Kaip sėkmingai prekiauti?

» Straipsniai » Investavimo pagrindai
Šiame straipsnyje pristatome septynis pagrindinius principus, kurie yra būtini sėkmingai prekybai. Skaitykite toliau, kad sužinotumėte, kokie yra šie principai ir kaip galite juos pritaikyti siekdami savo prekybos tikslų.
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2023-06-24 03:20 Komentarai: (2)
Prekyba finansų rinkose, tapo vienu populiariausių būdų užsidirbti pinigų internete. Tačiau tai nėra lengva užduotis, reikalaujanti žinių, įgūdžių ir disciplinos. Visgi, nepaisant ženkliai išaugusio prekybos sąskaitų skaičiaus, uždirbančių žmonių procentas yra palyginti mažas. Kaip sėkmingai prekiauti? 

Šiame straipsnyje pristatome septynis pagrindinius principus, kurie yra būtini sėkmingai prekybai. Skaitykite toliau, kad sužinotumėte, kokie yra šie principai ir kaip galite juos pritaikyti siekdami savo prekybos tikslų.


1. Sukurkite prekybos strategiją

Svarbiausias prekybos principas – sukurti nuoseklią veikimo strategiją. Be jos rizikuojate priimti neapgalvotus sprendimus, pagrįstus emocijomis. Jūsų strategija turėtų atsižvelgti į jūsų prekiavimo tikslus, rizikos lygį ir kapitalo valdymą. Įsitikinkite, kad turite aiškias įėjimo ir išėjimo taisykles ir naudokite  praradimo sustabdymo (stop loss) taisyklę, kad apsaugotumėte savo pinigus. 

Tiesą sakant, reikėtų pradėti nuo paskutinio dalyko – saugokite savo pinigus. Ilgainiui laimi tie, kurie moka pralaimėti. Ką tai reiškia? Jei sugebėsite kontroliuoti savo nuostolius, jūsų šansai gerokai išaugs, bent jau išliksite paviršiuje. 

Nuostolių kontrolė suteikia jums tai, ko jums reikia – laiko

Tai jau labai didelė sėkmė. Daugelis prekiautojų greitai nunulina savo sąskaitas. Priežastis yra lošimo elgesys rinkoje, pavyzdžiui, veikimas be nuostolių sustabdymo, per didelės pozicijos atidarymas ir nesusitaikymas su pralaimėjimu.

Jei turite stop loss ir kaina artėja prie jo, pradedate jį perkelti, kad nuostoliai nebūtų užfiksuoti, turite žinoti, kad taip nėra tinkamas elgesys. Gebėjimas pralaimėti – tai gebėjimas pripažinti klaidą. Taip, pasirinkau neteisingą kryptį, patirsiu nuostolių, bet toliau įgyvendinsiu savo strategiją – taip dirba profesionalus treideris.

Vien buvimas rinkoje duoda daug. Tai suteikia laiko, reikalingo čia ką nors išmokti, pamatyti, galbūt ką nors šnipinėti. Jei turėsite laiko, o jo turėsite tik veikdami pagal planą ir sumažinę nuostolius, turėsite galimybę pasitreniruoti, tobulėti ar rasti jums tinkančią strategiją.


2. Švietimas ir nuolatinis tobulėjimas

Prekyba yra nuolatinis mokymosi procesas. Turite investuoti laiko ir pastangų į švietimą, kad įgytumėte tvirtą rinkos analizės, rizikos valdymo ir investavimo - prekybos psichologijos pagrindą. 

Sekite naujausias tendencijas ir ekonominius įvykius, dalyvaukite mokymo kursuose ir skaitykite knygas apie prekybą. Kuo daugiau tobulėsite, tuo didesnės jūsų sėkmės galimybės.

