
Lenkijos pramonės produkcija liepos mėnesį augo 5,2 proc. – daugiau nei prognozavo ekonomistai (3,8 proc.). Pokytis buvo didesni ir palyginti su visu II ketv. vidurkiu, o kai kurie papildomi rodikliai leidžia manyti, kad gamybos sulėtėjimas kol kas tėra laipsniškas. Visgi, tikėtina, kad lėtesnio augimo laikotarpis ateityje neišvengiamas, o tai verčia dar kartą permąstyti ko galima tikėtis iš Lenkijos pinigų politikos. Lenkijos bankas buvo vienintelis Europoje šiemet sugriežtinęs pinigų politiką. Tačiau šiuo metu ekonomikos ekspertų nuomonės pradeda skirtis dėl to kokį politikos kursą Centrinis bankas palaikys toliau.
Zlotas per savaitę euro atžvilgiu pigo 0,6 proc., kartu silpo ir kitos valiutos, tokios kaip Vengrijos forintas ar Čekijos krona. Valiutų kursai Vidurio Rytų Europoje paklūsta bendroms tendencijoms rinkoje – kol akcijų rinkose vyravo euforija dėl galimo pinigų politikos skatinimo, tol brango ir zlotas. Šiuo metu ralis pradeda išsikvėpti, o centriniai bankai naujienų nepraneša, be to silpnu zloto kursu gali būti suinteresuotas ir centrinis bankas. Pigesnis zlotas parankesnis užsienio prekybai, nes daro prekes konkurencingesnes užsienyje.
Akcijų rinka
Lenkijos akcijų indekso WIG reikšmė per praėjusią savaitę krito 0,2 proc., WIG 20 krito 1,3 proc. Ir vėl daugiausia indeksus žemyn stūmė pigusios statybų sektoriaus bendrovės. Statybų sektoriaus akcijų indekso reikšmė sumažėjo 3,4 proc. Stipriau pigo ir žiniasklaidos sektoriaus bendrovių akcijos, kurių indekso reikšmė sumažėjo 2,8 proc. Labiausiai brango informacinių technologijų (IT) ir telekomunikacijų sektoriaus bendrovių akcijos. IT sektoriaus akcijų indekso reikšmė padidėjo 1,8 proc., o telekomunikacijų 2,0 proc. Akcijų rinkoje netrūko naujienų, nes įmonės vis dar aktyviai skelbė II ketv. finansinius rezultatus.
Akcijų rinkos sektoriai
Statybos
„Polimex-Mostostal“ (PXM:PW). Įdomių naujienų sulaukta iš statybų sektoriaus. Rusijos bendrovė „Vis Construction Group“ patvirtino ketinanti investuoti apie 100 mln. eurų į vieną iš didžiausių Lenkijos statybų bendrovių, turinčių finansinių sunkumų „Polimex-Mostostal“. Atsižvelgus į šios investicijos dydį, Rusijos bendrovė valdytų kontrolinį akcijų paketą, nes šiuo metu „Polimex–Mostostal“ rinkos kapitalizacija siekia maždaug 320 mln. zlotų. Veikiausiai būtų leidžiama nauja akcijų emisija, kurią išpirktų rusų įmonė. Kaip ir Lietuvoje, Lenkijoje naujos emisijos vienos akcijos minimali kaina negali būti mažesnė už nominalią akcijos vertę. Tai reiškia, kad „Polimex – Mostostal“ naujos akcijos galėtų būti platinamos mokant už kiekvieną iš jų 1 zlotą, arba daugiau nei 50 proc. virš dabartinės rinkos kainos. Įdomu tai, kad „Vis Construction Group“ gauna maždaug dvigubai mažiau pajamų nei Lenkijos bendrovė, o darbuotojų skaičius yra net 6 kartus mažesnis. Tiesa, kol kas neaišku, kaip į tokį pasiūlymą reaguoja „Polimex-Mostostal“ valdyba.
