Pirmadienį JAV akcijų rinka vėl smuko, nors bendrovės toliau stebina sėkmingesniais, nei prognozuota, trečiojo ketvirčio veiklos rezultatais. Pastaruoju metu investuotojai geras naujienas yra linkę išnaudoti pelnams pasiimti.
Viena iš pirmadienio nuosmukio priežasčių sietina su tuo, jog praėjusią savaitę iki 14 mėnesių žemiausio taško euro ir kitų pagrindinių valiutų atžvilgiu smukęs JAV dolerio kursas vėl sustiprėjo ir tai neigiamai paveikė eksportuotojų akcijas. Prie to galėjo prisidėti didesnė nei tikėtasi investuotojų paklausa surengtame JAV vyriausybės vertybinių popierių (VVP) platinimo aukcione. Kita vertus, ateityje JAV dolerio stiprėjimo tendencija gali grįžti ir todėl, kad Europos finansų ministrai neseniai išreiškė susirūpinimą, kad euras yra pernelyg stiprus ir ketinama imtis priemonių jam silpninti. Pigo ir finansų sektoriaus įmonių akcijos. Dvidešimties didžiausių JAV bankų akcijų indeksas KBWBank smuko 4 proc.
Indekso Dow Jones sudėties bendrovė „Verizon Communications" per trečiąjį šių metų ketvirtį uždirbo trečdaliu mažiau pelno, palyginti su atitinkamu laikotarpiu pernai. įplaukų padidėjimą dėl stiprios belaidžio ryšio paslaugų paklausos nubraukė išaugusios išlaidos. Nors bendrovės veiklos rezultatai viršijo lūkesčius, akcijų kursas pasidavė bendroms rinkos nuotaikoms ir smuko 0,7 proc.
Šią savaitę pelnus ketina atskleisti 140 indekso S&P 500 sudėties bendrovių. Juos jau paskelbė 206 įmonės, arba 40 proc. visų indekso sudėties bendrovių. Thompson Reuters duomenimis, jų pelnai, palyginti su atitinkamu laikotarpiu pernai, vidutiniškai sumažėjo 18,3 proc., nors buvo prognozuojama, kad smukimas sieks 30 proc.
Sekmadienį į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo kreipėsi viena didžiausių šalies komercinio nekilnojamojo turto finansavimo bendrovių „Capmark Financial", kurios antrojo ketvirčio nuostoliai siekė 1,6 mlrd. JAV dolerių. Dėl gilėjančios komercinio nekilnojamojo turto rinkos korekcijos ir didėjančių verslo klientų nemokumo problemų „Capmark Financial" nesugebėjo atsistoti ant kojų. Dar neseniai ji tarėsi su Warrenno Buffeto bendrove „Berkshire Hathaway" dėl dalies verslo perleidimo už 500 mln. JAV dolerių, o 75,4 proc. bendrovės akcijų už 8,5 mlrd. JAV dolerių (iš jų 7,5 mlrd. JAV dolerių teko skoloms perimti) perpirko keletas rizikos kapitalo fondų, tarp jų ir „Goldman Sachs Capital Partners". Dar 21,3 proc. „Capmark Finanacial" akcijų priklausė „General Motors" padaliniui „GMAC".
Iždo obligacijų kainos smuktelėjo po pirmadienį įvykusių trijų VVP aukcionų, per kuriuos JAV iždas pasiskolino 66 mlrd. JAV dolerių. 10 metų VVP pajamingumas smuko nuo 3,48 iki 3,54 proc. Per visus aukcionus išplatinti trumpo termino iždo vekseliai ir infliaciją indeksuojantys VVP sulaukė netikėtai didelės pirkėjų paklausos.
