Tiek penktadienį, tiek visą praėjusią savaitę JAV akcijų indeksai krito

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2013-08-19 10:35 Komentarai: (0)
Praėjusi savaitė JAV akcijų rinkose buvo pati nesėkmingiausia šiemet. Dow Jones Industrial Average indeksas per savaitę smuko 2,2 proc., S&P 500 prarado 2,1 proc. vertės, o Nasdaq indeksas susitraukė 1,6 proc. Penktadienį šių indeksų kritimas nebuvo stiprus – 0,09-0,33 proc. Po itin sėkmingos metų pradžios tai jau antra savaitė iš eilės, kai investuotojai yra labiau linkę parduoti, o ne pirkti akcijas.

JAV Komercijos departamentas pranešė, kad liepos mėnesį naujų statybų skaičius išaugo 5,9 proc., palyginti su praėjusiu mėnesiu, iki 896 tūkst. per einamuosius metus. Apie sparčiai atsigaunančią JAV nekilnojamojo turto rinką byloja statistika, kad palyginti su pernai metų liepos mėnesiu, naujų statybų padaugėjo 20,9 proc. Aktyviausiai statomi didesni pastatai su bent penkiais atskirais butais, tokių namų statybų padidėjo net 25,5 proc., o namų, pritaikytų gyventi vienai šeimai, statybų sumažėjo 2,2 proc. Optimistiniai duomenys palaikė šio sektoriaus bendrovių akcijų kainas ir praėjusią savaitę namų statytojų akcijos brango.

Prie pabaigos artėja II ketv. finansinių rezultatų skelbimo maratonas. „Dell Inc.“ akcijos brango 0,84 proc., kai bendrovė paskelbė uždirbusi daugiau grynojo pelno nei tikėtasi. „Aspen Technology Inc.“ akcijų kaina pašoko 7,9 proc. po pranešimo, kad bendrovės pajamos ir grynasis pelnas viršijo analitikų lūkesčius.

Vakarų Europa

Per praėjusią savaitę Vakarų Europos akcijų indeksų reikšmės padidėjo. Praėjusią savaitę skelbti duomenys leido manyti, kad recesija euro zonoje baigiasi ir tai nusvėrė svarstymus, kad jau rugsėjį JAV FED sumažins obligacijų supirkimo mastą. Per savaitę išaugo 13 iš 18 nacionalinių akcijų indeksų reikšmės. Vis dėlto, penktadienį nuotaikos rinkoje buvo niūrokos. Neramumai Egipte ir laukiamas JAV pinigų politikos griežtinimas indeksus sulaikė nuo tolesnio augimo. Kentėjo turizmo bendrovių akcijų kainos, nes šios buvo priverstos atšaukti keliones į Egiptą. Šio sektoriaus akcijų indeksas penktadienį prarado 0,6 proc. Per savaitę „Thomas Cook Group“ akcija pigo 9,9 proc., „TUI“ akcija prarado 4,6 proc. vertės. Be to, brangęs kuras mažiau patraukliomis darė ir avialinijų akcijas. Per savaitę „EasyJet“ pigo 8,7 proc., „Ryanair“ – 8,3 proc.

Euro zonos eksportas birželį didėjo pirmą kartą per pastaruosius tris mėnesius. Jis išaugo 2,5 proc. palyginti su geguže. Taip pat paskelbta, kad infliacija euro zonoje liepą liko nepakitusi ties 1,6 proc.

Šįryt ateities sandoriai rodo akcijų indeksus Europoje toliau krisiant. Pagrindine priežastim kaip jau ir įprasta lieka laukiami JAV FED pinigų politikos pokyčiai. Šiandien bus paskelbtas ir anksčiau vykusio FED pinigų politikos posėdžio protokolas.

Azija

Šįryt Azijos akcijų indeksai, išskyrus Japonijos, tęsė trijų dienų kritimą - buvo pasiektas žemiausias lygis per pastarają savaitę. Japonijos Nikkei 225 akcijų indeksas kilo 0,46 proc., o P. Korėjos Kospi 200 indekso vertė smuko 0,24 proc., Honkongo Hang Seng indeksas krito 0,17 proc., Šanchajaus CSI 300 akcijų indeksas mažėjo 0,28 proc.

Anot Kinijos statistikos departamento pranešimo, naujų namų kainos šalyje augo labiausiai nuo 2011 m. sausio mėnesio - tam įtakos turėjo spėlionės, kad vyriausybė susilaikys nuo apribojimų griežtinimo. Anot ekonomistų, nauja valdžia yra tolerantiškesnė augančių namų kainų klausimu ir greičiausiai sieks ilgalaikių ekonominių reformų skatinant pasiūlą. Penktadienį Šanchajuje stebėtas išskirtinis prekybos mąstų didėjimas buvo sukeltas netyčinio „Everbright Securities Co.“" sandorio - anot pranešimo sekmadienį, prekybos gedimas buvo technikos, o ne žmogaus, klaida. Per šį įvykį įmonė prarado 194 mln. juanių.

