Prasti pasaulio ekonominiai duomenys smukdė žaliavų ir akcijų kainas

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2013-04-16 10:17 Komentarai: (0)
Pirmadienį Vakarų Europos akcijų indeksai traukė žemyn - investuotojai pardavinėjo akcijas, nes nusivylė ryte paskelbtais Kinijos ekonominiais duomenimis. Panašku, kad atsigavimas Azijoje ne toks spartus kaip norėtasi, o tai verčia abejoti ir Europos ateitimi. Vėliau vakar JAV paskelbtas Niujorko aktyvumo indeksas taip pat nesuteikė preteksto investuotojams džiūgauti - jo reikšmė buvo prastesnė nei tikėtasi.

Vakar mažėjo visų 18 nacionalinių Europos indeksų reikšmės. Žaliavų bendrovių akcijų kainos traukė žemyn link mažiausių reikšmių nuo 2011 metų spalio. Pingant auksui ir sidabrui "Randgold" akcijų kaina mažėjo 8,3 proc., "Fresnillo" - 15 proc., o didžiausia pasaulio kalnakasybos bendrovė "BHP Billiton" pigo 3,7 proc.

Investuotojai neentuziastingai sutiko Slovėnijos ketinimus parduoti valstybinių bendrovių akcijas. Šaliai ketinant vėl kreiptis į rinkas, jos draudimo nuo nemokumo sandorių kainos kilo į šešių mėnesių aukštumas, o obligacijų pajamingumai kilo iki rekordinių aukštumų. Šalis visomis išgalėmis stengiasi išvengti Kipro likimo ir netrukus bandys išplatinti naujų iždo vekselių emisiją. Praėjusią savaitę šalis ne itin sėkmingai pasiskolino rinkose - nepavyko išplatinti skolos obligacijų už tokią sumą kaip planuota. Vasaros pradžioje Slovėnijos laukia maždaug 1 mlrd. eurų vertės obligacijų išpirkimas.

Azija

Azijos akcijų rinkose kritimas tęsėsi antrą dieną iš eilės. Tiesa, šiandien jis buvo nuosaikus ir kai kurios akcijų rinkos netgi kilo. Pavyzdžiui Indijos BSE Sensex akcijų indeksas pašoko net 1,14 proc., tuo tarpu Japonijos ir Kinijos akcijų rinkose vyravo neigiamos nuotaikos.

Vakar seniai nematytais tempais mažėjusios žaliavų kainos paskatino investuotojus išsiparduoti žaliavų sektoriaus bendrovių akcijas. “Jiangxi Copper Co.“ akcijos pigo 4,7 proc., o „PetroChina Co.“ akcijų kaina sumažėjo 3,8 proc., kai kurių juvelyrikos ar aukso kasybos bendrovių akcijų kainos patyrė dar didesnius kritimus.

Japonijos akcijų rinkoje nuotaikos taip pat buvo labiau pesimistinės. Didžiausių šalyje eksportuojančių įmonių – kaip „Sony Corp.“ ar „Toyota Motor Corp.“ akcijos pigo atitinkamai 4,1 ir 1,6 proc.

Baltijos šalys

Vakar prekyba Baltijos šalių akcijų rinkose pasižymėjo tiesioginių sandorių gausa. „Vilkyškių pieninės” akcijų perleista už 1 mln. eurų, panašu, jog Estijoje valdomi fondai perleido šias akcijas nežinomam pirkėjui. „Silvano Fashion Group” vertybiniai popieriai pigo 1,89 proc., dominuojant vienam pardavėjui. „Olainfarm” kovo mėn. pardavimai nuvylė – jie susitraukė net 19 proc., tai greičiausiai turės neigiamą įtaką akcijų kainai šiandien.

Žaliavos

Vakar „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje dar krito 2,8 proc. ir prekyba baigėsi ties 88,7 JAV dolerių už barelį. Tai yra žemiausiais kainos lygis šiais metais. „Brent“ naftos kaina krito dar stipriau ir prekyba jau vyko žemiau 100 JAV dolerių už barelį ribos. Naftos pigimą, kaip ir kitų žaliavų kainų kritimą, lėmė tiek dar penktadienį skelbtos ne itin geros makroekonominės naujienos iš JAV, tiek ir vakarykštis pranešimas, kad Kinijos BVP praėjusį ketv. augo lėčiau negu tikėtasi. Lėtesnė nei laukta ekonomikos plėtra daugiausia gyventojų turinčioje valstybėje perspėja, kad tikėtis spartaus žaliavų paklausos augimo joje neverta, o ir kitų didžiųjų pasaulio ekonomikų plėtra nedžiugina. Be to, didesnės nei įprasta naftos atsargos JAV rodo ir tai, kad bent jau naftos pasiūla lenkia naftos paklausą regione.

Vakar aukso kaina krito labiausiai per pastaruosius 33 metus. Ji krito net 9,1 proc. ir prekyba užsidarė ties 1348 JAV dolerių už Trojos unciją kainos riba. Vakarykštė situacija priminė paniką, pardavėjams akivaizdžiai traukiantis iš pozicijų, o pirkėjams nesant tokiems stipriems, kad sugertų pardavimų kiekius. Realią aiškią priežastį, sukėlusią tokį kainos kritimą, įvardinti sudėtinga. Viena vertus, akivaizdus kainos kritimas įsibėgėjo Kinijai paskelbus prastesnius nei laukta BVP pokyčio rodiklius, tačiau investuotojai taip pat vis labiau baiminasi, kad FED gali mažinti pinigų politikos aktyvumą. Primintina, kad aukso kaina savo visų laikų aukščiausią lygį pasiekė 2011 m. rugpjūtį, kai ji buvo pakilusi iki 1888 JAV dolerių už Trojos unciją, bet vėliau ši riba nebebuvo kirsta. Tad panašu, kad tiesiog stambesni investuotojai nusiiminėja pelnus ir traukiasi iš šios pozicijos. Kartu suprantama, kad toks kainos pakritimas vis labiau lems didesnį susidomėjimo grįžimą prie šio tauriojo metalo.
 
Dar nėra komentarų