Penkios pagrindinės investuotojų - spekuliuotojų nuodėmės

» Straipsniai » Investavimo pagrindai
Klaidos pasitaiko visiems, tačiau investuotojams jos iš kart gali lemti skausmingus nuostolius
versija spausdinimui
Autorius: traders.lt Data: 2016-04-25 19:09 Komentarai: (0)
Klaidos pasitaiko visiems, tačiau investuotojams jos iš kart gali lemti skausmingus nuostolius. Dažnai atsitinka, kad per greitai uždaroma turima pozicija, arba ji laikoma per ilgai. Ką daryti, kai rinka juda visiškai kitu scenarijumi, nei mes tikėjomės? Vietoj to, kad svarstyti ką daryti, jog uždirbti daug pinigų, reikėtų visų pirma sau atsakyti į klausimą, ko nereikėtų daryti, kad pavyktų pasiekti šį tikslą.

Ko gero visi iš mūsų bent kartą ar kelis kartus yra atsidūrę situacijoje kai mūsų investicija tampa nuostolinga, bet mes galvojame, ramiai, nepanikuokime, nes tai tik korekcija ir išeisime į pliusą, bet vis dėl to šio momento nesulaukiame. Nuostolis vis labiau didėja. Vis labiau didėja baimė ir noras, kad nuostolis sumažėtų. Galiausiai mes nusprendžiame pasitraukti iš rinkos. Realizuojame didelį nuostolį ir po to iškart bandome kuo greičiau atsigriebti, t.y. susigrąžinti prarastus pinigus ir deja, tačiau dažnai nesėkmingai, kas lemia dar didesnius nuostolius.

Panašiai yra su pelningomis investicijomis. Mums pavyko įeiti į augimo tendenciją, horizonte pasirodo lokali korekcija ir dažnai kaip tik tada nusprendžiame realizuoti pelną galvodami, kad korekcijos metu nupirksime pigiau. Tačiau netrukus paaiškėja, jog korekcijos diapazonas yra mažesnis nei tikėjomės arba visai jos nėra. Rinka auga toliau, o mes esame be prieš tai buvusios pelningos pozicijos.

Taigi, pristatome penkias pagrindines arba didžiausias klaidas - nuodėmes, kurias investuotojai - spekuliuotojai, ir ne tik pradedantys, padaro finansų rinkose:

Pagrindinė klaida - tai pernelyg didelių pozicijų atidarymas

Daugelis investuotojų - spekuliuotojų nori kaip galima greičiau padidinti savo kapitalą. Tačiau jie nesuvokia, jog šiuo atveju tikimybė veikia prieš juos. Net ir nedidelis kainų pokytis lemia didelius nuostolius.

Antra strateginė klaida - tai pernelyg vėlyvas pozicijos uždarymas, kuri yra nuostolinga

Tarkime, kad pozicijos dydis atitinka rizikos valdymo reikalavimus ir tinka mūsų kapitalo dydžiui. Mūsų pozicija yra nuostolinga, tačiau mes užsispyrę laikomės mūsų pirminio scenarijaus, kad pavyks iš jos uždirbti, t.y. ji bus pelninga. Bet rinka ir toliau krenta, mūsų nuostolis vis labiau didėja bei tai ko gero daugeliui puikiai pažįstama situacija. Galutinis rezultatas yra toks, jog procentine išraiška mūsų nuostolis yra labai didelis. Deja, tačiau statistiniai duomenys rodo, kad daugelis investuotojų - spekuliuotojų nėra pajėgūs realizuoti nedidelių nuostolių.

Kita klaida - tai pernelyg greitas pelningų pozicijų uždarymas

Statistiniai tyrimai rodo, jog dažnai investuotojai - spekuliuotojai realizuoja nedidelius pelnus. Taip yra dėl mūsų psichologinio poreikio greitai uždaryti poziciją, kuri mums atnešė pelno. Dažniausiai mes nesugebame įžvelgti, kad mums palanki tendencija ar kryptis ir toliau gali tęstis, bei kad pozicijos uždarymas bus per ankstyvas. Mes pasirenkame jį realizuoti ir džiaugiamės juo nepaisant jo riboto dydžio.

Dar viena klaida - tai veikimas rinkoje be iš anksto paruošto plano

Dar prieš atidarydami poziciją arba prieš atlikdami sandorį turime išanalizuoti visus galimus scenarijus. Turėtume žinoti kada pasiduosime ir uždarysime poziciją, jei rinka atsisuks prieš mus ir atsiras nuostolis. Taip pat turėtume žinoti kokios yra tolesnės pozicijos, kuri yra pelninga, laikymo sąlygos. Vidutinis investuotojas - spekuliuotojas paprastai atlieka sandorį be iš anksto paruošto plano ir po to nepriklausomai nuo to ar atsiranda norimas pelnas, ar nepageidaujamas nuostolis, pradeda improvizuoti.

Poreikis nuolat veikti rinkoje lemia, kad bet koks galimas sandoris yra mums galimybė

Retai prieš įeidami į rinką pasižiūrime koks esamo judėjimo potencialas (pelnas) bei su juo susijusi rizika. Potencialius sandorius tarpusavyje galime palyginti pagal tai, koks yra galimo pelno ir rizikos santykis. Kuo didesnis, tuo geriau. Profesionalai atidaro poziciją tik tada kai šis santykis yra didesnis kaip 3:1. Tik tuomet, anot jų, apsimoka investuoti nuosavus pinigus. Deja, tačiau dažnas investuotojas - spekuliuotojas retai į tai atkreipia dėmesį.

Penkios paminėtos didžiausios nuodėmės arba klaidos, tai tik ledkalnio viršūnė. Tad prisiminkite, kad prieš tai, kaip galvoti, ką reiktų daryti, jog uždirbti daug pinigų, reiktų sau atsakyti į klausimą, ko nereiktų daryti norint pasiekti minėtą tikslą. Be to, geriausia mokytis iš kitų klaidų, o ne iš savo, nes nuosavos dažnai labai brangiai kainuoja.

Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais
 
Dar nėra komentarų