Mėnesio infliacija JAV gegužės mėnesį siekė 0,2 proc., o metinė pasiekė 3,6 proc. - aukščiausią savo lygį nuo 2008 metų spalio ir buvo didesnė nei tikėtasi. Kita statistika bylojo, kad JAV pramonės produkcija augo 0,1 proc. mėnesio tempu - mažiau, palyginti su 0,2 proc. siekusia ekonomistų prognoze. Tačiau labiausiai vakar analitikus nuvylė JAV Niujorko „Empire" gamybos indeksas, kurio reikšmė nusirito nuo 11,88 net iki -7,79 punkto užuot kaip tikėtasi paaugusi iki 12,0 punkto.
Nepaisant to, kad rinkos smunka jau daugiau nei mėnesį kol kas tendencija nesikeičia. Ir keleto dienų atsitiesimą vėl pakeitė nuosmukis. Tokios nuotaikos gali laikytis ir toliau, nebent prasidės palankių įmonių naujienų srautas pasibaigus II ketv. arba bus išspręstas Graikijos viešųjų finansų klausimas.
Vakarų Europa
Europoje trečiadienį smuko visų pagrindinių rinkų, išskyrus Islandijos, akcijų indeksai. Europos finansų ministrų susitikimas dėl tolesnio Graikijos likimo atsidūręs aklavietėje. Vakar sušaukta skubi sesija nedavė rezultatų, o Graikijos Ministras Pirmininkas šiandien turi suformuoti naują ministrų kabinetą. Panašu, kad Graikijos skolos problemos gali dar tęstis ilgai ir skausmingai, tad ramybės rinkose greitu metu galime ir nepamatyti. „National Bank of Greece" akcijos vakar pigo 6 proc., nekaip atrodė ir visos Vakarų Europos bankų sektorius. Pigo Prancūzijos bankų „BNP Paribas", „Societe Generale" ir „Credit Agricole" akcijos po to kai reitingų agentūra „Moody's" pranešė ketinanti peržiūrėti šių bankų reitingus dėl galimos žalingos Graikijos vertybinių popierių įtakos šių bankų balansuose.
Tad po nekokių naujienų Azijoje, šįryt Vakarų Europos ateities sandoriai rodo tolesnę neigiamą rinkų kryptį.
Euro zonos pramonės produkcija balandžio mėnesį viršijo ekonomistų lūkesčius ir augo 5,2 proc. metiniu tempu užuot kaip tikėtasi sulėtėjusi iki 4,8 proc. Europos rinkoje galima matyti sulėtėjimą po sparčios praėjusių metų eksporto plėtros, tačiau kol kas regione atsvara sukuria Vokietija, kurios ekonomikai visai neblogai sekasi bristi iš ekonominės krizės.
Azija
Šiandien visi pagrindiniai Azijos akcijų indeksai patyrė didelį nuosmukį. Prasti JAV makroekonominiai rodikliai bei vis dar neišspręsta Graikijos skolų krizės problema neramino investuotojus. Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 smuko 1,6 proc., Kinijos akcijų indeksas CSI 300 neteko 1,05 proc. savo vertės, o Honkongo didžiausių bendrovių indeksas Hang Seng pigo 1,45 proc.
Silpnėjantį JAV ekonomikos atsigavimą parodė prastesni nei laukta pramonės produkcijos, bei gamybos pajėgumų duomenys paskatino investuotojus pardavinėti bendrovių, didžiąją dalį savo produkcijos realizuojančių JAV, akcijas. Dėl to „Samsung Electronics", "Hyundai Motor" ir "Mitsubishi" bendrovių akcijos pigo daugiau kaip 2 proc. Nuo pasaulio ekonominės būklės itin priklausomas bankinis sektorius taip pat pigo apie 2 proc. Energetikos sektoriaus bendrovių akcijos ženkliai atpigo, sekdamos iš paskos naftos kainai, kuri vakar koregavosi daugiau kaip 4 proc. Viena iš nedaugelio šiandien augimą demonstravusių bendrovių - "Alibaba.com". Didžiausia Kinijos internetinių parduotuvių savininkė paskelbė reorganizuojanti vieną iš savo parduotuvių. Iki šiol per minutę 53 tūkst. produktų parduodavęs interneto tinklapis „Taobao" bus skaidomas į tris dalis atskiriems rinkos segmentams. Po šios naujienos bendrovės akcijų kaina augo beveik 4 proc.
Baltijos šalys
NASDAQ OMX Vilniaus biržoje prekyba buvo aktyvi. Prie to prisidėjo ir keletas tiesioginių sandorių, kuriais buvo perleista akcijų už 138 tūkst. eurų. Jau kelintą prekybos sesiją iš eilės matome didelį susidomėjimą bei kainos kilimą prekiaujant „TEO LT" vertybiniais popieriais. Taip pat aktyvesnė prekyba vyko ir restruktūrizuojamos bendrovės „Agrowill" akcijomis. Dėl paskelbtos mažesnės nei tikėtasi platinimo Lenkijoje kainos, įmonės akcijos pigo 5,52 proc. iki 0,291 euro, o apyvarta perkopė 56 tūkst. eurų. Kiek kitokias nuotaikas matėme NASDAQ OMX Talino biržoje, kurios indeksas nežymiai, bet kilo, o daugiau kaip pusė rinkos apyvartos sudarė tiesioginiai sandoriai. Kaip įprasta aktyviausiai buvo prekiauta „Tallink Grupp" vertybiniais popieriais, kurių, beveik nepakitusia 0,716 euro kaina, buvo perleista už 179 tūkst. eurų. Taip pat investuotojų dėmesį traukė ir „Silvano Fashion Group", kurios akcijos bus įtrauktos į Baltic 10 indeksą. NASDAQ OMX Rygoje matėme aktyvią prekybą nors indekso reikšmė dienos pabaigoje liko nepakitusi. Daugiausia prekiauta dviejų rinkos flagmanais vadinamų, bendrovių „Grindeks" bei „Olainfarm" vertybiniais popieriais.
Estijos centrinis bankas prognozuoja, kad tolesnis šalies ekonomikos augimas turėtų darytis nuosaikesnis. Pirmąjį šių metų ketvirtį Estijos ekonomika augo net 8,5 proc. metiniu tempu. Toliau tikimasi plėtros tempas mažės dėl prieš metus padidėjusios palyginamosios bazės ir gali siekti apie 4,55,0 proc.
Žaliavos
„WTI" naftos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje vakar ryte priartėjo prie 100 JAV dolerių už barelį, tačiau vėliau staigiai smigo žemyn ir vakare jau prekyba vyko netgi žemesne nei 95 JAV doleriai už barelį kaina. Prekybos pabaigos kaina yra žemiausia nuo šių metų vasario mėn. Naftos rinkos dalyviai labai jautriai reaguoja į makroekonominius ir finansų rinkų rodiklius, kurie pastaruoju metu dažniausiai liūdina investuotojus. Be to, vakar pagrindinių valiutų atžvilgiu labai sustiprėjęs JAV doleris taip pat turėjo neigiamos įtakos naftos kainai. Vakare skelbta naftos atsargų ataskaita JAV atskleidė, kad žaliavinės naftos atsargos JAV sumažėjo 3,4 mln. barelių - dvigubai daugiau nei prognozuota. Tiesa, naftos produktų suvartojimas per paskutines keturias savaites buvo 3,2 proc. mažesnis nei prieš metus. Atsargų ataskaita buvo įvertinta kaip šiek tiek teigiamas veiksnys kainai, tačiau didesnio naftos kainos atsitiesimo iki 100 JAV dolerių už barelį tikėtis sudėtinga.