„Budimex“ (BDX:PW). Dar viena statybų bendrovė pateikė teismui prašymą restruktūrizuoti įmonę. Šįkart ja tapo „Budimex“ dukterinė įmonė „PNI“, užsiimanti geležinkelių infrastruktūros statybomis. Primintina, kad „PNI“ buvo įsigyta vos prieš metus iš Lenkijos geležinkelių, o už ją sumokėta 225 mln. zlotų bei dar 100 mln. zlotų skirta įmonės skolų refinansavimui. Tiesa, „Budimex“ jau buvo nurašiusi 182 mln. zlotų vertės investiciją į šią įmonę. Anot šios įmonės vadovo, „Budimex“ nebenori finansuoti nuostolingos „PNI“ veiklos, tad siekiama, kad dukterinė įmonė pabandytų persiderėti statybų kontraktų sąlygas, o jeigu tai nepavyktų, būtų einama link likvidavimo scenarijaus. Po tokios naujienos penktadienį „Budimex“ akcijos kaina krito beveik 10 proc.
„Budimex“ pasirašė sutartį tiesti žiedinę kelio trasą Liubline. Kontrakto vertė siekia 259,6 mln. zlotų, o darbai turėtų būti atlikti iki 2014 metų rugsėjo mėn. Tiesa, jau liepos mėn. pradžioje buvo paskelbta, kad „Budimex“ pasiūlymas konkurse buvo pasirinktas kaip geriausias, tad ši žinia jau turėtų būti įvertinta bendrovės akcijų kainoje.
Finansai
Lenkijos centrinis bankas pranešė, kad per liepą šalies bankų paskolų portfelis susitraukė 0,6 proc. daugiausia dėl zloto kurso sustiprėjimo Šveicarijos franko bei euro atžvilgiu. Jeigu eliminuotume zloto kurso įtaką, paskolų portfelis padidėjo 0,5 proc. Indėlių suma bankuose sumažėjo 0,2 proc. Atsižvelgiant į tai, kad bendras paskolų portfelis krito labiau nei indėlių, bankinės sistemos paskolų ir indėlių santykis sumažėjo 0,43 proc. punktais iki 104,4 proc. Beje, pranešta, kad vėl į pirmą vietą po keturių mėnesių pertraukos pagal išduotų būsto paskolų sumą pakilo „PKO BP“, aplenkęs „Pekao“ banką. Per mėnesį „PKO BP“ pratęsė ir išdavė naujų būsto paskolų už 720 mln. zlotų, o „Pekao“ už 620 mln. zlotų.
„PKO Bank Polski“ (PKO:PW) vadovas teigė, kad bankas ketina per įsigijimus plėstis į užsienio rinkas. Tarp potencialių rinkų minimos tokios valstybės kaip Čekija, Slovakija, Ukraina ir Vengrija. Tiesa, derybos dėl naujų pirkimų dar neprasidėjusios. Tokie „PKO Bank Polski“ vadovo pareiškimai turėjo labai nustebinti rinkos dalyvius, nes iki šiol banko vadovybė pasisakė už organinį banko augimą, apie planuojamus naujus įsigijimus nebuvo užsimenama. Be to, ankstesnis bandymas patekti į Ukrainos rinką „PKO Bank Polski“ nebuvo sėkmingas.
Nekilnojamasis turtas
„Dom Development“ (DOM:PW) paskelbė per 2012 m. II ketv. uždirbusi 15,7 mln. zlotų grynojo pelno, arba 19,2 proc. mažiau nei prieš metus. Įmonės ketvirčio pajamos padidėjo 12,3 proc. iki 164 mln. zlotų. Tokie įmonės rezultatai nudžiugino investuotojus, nes buvo laukiama, kad bendrovės pelningumas bus kur kas mažesnis.
Nekilnojamojo turto (NT) vystytojos „Plaza Centers“ (PLZ:PW) 2012 m. I pusm. rezultatai buvo prastesni nei prieš metus, bet viršijo vietos analitikų lūkesčius. Per pirmus šių metų 6 mėnesius bendrovė patyrė 7,2 mln. eurų nuostolių, nors prieš metus buvo uždirbtas 28,6 mln. eurų grynasis pelnas. Labiausiai nuostolius lėmė išleistų obligacijų kainų pasikeitimas. Pirmąjį pusmetį „Plaza Centers“ obligacijų kaina rinkoje išaugo, o tai lėmė išaugusius finansinius įsipareigojimus ir kartu nuostolį dėl obligacijų pervertinimo. Verta paminėti džiuginantį faktą, kad įmonės pajamos per metus išaugo 9,5 proc. iki 31 mln. eurų.