Vakarų Europa
Pirmadienį Vakarų Europos indeksai toliau krito. Nuotaikas šiuo metu žemyn tempia ne taip greitai gerėjanti ekonomikos padėtis, kaip kad būtų galima spręsti iš akcijų indeksų ralio pastarąjį pusmetį. Akcijų rinkas vakar taip pat paveikė pigusi nafta, kuri lėmė atitinkamų įmonių kainas, pablogėjęs Vokietijos vartotojų pasitikėjimas ir kai kurių įmonių naujienos. Olandų finansų grupės „ING" akcijos pigo 18 proc., kai buvo paskelbta apie ketinimus pertvarkyti ir skaidyti bendrovę. Bendras nerimas dėl ekonomikos ir bankų sistemos padėties nustelbė vakar pasirodžiusias geresnes naujienas. Elektroninių buities prietaisų gamintojos „Electrolux" akcijos vakar brango 6,7 proc., kai įmonė III ketv. paskelbė uždirbusi 1,63 mlrd. grynojo pelno. Ekonomistai prognozavo 829 mln. kronų pelną.
Vokietijos vartotojų pasitikėjimo indeksas, skaičiuojamas „Gfk", lapkričio mėnesį sumažėjo nuo 4,3 iki 4. Toks rodiklio pokytis atrodo nuviliantis ne tik lyginat su praėjusio mėnesio reikšme, bet ir su ekonomistų prognoze, kuri siekė 4,5 punkto. Panašu, kad nuotaikos, anksčiau įkvėptos vyriausybės skatinimo priemonių, pamažu blėsta. Be to, vartotojų nuotaikas smukdė ir brangusi nafta, kurios kaina šiuo metu jau yra didesnė nei prieš metus. Kitas veiksnys, neleidžiantis džiūgauti - tebeaugantis nedarbas, kuris Vokietijoje siekia 7,7 proc.
Azija
Japonijos indeksas Nikkei 225 šįryt nukrito 1,5 proc., arba sparčiausiai per pastarąsias tris savaites. Jį žemyn tempė dėl pigusios naftos mažėję žaliavų įmonių akcijų kursai, pelnų prognozes mažinusios laivybos bendrovės ir vartojimo kreditus dalinančios finansų institucijos. Didžiausia žaliavų prekybos įmonė „Mitsubishi Corp. And Mitsui & Co" pigo daugiau nei 4 proc., o dėl naujo reguliavimo, kuris gali sumažinti vartojimo kreditų paklausą, besibaiminantys investuotojai „Acom Co." akcijas nusmukdė 7,5 proc. Laivybos verslo atstovės „Kawasaki Kisen Kaisha Ltd." akcijos čiuožė žemyn 6,4 proc. Trečias pagal dydį rinkos žaidėjas paskelbė apie numatomą dvigubai didesnį nuostolį nei anksčiau. Tai atspindi sudėtingą padėtį, kurioje atsidūrę laivybos įmonės. Pagal gaunamas pajamas Japonijos laivybos rinkos lyderio pozicijas užimantis „Nippon Yusen K.K." planuojamas investicijas į laivyną sumažino perpus, o prognozuojamą metų nuostolį padidino penkis kartus. Didžiausią pasaulyje prekybinį laivyną valdantis „Mitsui O.S.K. Lines" pelno prognozę nurėžė 93 proc. iki 2 mlrd. jenų. Pervežimo tarifams spaudimą daro vis dar neatsigaunanti pasaulio prekyba. Svarbia problema įvardijamas pernelyg didelis laivų skaičius, kuris ir toliau auga ir taip tik didina pasiūlą.
Geriau sekasi automobilių gamintojams. Antrą vietą Japonijoje užimanti „Honda Motor" beveik patrigubino šių metų pelno prognozę ir kovą besibaigiančiais finansiniais metais tikisi uždirbti 155 mlrd. jenų, kai anksčiau laukta 55 mlrd. jenų. Antro ketvirčio pelnas siekė 54 mlrd. jenų. Jis sumažėjo 56 proc. metiniu tempu, tačiau viršijo 45 mlrd. jenų prognozavusių „Bloomberg" apklaustų analitikų lūkesčius. įmonės pardavimus ir pelningumą neabejotinai skatina vyriausybės programos, kuriomis siūlomos nuolaidos ir mokesčių lengvatos įsigyjant naujus, kurą taupančius automobilius. Kita vertus, tai kelia nerimą, ar nutraukus programą transporto priemonių paklausa sugebės toliau stiebtis.
