Prezidentas B. Obama įspėjo, kad siekiant sumažinti biudžeto deficitą ateityje ketinama reformuoti sveikatos priežiūros sektorių, peržiūrėti išpūstus asignavimus ir pervedimus privačioms draudimo kompanijoms. Finansų sektoriui stabilizuoti ketinama papildomai skirti 250 mlrd. JAV dolerių. Prognozuojama, kad šiemet valstybės biudžeto deficitas gali siekti rekordinius 1,75 trln. JAV dolerių, arba 12,3 proc. BVP, o 2010 m. jį ketinama sumažinti iki 1,17 trln. JAV dolerių, arba 8,3 proc. BVP.
Penktadienį laukiama patvirtinimo, kad ketvirtojo praėjusių metų ketvirčio BVP nuosmukio tempas bus padidintas nuo -3,8 proc. iki -5,4 proc., ir pranešimo apie Čikagos gamybos sektoriaus bendrovių pirkimo vadybininkų indekso sumažėjimą. Po prekybos kompiuterinės įrangos gamintoja „Dell“ pranešė savo ketvirčio veiklos rezultatus, kurie atsiliko nuo analitikų prognozių, o akcijų kaina per sesiją po prekybos krito 3 proc. ir gali daryti neigiamą įtaką rinkos krypčiai penktadienį.
„J.P.Morgan Chase“ akcijos pabrango 6 proc. bankui įspėjus, kad jo nuostoliai dėl blogų būsto paskolų šiemet padidės ir kad ketinama atleisti 14 tūkst. darbuotojų – daugiau, nei anksčiau skelbta. „Citigroup“ akcijos pigo 2,4 proc. Bendrovė artimiausiu metu turėtų užsitikrinti papildomą paramą iš vyriausybės, kuri ketina perimti iš viso 40 proc. banko akcijų. „General Motors“ akcijos pigo 6,7 proc., didžiausiai šalies automobilių gamintojai paskelbus apie 9,6 mlrd. JAV dolerių nuostolius, kurie buvo patirti ketvirtąjį praėjusių metų ketvirtį dėl smunkančių pardavimų. Bendrovė taip pat informavo, kad jai prireiks papildomos vyriausybės paramos siekiant išvengti bankroto.
Naujai pastatytų namų pardavimai sausį smuko 309 tūkst. vienetų metiniu tempu – daugiausia nuo 1963 metų, kai buvo pradėti rinkti šie duomenys. Ekonomistai tikėjosi, kad metinis kritimo tempas gali siekti 324 tūkst. namų. Gruodį kritimas siekė 344 tūkst. namų. Per savaitę bedarbių paraiškos išaugo iki 667 tūkst., kai prognozės siekė 625 tūkst. Ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai sausį krito 5,2 proc., arba daugiausia per 6 metus, nors buvo laukiama tik 2,5 proc. kritimo. Gruodį šis dydis smuko 4,6 proc.
10 metų vyriausybės vertybinių popierių pajamingumas pakilo nuo 2,92 iki 2,99 proc. 3 mėnesių Libor norma išliko nepakitusi – 1,26 proc., o vienos nakties palūkanos paūgėjo nuo 0,26 iki 0,27 proc.
Vakarų Europa
Vakarų Europos akcijų rinkos ketvirtadienį kilo pirmą kartą per šią savaitę. Akcijų rinkoms atsitiesti padėjo bankų sektoriaus akcijos, kurios kilo po to, kai bankas „UBS“ į vykdomojo direktoriaus pareigas pasamdė ankstesnį „Credit Suisse“ vadovą, sėkmingai vadovavusį kompanijai. Pasitikėjimo bankų sistema atsiradimas paprastai esti teigiamas postūmis akcijų rinkoms, tačiau naujienos iš makroekonomikos fronto džiūgauti neskatino.
Euro zonos vartotojų pasitikėjimo indeksas sausio mėnesį smuko nuo -31 iki -33, nors ekonomistai tikėjosi, kad jis nekis. Verslo klimato rodiklio reikšmė taip pat sumažėjo nuo -3,03 iki -3,51, o bendras pasitikėjimas euro zonos ekonomika nukrito nuo 67,2 iki 65,4. Tokios mažos reikšmės regiono ekonomikos pasitikėjimas nebuvo pasiekęs per visą skaičiavimo istoriją nuo 1985 metų. Panašu, kad vyriausybių ir Europos centrinio banko veiksmai nepadidino verslo ir gyventojų pasitikėjimo ekonomikos perspektyvomis ir šių metų pradžia Europoje taip pat bus sudėtinga. Tokios naujienos tik padidino tikimybę, kad Europos centrinis bankas per kitą savaitę vyksiantį susitikimą vėl mažins bazines palūkanų normas. Taip pat galima išgirsti kalbų, kad šalių vadovybės gali imtis ir nestandartinių priemonių ekonomikai skatinti.
