JAV ir Europos rinkose stebėta palanki reakcija į vykstantį euro zonos lyderių susitikimą

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2011-07-22 10:56 Komentarai: (0)
Vakar Briuselyje vykęs Europos Sąjungos lyderių susitikimas, kuriame buvo sutarta kaip išspręsti Graikijos skolos krizę, ir geresni nei tikėtasi įmonių rezultatai pagyvino JAV akcijų rinką. Dow Jones Industrial indeksas pakilo 1,21 proc., S&P 500 – 1,35 proc., o Nasdaq – 0,72 proc.

Investuotojai teigiamai priėmė investicinio banko „Morgan Stanley“ ketvirčio rezultatus. Banko akcijos vakar brango 11,42 proc. Akcijos kainos judesys netikėtas, kadangi II ketv. bankas patyrė 558 mln. JAV dolerių (arba 0,38 JAV dolerių vienai akcijai) nuostolį, kai praeitais metais per tą patį laikotarpį bankas uždirbo 1,58 mlrd. JAV dolerių, arba 1,09 JAV dolerių vienai akcijai. Tikėtina, kad investuotojai labiau atkreipė dėmesį ne į banko pelną, bet į padidėjusio ketvirčio pajamas, kurios nuo 7,96 mlrd. JAV dolerių praeitais metais padidėjo iki 9,28 mlrd. JAV dolerių šiais metais. Banko patirtas nuostolis buvo mažesnis, nei tikėjosi analitikai, kurių manymu bankas turėjo patirti 0,61 JAV dolerių nuostolį vienai akcijai, esant 8,04 mlrd. JAV dolerių pajamoms.

Procesorių gamintojos „Intel“ akcijos vakar nukrito 0,78 proc. dėl sumažintos asmeninių kompiuterių pardavimų prognozės. Asmeninių kompiuterių sumažėjusių pardavimų efektą patyrė ir „Microsoft“, kuri vakar paskelbė finansinio IV ketv. rezultatus ir informavo, kad operacinės sistemos „Windows“ pardavimai buvo mažesni. Tačiau didėjo verslo technologijų ir kompiuterinių pramogų pajamos. Ketvirčio pelnas padidėjo 30 proc. ir siekė 5,87 mlrd. JAV dolerių, arba 0,69 JAV dolerių vienai akcijai. Po rezultatų paskelbimo „Microsoft“ akcijos nukrito 0,4 proc.

Vakarų Europa

Ketvirtadienį dienos pradžioje rinkos nerado vieningos krypties. Prekybos pradžios teigiamas nuotaikas, keitė indeksų nuosmukis, kurį popiet vėl pakeitė augimas. Indeksai svyravo laukiant euro zonos lyderių susitikimo išvadų dėl tolimesnio Graikijos likimo. Nors detalės nėra iki galo aiškios, ketvirtadienį vėlai vakare ėmė matytis, kad veikiausiai sutariama dėl antrojo pagalbos plano į kurį gali būti įtrauktas ir dalinis šalies bankrotas. Taip pat gali būti numatyta Graikija, Airijai ir Portugalijai bus taikomos mažesnės paskolų palūkanos bei ištęsiamas paskolų mokėjimo terminas. Europos Sąjungos finansinio stabilumo fondui (angl. European Financial Stability Facility) gali būti suteiktos teisės supirkinėti skolos vertybinius popierius iš investuotojų.

Šįryt, prieš atsidarant biržoms, rinkose toliau tebetvyro palankios nuotaikos ir laukiama tolesnio akcijų indeksų kilimo.

Vakar buvo paskelbti euro zonos pirkimų vadybininkų indekso duomenys. Tiek gamybai, tiek paslaugoms skaičiuojamos indekso reikšmės liepą toliau mažėjo ir bylojo apie lėtėjantį regiono ekonomikos pagreitį. Gamybai skaičiuojamo indekso reikšmė sumažėjo iki 50,4 punkto ribos. Šio indekso vertė mažesnė nei 50 byloja apie sektoriuje kuriamos produkcijos apimčių mažėjimą.

Azija

Džiugios naujienos iš euro zonos šiandien kėlė aukštyn Azijos regiono akcijų indeksus. Patvirtintas Graikijos gelbėjimo nuo galimo bankroto gelbėjimo planas ir sumažėjusios baimės dėl kitų Euro zonos šalių skolų problemų sugrąžino optimistines nuotaikas į finansų rinkas. Didžiausiu augimu Azijos regione pasižymėjo Honkongo akcijų indeksas Hang Seng, pašokęs net 1,69 proc. Indijos akcijų indekso BSE Sensex reikšmė padidėjo 1,43 proc., o Japonijos didžiausių bendrovių akcijų indeksas Nikkei 225 stiebėsi aukštyn 1,17 proc.

