Trečiadienį JAV akcijų rinka šiek tiek atsitiesė po antradienio griūties. Tai lėmė anksčiau, nei tikėtasi, pasiektas Senato ir Atstovų rūmų susitarimas dėl bendro ekonomikos skatinimo plano. Pasak šaltinių, galutinė Kongreso programa greičiausiai turėtų būti šiek tiek mažesnė, nei anksčiau ketinta, ir siekti apie 789 mlrd. dolerių. Plano detalės dar derinamos, tačiau tikėtina, kad dėl jo gali būti balsuojama jau per dvi artimiausias dienas, o prezidentas B. Obama siekia pasirašyti konkretų įsaką vykdyti jau kitos savaitės pirmadienį.
Į priekį rinką vedė finansų sektoriaus atstovai Bank of America“ akcijos brango 9 2 proc Citigroup“ - 10 proc o KBW Bank indeksas pasistiebė į viršų 6 proc. Taip pat brango ir technologijų sektoriaus akcijos Išmaniojo belaidžio ryšio telefono Blackberry“ gamintoja technologijų kompanija Research in „ Motion“ įspėjo kad dėl recesijos smunkant pardavimams pirmojo metų ketvirčio pelnas greičiausiai atitiks pesimistinį prognozių scenarijų Paskelbus šį pranešimą akcijų kaina krito 14,5 proc.
Energetikos kompanijų sektoriaus akcijos vidutiniškai pigo 1,3 proc, o nuosmukis buvo susijęs su 4,3 proc. iki 35,94 JAV dolerių už barelį. kritusia naftos kaina po to, kai buvo paskelbta, kad naftos atsargos per savaitę JAV išaugo daugiau, nei tikėtasi.
Įžymus investuotojas ir buvęs G. Soroso partneris kuriant „Quantum“ fondą Jimas Rogersas pareiškė didinsiąs savo trumpų pozicijų mastą JAV akcijoms, nes jo nuomone, ši rinka turėtų kristi dėl „katastrofiško vyriausybės ūkio gaivinimo plano“.
Gruodį JAV prekybos deficitas mažėjo jau antrus metus iš eilės ir siekė 39,9 mlrd. JAV dolerių. Tai mažiausia reikšmė per šešerius metus. Lapkritį skirtumas tarp eksporto ir importo siekė 41,6 mlrd. JAV dolerių.
Nepaisant šią savaitę vykstančių naujų vyriausybės vertybinių popierių emisijų aukcionų, obligacijų kainos stiebėsi į viršų. 10 metų iždo obligacijų pajamingumas smuko nuo 2,81 iki 2,78 proc.
3 mėnesių Libor palūkanos pasistiebė nuo 1,22 iki 1,23 proc., o vienos nakties norma išliko nepakitusi – 0,3 proc. TED spread pasistiebė į viršų nuo 0,9 iki 0,93 proc. Libor-OIS kilo nuo 0,95 iki 0,96 proc.
Vakarų Europa
Vakarų Europos akcijų indeksai trečiadienį kito įvairiai. Nors pagrindinės biržos užsidarė su teigiamais pokyčiais, tačiau galima sakyti, veikiau vyrauja ilgalaikės negatyvios tendencijos. Dėl konkretumo trūkumo rinkas dar užvakar nuvylė JAV bankų gelbėjimo planas. Iš dalies dėl to, iš dalies ir dėl specifinių priežasčių finansų sektoriaus akcijos vėl pasižymėjo sąlyginai didžiausiu nuosmukiu rinkoje. Trečias pagal dydį britų bankas „Barclays“ vakar pigo 4,3 proc., „Lloyds“ akcijos kaina smuko 7,9 proc., o „BNP Paribas“ – 2,1 proc. Vakar rinkas nuvylė ir prancūzų automobilių gamintoja „Peugeot Citroen“. Įmonės akcijos kaina nukrito 2 proc. po to, kai buvo pranešta apie 343 mln. eurų grynąjį nuostolį 2008 metais. Įmonė ir šiais metais prognozuoja nuostolį, kurį lems toliau krintantys automobilių pardavimai. Rinkose šiuo metu vyrauja permainingos kryptys, o indeksų atsigavimas paprastai siejamas su vyriausybių naujienomis. Tačiau kol realių atsigavimo ženklų nepradės rodyti tokie vidaus paklausos rodikliai, kaip vartojimas ir investicijos, akcijų rinka stabilios krypties neįgaus.