Nepalankių žinių apie ekonomiką pasirodė ir Vokietijoje, kur nedarbo lygis vasarį padidėjo nuo 7,8 proc. iki 7,9 proc. – tai ketvirtas mėnuo iš eilės, kai jis auga. Tiesa, Vokietijos vartotojų pasitikėjimas, paskatintas kainų mažėjimo ir vyriausybės ekonomikos skatinimo planų, skirtingai nuo visos euro zonos šoktelėjo aukštyn. „Gfk“ kovo mėnesio skaičiuojamas vartotojų pasitikėjimo indeksas per mėnesį šoktelėjo nuo 2,3 iki 2,6, kai analitikai prognozavo 2,0 punktų reikšmę.
D. Britanijos nekilnojamojo turto kainos vasario mėnesį smuko net 17,6 proc. metiniu tempu – daugiausia nuo 1991 metų, kai „Nationwide“ agentūra ėmė skaičiuoti šį rodiklį. Per mėnesį indekso reikšmė krito 1,8 proc., nors prognozuotas 1,3 proc. smukimas. Padėtis nekilnojamojo turto rinkoje kelia ekonominės politikos vykdytojų susirūpinimą. Nors Anglijos bankas bazinę palūkanų normą jau yra sumažinęs iki neregėtų žemumų, tačiau panašu, kad gali tekti ieškoti papildomų priemonių norint padėti išbristi ekonomikai iš susidariusios situacijos.
Azija
Indonezija, išleidusi dvi obligacijų emisijas, vakar pritraukė 3 mlrd. JAV dolerių. Pirmosios, kuri bus išperkama 2019 m., obligacijų pajamingumas 11,75 proc., o antrosios, penkerių metų trukmės – 10,5 proc. Šios obligacijų emisijos tapo didžiausiomis šiais metais, kurias išleido viena iš besivystančių šalių. Skirtumas tarp išleistų obligacijų ir JAV atitinkamos trukmės obligacijų siekia 8,8 proc., tai yra gana daug, tačiau svarbiausia, kad valstybė pritraukė reikiamą sumą ekonomikai gaivinti. Indonezijai „Fitch“ suteiktas skolinimosi užsienio valiuta reitingas siekia BB.
Lotynų Amerika
Brazilijos indeksą žemyn daugiausia nutempė didžiausios Lotynų Amerikos plieno gamintojos „Gerdau SA“ akcijų nuosmukis daugiau nei 15 proc. Reitingų agentūra „Standard & Poor’s” perspėjo, kad gali sumažinti bendrovės kredito reitingą nuo dabartinio BBB- iki spekuliacinio dėl prastėjančių plieno sektoriaus perspektyvų, dėl kurių gali mažėti bendrovės pelningumas ir pinigų srautai. Sumažinus kredito reitingą smarkiai išaugtų bendrovės skolinimosi sąnaudos ir patikimumas.
Meksikos peso kursas smuko iki rekordiškai žemo taško ir šiuo metu jau yra atpigęs 32 proc. per pastaruosius šešis mėnesius JAV dolerio atžvilgiu. Šalies Centrinio banko vadovas pripažino, kad priimant sprendimą dėl bazinių palūkanų ateityje teks atsižvelgti į silpnėjančios valiutos galimą poveikį infliacijai. Nuogąstaujama, kad dėl to Centrinio banko veiksmai, kovojant su ekonomikos sulėtėjimu, gali būti mažiau ryžtingi.
Pranešama, kad Kosta Rika siekia užsitikrinti 750 mlrd. JAV dolerių paramą iš Tarptautinio valiutos fondo (TVF), dėl pasaulinės finansų krizės prastėjant šalies ekonomikos perspektyvoms. Sausį svarbiausias Kosta Rikos pridėtinės vertės šaltinis – eksportas – smuko 19 proc. metiniu tempu, o eksportas į svarbiausią prekybos partnerę JAV sumažėjo 17,6 proc. Tai jau antroji Centrinės Amerikos valstybė, kuri kreipiasi į TVF. Pirmoji buvo Salvadoras, kuris 800 mlrd. JAV dolerių paramą užsitikrino sausį.
Vidurio ir Rytų Europa
Ukrainos valiutos grivinos susilpnėjimas ir ekonomikos sulėtėjimas duoda aiškų rezultatą – Ukrainos einamosios sąskaitos balansas 2009 m. sausio mėnesį buvo 0,5 mlrd. JAV dolerių perteklinis, kai visus praėjusius metus buvo neigiamas. Pagrindinė pertekliaus priežastis – itin maži superkamų dujų kiekiai iš Rusijos ir gana smarkiai kritusios automobilių importo apimtys, dėl kurių prekių importas krito dvigubai, iki 2,3 mlrd. JAV dolerių. O prekių eksportas dėl silpstančios paklausos iš ekonominių sunkumų kamuojamos Rusijos (gruodžio mėnesio Rusijos BVP smuko 8,8 proc. per metus) krito lėčiau – 33 proc., iki 2,5 mlrd. JAV dolerių. Prekybos perteklius siekė 230 mln. JAV dolerių, paslaugų sąskaitos perteklius - 162 mlrd. JAV dolerių. Ateinančiais mėnesiais reikėtų laukti mažesnio pertekliaus ar net deficito, nes padidės dujų importas.