Tai ne apie jokius mokamus mokymus – jų verta vengti. Tiesiog stebėkite, skaitykite, žiūrėkite – yra daugybė nemokamos prekybos žinių. Tuo pačiu metu prekiaukite mažais statymais. Taip žingsnis po žingsnio įgyjate žinių, kuriomis remdamiesi laikui bėgant kursite savo požiūrį į prekybą.


3. Sutelkite dėmesį į rizikos valdymą

Rizikos valdymas yra raktas į išlikimą rinkoje. Nustatykite didžiausią kapitalo procentą, kurį esate pasirengę prarasti per vieną sandorį, ir laikykitės šio plano.

Nerizikuokite daugiau, nei galite sau leisti prarasti. Geriausia iš anksto priimti seną finansų rinkos rekomendaciją, kad spekuliacijai išleisti pinigai jau prarasti. 

Taip pat atminkite „stop loss“ taisyklę, kuri leidžia automatiškai uždaryti poziciją, kai pasiekiate nustatytus nuostolius. Tai padės išvengti didelių nuostolių ir išlaikyti sveiką emocinę pusiausvyrą.

Mažas praradimas yra geriau nei didelis praradimas

Tikrai geriau patirti nedidelį nuostolį, nei melstis, kad rinka apsisuktų ir mus išgelbėtų, prieš tai kai brokeris uždarys mūsų sąskaitą dėl lėšų trūkumo. Žinoma, pradedantiesiems prekiautojams tai sunku suprasti.

Tai emociškai yra labai sunku. Turite pripažinti, kad pasirinkote neteisingą kryptį. Tai nesunku padaryti per pirmą, antrą ar trečią pralaimėjimą iš eilės. Jei turite penkias pralaimėtas pozicijas iš eilės, tai pradeda darytis sunkiau.

Arba prekiautojas atsisako strategijos ieškodamas kitos, arba žengia rizikingą žingsnį „kas bus, tas bus“ – aš pašalinu stop loss, pridedu prie pralaimėjusios pozicijos, nes galiausiai rinka turi pasisukti mano kryptimi. Tai kelias į niekur, nors norint tai suprasti, reikia užfiksuoti daugybę nuostolių. Daugeliui teko kelis kartus nunulinti sąskaitą.


4. Analizuokite ir sekite rinkos tendencijas

Norėdami sėkmingai prekiauti, turite žinoti esamas rinkos tendencijas ir reguliariai jas analizuoti. Yra daug analizės metodų, tokių kaip techninė ir fundamentali analizė.

Sužinokite, kaip interpretuoti grafikus, rodiklius ir kitus įrankius, kurie padės nustatyti galimas prekybos galimybes. Gaukite naujausią informaciją apie ekonomines ir politines naujienas, kurios gali turėti įtakos finansų rinkoms.

Niekuo nepasitikėk – patikrink!

Peržiūrėkite visus galimus metodus ir požiūrius. Susitvarkykite žinias, metodus, informacijos šaltinius – dažnai kuo mažiau, tuo geriau. Skaitykite viską, bet nepasitikite niekuo. Užuot sekę kokį nors informacijos skleidėją iš interneto ar net investicinio banko analizę – patikrinkite jį!

Viskas, ko jums reikia, yra popieriaus lapas ir rašiklis, grįžkite atgal ir pažiūrėkite, kaip gerai veikia kažkieno analizė. Dažnai galite sugaišti daug laiko skaitydami labai abejotinos kokybės analizes. 

Paklauskite savęs, ar ne geriau skaityti ką nors tikro, ką galima patikrinti, o ne gaišti laiką tokioms analizėms kaip „jei kursas padidės, jis kils, o jei sulaužys palaikymą – kris“.


5. Valdykite savo emocijas

Tokios emocijos kaip godumas ir baimė gali neigiamai paveikti jūsų investicinius - prekybinius sprendimus. Svarbu išmokti valdyti emocijas ir priimti racionalius sprendimus remiantis faktais ir analize.
 
Venkite impulsyvių sandorių veikiami emocijų. Atminkite, kad prekyba yra maratonas, o ne sprintas, ir visada gerai pagalvokite prieš priimdami sprendimą.

