Prekybos sesijos apžvalga

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2008-09-16 15:53 Komentarai: (0)
Vilniaus vertybinių popierių biržą (VVPB) antrą dieną iš eilės smukdo blogos užsienio rinkų naujienos. OMXV indeksas sumenko 1,32 proc. iki 393,29 punkto ribos. Bendra VVPB apyvarta siekė 5,12 mln. litų, buvo sudaryti 1153 sandoriai. Brangusių ir pigusių pozicijų santykis atitinkamai buvo 5/23. Aktyviausiai prekiauta Ūkio banko akcijomis, kurių kaina sumenko 2,72 proc. iki 2,5 lito, o apyvarta siekė 1,83 mln. litų.

Vakar JAV akcijų rinka išgyveno bene blogiausią dieną šiais metais: dėl banko „Lehman Brothers“ bankroto ir didžiausios pasaulyje pagal rinkos vertę draudimo kompanijos „AIG“ (- 60,8 proc.) patiriamų sunkumų smarkiai išaugo susirūpinimas JAV finansų sistemos stabilumu. Šalies vyriausybė jau kreipėsi į bankus „Goldman Sachs“ ir „JPMorgan Chase“ ir paprašė suteikti draudimo bendrovei „AIG“ 70 mlrd. JAV dolerių paskolą. O milžiniškų nuostolių patyręs bankas „Merrill Lynch“ (+0,1 proc.) sutiko, kad jį įsigytų antras pagal dydį JAV bankas „Bank of America“ (-21,3 proc.). Vakar, investuotojams panikuojant dėl kreditavimo krizės poveikio ekonomikai, pigo visų finansų sektoriaus kompanijų akcijos. Tokių milžinių kaip „Goldman Sachs“ ir „Morgan Stanley“ akcijų kursai smuko atitinkamai 12,1 ir 13,5 proc. Indeksas Dow Jones nukrito 4,42 proc., Standard & Poor's 500 – 4,71 proc., o Nasdaq – 3,60 proc.

JAV panika persidavė ir Azijos regiono biržoms. Žemiausiai nukrito Pietų Korėjos Seoul Composite (-6,10 proc.) ir Honkongo Hang Seng (-5,34 proc.) indeksai. Tiesa, matėsi ir nedidelių prošvaisčių – Indonezijos biržos indeksas Jakarta Composite sugebėjo pakilti 0,95 proc. Didžiausios regione Tokijo biržos indeksas Nikkei 225 per sesiją nusmuko 4,95 proc. Tai pats didžiausias jo kritimas per pastaruosius trejus metus. Nuo dar didesnės griūties vakar Japonijos rinką apsaugojo dėl švenčių nevykusi prekyba biržoje. Be to, Japonijos centrinio banko vadovas Masaaki Shirakawa pareiškė, jog siekdamas apsaugoti šalies finansų rinką nuo JAV bankų krizės pasekmių, bankas ją papildys 10 mlrd. eurų likvidumui palaikyti.

Europos šalių biržų indeksai šiandien smunka jau ne taip smarkiai kaip vakar. Tačiau investuotojai visose biržose nervingai reaguoja į JAV pranešimus. Dar viena neigiama naujiena rinkoms buvo reitingų agentūrų „Standard & Poor's“ ir „Moody's Investors Service“ analitikų sumažintas draudimo kompanijos „AIG“ skolinimosi reitingas. Smunkant naftos ir metalų kainoms, šiandien Europoje pinga ne tik bankų, bet ir žaliavų bei energetikos kompanijų akcijos. Prekybos sesijos viduryje Europos akcijų indeksas Dow Jones Stoxx 600 buvo nukritęs 2,12 proc.


AB „Lifosa“ 2008 m. rugpjūčio mėn. pardavimai

2008 m. rugpjūčio mėnesį bendrovės pardavimai – 223 143 tūkst. litų (64 627 tūkst. EUR).
78 543 t pagrindinės produkcijos diamonio fosfato parduota už 207 041 tūkst. litų (59 963 tūkst. EUR).
Per 2007 m. rugpjūčio mėnesį bendrovės pardavimai buvo 104 192 tūkst. litų (30 176 tūkst. EUR). 83 524 t pagrindinės produkcijos diamonio fosfato parduota už 89 180 tūkst. litų (25 828 tūkst. EUR).
2008 m. sausio–rugpjūčio mėn. pardavimų pajamos yra 1 314 820 tūkst. litų (380 798 tūkst. EUR). 570 126 t pagrindinės produkcijos diamonio fosfato parduota už 1 159 604 tūkst. litų (335 845 tūkst. EUR).
2007 m. sausio–rugpjūčio mėn. pardavimų pajamos – 569 769 tūkst. litų (165 017 tūkst. EUR). 547 538 t pagrindinės produkcijos diamonio fosfato parduota už 491 431 tūkst. litų (142 328 tūkst. EUR).


„FINASTOS“ KOMENTARAS

Didžiausia Rytų Europos ir vienintelė Lietuvos fosfato trąšų gamintoja „Lifosa“ paskelbė rugpjūčio mėn. rezultatus: įmonės pajamos paaugo 114 proc., diamonio fosfato pardavimai ūgtelėjo 123 proc., nors pardavimų apimtys smuko 10 proc. Diamonio fosfato trąšų vienos tonos kaina padidėjo 2,5 karto iki 1088 USD, tai ir buvo pagrindinė augimą lėmusi priežastis. Nors šių metų rugpjūtį natūriniais vienetais parduotas trąšų kiekis yra mažesnis nei tą patį mėn. pernai, visas 8 mėn. kiekis yra didesnis. Tai leidžia daryti prielaidą, jog rugpjūčio mėn. smukimas yra tiesiog periodinis svyravimas.
 
Dar nėra komentarų