Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-01-07 12:00 Komentarai: (0)
Akcijų kainos JAV antradienį augo investuotojams viliantis, kad naujojo prezidento Barako Obamos rengiamas 775 mlrd. JAV dolerių vertės ekonomikos gaivinimo planas padės šalies ūkiui išbristi iš sunkiausios recesijos nuo 1931 m.

Paskutiniojo gruodžio mėnesio FED Atviros rinkos operacijų komiteto posėdžio protokole pateiktos naujausios ekonominės prognozės, kurios nežada greito didžiausio pasaulio ūkio atsigavimo. Pasak centrinio banko pareigūnų, šiemet laukiama šalies BVP nuosmukio, o nedarbas JAV, prognozuojama, augs ir 2010 metais. Tai daugiausiai lems rekordiškai žemas vartotojų pasitikėjimas, prastėjančios verslo ir finansinės sąlygos bei neatsigaunantis kreditavimas.

Dauguma FED valdybos narių tikisi nežymaus ekonomikos atsigavimo antroje 2009 metų pusėje, tačiau pabrėžia, kad šalies ekonomika gali sumenkti labiau nei šiuo metu laukiama. Siekiant užkirsti kelią galimai defliacijos spiralei, visų pirma ketinama imtis nekilnojamojo turto rinkos gaivinimo. Iki metų pabaigos bus išpirkti iš hipotekos agentūrų „Fannie Mae“ ir „Freddie Mac“ būsto paskolomis garantuoti vertybiniai popieriai už 600 mlrd. JAV dolerių. Būsto paskolų palūkanų normos smuko iki žemiausio taško nuo 2007 metų spalio.

Labiausiai brango technologijų, vartojimo, statybų ir finansų sektoriaus atstovų akcijos. Manoma, kad šių verslo šakų atstovams gali nubyrėti nemažai užsakymų dėl numatomos ūkio gaivinimo priemonių programos įgyvendinimo. Kalnakasybos milžinė „Alcoa“ pranešė, kad dėl mažėjančios paklausos žaliavoms iki metų pabaigos bus priversta atleisti 13,5 tūkst. darbuotojų. Po permainingos prekybos bendrovės akcijos brango 2,2 proc. Pranešama vis daugiau naujienų apie farmacijos sektoriaus konsolidaciją. Vaistų pramonės kompanija „Endo Pharmaceuticals“ paskelbė ketinanti pirkti biotechnologijų bendrovę „Endevus Pharmaceuticals“ už 370 mln. JAV dolerių. Šios kompanijos akcijos brango 73,6 proc. „Dow Chemicals“ akcijos brango 6,6 proc., pranešus, kad kompanija ketina bylinėtis su buvusiais partneriais iš Kuveito dėl sužlugdyto 2,5 mlrd. JAV dolerių vertės sandorio.

Sutartų parduoti namų apimtys lapkritį krito 4 proc., arba iki žemiausio taško nuo 2001 metų, t.y. daugiau, nei tikėjosi rinkos dalyviai. Mažėjantis sandorių skaičius rodo, kad būsto rinka artimiausiu metu neketina demonstruoti atsigavimo požymių.

Neatsigaunant šalies pramonei valstybiniai gamybos užsakymai lapkritį smuko 4,6 proc., kai tuo metu buvo laukta 2,3 proc. nuosmukio po 6 proc. sumažėjimo spalį. Gruodį netikėtai šiek tiek pagerėjo paslaugų sektoriaus, kuriam tenka beveik 90 proc. šalies sukuriamos pridėtinės vertės, padėtis, nors ekonominis aktyvumas išliko labai žemas. Greičiausiai dėl laikino pagyvėjimo prieškalėdiniu periodu ISM paslaugų sektoriaus indeksas ūgtelėjo nuo 37,3 punktų lapkritį iki 40,6, nors buvo tikimasi nuosmukio iki 36,5 punktų.

Per 11 praėjusių metų mėn. JAV darbo vietų skaičius sumažėjo 1,9 mln., o nedarbas ūgtelėjo iki 6,7 proc. Briefing.com apklausti ekonomistai tikisi, kad naujausia darbo rinkos ataskaita parodys, kad gruodį darbo vietų šalyje sumažėjo dar 475 tūkst., o nedarbas išaugo iki 7 proc., arba aukščiausio taško per 15 metų.

Vyriausybės skolos vertybinių popierių kainos ūgtelėjo, 10 metų trukmės instrumentų pajamingumui smukus nuo 2,48 iki 2,45 proc. 3 mėn. Libor palūkanų norma smuktelėjo nuo 1,42 iki 1,41 proc. punkto, o vienos nakties norma pasistiebė nuo 0,12 iki 0,13 proc.