Baltijos šalys
Estijos prekybos deficitas rugpjūčio mėnesį siekė 1,6 mlrd. kronų ir, lyginant su praėjusias metais, sumažėjo 56 proc. O prekybos balansas su pagrindinėmis šalies prekybos partnerėmis (Suomija, Rusija, Latvija, Švedija ir JAV) per šį laikotarpį netgi buvo perteklinis. Užsienio prekybos nuosmukis vis dar tebėra milžiniškas - eksportas nuo sausio iki rugpjūčio per metus smuko 29 proc., o importas, atspindintis vidaus paklausos būklę, sumažėjo 36 proc.
Vidurio ir Rytų Europa
Lenkijos metinis infliacijos lygis, pasak Centrinio banko vadovo Slawomiro Skrzypeko, artėja prie tikslinės 2,5 proc. ribos vidutiniu laikotarpiu ar yra netgi žemesnis. Lenkijos ekonomikos geri pagrindiniai rodikliai, pasak jo, yra gera priežastis stabiliai valiutai. Rytoj šalies Centrinis bankas turėtų spręsti dėl bazinės palūkanų normos (BPN). Centrinio banko atstovo Jano Czekajaus nuomone, toliau mažinti BPN būtų per daug rizikinga, nes per ateinančius ketvirčius ekonomika gali „įsibėgėti". Visgi nereikėtų visai eliminuoti tolesnių mažinimo galimybių, o po pirmojo kitų metų ketvirčio Centrinis bankas imsis adekvačių priemonių. Lenkijos biržos indeksas WIG 20 jau nuo prekybos pradžios ėmė smukti, antroje jos pusėje kiek atsigavo, tačiau prekybos sesijos pabaigoje vis tiek prarado 1,29 proc. savo vertės. Daugiausia smuko sveikatos apsaugos sektoriaus akcijos (-3,85 proc.), nedaug atsiliko ir technologijų sektorius (-3,21 proc.).
Rusijos devynių mėnesių BVP sumenko 10 proc., palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Rugsėjo mėnesio BVP 0,5 proc. didesnis nei rugpjūčio. 2009 m. III ketv. BVP, palyginus su 2009 m. II ketv., augo 0,6 proc. Tai sietina su didėjančiomis atsargomis ir sulėtėjusiu investicijų mažėjimo tempu. BVP teigiamai veikia žemės ūkio sektoriaus veikla, apdirbamoji pramonė. Ekonominės raidos ministro pavaduotojo teigimu, IV ketv. augimas, palyginus su III ketv., sieks 3-4 proc. Paminėtina, kad vartojimas Rusijoje išlieka silpnas. Užsienio prekybos perviršis per tris šių metų ketvirčius yra 51,6 proc. mažesnis nei per tą patį laikotarpį prieš metus.
Žaliavos
Pirmadienį prekyba „WTI" naftos ateities sandoriais „NYMEX" biržoje pakankamai svyravo, o naftos kainos judėjimo kryptį ir stiprumą lėmė JAV dolerio kursas. Vakar ateities sandorių kaina vienu metu buvo vėl sugrįžusi aukščiau 81 JAV dolerio už barelį, tačiau po pietų, staigiai JAV doleriui sustiprėjus didžiųjų valiutų atžvilgiu, naftos kaina nusirito iki 78 JAV dolerių. Investuotojai sunerimo ir dėl OPEC prezidento komentaro, kad organizacija gali padidinti naftos gavybos kvotas, jeigu jos kaina iki gruodžio vidurio bus didesnė nei 75 JAV doleriai už barelį. Baiminamasi, kad didesnė OPEC narių naftos pasiūla gali vėl iškraipyti pasaulinį naftos rinkos balansą, o tai neigiamai atsilieptų pačioms naftos kainoms. Beje, vakar Tarptautinės energetikos agentūros atstovas pareiškė, kad atsigaunant pasaulio ekonomikai, brangesnė nafta yra neišvengiama, tačiau dar didesnis brangimas galėtų rimtai pristabdyti pasaulio ekonomikų vystymąsi. Tad natūralu, kad daugiausia naftos suvartojančios šalys yra suinteresuotos dėl didesnės OPEC naftos pasiūlos, nes tai padėtų pristabdyti kainų kilimą, taip pat sumažinti išlaidas šiam energetiniam resursui. Artimiausiu metu neturėtume išvysti stipresnių naftos kainų šuolių į viršų, nes tam reikėtų didelio rinkos dalyvių optimizmo pliūpsnio, tačiau jo, vėl padidėjus nerimui dėl dabartinės naftos kainos pagrįstumo, neturėtų atsirasti.
