Prastėjantis vartotojų pasitikėjimas ir mažėjančios būsto kainos JAV investuotojų neišgąsdino

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2011-03-30 10:17 Komentarai: (0)
Po antradienio teigiamos prekybos sesijos, pagrindinis JAV akcijų rinkos indeksas S&P500 pasiekė paskutinių trijų savaičių aukščiausią lygį. Investuotojai nesulaukė svarbesnių blogų žinių, todėl prekybos sesija pasižymėjo optimistinėmis nuotaikomis. S&P 500 indeksas pakilo 0,7 proc. Prekybos metu indeksas keturis kartus buvo nukritęs žemiau penkiasdešimties dienų slenkančio vidurkio lygio, tačiau kiekvieną kartą greitai atsitiesdavo. Kai kurie investuotojai tokį rinkos elgesį vertina labai teigiamai, manydami, kad rinkoje vyrauja stiprus palaikymo lygis. Dow Jones Industrial indeksas pakilo 0,7 proc., o Nasdaq - 0,9 proc.

Prekybos metu stipriai išryškėjo naftos sektoriuje veikiančių įmonių akcijos po padidėjusių spekuliacijų, kad Saudo Arabijos naftos rezervai nėra tokie dideli kaip anksčiau manyta, ir kad reikės didinti naftos išgavimo apimtis. Tarp S&P 500 indeksui priklausančių akcijų labiausiai kilo JAV naftos ir gamtinių dujų išgavėjo, „Rowan", įmonės akcijos - 5,2 proc. Didžiausio naftos telkinių rangovo, „Schlumberger", akcijos pakilo 4,4 proc.

Palyginti su vasario mėnesiu, vartotojų pasitikėjimo indeksas kovo mėnesį smarkiai nukrito dėl didėjančių kuro ir maisto kainų, lėto naujų darbo vietų augimo tempo bei nedidėjančių pajamų. Jo vertė smuko 72,0 iki 63,4 punkto, laukta 65,0 punkto vertė. Tai didžiausias indekso mėnesinis kritimas per paskutinius metus. Tačiau JAV akcijų rinka į šio indekso kritimą nereagavo kaip ir į būsto kainas, kurios mažėjo. S&P/Case-Shiller būsto kainų indeksas sumažėjo 3,06 proc. palyginti su 2,43 proc. sumažėjimu gruodį.

Vakarų Europa

Antradienį Vakarų Europos indeksų pokytis buvo artimas nuliui ir teigiamą grąžą turėjo tik 8 iš 18 biržų indeksų. Investuotojų gretose tvyrojo sambrūzdis dėl to, kad bankams gali ir toliau reikėti didinti savo kapitalą. Italijos „UBI Banca" vakar pasiūlęs parduoti savo akcijų už 1 mlrd. eurų vakar pigo 12 proc. Ne kokia žinia pasiekė rinkas apie euro zonos viešųjų finansų krizės kamuojamas periferines nares. Reitingų agentūra „Standard&Poor's" nukirto Portugalijos ir Graikijos kredito reitingus. Portugalijos reitingas sumažintas jau antrą kartą per savaitę ir šiuo metu yra žemiausias investicinėje klasėje - BBB-. Graikijos reitingą agentūra sumažino iš karto dviem laipteliais, suteikdama jam BB- reikšmę. Reitingų agentūra pareiškė abejojanti ar esamas Europos Sąjungos pagalbos paketas šioms valstybėms jas išgelbės nuo restruktūrizavimo ir šalys gali neišpildyti dalies savo įsipareigojimų.

Kiek geriau vakar atrodė kalnakasybos bendrovių akcijos, kurios padėjo kiek atsverti anksčiau minėtų naujienų poveikį. „Anglo American", „BHP Billiton" ir „Rio Tinto" akcijos brango apie 2 proc. Londono biržoje aliuminio kainos pasiekė 2008-ųjų rugsėjo aukštumas.

Vokietijos vartotojų kainų indeksas kovo mėnesį palypėjo dar 0,5 proc., o metinis kainų augimo tempas siekė 2,1 proc. - daugiausiai nuo 2008-ųjų spalio. Išaugę žaliavų kainos ir toliau grasina didesne infliacija, o Europos centrinis bankas netgi pareiškė ketinantis kelti bazinę palūkanų normą idant ši problema būtų suvaldyta.

Patikslinus, D.Britanijos BVP IV ketv. sumažėjo 0,5 proc. Ankstesni skaičiavimai rodė BVP smukus 0,6 proc. Patikslinimą į didesniąją pusę lėmė geresni paslaugų ir fabrikų gamybos duomenys. Tik paskelbus pirmąjį D.Britanijos ekonomikos augimo įvertį, jis labai nuvylė ekonomistus, nes šalies BVP netikėtai smuko.
Tai ir sulaiko Anglijos banką nuo palūkanų normos didinimo, nors infliacijos įsibėgėjimas ir kelia grėsmę.