Pastaruoju metu didelius svyravimus patiriančios finansų sektoriaus bendrovių akcijų kainos ir šiandien išsiskyrė ženkliais judėjimais, šį kartą – aukštyn. Didžiausi trys Japonijos bankai gali džiaugtis apie 2,5 proc. brangusiomis akcijomis, nuo jų neatsiliko ir kitų Azijos šalių finansų sektoriaus bendrovių akcijos. Didžiausiu brangimu išsiskyrė technologinio sektoriaus bendrovių akcijos, o joms iš paskos sekė energetikos sektoriaus bendrovių akcijų kainos.

Baltijos šalys

Ketvirtadienį Vilniaus biržos prekyba buvo gerokai vangesnė nei pastaruoju metu, tačiau biržos indeksas padidėjo 0,48 proc. Neįprastai didelės apyvartos pasiektos prekiaujant „Lietuvos jūrų laivininkystė“ akcijomis. Prezidentės kalba apie galimą šios įmonės privatizavimą nepraslydo pro investuotojų ausis, todėl „Lietuvos jūrų laivininkystė“ akcijos brango net 10,2 proc. Talino biržos apyvarta siekė 522 tūkst. eurų, iš kurių net 330 tūkst. eurų priklauso tiesioginiams sandoriams. Daugiau nei pusę biržos apyvartos sudarė „Tallink Grupp“ akcijų sandoriai. Rygoje prekyba buvo ypač aktyvi ir siekė net 196 tūkst. latų, iš kurių 172 tūkst. latų priklausė vienam tiesioginiam sandoriui „Grindeks“ akcijomis.

Kitą savaitę, liepos 28 d., Lietuvos statistikos departamentas skelbia II ketv. BVP augimo pirminį įvertį. Tikėtina, kad šalies ekonomikos augimas ir toliau liko spartus. Tačiau primą kartą po šešeto ketvirčių, savo BVP skaičius lyginsime jau su prieš metus augusiu, o ne mažėjusiu BVP. Todėl bent jau techniškai, galime stebėti nuosaikesnius augimo tempus. Prognozuojame, kad II ketv. metinis augimas galėjo siekti bent 6,5 proc., o per visus 2011 metus Lietuvos ekonomika gali išsiplėsti 6,0 proc.

Vidurio ir Rytų Europa

Rusijos ekonomikos ministro pavaduotojas vakar paskelbė, kad šalies augimas BVP II ketv. sulėtėjo nuo 4,1 proc. iki 3,7 proc. Detaliau nebuvo pakomentuotos šio sulėtėjimo priežastys, tačiau valdžios atstovas tvirtino, kad dėl kylančios naftos kainos šalies BVP II pusm. turėtų augti sparčiau. Per 2011 metus Rusijos vyriausybė prognozuoja BVP augsiant 4-5 proc.

Žaliavos

„WTI“ naftos ateities sandoriai „NYMEX“ biržoje ketvirtadienį šoktelėjo į viršų. Prekybos metu kaina bandė perkopti 100 JAV dolerių už barelį kartelę, tačiau ilgai aukščiau šio lygio išsilaikyti nepavyko. Teigiamą įtaką vakar naftos kainai turėjo tiek euro zonos viršūnių susitikimo rezultatai, tiek ir pigęs JAV doleris svarbiausių valiutų atžvilgiu. Beje, Tarptautinė Energetikos Agentūra vakar patvirtino, kad artimiausiu metu nebus planuojama išleisti papildomai naftos iš turimų valstybinių strateginių rezervų į rinką. Anot jos, šiuo metu rinkoje padėtis yra geresnė nei prieš mėnesį. Be to, aiškėja, kad Saudo Arabija iš tikro padidino stipriai naftos gavybą birželį ir liepą, todėl nerimas naftos rinkoje yra kiek sumažėjęs. Tiesa, neigiamą įtaką naftos kainai turėjo naujienos iš Kinijos, kurioje išankstiniai duomenys rodo, kad pramonės aktyvumas liepos mėnesį greičiausiai smuko.
 
Dar nėra komentarų