Keturios emocijos, kurios gali sužlugdyti jūsų prekybą biržoje

» Straipsniai » Investavimo pagrindai
Pažvelkime atidžiau į keturias emocijas, kaip jos daro įtaką sprendimų priėmimui finansų rinkoje ir kaip turėtume jas kontroliuoti, vietoj to, kad jos kontroliuotų mus.
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2020-09-26 01:33 Komentarai: (0)
Egzistuoja keturios emocijos, darančios įtaką daugelio prekybininkų sprendimams bet kurioje rinkoje bei kurios gali sukelti finansinę „apokalipsę“.  Tai godumas, baimė, viltis ir apgailestavimas. Jei jūs jų gerai nesuprasite ir nekontroliuosite, jos sunaikins jūsų investicinę sąskaitą.

Pažvelkime atidžiau į keturias emocijas, kaip jos daro įtaką sprendimų priėmimui rinkoje ir kaip turėtume jas kontroliuoti, vietoj to, kad jos kontroliuotų mus.

Godumas

Godumas yra jausmas, kurį visi žinome. Tai perdėtas noras turėti pinigų, turto (ar kitų prekių). Kaip emociją, susijusią su prekyba, ją galima apibrėžti kaip nerealiai didelio ar greito pelno lūkesčiai. 

Rizikavimas daugiau nei turėtų būti akivaizdžiausias būdas, kaip godumas neigiamai veikia prekybininkus. Turėtumėte nustatyti 1R rizikos lygį kiekvienam sandoriui (tada jausitės komfortabiliai, jei prarasite šią sumą) ir niekada neviršykite šios vertės. Jei pradėsite didinti rizikuojamą sumą, tapsite godus ir tai gali baigtis tuo, kad viena nesėkminga prekyba gerokai išeikvos jūsų sąskaitą.

Prekybininkai ne visada supranta, kad darosi godūs. Tai dažnai pasireiškia žiūrint į pelną, kurį mums atneša šiuo metu atvira pozicija, ir galvojant apie tai, kiek mes uždirbome arba kiek galime uždirbti laikydami atvirą poziciją. Yra tokio mąstymo spąstai: atviro sandorio pelnas tiesiogine prasme yra „atviras“ ir jūs neturite jokio realaus pelno, kol neuždarysite šio sandorio. Kol neuždarysite pelningos pozicijos, neturėsite nieko kito, kaip tik galimą pelną. Prekybininkams dažnai atrodo, kad kai jie žvelgia į pelningą poziciją, jiems šie pinigai iš tiesų priklauso. Ignoravimas fakto, kad „atviras“ pelnas - tai nėra užtikrintas pelnas, tai yra šaltinis to, jog prekybininkai daro tokius dalykus kaip nustatyto pelno (take profit) didinimas, kai tik kaina pradeda artėti prie šio lygio, o tai paprastai lemia tai, kad mes gauname mažiau nei galėtume ar net visai nepasiekiame tikslo. Jei prekyboje tave lydi godumas, tai turi paradoksalų efektą - uždirbti yra daug sunkiau.

Jei nuostolių ir pelno santykį iš anksto apibrėžiate kaip 1:2 arba 1:3, tačiau kai tik kaina pradeda artėti prie šio lygio, perkeliate nustatytą pelno paėmimo tikslinį lygį toliau, kad uždirbtumėte daugiau - tai yra godumas, ir jūs tikriausiai visada uždirbsite MAŽIAU, nei jei įvesite iš anksto nustatytą pelno pasiėmimo lygį (take profit) ir jo nepakeisite. Gali būti sunku išeiti iš rinkos, kai situacija „atrodo gerai“ ir veikia jūsų naudai, tačiau daugeliu atvejų būtent čia turėtumėte išeiti. Daugelis prekybininkų išlaiko pozicijas per ilgai, pakeisdami pelno pasiėmimo lygį arba jį atitolindami nerealiai toli. Visi šie veiksmai yra godumo padarinys ir gali lemti tai, kad uždirbsime mažiau pinigų, nei tuomet, jei nebūtumėte toks godus.