Vokietijos vartotojų kainų infliacija sausio mėnesį toliau mažėjo. Vakar paskelbta, kad per mėnesį vartotojų kainos sumažėjo 0,6 proc., o metinis kainų augimas siekė 0,9 proc. Daugelio pasaulio ekonomikų kainų lygis krinta tiek dėl atpigusio kuro, tiek dėl silpstančios vartotojų paklausos.
Toliau prastėja padėtis D. Britanijos darbo rinkoje. Darbo rinka paprastai yra inertiškiausia ekonomikos dalis ir vėliausiai sureaguoja į ekonomikos pokyčius. Sausio mėnesį D. Britanijos bedarbių skaičius išaugo 73,8 tūkst. Nors tai mažiau, nei buvo prognozuojama (89 tūkst.), tačiau padėtis vis tiek yra sudėtinga ir Anglijos bankui ateityje teks ne tik dar mažinti palūkanų normą, bet ir veikiausiai imtis kitokių – nestandartinių priemonių. Nedarbo lygis gruodį šalyje išaugo iki 6,3 proc., lyginant su 5,8 proc. rugsėjį.
Azija
Kaip ir Europoje, Japonijos akcijų rinką nuvylė JAV bankų gelbėjimo planas ir per šiandien prekybą akcijų indeksas smuko dar 3,03 proc. Kinijos akcijų biržos indeksas CSI 300 šiandien ryte smuko dėl krintančios optimistinės nuotaikos, kad Kinijos ekonomikos gaivinimo planas gali greitai padėti atsigauti ekonomikai ir bendrovių pelnams. Be to, prisideda ir investuotojai, kurie atsiima uždirbtus pelnus, nuo metų pradžios daugiau nei 20 proc. pakilus šalies akcijų indeksui. Kinijos centrinis bankas paskelbė, kad 2009 m. sausio mėn. šalyje buvo išduotas rekordinis skaičius naujų paskolų, kurios yra susijusios su 585 mlrd. JAV dolerių vyriausybės priimtu ekonomikos skatinimo planu. Paskolos vietine valiuta išaugo 21,3 proc., lyginant su praėjusiais metais, o finansų institucijų indėlių augimas išaugo dar labiau ir siekė 23 proc. Tačiau paskolų spartus augimas sukuria didelį blogų paskolų išaugimo pavojų, su kuriuo Kinija jau buvo skaudžiai susidūrusi kelis kartus per praėjusius dešimtmečius.
Lotynų Amerika
Brazilijos akcijų rinka krito trečią dieną iš eilės mažėjant žaliavų kainoms ir baiminantis, kad jų kritimas gali smogti šalies plieno gamintojų pardavimams. Brazilijos vyriausybė paskelbė, kad viena iš ekonomikos gaivinimo priemonių bus siejama su viešojo sektoriaus užsakymais pastatyti daugiau nei 1 mln. namų, taip siekiant paskatinti ekonomikos aktyvumą.
Vidurio ir Rytų Europa
Čekijos pramonės produkcijos apimtys gruodžio mėnesį smuko daugiau, nei tikėtasi – 14,6 proc., lyginant su tuo pačiu ankstesnių metų mėnesiu. Tai jau trečias mėnuo iš eilės, kai pramonės produkcijos apimtys mažėja – lapkritį jos susitraukė 17,4 proc. Nuosmukio priežastis, kaip ir galima numanyti, yra ekonomikos lėtėjimas ir sumažėjusi paklausa. Didelę dalį Čekijos eksporto sudaro automobiliai, tad jų pardavimų apimčių mažėjimas eksporto rinkose turi didelę įtaką šalies BVP. Čekijos finansų ministerija peržiūrėjo BVP augimo prognozes 2009 metais ir jau prognozuoja 0,3 proc. nuosmukį. Manoma, kad tai bus dar vienas argumentas Centriniam bankui ir toliau mažinti bazinę palūkanų normą.
Rumunijos valstybės skola 2008 m. paaugo net trečdaliu iki 108,9 mlrd. lėjų (27,3 mlrd. eurų), o tai sudaro 21,21 proc. BVP. Lyginant su ES Mastrichto kriterijumi (60 proc. BVP), tai nėra pavojingas lygmuo, tačiau augimo tempai kelia nerimą. Iš viso 59,6 proc. skolos denominuota lėjomis, 27,7 proc. eurais ir 9,6 proc. JAV doleriais.