Auksas vakar pigo daugiausia per tris mėnesius po to, kai JAV doleris staigiai sustiprėjo didžiųjų valiutų atžvilgiu ir tai atitinkamai sumažino aukso, kaip investicinės priemonės apsidrausti nuo JAV dolerio silpnėjimo, patrauklumą. Vakarykštė diena akivaizdžiai rodo, kiek daug įtakos šio tauriojo metalo rinkoje turi JAV dolerio kursas ir spekuliacinis kapitalas. Primintina, kad per praėjusias kelias savaites „COMEX" biržoje smarkiai padaugėjo ilgųjų nekomercinių grynųjų aukso pozicijų. Tai padidino gilesnės aukso rinkos korekcijos grėsmę, jeigu tos pozicijos būtų pradėtos staigiai likviduoti. Kiek džiugesnių naujienų pasigirdo iš Kinijos, kurios ekspertai kalba apie dviženklį juvelyrikos paklausos augimą šalyje. Smarkiai didėjanti ekonomika ir turtingųjų skaičius verčia žmones ieškoti alternatyvių patikimų investicijų galimybių, o juvelyriniai dirbiniai yra vienas iš tokių kelių.
Viena iš pirmadienio nuosmukio priežasčių sietina su tuo, jog praėjusią savaitę iki 14 mėnesių žemiausio taško euro ir kitų pagrindinių valiutų atžvilgiu smukęs JAV dolerio kursas vėl sustiprėjo ir tai neigiamai paveikė eksportuotojų akcijas. Prie to galėjo prisidėti didesnė nei tikėtasi investuotojų paklausa surengtame JAV vyriausybės vertybinių popierių (VVP) platinimo aukcione. Kita vertus, ateityje JAV dolerio stiprėjimo tendencija gali grįžti ir todėl, kad Europos finansų ministrai neseniai išreiškė susirūpinimą, kad euras yra pernelyg stiprus ir ketinama imtis priemonių jam silpninti. Pigo ir finansų sektoriaus įmonių akcijos. Dvidešimties didžiausių JAV bankų akcijų indeksas KBWBank smuko 4 proc.
Indekso Dow Jones sudėties bendrovė „Verizon Communications" per trečiąjį šių metų ketvirtį uždirbo trečdaliu mažiau pelno, palyginti su atitinkamu laikotarpiu pernai. įplaukų padidėjimą dėl stiprios belaidžio ryšio paslaugų paklausos nubraukė išaugusios išlaidos. Nors bendrovės veiklos rezultatai viršijo lūkesčius, akcijų kursas pasidavė bendroms rinkos nuotaikoms ir smuko 0,7 proc.
Šią savaitę pelnus ketina atskleisti 140 indekso S&P 500 sudėties bendrovių. Juos jau paskelbė 206 įmonės, arba 40 proc. visų indekso sudėties bendrovių. Thompson Reuters duomenimis, jų pelnai, palyginti su atitinkamu laikotarpiu pernai, vidutiniškai sumažėjo 18,3 proc., nors buvo prognozuojama, kad smukimas sieks 30 proc.