Tarptautinė kredito reitingų agentūra „Moody‘s sumažino vystymo bendrovės „Plaza Centers“ kredito reitingą nuo A3 iki Baa1, reitingo perspektyva – neigiama. Pasak agentūros tokį reitingo sumažinimą lėmė sudėtinga situacija pagrindinėse „Plaza Centers“ NT rinkose – Vengrijoje, Rumunijoje ir Indijoje. Nors bendrovė turi apie 180 mln. eurų grynųjų lėšų bei 500 mln. eurų vertės neįkeistų žemės sklypų, tačiau Moody‘s mano, kad „Plaza Centers“ likvidumo padėtis yra įtempta, nes užbaigtų projektų, palyginti su šiuo metu vykdomais, yra nedaug ir jiems reikia didelio finansavimo. Kita reitingų agentūra „Standard&Poor‘s“ pasielgė priešingai, gegužės pabaigoje pagerinusi „Plaza Centers“ reitingo BBB+ reitingo perspektyvą iš neigiamos į stabilią. Pastarojo kredito reitingo agentūra savo sprendimą argumentavo pagerėjusia bendrovės likvidumo būkle dėl NT projektų JAV realizavimo.
Informacinės technologijos
„Asseco Poland“ (ACP:PW) pirmadienį paskelbti II ketv. finansiniai rezultatai atitiko vietos analitikų prognozę. Įmonės ketvirčio pajamos sudarė 1,393 mlrd. zlotų ir buvo 22 proc. didesnės nei prieš metus. Pajamos daugiausia augo dėl įsigytų bendrovių Lenkijoje ir Izraelyje indėlio. Bendrovės EBITDA sudarė 224,8 mln. zlotų ir buvo 8,8 proc. didesnės nei prieš metus. Grynasis pelnas paaugo 6,1 proc. iki 90,7 mln. zlotų. Pakankamai silpna EBITDA buvo pasiekta iš veiklos Lenkijoje, daugiausia prie konsoliduotos EBITDA padidėjimo prisidėjo veikla kitose šalyse. Pelnui augti stipriau neleido vienkartinis 4,4 mln. zlotų „Asseco Spain“ prestižo vertės nurašymas. Tiesa, bendrovės pelno mokesčio sąnaudos buvo 3 mln. zlotų mažesnės nei prieš metus. Akcijos kaina rinkoje beveik nesureagavo į tokius įmonės paskelbtus rezultatus.
„Asseco Poland“ pasirašė ketinimų protokolą dėl neatskleistos IT bendrovės akcijų įsigijimo Rusijoje. Anot pranešimo spaudai, pirkinys užsiima programinės įrangos kūrimo finansinėms įstaigoms veikla. Lenkijos naujienų agentūra anksčiau teigė, kad sandorio vertė neturėtų viršyti 100 mln. zlotų. Metų pradžioje vykusioje konferencijoje, kurioje buvo aptariami bendrovės I ketv. finansiniai rezultatai, „Asseco Poland“ vadovas teigė, kad įmonė dirba ties trimis potencialiais naujais sandoriais – dukterinės IT bendrovės steigimu Lenkijoje, vienu įsigijimu Rusijoje ir „Sygnity“ perėmimu. Tada teigta, kad „Asseco Poland“ yra užsitikrinusi finansavimą tik dviem sandoriams. Tad nepavykus perimti „Sygnity“, bendrovė finansavimą gali nukreipti naujiems įsigijimams Lenkijoje ir Rusijoje. Vietos analitikai galimą „Asseco Poland“ plėtrą į Rusiją vertina kiek skeptiškai dėl specifinės šios šalies rizikos ir dėl neturėjimo verslo „know-how“ panašaus pobūdžio šalyse. Tad įsigijimams būtų pateisinimas tik esant patraukliai įsigijimo kainai.
Automatinio eismo valdymo centras (CANARD) pakvietė tris bendroves, tarp kurių „Asseco Poland“, „Hewlett – Packard“ ir „Polska Wytwornia Papierow Wartosciowych“, dalyvauti konkurse dėl centrinės duomenų apdorojimo sistemos kūrimo. Skaičiuojama, kad projekto vertė sieks apie 140 mln. zlotų, o jo įgyvendinimas prasidės 2013 metais. Iš viso jau šešios bendrovės ketina teikti pasiūlymus konkursui.