Rumunija aiškiai susiduria su pajamų surinkimo smukimo tendencija, nes į konsoliduotą šalies biudžetą 2008 m. surinkta 152 mlrd. lėjų, o tai yra 9 proc. mažiau, nei tikėjosi vyriausybė, nors ir ketvirtadaliu daugiau nei 2007 m. O 2009 m. sausio mėnesį pajamos smuko 8,7 proc. per metus. Vyriausybė planavo sausį surinkti apie 7 proc. daugiau pajamų, tad galima teigti, kad visų metų prognozės yra per daug optimistinės. Prastas planavimas gali grėsti rimtomis problemomis.
Nepaisant to, kad Rumunijos eksportas 2008 m. išaugo daugiau nei importas (13,8 proc. ir 9,4 proc. atitinkamai), prekybos deficitas pakilo 3,4 proc. Taip yra dėl to, kad importo dydis (56 mln. eurų) yra gerokai didesnis nei eksportas, kuris siekia 33,6 mln. eurų. Pagrindinis tiek eksporto, tiek importo elementas yra mašinos ir transportas (apie trečdalis).
Parama finansiniam sektoriui persimetė ir į Ukrainą. Ukrainos centrinis bankas paskyrė išorinį administratorių 9-am pagal turto dydį Ukrainos bankui „Nadra“, kuris nesugebėjo padengti net 0,86 mlrd. JAV dolerių paskolos iš Centrinio banko visų reikalautų grąžinti indėlių. „Nadra“ padėtį atspindi net 213 proc. euroobligacijų, kurios bus išpirktos 2010 m. birželio mėnesį, pajamingumas. Pastarosios emisijos išpirkimo vertė siekia 175 mln. JAV dolerių, tačiau dabar prekiaujamos su 80 proc. nuolaida. Centrinis bankas, be paskirto administratoriaus, taip pat paskelbė 6 mėnesių trukmės moratoriumą kreditorių pretenzijoms „Nadra“ bankui.
Ukrainos vyriausybės valdoma raketų gamintoja „Juzmash“ išpirko 107,5 mln. JAV dolerių euroobligacijų emisiją, tačiau tai padarė ne pati, o Ukrainos valstybės lėšomis. Tai yra signalas, kad Ukraina pagelbės strateginėms šalies kompanijoms išpirkti obligacijų emisijas. Tačiau vargu ar parama bus skiriama tokioms įmonėms kaip nekilnojamojo turto vystytojas „XXI Century Investments“.
Turkijos pramonės pajėgumų panaudojimo indeksas toliau rodo, kad pramonės aktyvumas silpsta. 2009 metų sausio mėnesio pajėgumų panaudojimas, palyginus su 2008 metų tuo pačiu laikotarpiu, krito staigiai – 16,5 procentinio punkto iki 63,8 proc.
Žaliavos
Trečiadienį žaliavinės šviesios „WTI” naftos artimiausio mėn. ateities sandorių kainos, prekybos sesijos pradžioje siekusios 38 JAV dolerius už barelį, vakare jau buvo nukritusios žemiau nei 36 doleriai. Pirmąjį smūgį naftos kainoms sudavė vakar paskelbtos Tarptautinės energetikos agentūros prognozės, kad šiais metais pasaulio naftos paklausa kris vidutiniškai 980 tūkst. barelių per dieną, lyginant su 2008 m., arba daugiausia nuo 1982 m. Antra neigiama JAV energetikos agentūros naujiena – savaitės naftos ir jos produktų atsargų pokyčių duomenys, kurie taip pat gerokai nuvylė naftos rinkos žaidėjus. Žaliavinės naftos atsargos JAV išaugo 4,7 mln. barelių per savaitę, arba gerokai daugiau, nei buvo prognozuojama. Tačiau benzino atsargos smuko 2,6 mln. barelių, o distiliatų 1 mln. barelių. Naftos produktų paklausa JAV per pastarąsias keturias savaites buvo 1,3 proc. mažesnė nei
2008 m. atitinkamą laikotarpį, o tai yra jau gerokai mažesni kritimo tempai nei ankstesniais laikotarpiais ir gali būti laikoma vienu iš ženklų, kad naftos produktų suvartojimas galbūt po truputį jau ima nusistovėti. Be to, benzino atsargoms išaugti įtakos turi labai mažu pajėgumu, kuris siekė 81,6 proc., dirbančios naftos perdirbimo gamyklos, kaupiančios naftos atsargas, tačiau jų neperdirbančios į naftos produktus. Neigiamas skirtumas tarp „WTI” ir „Brent” žaliavinės naftos vakar dar labiau išaugo ir siekė 8,3 JAV dolerio, o tai tik dar kartą patvirtina JAV naftos rinkos disbalansą.
