd. JAV dolerių vertės aktyvai artimiausiais metais turėtų lemti nuostolingą veiklą.
Kitas bankas „Wells Fargo" taip pat ketina grąžinti vyriausybei 25 mlrd. JAV dolerių paramą. Tam ruošiamasi išleisti naujų akcijų už 10,4 mlrd. JAV dolerių. Banko akcijos pabrango 8 proc.
Artėjant šventėms apyvartos biržoje vėl buvo menkos - Niujorko biržoje perleista 0,46 mlrd. akcijų, o NASDAQ - 0,92 mlrd. Labiausiai brango žaliavų gamintojų ir transporto sektoriaus akcijos, o šešėlyje šįkart atsidūrė neciklinių vartojimo prekių sektoriaus vertybiniai popieriai.
Pirmadienį JAV prezidentas susitiko su didžiųjų šalies bankų atstovais ir paragino aktyviau skolinti lėšas, sumažinti premijas darbuotojams ir paremti vyriausybės ketinimus reformuoti JAV finansų sistemą.
Didžiausia pasaulio energetikos bendrovė „Exxon Mobil" pranešė ketinanti įsigyti konkurentę „XTO Energy". Už akcijas ketinama mokėti 25 proc. daugiau, palyginti su vėliausia biržos kaina, o bendra sandorio vertė turėtų siekti 41 mlrd. JAV dolerių. Paskelbus šias naujienas, „Exxon Mobil" akcijos pigo 4 proc., o „XTO Energy" brango 15 proc.
Vakarų Europa
Pirmadienį Vakarų Europos akcijų indeksus kėlė dar anksti ryte paskelbta naujiena apie Abu Dabio 10 mln. JAV dolerių paskolą Dubajui. Tokios naujienos labiausiai paveikė bankų akcija, kurios brango 0,9-4,3 proc. „Deutsche Bank" akcijos kaina vakar pakilo 3,4 proc. Be teigiamos rinkų krypties, akcijoms brangti prielaidas sudarė ir tai, kad bankas paskelbė 2011 metais prognozuojąs 10 mlrd. pelną. Vakar išsiskyrė ir Londono biržos, kurios didžiausias savininkas yra Dubajaus birža, akcijos. Nurimus nuogąstavimams, biržos akcijos brango 9,9 proc.
Energetikos sektoriaus investuotojai skubėjo įsigyti akcijų, kai pasigirdo žinia apie „Exxon Mobil" ketinimą įsigyti „XTO Energy". Pagrindinės šio sektoriaus bendrovės Vakarų Europos biržose brango 0,6-3,2 proc.
Euro zonos pramonės produkcija spalio mėnesį sumažėjo 0,6 proc., palyginti su prognozuotu 0,7 proc. smukimu. Lyginant su praėjusiais metais, euro zonos pramonės produkcija tebėra smukusi 11,1 proc. Tačiau pagal mėnesio tempus tai pirmas neigiamas pramonės pokytis nuo šių metų balandžio. Ankstyvas ekonomikos atsigavimas kol kas atrodo labai trapus, pradinis vidaus paklausos postūmis gali kiek prigesti. Vartojimo paklausai kol kas kenkia augantis nedarbas. Vakar paskelbta, kad euro zonos dirbančiųjų per III ketv. sumažėjo 0,5 proc. Gamintojų plėtros planus gali sulaikyti vis stiprėjantis euras, dėl kurio kenčia jų konkurencingumas.
Azija
Kinija paskelbė, kad jos naujų laivų užsakymų skaičius per 11 šių metų mėnesių smuko net 61 proc., o tai lemia sumažėjusios tarptautinės prekybos apimtys ir perteklinis pasaulio laivynas. Kinijos dalis pasaulio naujų laivų statybų pramonėje išaugo net 23,4 proc. punkto iki 61,1 proc. - dėl to, kad kitos šalys naujų laivų užsakymų beveik negauna.
Šeštą dieną iš eilės krentant sausakrūvių laivų pervežimo frachtus atspindinčiam Baltic Dry indeksui, 1,5 proc. pigo vienos didžiausių Japonijos laivybos įmonių „Mitsui O.S.K. Lines" akcijos. Naftos kainai toliau traukiant žemyn, didžiausios šalies naftos gavybos įmonės „Inpex" kursas sumažėjo 1,5 proc. Prekyba Japonijos akcijų rinkoje vyko vangiai. Investuotojai rengiasi Kalėdų atostogoms ir ieško pavienių investavimo galimybių, neapsispręsdami dėl bendros rinkos krypties.
Vidurio ir Rytų Europa
Spalį Čekijos pramonės produkcijos indeksas smuko mažiausiai per 13 mėnesių. Tai rodo, kad Čekijos prekių paklausa užsienyje didėja. Pramonės produkcijos apimtys mažėjo 7,2 proc., kai ankstesnį mėnesį - 11,5 proc. Šie duomenys geresni nei preliminarūs, skelbti lapkričio 30 d. (-7,3 proc.). Mažmeninės prekybos apimtys spalį smuko 4,7 proc., daugiausia dėl transporto priemonių pardavimo ir remonto, o dėl maisto, gėrimų ir tabako segmentų nuosmukis buvo mažesnis. Centrinis bankas prognozuoja, kad šalies ekonomika šiemet smuks 4,4 proc., o kitais metais atsigaus ir ims augti 1,4 proc. Čekijos biržos indeksas PX smuko 0,4 proc., daugiausia dėl naftos, dujų ir kitų pagrindinių žaliavų sektorių akcijų.
Žaliavos
Pirmadienį „WTI" naftos ateities sandorių kaina smuko devintą dieną iš eilės, bet jau nuosaikiau. Truputį didžiųjų valiutų atžvilgiu atpigęs JAV doleris nesugebėjo padėti naftos kainai pakilti. Didelę įtaką artimiausiomis dienomis kainai turės pranešimai apie JAV naftos atsargų ir produktų suvartojimo pokyčius, kurie gali pagrįsti dabar įsivyravusią baimę, kad naftos paklausos atsigavimas didžiausioje pasaulio ekonomikoje ima stingti. Beje, vakar naftos sektoriaus rinką sudrebino naujiena, kad JAV naftos milžinė „Exxon Mobil" įsigyja didžiausią gamtines dujas išgaunančią bendrovę šalyje „XTO Energy". Panašu, kad „Exxon Mobil" atlikdama įsigijimą tikisi aukštesnių gamtinių dujų kainų ateityje.