Vakarų Europa
Antradienį Vakarų Europos investuotojus itin nuvylė D. Britanijos BVP pokyčio duomenys IV ketv. Šalies BVP smuko užuot augęs kaip, kad prognozuota. Po to sekė nepalankios žinios iš Ispanijos - susirūpinta, kad nauji kapitalo reikalavimai gali būti nepakankamai griežti. Ispanijos ekonomikos ministrė vakar pareiškė, kad šalies bankai turi padidinti savo pagrindinio kapitalo santykį iki 8 proc. iki rugsėjo mėnesio, antraip jie bus nacionalizuoti.
Tiesa, šiokia tokia atsvara prastoms Europos naujienoms tapo vėliau pasirodę JAV vartotojų pasitikėjimo duomenys - jie buvo geresni nei laukta. Atrodo, kad po sėkmingos metų pradžios Europos rinkose atėjo pelnų atsėmimo ir šiokios tokios korekcijos etapas. Kiek jis tęsis priklausys nuo rinkas pasiekiančių naujienų srauto. Taip pat rinkų kryptį dar lems ir sprendimai priimami euro zonos vadovų dėl regiono narių fiskalinės politikos problemų.
D. Britanijos BVP IV ketv. smuko 0,5 proc. užuot augęs tuo pat tempu. Metinis ekonomikos augimas sulėtėjo nuo 2,7 proc. III ketv. iki 1,7 proc. Tai buvo didelis nusivylimas rinkoms. Ekonomistai ir taip tikėjosi silpnesnio IV ketv., tačiau duomenys pasirodė beesą dar prastesni. Viena iš tokio nuosmukio priežasčių -nepalankios žiemos sąlygos sustabdžiusios statybų, o taip pat ir mažmeninės prekybos, veiklą. Tačiau pasak D. Britanijos statistikų, net ir nesant šio veiksnio, augimas būtų buvęs neįspūdingas.
Azija
Vakar Indijos centrinis bankas pakėlė bazines palūkanų normas šalyje septintą kartą per mažiau nei vienerių metų laikotarpį. Centrinio banko skolinimo norma padidėjo 0,25 proc. punktais iki 6,5 proc., o skolinimosi tokiu pat dydžiu iki 5,5 proc. Šių veiksmų bankas yra priverstas imtis, norėdamas stabdyti vis augančią metinę infliaciją, kuri gruodžio mėnesį siekė 8,4 proc. Tiesa, daugiausia prie infliacijos prisideda žemės ūkio produkcijos ir žaliavų kainos, todėl baiminamasi, kad tokie bazinių palūkanų normų kėlimai gali pakenkti ekonomikos augimui, kuris paskutiniu metu yra spartus.
Baltijos šalys
Europos rinkų nuosmukio atgarsius vakar pajuto NASDAQ OMX Vilniaus indeksas, sumažėjęs net 2,06 proc. Kitų dviejų Baltijos biržų indeksai vis dėl to sugebėjo dieną baigti teigiamoje zonoje.
Prekyba Vilniuje buvo ganėtinai aktyvi - apyvarta perkopė 900 tūkst. eurų. Tačiau didžioji, o ypač likvidžių rinkos bendrovių, akcijų kainų dalis traukė žemyn. Daugiausiai vakar pigo biržos naujokės ir ankstesnėmis dienomis taip investuotojų mėgtos bendrovės „LESTO" akcijos (5,24 proc.).
Taline akcijų indekso pokytis siekė 0,18 proc., o apyvarta buvo gana įspūdinga ir siekė beveik 1,8 mln. eurų, tačiau 1,4 mln. buvo perleista tiesioginiais sandoriais. Rygoje investuotojai buvo kiek akyvesni nei pirmadienį - čia apyvarta perkopė 55 tūkst. latų.
Vidurio ir Rytų Europa
Antradienį prekyba Rusijoje buvo blaškoma ekonominių naujienų. Diena prasidėjo teigiama nata - investuotojai skubėjo įsigyti per ankstesnę prekybos sesiją pigusių akcijų. Moralinį palaikymą suteikė ir vakar iš ryto kilusios Azijos rinkos. Tačiau paskelbus apie netikėtai prastą D. Britanijos IV ketv. BVP augimą rinka pasuko neigiama linkme. Dar vėliau pasitikėjimą į rinkas grąžino geri JAV vartotojų pasitikėjimo duomenys. Galų gale Rusijos akcijų indeksai dieną baigė su skirtingo ženklo pokyčiais - RTS paaugo 0,09 proc., o MICEX sumažėjo 0,26 proc.
Žaliavos
„WTI" žaliavinės naftos ateities sandorių kaina antradienį nukrito iki žemiausio lygio per paskutines aštuonias savaites. Naftos pigimą lėmė OPEC atstovų komentarai, kad naftos kaina ties 90 JAV dolerių juos labai tenkina, o tai rodo, kad OPEC nejaučia jokio poreikio nedidinti naftos gavybos lygio. Tai, kad šios organizacijos narės turi didelius laisvus naftos gavybos pajėgumus, sumažina riziką, kad auganti naftos paklausa gali sukurti didesnį nerimą rinkoje. Be to, investuotojai šiandien po pietų lauks JAV energetikos administracijos ataskaitos apie naftos atsargų pokyčius per praėjusią savaitę. Laukiama, kad naftos atsargos padidėjo, o šiuos lūkesčius patvirtina ir vakar skelbti Amerikos naftos instituto duomenys, atskleidę, kad žaliavinės naftos atsargos išaugo 2,1 mln. barelių. Įdomu tai, kad „WTI" ir „Brent" naftos kainų skirtumas vis nemažėja ir vakar siekė daugiau nei 9 JAV dolerius už barelį. Tiesa, po tokio staigaus naftos kainos kritimo, galima laukti laikino jos atsitiesimo.