Geriausias emocijų valdiklis - veikimo planas

Geriausias emocijų valdiklis prekyboje yra tiesiog veikimo planas. Tai yra jūsų strategija, šios kelios taisyklės, kurių laikysitės, kad atitolinti nuo savęs emocijas. 

Jaudulys ateina tik tada, kai žaidime yra pinigai. Pozicija atidaryta ir žiūri, kaip kartais uždirbi daugiau, kartais mažiau, kartais pralaimi. Euforija, kai kaina pakrypsta tavo kryptimi, ir staiga apgailestauji, kai pelnas ištirpsta. Supykstate, kai kaina vėl patenka tiesiai į jūsų „stop loss“.

Įvertinimas iš laiko perspektyvos

Psichikos svyravimai verčia priimti sprendimus euforijos ar pykčio įtakoje – kartą per anksti uždarote poziciją, kartą per ilgai laikote ir panašiai. Tam ir skirtas prekybos planas, kad žinotumėte, ką daryti ir kaip elgtis prieš prekiaujant. 

Naudojant planą, jūsų veiksmai yra sistemingi, t.y. galite įvertinti strategiją po, pavyzdžiui, 30 – 50 sandorių ir pamatyti, ar ji yra prasminga. Be plano sandoriai atsitiktiniai, kiekvienas skirtingas.

Svarbiausia – planas turi būti konkretus ir trumpas. Tokį lengviau sekti. Į klausimą „ką daryti“ jis turi atsakyti kiekvieną įmanomą akimirką. Iš analizės – kokie laiko intervalai, kokie instrumentai, kokios analizės priemonės. Sandorio atlikimas – kokiu dydžiu, kur yra stop loss, kokio pelno siekiame, kaip valdome poziciją.


6. Portfelio diversifikavimas

Portfelio diversifikavimas – tai investavimo į įvairias finansines priemones ir rinkas strategija. Dėl to paskirstysite riziką ir padidinsite galimybes užsidirbti. Nedėkite visų kiaušinių į vieną krepšį, bet apsvarstykite įvairias investavimo galimybes, tokias kaip akcijos, obligacijos, žaliavos ir kriptovaliutos.

Net jei nuspręsite žaisti tik Forex, nepamirškite paįvairinti. Rinkose yra stiprios koreliacijos. Taigi, kas iš to, jei atidarysite pozicijas keliolikoje valiutų porų, jei galėtumėte sutelkti dėmesį į kelias, nes jos yra stipriai susijusios viena su kita.

Prekybos diversifikavimą taip pat gali sudaryti skirtingų strategijų naudojimas. Tai lengviau ir daug naudingiau psichologine prasme. Kiekviena strategija turi pakilimų ir nuosmukių – turėdamas tik vieną, išgyveni nuosmukį ir lengviau jos atsisakyti. 

Tai didelė klaida! Atsisakyti strategijos, kai ji pradės prarasti pinigus. Taip bus su bet kokia kita strategija. Pradedantis prekiautojas dažnai šokinėja iš sistemos į sistemą. Jei jis pasiliktų su viena iš jų ilgiau, jis galėtų sulaukti laiko, kai rinka vėl bus labiau pritaikyta tam tikram požiūriui.

Daugiastrateginis veikimas

Turėti kelias strategijas yra lengviau. Kartais, kai viena iš jų labai pralaimi, mes kompensuojame kita patirtus nuostolius. Tada elgiesi visiškai kitaip – ne kaip prekiautojas, kuriuo sunku būti. Kaip rodo statistika, prekiautojas rinkose dažniausiai praranda pinigus.

Kas uždirba? Prekiautojų vadybininkai. Yra įmonių, kurios samdo spekuliantus, kad jie prekiautų jų lėšomis. Kodėl tai tinka įmonei, o ne individualiam prekiautojui?