Sekmadienį į teismą dėl bankroto bylos iškėlimo kreipėsi viena didžiausių šalies komercinio nekilnojamojo turto finansavimo bendrovių „Capmark Financial", kurios antrojo ketvirčio nuostoliai siekė 1,6 mlrd. JAV dolerių. Dėl gilėjančios komercinio nekilnojamojo turto rinkos korekcijos ir didėjančių verslo klientų nemokumo problemų „Capmark Financial" nesugebėjo atsistoti ant kojų. Dar neseniai ji tarėsi su Warrenno Buffeto bendrove „Berkshire Hathaway" dėl dalies verslo perleidimo už 500 mln. JAV dolerių, o 75,4 proc. bendrovės akcijų už 8,5 mlrd. JAV dolerių (iš jų 7,5 mlrd. JAV dolerių teko skoloms perimti) perpirko keletas rizikos kapitalo fondų, tarp jų ir „Goldman Sachs Capital Partners". Dar 21,3 proc. „Capmark Finanacial" akcijų priklausė „General Motors" padaliniui „GMAC".
Iždo obligacijų kainos smuktelėjo po pirmadienį įvykusių trijų VVP aukcionų, per kuriuos JAV iždas pasiskolino 66 mlrd. JAV dolerių. 10 metų VVP pajamingumas smuko nuo 3,48 iki 3,54 proc. Per visus aukcionus išplatinti trumpo termino iždo vekseliai ir infliaciją indeksuojantys VVP sulaukė netikėtai didelės pirkėjų paklausos.
Vakarų Europa
Pirmadienį Vakarų Europos indeksai toliau krito. Nuotaikas šiuo metu žemyn tempia ne taip greitai gerėjanti ekonomikos padėtis, kaip kad būtų galima spręsti iš akcijų indeksų ralio pastarąjį pusmetį. Akcijų rinkas vakar taip pat paveikė pigusi nafta, kuri lėmė atitinkamų įmonių kainas, pablogėjęs Vokietijos vartotojų pasitikėjimas ir kai kurių įmonių naujienos. Olandų finansų grupės „ING" akcijos pigo 18 proc., kai buvo paskelbta apie ketinimus pertvarkyti ir skaidyti bendrovę. Bendras nerimas dėl ekonomikos ir bankų sistemos padėties nustelbė vakar pasirodžiusias geresnes naujienas. Elektroninių buities prietaisų gamintojos „Electrolux" akcijos vakar brango 6,7 proc., kai įmonė III ketv. paskelbė uždirbusi 1,63 mlrd. grynojo pelno. Ekonomistai prognozavo 829 mln. kronų pelną.
Vokietijos vartotojų pasitikėjimo indeksas, skaičiuojamas „Gfk", lapkričio mėnesį sumažėjo nuo 4,3 iki 4. Toks rodiklio pokytis atrodo nuviliantis ne tik lyginat su praėjusio mėnesio reikšme, bet ir su ekonomistų prognoze, kuri siekė 4,5 punkto. Panašu, kad nuotaikos, anksčiau įkvėptos vyriausybės skatinimo priemonių, pamažu blėsta. Be to, vartotojų nuotaikas smukdė ir brangusi nafta, kurios kaina šiuo metu jau yra didesnė nei prieš metus. Kitas veiksnys, neleidžiantis džiūgauti - tebeaugantis nedarbas, kuris Vokietijoje siekia 7,7 proc.