Aukso kaina vakar pramušė 925 JAV dolerių už trojos unciją ribą ir buvo šoktelėjusi aukščiau nei 950 JAV doleriai. Aukso kainas toliau į viršų traukia masinis investuotojų susidomėjimas auksu kaip alternatyva, kuri tokiais neaiškumų laikais suteikia tam tikro saugumo ir uždarbio galimybę. Vakarykštį kainos augimą nesunku paaiškinti pažvelgus į didžiausio biržoje prekiaujamo fondo, atspindinčio aukso kainos judėjimą, „SPRD Gold Trust” turimo aukso kiekio išaugimą. Vakar minėtas kiekis išaugo net 40,4 tonos, o tai yra sunkiai įtikėtinas dydis, parodantis ženkliai išaugusią fondo vienetų paklausą rinkoje. Palyginti, iš viso Lietuvos centriniam bankui priklauso 5,8 tonos aukso, Brazilijos – 33,6 tonos. Jeigu artimiausiu metu taip stipriai ir toliau laikysis susidomėjimas auksu, nereikėtų nustebti, kad gali būti šturmuojamas ir absoliutus aukso kainos rekordas, iki kurio tetrūksta 8 proc.
Vario kaina Londono metalų biržoje vakar truputį smuktelėjo, o šiandien ryte Šanchajaus metalų biržoje varis jau yra šiek tiek vėl pakilęs. Vakar vėl 2 tūkst. tonų padidėjo Londono metalų biržoje esančios vario atsargos. Vario rinką pastaruoju metu palaiko Kinijos ekonomikos gaivinimo planas ir šios šalies vykdomas vario supirkinėjimas į valstybės rezervą. Nors ir pačioje Kinijoje vario importas sausio mėn. smuko 19 proc., lyginant su 2008 m. gruodžio mėn. Artimiausiu metu, matyt, vario kainos dar gali kristi, ypač tol, kol nepaaiškės aiškesnių JAV ekonomikos gaivinimo plano detalių.
Į priekį rinką vedė finansų sektoriaus atstovai Bank of America“ akcijos brango 9 2 proc Citigroup“ - 10 proc o KBW Bank indeksas pasistiebė į viršų 6 proc. Taip pat brango ir technologijų sektoriaus akcijos Išmaniojo belaidžio ryšio telefono Blackberry“ gamintoja technologijų kompanija Research in „ Motion“ įspėjo kad dėl recesijos smunkant pardavimams pirmojo metų ketvirčio pelnas greičiausiai atitiks pesimistinį prognozių scenarijų Paskelbus šį pranešimą akcijų kaina krito 14,5 proc.
Energetikos kompanijų sektoriaus akcijos vidutiniškai pigo 1,3 proc, o nuosmukis buvo susijęs su 4,3 proc. iki 35,94 JAV dolerių už barelį. kritusia naftos kaina po to, kai buvo paskelbta, kad naftos atsargos per savaitę JAV išaugo daugiau, nei tikėtasi.
Įžymus investuotojas ir buvęs G. Soroso partneris kuriant „Quantum“ fondą Jimas Rogersas pareiškė didinsiąs savo trumpų pozicijų mastą JAV akcijoms, nes jo nuomone, ši rinka turėtų kristi dėl „katastrofiško vyriausybės ūkio gaivinimo plano“.
Gruodį JAV prekybos deficitas mažėjo jau antrus metus iš eilės ir siekė 39,9 mlrd. JAV dolerių. Tai mažiausia reikšmė per šešerius metus. Lapkritį skirtumas tarp eksporto ir importo siekė 41,6 mlrd. JAV dolerių.
Nepaisant šią savaitę vykstančių naujų vyriausybės vertybinių popierių emisijų aukcionų, obligacijų kainos stiebėsi į viršų. 10 metų iždo obligacijų pajamingumas smuko nuo 2,81 iki 2,78 proc.