Nafta ir dujos
„PGNiG“ (PGN:PW). Lenkijos energetikos kainų kontrolės komisija paprašė „PGNiG“ pateikti papildomos informacijos dėl bendrovės prašymo padidinti dujų tarifą namų ūkiams. Tai jau antras bendrovės prašymas padidinti dujų tarifą šiais metais. Balandį buvo pritarta padidinti tarifą 17 proc. Nors zloto kursas paskutinius tris mėnesius dolerio atžvilgiu išaugo apie 4 proc., naftos kaina per maždaug du mėnesius išaugo net 30 proc. Tai yra pagrindinis „PGNiG“ argumentas dėl dujų tarifo namų ūkiams didinimo.
Maisto produktai
Didžiausio restoranų ir kavinių operatoriaus VRE regione „AmRest Holdings“ (EAT:PW) akcininkų struktūroje įvyko tam tikri pokyčiai. „Bank Zachnodni WBK Asset Management“ susimažino „AmRest Holdings“ akcijų dalį nuo 5,46 iki 4,77 proc., o „Bank Zachnodni WBK“ – nuo 5 iki 4,24 proc. Tuo tarpu „PZU“ pensijų fondas padidino savo dalį „AmRest Holdings“ nuo 4,94 iki 7,29 proc.
Telekomunikacijos
„Hawe SA“ (HWE:PW). Šviesolaidinio tinklo operatorė „Hawe SA“ paskelbė siūlanti akcininkams patvirtinti iki 100 mln. naujų akcijų emisiją, kuria siekiama pritraukti 350 mln. zlotų „TK Telekom Sp“ įsigijimui finansuoti. Rinką labiausiai jaudrina klausimas, kas gali būti naujos akcijų emisijos pirkėjas. Rimčiausiu kandidatu laikoma turtingiausias pasaulio žmogui Karlosui Slimui priklausanti telekomunikacijų bendrovė „America Movil“. „Hawe“ yra laikoma viena iš tarpinių stotelių kaip pasaulinio lygio žaidėjai dar galėtų įžengti į Lenkijos telekomunikacijų rinką ir sukurti konkurenciją didžiajam trejetui „Polkomtel“, „Orange“ ir „T-Mobile“. „Hawe“ akcininkai į naujienas reagavo teigiamai – per praėjusią savaitę akcijų kaina paaugo 8,3 proc.
Rūta Medaiskytė
Vyr. ekonomistė
Tadas Povilauskas
Analitikas
AB bankas „Finasta“
Zlotas per savaitę euro atžvilgiu pigo 0,6 proc., kartu silpo ir kitos valiutos, tokios kaip Vengrijos forintas ar Čekijos krona. Valiutų kursai Vidurio Rytų Europoje paklūsta bendroms tendencijoms rinkoje – kol akcijų rinkose vyravo euforija dėl galimo pinigų politikos skatinimo, tol brango ir zlotas. Šiuo metu ralis pradeda išsikvėpti, o centriniai bankai naujienų nepraneša, be to silpnu zloto kursu gali būti suinteresuotas ir centrinis bankas. Pigesnis zlotas parankesnis užsienio prekybai, nes daro prekes konkurencingesnes užsienyje.
Akcijų rinka
Lenkijos akcijų indekso WIG reikšmė per praėjusią savaitę krito 0,2 proc., WIG 20 krito 1,3 proc. Ir vėl daugiausia indeksus žemyn stūmė pigusios statybų sektoriaus bendrovės. Statybų sektoriaus akcijų indekso reikšmė sumažėjo 3,4 proc. Stipriau pigo ir žiniasklaidos sektoriaus bendrovių akcijos, kurių indekso reikšmė sumažėjo 2,8 proc. Labiausiai brango informacinių technologijų (IT) ir telekomunikacijų sektoriaus bendrovių akcijos. IT sektoriaus akcijų indekso reikšmė padidėjo 1,8 proc., o telekomunikacijų 2,0 proc. Akcijų rinkoje netrūko naujienų, nes įmonės vis dar aktyviai skelbė II ketv. finansinius rezultatus.