Azija

Azijos akcijų rinkos šįryt juda teigiama kryptimi. Japonijoje paskelbti duomenys, rodantys, kad šalies pramonės produkcijos gamyba vasarį kilo ketvirtą mėnesį iš eilės. Pramonės produkcijos gamyba palyginti su šių metų sausio mėnesiu, vasario mėnesį pakilo 0,4 proc., nors dauguma analitikų prognozavo, kad pramonės produkcijos apimtys Japonijoje smuks 0,1 proc. Investuotojai tikisi, kad branduolinė krizė Japonijoje stabilizuosis, todėl drąsiai perka eksportuojančių įmonių akcijas. Šįryt Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 pakilo daugiau nei 2 proc., o indeksą kėlė brangusios automobilių bei elektronikos gamintojų akcijų kainos.
Po paskelbtų gerų įmonių metinių rezultatų, Hong Kongo akcijų indeksas Hang Seng taip pat kilo. Didžiausia Kinijos avialinijų bendrovė „Air China LTD" bei ketvirtas pagal dydį Kinijos bankas „Agricultural Banko of China" pranešė apie ženkliai išaugusias 2010 metų pajamas.

Baltijos šalys

NASDAQ OMX Vilniaus biržoje antradienį daugiausia investuotojų dėmesio sulaukė „TEO LT" bei „Ukio banko" akcijos. Daugiau jokios bendrovės akcijų nebuvo perleista net už 50 tūkst. eurų. Prekybą NASDAQ OMX Talino biržoje pagyvino didelis tiesioginis sandoris, sudarytas „Silvano Fashion Group" vertybiniais popieriais. Visų tiesioginių sandorių suma sudarė daugiau negu pusę visos rinkos apyvartos. Tačiau rinkos nuotaikos buvo pesimistinės, tad smuko visų likvidžiausių bendrovių akcijų kainos. Rygoje biržos indeksas dėl „Latvijas Krajbanka" akcijos kainos kilimo, siekusio net 40,82 proc., išaugo 2,57 proc. Tačiau prekybos optimistine pavadinti tikrai negalima. Gana netikėtai aktyviai prekiauta „Valmieras Stikla Skiedra" vertybiniais popieriais, kurių perleista už 11 tūkst. latų.

Estijos mažmeninė prekyba vasario mėnesį paaugo 2,0 proc. palyginti su tuo pat laikotarpiu prieš metus. Vartojimo būklę atspindinčio rodiklio pokyčiai nėra įspūdingi, o sausį net buvo registruotas 1,0 proc. metinis sumažėjimas. Tad kol kas tai leidžia daryti išvadas, kad Estijos ūkio atsigavimas priklauso nuo išorinių veiksnių, tuo tarpu vartotojiškai paklausai atsitiesti sekasi gana sunkiai.

Vidurio ir Rytų Europa

Rusijos akcijų rinka antradienį pasuko neigiama linkme - tam įtaką darė nepalanki Azijos rinkų kryptis tą rytą bei mažėjusi naftos kaina. Be to, nekokios naujienos plūdo ir iš Vakarų Europos. Likvidžiausios Rusijos rinkos bendrovės taip pat pakluso šiai krypčiai. Tokių bendrovių kaip „Rostelekom", „Rosneft", „Lukoil" ar „Severstal" akcijos smuko nuo 1,6 proc. iki 2,5 proc. Kai kurių Rusijos rinkos dalyvių nuomone investuotojai prisibijo turėti naftos ir metalurgijos bendrovių akcijų, nes tikisi ne itin gerų ketvirčio rezultatų.

Žaliavos

„WTI" naftos ateities sandorių kaina antradienį ryte krito iki žemiausio lygio per paskutines praėjusias penkias dienas, tačiau vėliau staigiai pašoko daugiau nei 1 JAV doleriu už barelį. Naftos brangimą daugiausia lėmė komentarai, kad visgi Libijoje nepavyks greitai atstatyti naftos gavybos lygį iki tokio lygio, kokį dar užvakar žadėjo sukilėliai, jeigu jiems pasisektų greitai nugalėti M.Kadafio pajėgas. Teigiamos nuotaikos finansų rinkose taip pat prisidėjo prie naftos kainos augimo. Bakare Amerikos naftos instituto paskelbti duomenys apie naftos ir jos produktų atsargų pokyčius nuvylė rinkos dalyvius. Pranešta, kad žaliavinės naftos atsargos per savaitę padidėjo 5,7 mln. barelių, o tai daugiau nei buvo prognozuota. Benzino atsargos sumažėjo 1,95 mln. barelių. Jeigu tokią tendenciją patvirtins ir šiandien skelbiama JAV energetikos administracija, tai turės neigiamą įtaką naftos kainai.
 
Dar nėra komentarų