Azija
Japonijos indeksas Nikkei 225 šįryt nukrito 1,5 proc., arba sparčiausiai per pastarąsias tris savaites. Jį žemyn tempė dėl pigusios naftos mažėję žaliavų įmonių akcijų kursai, pelnų prognozes mažinusios laivybos bendrovės ir vartojimo kreditus dalinančios finansų institucijos. Didžiausia žaliavų prekybos įmonė „Mitsubishi Corp. And Mitsui & Co" pigo daugiau nei 4 proc., o dėl naujo reguliavimo, kuris gali sumažinti vartojimo kreditų paklausą, besibaiminantys investuotojai „Acom Co." akcijas nusmukdė 7,5 proc. Laivybos verslo atstovės „Kawasaki Kisen Kaisha Ltd." akcijos čiuožė žemyn 6,4 proc. Trečias pagal dydį rinkos žaidėjas paskelbė apie numatomą dvigubai didesnį nuostolį nei anksčiau. Tai atspindi sudėtingą padėtį, kurioje atsidūrę laivybos įmonės. Pagal gaunamas pajamas Japonijos laivybos rinkos lyderio pozicijas užimantis „Nippon Yusen K.K." planuojamas investicijas į laivyną sumažino perpus, o prognozuojamą metų nuostolį padidino penkis kartus. Didžiausią pasaulyje prekybinį laivyną valdantis „Mitsui O.S.K. Lines" pelno prognozę nurėžė 93 proc. iki 2 mlrd. jenų. Pervežimo tarifams spaudimą daro vis dar neatsigaunanti pasaulio prekyba. Svarbia problema įvardijamas pernelyg didelis laivų skaičius, kuris ir toliau auga ir taip tik didina pasiūlą.
Geriau sekasi automobilių gamintojams. Antrą vietą Japonijoje užimanti „Honda Motor" beveik patrigubino šių metų pelno prognozę ir kovą besibaigiančiais finansiniais metais tikisi uždirbti 155 mlrd. jenų, kai anksčiau laukta 55 mlrd. jenų. Antro ketvirčio pelnas siekė 54 mlrd. jenų. Jis sumažėjo 56 proc. metiniu tempu, tačiau viršijo 45 mlrd. jenų prognozavusių „Bloomberg" apklaustų analitikų lūkesčius. įmonės pardavimus ir pelningumą neabejotinai skatina vyriausybės programos, kuriomis siūlomos nuolaidos ir mokesčių lengvatos įsigyjant naujus, kurą taupančius automobilius. Kita vertus, tai kelia nerimą, ar nutraukus programą transporto priemonių paklausa sugebės toliau stiebtis.
Baltijos šalys
Estijos prekybos deficitas rugpjūčio mėnesį siekė 1,6 mlrd. kronų ir, lyginant su praėjusias metais, sumažėjo 56 proc. O prekybos balansas su pagrindinėmis šalies prekybos partnerėmis (Suomija, Rusija, Latvija, Švedija ir JAV) per šį laikotarpį netgi buvo perteklinis. Užsienio prekybos nuosmukis vis dar tebėra milžiniškas - eksportas nuo sausio iki rugpjūčio per metus smuko 29 proc., o importas, atspindintis vidaus paklausos būklę, sumažėjo 36 proc.
Vidurio ir Rytų Europa
Lenkijos metinis infliacijos lygis, pasak Centrinio banko vadovo Slawomiro Skrzypeko, artėja prie tikslinės 2,5 proc. ribos vidutiniu laikotarpiu ar yra netgi žemesnis. Lenkijos ekonomikos geri pagrindiniai rodikliai, pasak jo, yra gera priežastis stabiliai valiutai. Rytoj šalies Centrinis bankas turėtų spręsti dėl bazinės palūkanų normos (BPN). Centrinio banko atstovo Jano Czekajaus nuomone, toliau mažinti BPN būtų per daug rizikinga, nes per ateinančius ketvirčius ekonomika gali „įsibėgėti". Visgi nereikėtų visai eliminuoti tolesnių mažinimo galimybių, o po pirmojo kitų metų ketvirčio Centrinis bankas imsis adekvačių priemonių. Lenkijos biržos indeksas WIG 20 jau nuo prekybos pradžios ėmė smukti, antroje jos pusėje kiek atsigavo, tačiau prekybos sesijos pabaigoje vis tiek prarado 1,29 proc. savo vertės. Daugiausia smuko sveikatos apsaugos sektoriaus akcijos (-3,85 proc.), nedaug atsiliko ir technologijų sektorius (-3,21 proc.).