Akcijų rinkos sektoriai
Statybos
„Polimex-Mostostal“ (PXM:PW). Įdomių naujienų sulaukta iš statybų sektoriaus. Rusijos bendrovė „Vis Construction Group“ patvirtino ketinanti investuoti apie 100 mln. eurų į vieną iš didžiausių Lenkijos statybų bendrovių, turinčių finansinių sunkumų „Polimex-Mostostal“. Atsižvelgus į šios investicijos dydį, Rusijos bendrovė valdytų kontrolinį akcijų paketą, nes šiuo metu „Polimex–Mostostal“ rinkos kapitalizacija siekia maždaug 320 mln. zlotų. Veikiausiai būtų leidžiama nauja akcijų emisija, kurią išpirktų rusų įmonė. Kaip ir Lietuvoje, Lenkijoje naujos emisijos vienos akcijos minimali kaina negali būti mažesnė už nominalią akcijos vertę. Tai reiškia, kad „Polimex – Mostostal“ naujos akcijos galėtų būti platinamos mokant už kiekvieną iš jų 1 zlotą, arba daugiau nei 50 proc. virš dabartinės rinkos kainos. Įdomu tai, kad „Vis Construction Group“ gauna maždaug dvigubai mažiau pajamų nei Lenkijos bendrovė, o darbuotojų skaičius yra net 6 kartus mažesnis. Tiesa, kol kas neaišku, kaip į tokį pasiūlymą reaguoja „Polimex-Mostostal“ valdyba.
„Budimex“ (BDX:PW). Dar viena statybų bendrovė pateikė teismui prašymą restruktūrizuoti įmonę. Šįkart ja tapo „Budimex“ dukterinė įmonė „PNI“, užsiimanti geležinkelių infrastruktūros statybomis. Primintina, kad „PNI“ buvo įsigyta vos prieš metus iš Lenkijos geležinkelių, o už ją sumokėta 225 mln. zlotų bei dar 100 mln. zlotų skirta įmonės skolų refinansavimui. Tiesa, „Budimex“ jau buvo nurašiusi 182 mln. zlotų vertės investiciją į šią įmonę. Anot šios įmonės vadovo, „Budimex“ nebenori finansuoti nuostolingos „PNI“ veiklos, tad siekiama, kad dukterinė įmonė pabandytų persiderėti statybų kontraktų sąlygas, o jeigu tai nepavyktų, būtų einama link likvidavimo scenarijaus. Po tokios naujienos penktadienį „Budimex“ akcijos kaina krito beveik 10 proc.
„Budimex“ pasirašė sutartį tiesti žiedinę kelio trasą Liubline. Kontrakto vertė siekia 259,6 mln. zlotų, o darbai turėtų būti atlikti iki 2014 metų rugsėjo mėn. Tiesa, jau liepos mėn. pradžioje buvo paskelbta, kad „Budimex“ pasiūlymas konkurse buvo pasirinktas kaip geriausias, tad ši žinia jau turėtų būti įvertinta bendrovės akcijų kainoje.
Finansai
Lenkijos centrinis bankas pranešė, kad per liepą šalies bankų paskolų portfelis susitraukė 0,6 proc. daugiausia dėl zloto kurso sustiprėjimo Šveicarijos franko bei euro atžvilgiu. Jeigu eliminuotume zloto kurso įtaką, paskolų portfelis padidėjo 0,5 proc. Indėlių suma bankuose sumažėjo 0,2 proc. Atsižvelgiant į tai, kad bendras paskolų portfelis krito labiau nei indėlių, bankinės sistemos paskolų ir indėlių santykis sumažėjo 0,43 proc. punktais iki 104,4 proc. Beje, pranešta, kad vėl į pirmą vietą po keturių mėnesių pertraukos pagal išduotų būsto paskolų sumą pakilo „PKO BP“, aplenkęs „Pekao“ banką. Per mėnesį „PKO BP“ pratęsė ir išdavė naujų būsto paskolų už 720 mln. zlotų, o „Pekao“ už 620 mln. zlotų.
„PKO Bank Polski“ (PKO:PW) vadovas teigė, kad bankas ketina per įsigijimus plėstis į užsienio rinkas. Tarp potencialių rinkų minimos tokios valstybės kaip Čekija, Slovakija, Ukraina ir Vengrija. Tiesa, derybos dėl naujų pirkimų dar neprasidėjusios. Tokie „PKO Bank Polski“ vadovo pareiškimai turėjo labai nustebinti rinkos dalyvius, nes iki šiol banko vadovybė pasisakė už organinį banko augimą, apie planuojamus naujus įsigijimus nebuvo užsimenama. Be to, ankstesnis bandymas patekti į Ukrainos rinką „PKO Bank Polski“ nebuvo sėkmingas.