Vakarų Europa
Antradienį Vakarų Europos akcijų indeksai kilo jau šeštą prekybos sesiją iš eilės. Nuo žemumų praėjusių metų lapkričio mėnesį Vakarų Europos akcijų indeksai jau yra pakilę 17 proc. ir bent jau porą mėnesių atrodo, kad investuotojai kiek atgavo pasitikėjimą įmonių akcijomis, tačiau čia analitikų nuomonės išsiskiria. Vienų nuomone, akcijų rinkos jau įskaičiavo blogas naujienas, tačiau į geras (tokias kaip laukiami pinigų politikos veiksmai) tik pradedama atsižvelgti. Kitų nuomone, nepaisant valstybės institucijų aktyvaus dalyvavimo siekiant stimuliuoti ekonomiką, realus poveikis pasireikš maždaug šių metų vasarą, o iki tol rinkos sulauks dar pakankamai naujienų patvirtinančių ūkio silpnumą. Tad dabartinis akcijų kainų pakilimas veikiau yra gera proga parduoti, nei dar daugiau pirkti.

Vakar indeksus į viršų aukštyn pakylėjo žaliavų sektoriaus įmonės, tokios kaip kasybos kompanija „Rio Tinto“ (+9,2 proc.) ar „ArcelorMittal“ (+14,0 proc.), kurių akcijų kainos brango dėl pakilusių metalų kainų. Taip pat brango D. Britanijos mažmenininko „Next“ akcijos kaina po to, kai kompanija paskelbė išlaikanti savo visų metų pelno prognozę.

Euro zonos gamybos ir paslaugų sektoriai mažėjo jau septintą mėnesį iš eilės. „Markit Economics“ vykdomos pirkimo vadybininkų apklausos pagrindu skaičiuojami indeksai gruodžio mėnesį nukrito nuo 42,5 iki 42,1 punktų paslaugų sektoriuje ir nuo 35,6 iki 33,9 gamybos sektoriuje. Indekso reikšmės, mažesnės nei 50 reiškia atitinkamo sektoriaus neigiamą plėtrą.
Ne tik mažėjantys Europos pramonės ir paslaugų sektoriai, bet ir paskelbtas gruodžio mėnesio vartotojų kainų infliacijos išankstinis įvertis siejasi su ekonomikos lėtėjimu. Ženkliai nukritus naftos kainai ir toliau silpstant vartotojų perkamajai galiai, euro zonos metinė infliacija išankstiniais duomenimis siekė 1,6 proc. Lapkričio mėnesio metinė infliacija euro zonoje buvo 2,1 proc., o gruodžio mėnesio reikšmė jau yra mažesnė nei Europos centrinio banko tikslas, kuris yra lygus 2 proc.
Vis daugiau rodiklių, paskelbiamų pastaruoju metu, tik didina tikimybę, kad Europos centriniam bankui neliks nieko kito, kaip dar kartą mažinti bazinę palūkanų normą kito susitikimo metu, kuris vyks sausio 15 d.

Užsikirtus kreditavimo kanalams poveikį netruko pajusti ir nekilnojamojo turto sektorius. Būstų kainos D. Britanijoje gruodžio mėnesį sumažėjo 15,9 proc. metiniu tempu. Tai yra daugiau nei ekonomistų prognozuoti -14,6 proc. ir daugiau nei praėjusio mėnesio reikšmė (-13,9 proc.). Apie nekokią ekonomikos padėtį perspėjo Pirkimų ir pasiūlos instituto vykdytos apklausos rezultatai, pagal kuriuos D. Britanijos paslaugų sektorius gruodžio mėnesį toliau silpnėjo. Atitinkamas indeksas, skaičiuojamas apklausus apie 700 paslaugas teikiančių įmonių per mėnesį beveik nepakito ir siekė 40,2 punktus, lyginant su lapkričio 40,1 punkto reikšme.

Vartotojų pasitikėjimas Prancūzijoje gruodžio mėnesį nežymiai sumažėjo. Lyginant su lapkričiu, indekso reikšmė nukrito nuo -43 iki -44 punktų ir atitiko ekonomistų prognozę. Tiesa, dabartinė vartotojų pasitikėjimo indekso reikšmė yra kiek geresnė, lyginant su jos rekordiniu minimumu 2008 metų liepą, kai ji siekė -47, tačiau vyraujant recesinėms ekonomikos nuotaikoms visą šį pusmetį vartotojų indeksas taip ir nebuvo pakilęs virš -40 punktų reikšmės.

Azija
Pagrindinės Azijos rinkos šiandien tebekilo aukštyn. Japonijos Nikkei 225 indekso reikšmė šiandienos prekybos metu palypėjo 1,74 proc. Rinka toliau augo skatinama investuotojų tikėjimo naujojo JAV prezidento Barako Obamos ryžtu skatinti ekonomikos augimą. Brango tokių įmonių akcijos kaip „Canon“ (+11 proc.), kurios trečdalis pardavimų realizuojama JAV, „Subaru“ gamintojo „Fuji Heavy Industries" akcijos kaina pakilo 19 proc., o „Samsung Electronics“ – didžiausias pasaulio kompiuterių atminties gamintojas – pabrango 4 proc.