3 mėnesių Libor palūkanos pasistiebė nuo 1,22 iki 1,23 proc., o vienos nakties norma išliko nepakitusi – 0,3 proc. TED spread pasistiebė į viršų nuo 0,9 iki 0,93 proc. Libor-OIS kilo nuo 0,95 iki 0,96 proc.
Vakarų Europa
Vakarų Europos akcijų indeksai trečiadienį kito įvairiai. Nors pagrindinės biržos užsidarė su teigiamais pokyčiais, tačiau galima sakyti, veikiau vyrauja ilgalaikės negatyvios tendencijos. Dėl konkretumo trūkumo rinkas dar užvakar nuvylė JAV bankų gelbėjimo planas. Iš dalies dėl to, iš dalies ir dėl specifinių priežasčių finansų sektoriaus akcijos vėl pasižymėjo sąlyginai didžiausiu nuosmukiu rinkoje. Trečias pagal dydį britų bankas „Barclays“ vakar pigo 4,3 proc., „Lloyds“ akcijos kaina smuko 7,9 proc., o „BNP Paribas“ – 2,1 proc. Vakar rinkas nuvylė ir prancūzų automobilių gamintoja „Peugeot Citroen“. Įmonės akcijos kaina nukrito 2 proc. po to, kai buvo pranešta apie 343 mln. eurų grynąjį nuostolį 2008 metais. Įmonė ir šiais metais prognozuoja nuostolį, kurį lems toliau krintantys automobilių pardavimai. Rinkose šiuo metu vyrauja permainingos kryptys, o indeksų atsigavimas paprastai siejamas su vyriausybių naujienomis. Tačiau kol realių atsigavimo ženklų nepradės rodyti tokie vidaus paklausos rodikliai, kaip vartojimas ir investicijos, akcijų rinka stabilios krypties neįgaus.
Vokietijos vartotojų kainų infliacija sausio mėnesį toliau mažėjo. Vakar paskelbta, kad per mėnesį vartotojų kainos sumažėjo 0,6 proc., o metinis kainų augimas siekė 0,9 proc. Daugelio pasaulio ekonomikų kainų lygis krinta tiek dėl atpigusio kuro, tiek dėl silpstančios vartotojų paklausos.
Toliau prastėja padėtis D. Britanijos darbo rinkoje. Darbo rinka paprastai yra inertiškiausia ekonomikos dalis ir vėliausiai sureaguoja į ekonomikos pokyčius. Sausio mėnesį D. Britanijos bedarbių skaičius išaugo 73,8 tūkst. Nors tai mažiau, nei buvo prognozuojama (89 tūkst.), tačiau padėtis vis tiek yra sudėtinga ir Anglijos bankui ateityje teks ne tik dar mažinti palūkanų normą, bet ir veikiausiai imtis kitokių – nestandartinių priemonių. Nedarbo lygis gruodį šalyje išaugo iki 6,3 proc., lyginant su 5,8 proc. rugsėjį.
Azija
Kaip ir Europoje, Japonijos akcijų rinką nuvylė JAV bankų gelbėjimo planas ir per šiandien prekybą akcijų indeksas smuko dar 3,03 proc. Kinijos akcijų biržos indeksas CSI 300 šiandien ryte smuko dėl krintančios optimistinės nuotaikos, kad Kinijos ekonomikos gaivinimo planas gali greitai padėti atsigauti ekonomikai ir bendrovių pelnams. Be to, prisideda ir investuotojai, kurie atsiima uždirbtus pelnus, nuo metų pradžios daugiau nei 20 proc. pakilus šalies akcijų indeksui. Kinijos centrinis bankas paskelbė, kad 2009 m. sausio mėn. šalyje buvo išduotas rekordinis skaičius naujų paskolų, kurios yra susijusios su 585 mlrd. JAV dolerių vyriausybės priimtu ekonomikos skatinimo planu. Paskolos vietine valiuta išaugo 21,3 proc., lyginant su praėjusiais metais, o finansų institucijų indėlių augimas išaugo dar labiau ir siekė 23 proc. Tačiau paskolų spartus augimas sukuria didelį blogų paskolų išaugimo pavojų, su kuriuo Kinija jau buvo skaudžiai susidūrusi kelis kartus per praėjusius dešimtmečius.