Priežastis banali, šiose įmonėse prekiautojai taip pat pralaimi! Asmuo, valdantis tam tikrą prekiautojų grupę, nustato normas, kuriomis gali prekiauti. Jeigu kam nors nesiseka, mažinama jo norma arba jis išsiunčiamas atostogų. Tuo pačiu metu uždirba kitas prekiautojas ir visa grupė yra pelninga.

Tapk prekybos kambario bosu

Ar galite kaip individualus prekiautojas tapti prekiautojų grupės vadovu? Žinoma. Apsvarstykite kelių strategijų analogiją su prekiautojų grupe. Panašumai yra nemaži, kaip grupės vadovas išsiunčia treiderį atostogų arba sumažina prekybos normą prekiautojui, kuriam sekasi blogai, taip galite sumažinti ir strategijos, kuriai sekasi prasčiau, dalį.

Taip suprasta diversifikacija atveria visiškai naujas galimybes. Turėdami keletą strategijų, daugiau dėmesio skiriate jų valdymui, rizikos ir kapitalo valdymui. Daugiau dėmesio skiriate prekybos matematikai, o tai yra daug svarbesni klausimai, nei į ką pradedantysis prekiautojas kreipia dėmesį, t.y. „kur pirkti, kur parduoti ar kada atidaryti sandorį“.


7. Atkaklumas ir kantrybė

Prekyba nėra greitas kelias į turtus. Tam reikia laiko, ištvermės ir kantrybės. Būkite realistai ir nesitikėkite momentinio pelno. Svarbu išlikti disciplinuotu ir laikytis savo prekybos strategijos net ir sunkiais laikais. Atminkite, kad kiekvienas sandoris yra pamoka, nepaisant jo rezultato. 

Kiekviena strategija turės blogų momentų. Tiesa ta, kad didžioji dauguma pradedančiųjų prekiautojų, nors ir nesąmoningai, atima iš savęs bet kokią sėkmės galimybę.

Priežastis yra per greitai atsisakyti pasirinktos strategijos dėl nereikšmingos priežasties – gauti kelis nuostolius iš eilės. Teisinga spekulianto nuostata – sukurti strategiją, net jei sekame kieno nors pavyzdžiu, ir naudojame ją pakankamai ilgą laiką.

Laikas yra esminis dalykas!

Pasirinkę protingą pozicijos dydį, galite lengvai atlikti, tarkime, 50 sandorių. Tik tada ateina geras momentas įvertinti, ar tam tikras požiūris turi kokią nors vertę. Jei taip, tada gali plėtoti, modifikuoti strategiją, ją tobulinti.

Kas labai svarbu – laiko perspektyva daro stebuklus. Šiuo metu, jei fiksuosite 5 - 6 pralaimėjimus iš eilės, būsite labai supykę ir pasiruošę atsisakyti sistemos. Tačiau jei prisijungsite prie nedidelės atkaklesnių žmonių grupės, pamatysite, kad 5 - 6 nuostolingi sandoriai iš eilės atrodo visiškai kitaip, palyginti su 50 atliktų sandorių. Gali pasirodyti, kad tai buvo tik laikinas blogesnis mūsų metodo laikotarpis.


Santrauka:

Prekyba gali būti jaudinantis nuotykis, tačiau tam reikia tam tikrų taisyklių ir požiūrio. Jei laikysitės aukščiau pateiktų taisyklių, turėsite daugiau galimybių sėkmingai prekiauti. Atminkite, kad mokymasis ir patirtis yra labai svarbūs, todėl niekada nenustokite augti kaip prekiautojas. Sėkmės finansų rinkose!


Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais
 
1.   Parašė Petras Kurmelis   2023-06-24 18:43  

Įtariu, kad straipsnis parengtas pagal medžiagą iš kažkokios forekso virtuvėlės tinklapio.

 
2.   Parašė Orbis   2023-06-24 20:29  

As pagalvojau kad parašytas su AI