Godumas gali leisti jums surinkti pinigų tam tikrose gyvenimo srityse, ypač jei esate nemėgstantis išleisti per daug. Nors ši charakterio savybė turi neigiamų pasekmių, ji gali padėti laikui bėgant sukaupti pinigų. Tačiau godumas neigiamai veiks bet kurioje rinkoje, jūs turite tai suvokti ir su juo kovoti, jei norite pasiekti ilgalaikę sėkmę prekyboje.

Baimė

Daugelis prekybininkų kovoja su baime ir ji juose dominuoja. 

Baimė gali būti ir gera, ir bloga, skirtingai nuo godumo, kuris visada yra blogas prekybininkui. Baimė yra nepaprastai stipri emocija, galbūt net stipriausia emocija, kurią galime patirti. Mirties baimė ar baimė dėl kitų nemalonių pasekmių gali sulaikyti mus (daugumą mūsų) nuo daugybės kvailų dalykų, pavyzdžiui, vairavimo išgėrus ar bandymo kovoti su krokodilu. Baimė palengvina išgyvenimą ir ji galėjo būti gera, kai žmonės vis dar buvo urviniai bandantys pabėgti, kad juos nesuvalgytų puolantis tigras. Tačiau šiandieninėse finansų rinkose baimė gali sukelti daug problemų.

Pirma, baimė prarasti pinigus gali būti tiek gera, tiek bloga, t.y. jūs turite rasti tame pusiausvyrą ir neturėtumėte per daug bijoti. Baimė ištuštinti investicinę sąskaitą gali paskatinti nustatyti „stop loss“ (nuostolių apribojimas) kiekvieną kartą, kai įeinate į rinką - šiuo atveju baimė gali būti naudinga prekybininkui. Tačiau taip pat gali būti blogai, jei mes neįeisime per ją į rinką, nepaisant to, kad matėme potencialiai gerą galimybę, nes „bijome“ pralaimėti, jei anksčiau turėjome nesėkmingų sandorių seriją. Kita baimės priežastis - rizikuoti per daug ir prarasti daugiau pinigų nei galite toleruoti. Norėdami sumažinti neigiamą baimės poveikį, galite padaryti du dalykus:

1. Paskutinis jūsų sandoris neturi jokios įtakos kitam. Jei laikysitės savo strategijos, laimėjimas ar pralaimėjimas iš dalies bus atsitiktinis įvykis; taigi neturėtumėte leisti, kad jūsų paskutinis sandoris (sėkmingas ar ne) turėtų įtakos jūsų sprendimui dėl kito bandymo. 

2. Turėtumėte nustatyti nuostolių sumą, kuri nesėkmės atveju bus priimtina. Jei rizikuojate per daug ir kelis kartus nepasiseka, tai greitai lems, kad imsite jausti baimę.

Jūs esate tas, kuris sugeba suvaldyti savo baimę. Turėtumėte jausti šiokį tokį nerimą, nes priešingu atveju galite viską prarasti. Jei tai suvokiate ir elgiatės atitinkamai, t.y. tinkamai valdote riziką ir laikotės savo strategijos, pernelyg didelis nerimas neužblokuos jūsų pastangų. 

Naujienų ir įvairių ekonominių ataskaitų (fundamentali analizė) skaitymas prekybininkų galvose gali sukelti nerimą. Tokia informacija gali paskatinti prekybininkus priimti sprendimą dėl dalyvavimo ar pasitraukimo remiantis ta informacija, o ne kainų pokyčiais, judėjimu. Tai yra blogai ir netinkamas elgesys. Kainos elgesys yra tai, kas iš tikrųjų svarbu, ir visa tai, kas daro įtaką kainai, atsispindi grafike. Ataskaitų analizavimas yra laiko švaistymas ir gali sukelti nepagrįstą nerimą.

Viltis

Viltis gali būti pavojinga prekybininkams. Sunku tai suprasti, nes manome, kad tai yra kažkas gero daugelyje sričių, bet tik ne prekyboje.
 