Lotynų Amerika
Brazilijos akcijų rinka krito trečią dieną iš eilės mažėjant žaliavų kainoms ir baiminantis, kad jų kritimas gali smogti šalies plieno gamintojų pardavimams. Brazilijos vyriausybė paskelbė, kad viena iš ekonomikos gaivinimo priemonių bus siejama su viešojo sektoriaus užsakymais pastatyti daugiau nei 1 mln. namų, taip siekiant paskatinti ekonomikos aktyvumą.
Vidurio ir Rytų Europa
Čekijos pramonės produkcijos apimtys gruodžio mėnesį smuko daugiau, nei tikėtasi – 14,6 proc., lyginant su tuo pačiu ankstesnių metų mėnesiu. Tai jau trečias mėnuo iš eilės, kai pramonės produkcijos apimtys mažėja – lapkritį jos susitraukė 17,4 proc. Nuosmukio priežastis, kaip ir galima numanyti, yra ekonomikos lėtėjimas ir sumažėjusi paklausa. Didelę dalį Čekijos eksporto sudaro automobiliai, tad jų pardavimų apimčių mažėjimas eksporto rinkose turi didelę įtaką šalies BVP. Čekijos finansų ministerija peržiūrėjo BVP augimo prognozes 2009 metais ir jau prognozuoja 0,3 proc. nuosmukį. Manoma, kad tai bus dar vienas argumentas Centriniam bankui ir toliau mažinti bazinę palūkanų normą.
Rumunijos valstybės skola 2008 m. paaugo net trečdaliu iki 108,9 mlrd. lėjų (27,3 mlrd. eurų), o tai sudaro 21,21 proc. BVP. Lyginant su ES Mastrichto kriterijumi (60 proc. BVP), tai nėra pavojingas lygmuo, tačiau augimo tempai kelia nerimą. Iš viso 59,6 proc. skolos denominuota lėjomis, 27,7 proc. eurais ir 9,6 proc. JAV doleriais.
Rumunija aiškiai susiduria su pajamų surinkimo smukimo tendencija, nes į konsoliduotą šalies biudžetą 2008 m. surinkta 152 mlrd. lėjų, o tai yra 9 proc. mažiau, nei tikėjosi vyriausybė, nors ir ketvirtadaliu daugiau nei 2007 m. O 2009 m. sausio mėnesį pajamos smuko 8,7 proc. per metus. Vyriausybė planavo sausį surinkti apie 7 proc. daugiau pajamų, tad galima teigti, kad visų metų prognozės yra per daug optimistinės. Prastas planavimas gali grėsti rimtomis problemomis.
Nepaisant to, kad Rumunijos eksportas 2008 m. išaugo daugiau nei importas (13,8 proc. ir 9,4 proc. atitinkamai), prekybos deficitas pakilo 3,4 proc. Taip yra dėl to, kad importo dydis (56 mln. eurų) yra gerokai didesnis nei eksportas, kuris siekia 33,6 mln. eurų. Pagrindinis tiek eksporto, tiek importo elementas yra mašinos ir transportas (apie trečdalis).
Parama finansiniam sektoriui persimetė ir į Ukrainą. Ukrainos centrinis bankas paskyrė išorinį administratorių 9-am pagal turto dydį Ukrainos bankui „Nadra“, kuris nesugebėjo padengti net 0,86 mlrd. JAV dolerių paskolos iš Centrinio banko visų reikalautų grąžinti indėlių. „Nadra“ padėtį atspindi net 213 proc. euroobligacijų, kurios bus išpirktos 2010 m. birželio mėnesį, pajamingumas. Pastarosios emisijos išpirkimo vertė siekia 175 mln. JAV dolerių, tačiau dabar prekiaujamos su 80 proc. nuolaida. Centrinis bankas, be paskirto administratoriaus, taip pat paskelbė 6 mėnesių trukmės moratoriumą kreditorių pretenzijoms „Nadra“ bankui.
Ukrainos vyriausybės valdoma raketų gamintoja „Juzmash“ išpirko 107,5 mln. JAV dolerių euroobligacijų emisiją, tačiau tai padarė ne pati, o Ukrainos valstybės lėšomis. Tai yra signalas, kad Ukraina pagelbės strateginėms šalies kompanijoms išpirkti obligacijų emisijas. Tačiau vargu ar parama bus skiriama tokioms įmonėms kaip nekilnojamojo turto vystytojas „XXI Century Investments“.
