Kaip investuoti pinigus? (5 dalis)

» Straipsniai » Investavimo pagrindai
Apžvelgsime į ką galima būtų investuoti įvairias jūsų turimas pinigų sumas bei kaip atlikti investicinio portfelio diversifikaciją.
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2020-07-11 02:26 Komentarai: (0)
Susipažinus su investavimo pagrindais bei apžvelgus investavimo galimybes ir instrumentus, pats laikas aptarti, kaip ir į ką galima būtų investuoti įvairias jūsų turimas pinigų sumas bei kaip atlikti investicinio portfelio diversifikaciją.


Kaip investuoti 1000 eurų?

„Investuok į save“ - tai mėgstamiausias finansų tinklaraštininkų atsakymas. Tai gali būti tiesa, bet jūs tikriausiai neturėjote omenyje tokio atsakymo. Internete galite rasti tūkstantį patarimų, kaip pradėti mikro verslą už tūkstantį eurų. Bet mes čia kalbame apie rimtas investicijas, o tūkstantis eurų yra gera pradžia. Be abejo, tai geriau nei nulis eurų. Tai pinigai investavimui, o ne švietimui, azartiniams lošimams ar daugiau ar mažiau nelegaliam verslui (legalaus už tiek nesukursi, nes viską panaudosi mokesčių įmokoms). 

Kai kas sakys, kad tai yra geras pradinis kapitalas išmokti investuoti akcijų rinkoje. Tačiau ne visi su tuo sutiks. Pelnas ir nuostoliai bus tokie maži, kad nepajusite emocijų, susijusių su „rimtų“ pinigų investavimu, todėl mažai išmoksite. Jei turite mažai pinigų, bet nebijote jų prarasti ar turite ilgą investavimo horizontą, tuomet jūs galite viską investuoti į vieną rizikingą poziciją. Nusipirkite šiek tiek kriptovaliutos, centinės, bet potencialiai perspektyvios biržoje kotiruojamos bendrovės akcijų ar net išbandykite savo jėgas forex ar opcionų rinkoje.

Tačiau jei tikrai nenorite prarasti šių pinigų, investuokite juos į tai, kas po 20 – 30 metų beveik tikrai bus verta daugiau nei dabar. Galima rinktis auksinę monetą arba keliolika ar daugiau sidabrinių monetų arba tiesiog pigiausią ETF susietą su S&P500 indeksu. Grįžę prie vienos iš šių investicijų po kelių dešimtmečių, galite nustebti, kiek ji bus verta.


Kaip investuoti 10000 eurų?

Tai suma, už kurią galima nusipirkti neblogą ne naują automobilį. Tai jau yra rimti pinigai, kuriuos galima suskirstyti į kelias turto klases. Atrodo, kad šiuo atveju pageidautina pagrindinė diversifikacija: šiek tiek fizinio aukso (15 - 25 procentų), akcijų fondas (ir pageidautina ETF), galbūt obligacijos, kurios indeksuojamos infliacija ir bent ketvirtadalį palikti grynaisiais kaip trumpalaikis banko indėlis ar pinigų fondo vienetais. Toks portfelis turėtų reguliariai generuoti aukštą vienženklę grąžos normą, didesnę nei indėliai ir obligacijos, tuo pačiu nesant per didelių kapitalo svyravimų.

Žinoma, tik jei tai nėra vienintelės jūsų santaupos! Jei dar neturite finansinės pagalvės, geriau neinvestuokite tų 10000 eurų. Nes mes investuojame tik tuos pinigus, kuriuos galime prarasti. Be to, 10000 investuojama taip pat, kaip ir 10 milijonų: suplanuotai, laikantis diversifikavimo principų, rizikos kontrolės ir vengiant didelių operacijų išlaidų.


Kaip investuoti 100000 eurų?

Iš esmės taip pat, kaip dešimt tūkstančių eurų. Pirmasis skirtumas yra tas, kad galite sau leisti didesnę diversifikaciją. Todėl portfelį  galima suskirstyti į fizinius ir „popierinius“ aktyvus. Akcijinę dalį į išsivysčiusių ir besivystančių rinkų fondus. Skolos portfelio dalį į valstybines obligacijas ir fondus investuojančius į skolos vertybinius popierius (tuo pačiu ir užsienio). Grynųjų pinigų dalis gali būti padalinta į skirtingas valiutas, kad taptų nepriklausoma nuo vienos šalies rizikos. Tas pats pasakytina apie akcijas ir obligacijas, kur turint tokią didelę sumą, užsienio rinkų vertybiniai popieriai turėtų sudaryti esminę (ar net didelę) portfelio dalį.

Antra, galite pridėti santykinai mažų daugiau nišinių investicijų priedų. Nekilnojamojo turto fondai? Gal investicijos į žaliavas? Kažkokia kriptovaliuta? Neviešos įmonės akcijos? Vynas, viskis ir kitos alternatyvios investicijos? ETF siūlantys investuoti kai kuriose egzotiškose šalyse, kurios turi gerų perspektyvų? Kodėl gi ne, bet su sąlyga, kad visoms šioms investicijoms nepanaudoti daugiau kaip dešimt procentų turimų lėšų. Toliau investuojame kitą kapitalą atsargiai ir palyginti saugiai.


Portfelio diversifikavimas ir padalijimas

„Nedėkite visų kiaušinių į vieną krepšelį“ - tai vienas mėgstamiausių posakių investicinėje srityje. Remiantis Markowitz portfelio teorija, gerai diversifikuotas investicinis portfelis leidžia sumažinti riziką neprarandant grąžos normos. Greičiau tai yra tik protingumo, apdairumo ir blogų scenarijų numatymo klausimas.

Diversifikacija reiškia tinkamą portfelio padalijimą pagal turto klases ir diferencijavimą kiekvienoje klasėje. Gerai diversifikuotą ilgalaikį investicijų portfelį (pvz. skirtą pensijai) turėtų sudaryti akcijos, auksas ir grynieji pinigai, taip pat fiksuotų pajamų priemonės (obligacijos, hipotekos obligacijos, nekilnojamasis turtas ir kita). Tačiau diversifikacija taip pat reiškia kapitalo paskirstymą atskirose turto klasėse. Tai reiškia, jog reikia turėti 10 - 20 skirtingų bendrovių akcijų, o ne 100 procentų investuoti į vieną bendrovę. Tai yra pinigų padalijimas į keletą skirtingų akcijų ar obligacijų fondų. Tai taip pat yra kapitalo išsklaidymas visame pasaulyje, kad būtų išvengta konkrečios šalies rizikos.

Tačiau pasaulyje taip pat yra investuotojų, kuriems sekasi labai gerai, naudojant visiškai priešingą strategiją. Koncentruotų investicijų šalininkai mano, kad diversifikacija yra žalinga ir tik mažina grąžą. Koncentruotos investicijos, jei jos yra sėkmingos, iš tikrųjų uždirba įspūdingą pelną. Bet jei įvyks klaida ir trūks kapitalo valdymo įgūdžių, tai gali atnešti itin didžiulių nuostolių. Tai padidintos rizikos kelias investuotojams, kurie tikrai žino įmonių, į kurias investuoja, vertinimą.


BUS DAUGIAU.

Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais
 
Dar nėra komentarų