Vengrijos indeksas BUX vakar atšoko 5,08 proc. Tai lėmė tiek optimistiškai vykusi prekyba Vakarų šalyse, tiek trumpalaikis rinkos krypties pasikeitimas, kai per pirmas tris savaitės dienas Vengrijos indeksas buvo praradęs 4,8 proc. Šiomis dienomis į šalį atvykę „Moody‘s“ reitingų agentūros atstovai, todėl Vengrijos reitingai, tikėtina, greitu laiku bus pabloginti. Neigiamą perspektyvą reitingams „Moody‘s“ suteikė dar praėjusį lapkritį.
Žaliavos
Trečiadienį žaliavinės „WTI“ naftos ateities sandoriai „NYMEX“ prekybos biržoje toliau brango įkvėpti trečiadienį skelbtų geresnių, nei tikėtasi, JAV žaliavinės naftos ir ypač benzino atsargų rodiklių Artimiausio mėn ateities sandorių kaina kilo nuo 42 JAV dolerių už barelį ir buvo pasiekusi net 45 JAV dolerių ribą, nuo kurios kaina vėl pradėjo leistis žemyn Dauguma naftos rinkos investuotojų per pastarąsias dvi savaites JAV energetikos administracijos paskelbtas ataskaitas vertina kaip pakankamai solidų ženklą kad po truputį normalizuojasi WTI“ naftos rinka šioje šalyje Aišku žaliavinės naftos paklausa išlieka silpna tačiau stipriai sumažėjęs naftos importas nebeleidžia augti atsargoms Be to benzino vartojimo išaugimas taip pat turi tam tikrų požymių kad JAV piliečiai pajutę mažesnes benzino kainas noriai sunaudoja jo daugiau Praėjusius metus buvo galima laikyti labai palankius dyzeliui nes skirtumas tarp jo ir benzino didmeninės kainos buvo gerokai išaugęs tarptautinėse rinkose Tačiau šių metų pradžioje jis gerokai sumažėjo ir vienu metu netgi buvo neigiamas todėl kai kurie analitikai šiuos metus ima vadinti benzino sugrįžimo metais Beje nors skirtumas tarp žaliavinės naftos WTI“ ir Brent“ išlieka neigiamas bet jis jau yra susitraukęs iki 1 JAV dolerio o tai taip pat rodo tam tikrą rinkos stabilizavimąsi Šiomis dienomis 2008 m rezultatus pradėjo skelbti Vidurio ir Rytų Europos naftos bendrovės. Rezultatai ypač prasti naftos perdirbimo veikla užsiimančių bendrovių, tokių kaip lenkų „PKN Orlen“, vengrų „MOL“ ar austrų „OMV“, kurioms žaliavinės naftos kainų staigus kritimas atsiliepė labai neigiamai dėl atsargų nuvertėjimo.
Aukso kaina šiandien krinta penktą dieną iš eilės ir siekia 940 JAV dolerių už trojos unciją. Per savaitę aukso kaina prarado beveik 50 JAV dolerių, tačiau šis kritimas yra labai sveikas ir reikalingas nusistovėti aukso rinkai, nes staigiai kilus aukso kainai, anksčiau ar vėliau turėjo susiformuoti tam tikra kainos korekcija, per kurią investuotojai fiksuoja uždirbtą pelną. Beje, po beveik savaitės pertraukos vakar vėl išaugo didžiausio biržoje prekiaujamo aukso fondo „SPDR Gold Trust“ turimas aukso kiekis, tačiau pats padidėjimas yra menkas ir siekia vos 0,31 tonos. Taip pat įdomu, kad atlikus 31 Europos bankų investicinių patarėjų apklausą, jie auksą įvardino kaip perspektyviausią šių metų turto klasę, aplenkusią investicinio lygio obligacijas ir alternatyvias investicijas.
Vario kainos vakar Londono metalų biržoje dar pakilo ir greičiausiai savaitę baigs su nemažu teigiamu prieaugiu. Vis dažniau galima matyti, kad biržos sandėliuose vario atsargų kiekis ne tik didėja, bet ir ima mažėti. Vakar kiek netikėtai atsargų kiekis sumažėjo 2,9 tūkst. tonų, arba daugiausia per keturis mėnesius. Taip pat teigiamą įtaką vario kainai turėjo pareiškimas, kad Kinija šiais metais padidins vario importą daugiau nei trečdaliu dėl šioje šalyje vykdomo ekonomikos gaivinimo plano, o importo augimas reiškia, kad gali didėti Kinijos pirkimo apimtys visose vario biržose. Tačiau vargu ar vienai Kinijai pavyks su kaupu atsverti Vakarų pasaulio vario suvartojimą. Pavyzdžiui, toks faktas, kad Japonijos automobilių gamyba krito 41 proc. sausio mėn., patvirtina, kad šio metalo paklausa daugelyje valstybių ir pramonės šakų yra gerokai sumažėjusi, o perspektyvos išlieka neaiškios.