Rusijos devynių mėnesių BVP sumenko 10 proc., palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Rugsėjo mėnesio BVP 0,5 proc. didesnis nei rugpjūčio. 2009 m. III ketv. BVP, palyginus su 2009 m. II ketv., augo 0,6 proc. Tai sietina su didėjančiomis atsargomis ir sulėtėjusiu investicijų mažėjimo tempu. BVP teigiamai veikia žemės ūkio sektoriaus veikla, apdirbamoji pramonė. Ekonominės raidos ministro pavaduotojo teigimu, IV ketv. augimas, palyginus su III ketv., sieks 3-4 proc. Paminėtina, kad vartojimas Rusijoje išlieka silpnas. Užsienio prekybos perviršis per tris šių metų ketvirčius yra 51,6 proc. mažesnis nei per tą patį laikotarpį prieš metus.
Žaliavos
Pirmadienį prekyba „WTI" naftos ateities sandoriais „NYMEX" biržoje pakankamai svyravo, o naftos kainos judėjimo kryptį ir stiprumą lėmė JAV dolerio kursas. Vakar ateities sandorių kaina vienu metu buvo vėl sugrįžusi aukščiau 81 JAV dolerio už barelį, tačiau po pietų, staigiai JAV doleriui sustiprėjus didžiųjų valiutų atžvilgiu, naftos kaina nusirito iki 78 JAV dolerių. Investuotojai sunerimo ir dėl OPEC prezidento komentaro, kad organizacija gali padidinti naftos gavybos kvotas, jeigu jos kaina iki gruodžio vidurio bus didesnė nei 75 JAV doleriai už barelį. Baiminamasi, kad didesnė OPEC narių naftos pasiūla gali vėl iškraipyti pasaulinį naftos rinkos balansą, o tai neigiamai atsilieptų pačioms naftos kainoms. Beje, vakar Tarptautinės energetikos agentūros atstovas pareiškė, kad atsigaunant pasaulio ekonomikai, brangesnė nafta yra neišvengiama, tačiau dar didesnis brangimas galėtų rimtai pristabdyti pasaulio ekonomikų vystymąsi. Tad natūralu, kad daugiausia naftos suvartojančios šalys yra suinteresuotos dėl didesnės OPEC naftos pasiūlos, nes tai padėtų pristabdyti kainų kilimą, taip pat sumažinti išlaidas šiam energetiniam resursui. Artimiausiu metu neturėtume išvysti stipresnių naftos kainų šuolių į viršų, nes tam reikėtų didelio rinkos dalyvių optimizmo pliūpsnio, tačiau jo, vėl padidėjus nerimui dėl dabartinės naftos kainos pagrįstumo, neturėtų atsirasti.
Auksas vakar pigo daugiausia per tris mėnesius po to, kai JAV doleris staigiai sustiprėjo didžiųjų valiutų atžvilgiu ir tai atitinkamai sumažino aukso, kaip investicinės priemonės apsidrausti nuo JAV dolerio silpnėjimo, patrauklumą. Vakarykštė diena akivaizdžiai rodo, kiek daug įtakos šio tauriojo metalo rinkoje turi JAV dolerio kursas ir spekuliacinis kapitalas. Primintina, kad per praėjusias kelias savaites „COMEX" biržoje smarkiai padaugėjo ilgųjų nekomercinių grynųjų aukso pozicijų. Tai padidino gilesnės aukso rinkos korekcijos grėsmę, jeigu tos pozicijos būtų pradėtos staigiai likviduoti. Kiek džiugesnių naujienų pasigirdo iš Kinijos, kurios ekspertai kalba apie dviženklį juvelyrikos paklausos augimą šalyje. Smarkiai didėjanti ekonomika ir turtingųjų skaičius verčia žmones ieškoti alternatyvių patikimų investicijų galimybių, o juvelyriniai dirbiniai yra vienas iš tokių kelių.