Nekilnojamasis turtas
„Dom Development“ (DOM:PW) paskelbė per 2012 m. II ketv. uždirbusi 15,7 mln. zlotų grynojo pelno, arba 19,2 proc. mažiau nei prieš metus. Įmonės ketvirčio pajamos padidėjo 12,3 proc. iki 164 mln. zlotų. Tokie įmonės rezultatai nudžiugino investuotojus, nes buvo laukiama, kad bendrovės pelningumas bus kur kas mažesnis.
Nekilnojamojo turto (NT) vystytojos „Plaza Centers“ (PLZ:PW) 2012 m. I pusm. rezultatai buvo prastesni nei prieš metus, bet viršijo vietos analitikų lūkesčius. Per pirmus šių metų 6 mėnesius bendrovė patyrė 7,2 mln. eurų nuostolių, nors prieš metus buvo uždirbtas 28,6 mln. eurų grynasis pelnas. Labiausiai nuostolius lėmė išleistų obligacijų kainų pasikeitimas. Pirmąjį pusmetį „Plaza Centers“ obligacijų kaina rinkoje išaugo, o tai lėmė išaugusius finansinius įsipareigojimus ir kartu nuostolį dėl obligacijų pervertinimo. Verta paminėti džiuginantį faktą, kad įmonės pajamos per metus išaugo 9,5 proc. iki 31 mln. eurų.
Tarptautinė kredito reitingų agentūra „Moody‘s sumažino vystymo bendrovės „Plaza Centers“ kredito reitingą nuo A3 iki Baa1, reitingo perspektyva – neigiama. Pasak agentūros tokį reitingo sumažinimą lėmė sudėtinga situacija pagrindinėse „Plaza Centers“ NT rinkose – Vengrijoje, Rumunijoje ir Indijoje. Nors bendrovė turi apie 180 mln. eurų grynųjų lėšų bei 500 mln. eurų vertės neįkeistų žemės sklypų, tačiau Moody‘s mano, kad „Plaza Centers“ likvidumo padėtis yra įtempta, nes užbaigtų projektų, palyginti su šiuo metu vykdomais, yra nedaug ir jiems reikia didelio finansavimo. Kita reitingų agentūra „Standard&Poor‘s“ pasielgė priešingai, gegužės pabaigoje pagerinusi „Plaza Centers“ reitingo BBB+ reitingo perspektyvą iš neigiamos į stabilią. Pastarojo kredito reitingo agentūra savo sprendimą argumentavo pagerėjusia bendrovės likvidumo būkle dėl NT projektų JAV realizavimo.
Informacinės technologijos
„Asseco Poland“ (ACP:PW) pirmadienį paskelbti II ketv. finansiniai rezultatai atitiko vietos analitikų prognozę. Įmonės ketvirčio pajamos sudarė 1,393 mlrd. zlotų ir buvo 22 proc. didesnės nei prieš metus. Pajamos daugiausia augo dėl įsigytų bendrovių Lenkijoje ir Izraelyje indėlio. Bendrovės EBITDA sudarė 224,8 mln. zlotų ir buvo 8,8 proc. didesnės nei prieš metus. Grynasis pelnas paaugo 6,1 proc. iki 90,7 mln. zlotų. Pakankamai silpna EBITDA buvo pasiekta iš veiklos Lenkijoje, daugiausia prie konsoliduotos EBITDA padidėjimo prisidėjo veikla kitose šalyse. Pelnui augti stipriau neleido vienkartinis 4,4 mln. zlotų „Asseco Spain“ prestižo vertės nurašymas. Tiesa, bendrovės pelno mokesčio sąnaudos buvo 3 mln. zlotų mažesnės nei prieš metus. Akcijos kaina rinkoje beveik nesureagavo į tokius įmonės paskelbtus rezultatus.