„Bank of America” paskelbė, kad pardavė 2,5 proc. akcijų paketą antrame pagal turtą komerciniame Kinijos banke „China Construction Bank” už kainą, 12 proc. mažesnę nei vakar dienos akcijos kaina Honkongo akcijų biržoje. Todėl šiandien Kinijos banko akcijos koregavosi 5,8 proc., o Kinijoje laukiama dar kelių didžiųjų užsienio investuotojų akcijų paketų pardavimo didžiosiose Kinijos bendrovėse nuo 2009 m. sausio 1 d. pasibaigus draudimui parduoti tam tikras bendrovių akcijas. Beje, šiandien Kinijoje trims telekomunikacijų bendrovėms „China Mobile”, „China Unicom” ir „China Telecom” turėtų būti išduotos bevielio ryšio 3G licencijas.

Lotynų Amerika
Brazilijos akcijos brango šeštą dieną iš eilės investuotojams tikintis, kad vyriausybės ūkio gaivinimo priemonių programa gali padėti šalies ekonomikai atsilaikyti prieš pasaulinę finansų krizę. Daugiausiai brango žaliavų ir statybų kompanijų akcijos.

Vidurio ir Rytų Europa
Vengrijos gamintojų kainų indeksas per lapkritį ūgtelėjo 0,1 proc., tačiau metinis kainų augimas dėl pigusių žaliavų sulėtėjo nuo spalį užfiksuotų 7,8 proc. iki 7,1 proc. Tai išankstinis infliacijos rodiklis, rodantis, jog vartojimo kainų indekso augimo tempai taip pat turėtų lėtėti.

Spalį nedarbo lygis Serbijoje, statistikos departamento atliekamos apklausos duomenimis, pasiekė 14 proc. Per mėnesį jis paaugo 0,7 proc., tačiau buvo pastebimai mažesnis nei prieš metus buvę 18,1 proc.

Žaliavos
Žaliavinės „WTI” naftos artimiausio mėn. ateities sandorių kaina antradienį prekybos metu viršijo 50 JAV dolerių už barelį ribą, tačiau šiame lygmenyje ji ilgai neišsilaikė ir jau šiandien ryte ateities sandoriais buvo prekiaujama ties 48,50 JAV doleriais už barelį kaina. WTI naftos kainai artimiausiu metu 50 JAV dolerių už barelį riba greičiausiai bus psichologiškai sunku peržengti ilgesniam laikui, nes ją į apačią spaudžia kasdien pasirodantys prastų makroekonominių naujienų srautai tiek iš JAV, tiek ir iš kitų regionų. Be to, šiandien ryte paskelbta, kad Izraelis ir „Hamas” apsvarstys paliaubų Gazos ruože pasiūlymą, kurį skatina JAV ir Vakarų Europa. Nors neatmetama galimybė, kad Izraelis gali pasirinkti kitą variantą – imtis trečio karinių veiksmų etapo ir įsiveržti į Gazos miestų centrus, kas lemtų dar didesnes žmonių aukas ir didesnę islamiškųjų valstybių nemalonę. Ukrainos ir Rusijos konflikto plėtojimasis dėl dujų tiekimo ir tranzito vakar taip pat turėto didelę įtaką naftos kainai, todėl šios problemos tikėtinas sprendimas artimiausiu metu turėtų nuraminti naftos rinkos žaidėjus.

Aukso kaina vakar po pietų buvo nukritusi iki 840 JAV dolerių už trojos unciją JAV valiutai pakilus euro atžvilgiui per dieną 2,3 proc. , tačiau jau vakare aukso kaina spurtavo ir pasiekė net 870 dolerių už trojos unciją eurui pakilus 1,7 proc. JAV dolerio atžvilgiu. Varis pasiekė aukščiausią kainos lygį per mėnesį, investuotojams tikintis, kad Barako Obamos ekonomikos gaivinimo planas padės paskatinti pramoninių metalų paklausą, bet panašu, kad toks kainos kilimas panašesnis į trumpalaikį kilimą ir reikalauja korekcijos, išliekant silpniems metalų fundamentams 2009 m. Didžiausia pieno produktų eksportuotoja „Fonterra” vakar vykusiame pieno miltelių aukcione pardavinėjo juos pigiausiai per dvejus metus. Kaina nuo praėjusio aukciono nukrito dar 9,3 proc. , o nuo 2008 m. vidurio beveik 54 proc.
 
Dar nėra komentarų