Turkijos pramonės pajėgumų panaudojimo indeksas toliau rodo, kad pramonės aktyvumas silpsta. 2009 metų sausio mėnesio pajėgumų panaudojimas, palyginus su 2008 metų tuo pačiu laikotarpiu, krito staigiai – 16,5 procentinio punkto iki 63,8 proc.
Žaliavos
Trečiadienį žaliavinės šviesios „WTI” naftos artimiausio mėn. ateities sandorių kainos, prekybos sesijos pradžioje siekusios 38 JAV dolerius už barelį, vakare jau buvo nukritusios žemiau nei 36 doleriai. Pirmąjį smūgį naftos kainoms sudavė vakar paskelbtos Tarptautinės energetikos agentūros prognozės, kad šiais metais pasaulio naftos paklausa kris vidutiniškai 980 tūkst. barelių per dieną, lyginant su 2008 m., arba daugiausia nuo 1982 m. Antra neigiama JAV energetikos agentūros naujiena – savaitės naftos ir jos produktų atsargų pokyčių duomenys, kurie taip pat gerokai nuvylė naftos rinkos žaidėjus. Žaliavinės naftos atsargos JAV išaugo 4,7 mln. barelių per savaitę, arba gerokai daugiau, nei buvo prognozuojama. Tačiau benzino atsargos smuko 2,6 mln. barelių, o distiliatų 1 mln. barelių. Naftos produktų paklausa JAV per pastarąsias keturias savaites buvo 1,3 proc. mažesnė nei
2008 m. atitinkamą laikotarpį, o tai yra jau gerokai mažesni kritimo tempai nei ankstesniais laikotarpiais ir gali būti laikoma vienu iš ženklų, kad naftos produktų suvartojimas galbūt po truputį jau ima nusistovėti. Be to, benzino atsargoms išaugti įtakos turi labai mažu pajėgumu, kuris siekė 81,6 proc., dirbančios naftos perdirbimo gamyklos, kaupiančios naftos atsargas, tačiau jų neperdirbančios į naftos produktus. Neigiamas skirtumas tarp „WTI” ir „Brent” žaliavinės naftos vakar dar labiau išaugo ir siekė 8,3 JAV dolerio, o tai tik dar kartą patvirtina JAV naftos rinkos disbalansą.
Aukso kaina vakar pramušė 925 JAV dolerių už trojos unciją ribą ir buvo šoktelėjusi aukščiau nei 950 JAV doleriai. Aukso kainas toliau į viršų traukia masinis investuotojų susidomėjimas auksu kaip alternatyva, kuri tokiais neaiškumų laikais suteikia tam tikro saugumo ir uždarbio galimybę. Vakarykštį kainos augimą nesunku paaiškinti pažvelgus į didžiausio biržoje prekiaujamo fondo, atspindinčio aukso kainos judėjimą, „SPRD Gold Trust” turimo aukso kiekio išaugimą. Vakar minėtas kiekis išaugo net 40,4 tonos, o tai yra sunkiai įtikėtinas dydis, parodantis ženkliai išaugusią fondo vienetų paklausą rinkoje. Palyginti, iš viso Lietuvos centriniam bankui priklauso 5,8 tonos aukso, Brazilijos – 33,6 tonos. Jeigu artimiausiu metu taip stipriai ir toliau laikysis susidomėjimas auksu, nereikėtų nustebti, kad gali būti šturmuojamas ir absoliutus aukso kainos rekordas, iki kurio tetrūksta 8 proc.
Vario kaina Londono metalų biržoje vakar truputį smuktelėjo, o šiandien ryte Šanchajaus metalų biržoje varis jau yra šiek tiek vėl pakilęs. Vakar vėl 2 tūkst. tonų padidėjo Londono metalų biržoje esančios vario atsargos. Vario rinką pastaruoju metu palaiko Kinijos ekonomikos gaivinimo planas ir šios šalies vykdomas vario supirkinėjimas į valstybės rezervą. Nors ir pačioje Kinijoje vario importas sausio mėn. smuko 19 proc., lyginant su 2008 m. gruodžio mėn. Artimiausiu metu, matyt, vario kainos dar gali kristi, ypač tol, kol nepaaiškės aiškesnių JAV ekonomikos gaivinimo plano detalių.