Viltis - tai norimo įvykio laukimas ir didelis noras, kad tai nutiktų. Prekybininkai dažnai prekiauja tikėdamiesi pelno. Viltis gali būti priežastis, kodėl toliau perkeliame „stop loss“ (nuostolių apribojimą) arba iš vis jį nuimame, nes prekybininkai tikisi, kad kaina eis ten, kur jie laukia, ir tai padės išvengti nesėkmingos prekybos. Viltis eina kartu su godumu, kai prekybininkai nustato nerealų „take profit“ (pelno tikslinis lygis), nes nori kuo daugiau uždirbti. Paprastai tai baigiasi nedideliu pelnu, nes jie nenustato sau maksimalaus pelno, tikėdamiesi, kad tendencija išliks ta pati. 

Tikėtis, kad kiekvienas sandoris bus sėkmingas, yra tiesiog kvaila. Kai prekybininkai tikisi teigiamo rezultato, tai sukelia daug emocinių klaidų, nes kai kažko tikiesi ir tai neįvyksta, tada gali jausti liūdesį, pyktį ar apgailestavimą. Kur kas geriau būti realistiškam, t.y. tai reiškia, kad net jei turite gerą strategiją, ne kiekvienas sandoris bus sėkmingas. Pelnas kaitaliosis su nuostoliais, tačiau jei tinkamai valdysite savo pinigus ir neprekiausite per daug, galų gale pasieksite tikslą ir pamatysite, kad jūsų strategija veikia. Gali būti prasmingiau tikėtis, kad uždirbsite, jei laikysitės savo strategijos ir taikysite drausmę savo rizikos valdymui - tai geriau nei tikėtis, kad kiekvienas sandoris bus sėkmingas, nes toks lūkestis tiesiog nerealus. 

Apgailestavimas

Dažnai apgailestaujame po nepavykusio sandorio, praleistos galimybės ar supratimo, kad galėjome uždirbti kur kas daugiau. Tai dažnai būna kartu su viltimi ir baime. Apgailestavimas gali po truputį sunaikinti jūsų sąskaitą.

Daugelis prekybininkų per daug dėmesio skiria ankstesniems sandoriams ir galvoja „kas būtų, jei būtų“. Turite suvokti, kad rinkoje nėra lygiai dviejų tų pačių momentų, todėl tai laiko gaišimas gailėtis to, kas nepasiteisino ir kad nepadarėme tiek, kiek galėjome. Nepakeisi to, kas jau įvyko. Reikia suprasti, kas nutiko ne taip, ir kitą kartą tai pakeisti. Svarbu sutelkti dėmesį į tai, kas yra dabar, o ne į praeitį, nes rinka nuolat keičiasi ir jai nėra svarbu, kiek jūs uždirbote ar praradote praėjusį kartą.

Dėl apgailestavimo prekybininkai gali „medžioti“ kiekvieną galimybę, kai tik ji atsiranda. Dėl to jie dažnai turi netinkamą rizikos lygį ir sunkiau uždirba pelną, o geri ir kantrūs prekiautojai to nedaro. Užuot piktinęsis nuostoliais, profesionalus prekiautojas ramiai stebės rinką, laukdamas, kol pasirodys kita gera galimybė. Visų galimybių „medžioklė“ yra labai slidus kelias, leidžiantis užmiršti prekybos planą ir vedantis link lošimo. 

Išvada: kaip nuo jų apsiginti?

Kaip žmonės, mes esame linkę į panašius emocinius spąstus, o šiuo atveju aprašyti yra dažniausi. Norėdami veiksmingai su jais kovoti, turite suprasti, koks yra jų poveikis. Kitas žingsnis - kiekvieną akimirką stebėti save, kad žinotum, kada tave veikia godumas, baimė, viltis ar apgailestavimas, kad galėtum atsikratyti šio priešo.

Norint atsikratyti šių spąstų reikia pastangų ir kantrybės. Prekyboje nėra nieko nemokamo ir to nežinojimas sukelia daug nesėkmių. Jei pasistengsite būti savikritiškais ir įvertinti savo emocijas, kad suvaldytumėte jų poveikį, tapsite geresni už daugumą prekybininkų. Jei kovosite su aprašytomis emocijomis ir derinsite tai su gera strategija, išvengsite finansinės „apokalipsės“ ir eisite keliu į sėkmę.


Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais
 
Dar nėra komentarų