„Asseco Poland“ pasirašė ketinimų protokolą dėl neatskleistos IT bendrovės akcijų įsigijimo Rusijoje. Anot pranešimo spaudai, pirkinys užsiima programinės įrangos kūrimo finansinėms įstaigoms veikla. Lenkijos naujienų agentūra anksčiau teigė, kad sandorio vertė neturėtų viršyti 100 mln. zlotų. Metų pradžioje vykusioje konferencijoje, kurioje buvo aptariami bendrovės I ketv. finansiniai rezultatai, „Asseco Poland“ vadovas teigė, kad įmonė dirba ties trimis potencialiais naujais sandoriais – dukterinės IT bendrovės steigimu Lenkijoje, vienu įsigijimu Rusijoje ir „Sygnity“ perėmimu. Tada teigta, kad „Asseco Poland“ yra užsitikrinusi finansavimą tik dviem sandoriams. Tad nepavykus perimti „Sygnity“, bendrovė finansavimą gali nukreipti naujiems įsigijimams Lenkijoje ir Rusijoje. Vietos analitikai galimą „Asseco Poland“ plėtrą į Rusiją vertina kiek skeptiškai dėl specifinės šios šalies rizikos ir dėl neturėjimo verslo „know-how“ panašaus pobūdžio šalyse. Tad įsigijimams būtų pateisinimas tik esant patraukliai įsigijimo kainai.
Automatinio eismo valdymo centras (CANARD) pakvietė tris bendroves, tarp kurių „Asseco Poland“, „Hewlett – Packard“ ir „Polska Wytwornia Papierow Wartosciowych“, dalyvauti konkurse dėl centrinės duomenų apdorojimo sistemos kūrimo. Skaičiuojama, kad projekto vertė sieks apie 140 mln. zlotų, o jo įgyvendinimas prasidės 2013 metais. Iš viso jau šešios bendrovės ketina teikti pasiūlymus konkursui.
Nafta ir dujos
„PGNiG“ (PGN:PW). Lenkijos energetikos kainų kontrolės komisija paprašė „PGNiG“ pateikti papildomos informacijos dėl bendrovės prašymo padidinti dujų tarifą namų ūkiams. Tai jau antras bendrovės prašymas padidinti dujų tarifą šiais metais. Balandį buvo pritarta padidinti tarifą 17 proc. Nors zloto kursas paskutinius tris mėnesius dolerio atžvilgiu išaugo apie 4 proc., naftos kaina per maždaug du mėnesius išaugo net 30 proc. Tai yra pagrindinis „PGNiG“ argumentas dėl dujų tarifo namų ūkiams didinimo.
Maisto produktai
Didžiausio restoranų ir kavinių operatoriaus VRE regione „AmRest Holdings“ (EAT:PW) akcininkų struktūroje įvyko tam tikri pokyčiai. „Bank Zachnodni WBK Asset Management“ susimažino „AmRest Holdings“ akcijų dalį nuo 5,46 iki 4,77 proc., o „Bank Zachnodni WBK“ – nuo 5 iki 4,24 proc. Tuo tarpu „PZU“ pensijų fondas padidino savo dalį „AmRest Holdings“ nuo 4,94 iki 7,29 proc.
Telekomunikacijos
„Hawe SA“ (HWE:PW). Šviesolaidinio tinklo operatorė „Hawe SA“ paskelbė siūlanti akcininkams patvirtinti iki 100 mln. naujų akcijų emisiją, kuria siekiama pritraukti 350 mln. zlotų „TK Telekom Sp“ įsigijimui finansuoti. Rinką labiausiai jaudrina klausimas, kas gali būti naujos akcijų emisijos pirkėjas. Rimčiausiu kandidatu laikoma turtingiausias pasaulio žmogui Karlosui Slimui priklausanti telekomunikacijų bendrovė „America Movil“. „Hawe“ yra laikoma viena iš tarpinių stotelių kaip pasaulinio lygio žaidėjai dar galėtų įžengti į Lenkijos telekomunikacijų rinką ir sukurti konkurenciją didžiajam trejetui „Polkomtel“, „Orange“ ir „T-Mobile“. „Hawe“ akcininkai į naujienas reagavo teigiamai – per praėjusią savaitę akcijų kaina paaugo 8,3 proc.
Rūta Medaiskytė
Vyr. ekonomistė
Tadas Povilauskas
Analitikas
AB bankas „Finasta“