Tuo pat metu obligacijų rinkos dalyviai Japonijoje rodė pasitikėjimą Ministro pirmininko Shinzo Abe planuojamoms mokesčių reformoms net po „Moody's Investors Service“ išleisto pareiškimo, kad padidintas pardavimų mokestis gali pakenkti šalies skolai suardydamas rinkos pasitikėjimą Japonijos finansine padėtimi. Norit apsispręsti dėl pardavimų mokesčio didinimo S. Abe žada analizuoti ekonominio augimo rezultatus rugsėjo 9-ą dieną.

Po pranešimo Tokijuje, kad „Tokyo Electric Power Co." branduoliniame reaktoriuje įsijungė per didelę radioaktyviųjų dalelių koncentraciją skelbiantis pavojaus signalas, įmonės akcijos pigo 3,9 proc. Po pranešimo apie „Kawasaki Heavy Industries Ltd." bendrą projektą su „Rolls-Royce Holdings PLC" siekiant sukurti naują ir labiau kurą taupantį lėktuvų variklį abiejų įmonių akcijos brango atitinkamai 1,1 ir 0,87 proc.

Baltijos šalys

LAprangos“ grupė pranešė investuojanti daugiau nei 20 mln. litų į prabangos segmentą. Bendrovės akcijos rinkoje brango 0,79 proc. „Agrowill Group“ vertybinių popierių kaina šoktelėjo 4,42 proc. iki 0,26 euro. „Arco vara“ 2013 m. II ketv. uždirbo 1,5 mln. eurų pelno.

Lietuvoje nedarbo lygis 2013 m. II ketv. sumažėjo 1,4 proc. punkto iki 11,7 proc. Šalies ekonomika auga ir teigiami pokyčiai jaučiami darbo rinkoje. Ūkiui išorinės ekonomikos sąlygos nebuvo palankios pastaraisiais ketvirčiais, bet nepaisant to būklė išliko ganėtinai nebloga. Jei euro zonos ekonominio pagyvėjimo ženklų ir toliau gausės, BVP augimas gali imti spartėti. Tai, be abejo, bus palanku ir darbo rinkai.

Išankstiniai Lietuvos statistikos departamento vertinimai rodo, kad rugpjūtį kainų lygis šalyje nepakito. Prognozuojama, kad metinė infliacija paskutinį vasaros mėnesį turėtų siekti 0,4 proc. Artėjant rudeniui palankia linkme judės ir vaisių bei daržovių kainos, kas turės įtakos mažesnei infliacijai artimiausiais mėnesiais.

Žaliavos

„WTI“ naftos kaina penktadienį augo 0,1 proc. ir tai buvo jau šešta iš eilės brangimo diena. Visgi „WTI“ kaina dar neperžengė 108 JAV dolerių už barelį ribos, kuri gali būti laikoma kaip stipresnio pasipriešinimo riba. Šio energetinio resurso brangimą skatino tebesitęsiantys kruvini susirėmimai Egipte, per kurį eina labai svarbus naftos transportavimo kelis – Sueco kanalas. Baiminamasi, kad neprognozuojama įvykių seka gali atsiristi ir iki šio kanalo, kuriuo vien per dieną keliauja 4,5 mln. barelių naftos ir jos produktų. Taip pat rinkos dalyviai nerimauja ir dėl Libijoje niekaip neatsistatančio naftos eksporto lygio dėl nesutarimų tarp naftos bendrovių ir jų darbuotojų naftos gavybos telkiniuose bei eksporto terminaluose. Įtampa padidino ir sprogimas prie Irako-Turkijos naftotiekio, kuris sutrikdė naftos transportavimą dviem dienoms. Beje, „Goldman Sachs“ analitikai pakėlė „Brent“ naftos trijų ir šešių mėnesių kainos prognozę dėl jau paminėtų priežasčių.

Aukso kaina penktadienį dar augo 0,8 proc. ir pasiekė 1376,9 JAV dolerius už Trojos unciją. Tai buvo ketvirta iš eilės metalo brangimo diena. Pirmą kartą šiais metais didžiausio pasaulyje biržoje prekiaujamo aukso fondo „SPDR Gold Trust“ turimas aukso kiekis per savaitę paaugo ir tai gali būti ženklas, kad investuotojų skubaus pasitraukimo iš aukso tendencijos keičiasi. Beje, John Paulson valdomas fondas, didžiausias investuotojas į „SPDR Gold Trust“ per II ketv., sumažino savo turimą aukso kiekį per pusę. Tikėtina, kad didžiųjų privačių rinkos žaidėjų pardavimai nurimo, tad kai kurie investuotojai trumpam laikui nori grįžti atgal į aukso rinką, o tai kelia šio metalo kainą. Pasaulinė aukso taryba pateikė 2013 m. II ketv. aukso paklausos ir pasiūlos pasaulyje duomenis, kurie parodė, kad aukso paklausos metinis kritimas sudarė 12 proc., o jį būtent lėmė kritusi investicinio aukso paklausa bei sumažėję centrinių bankų metalo pirkimai. Visgi aukso juvelyrikos dirbinių paklausa augo iki aukščiausio lygio nuo 2008 m.
 
Dar nėra komentarų