Autorius: traders.lt
|
Data: 2010-02-24 14:58
|
Komentarai: (3)
|
Viena iš didžiausių Rusijos naftos sektoriaus atstovių Surgutneftegaz gali Lenkų didžiausiai naftos perdirbimo bendrovei PKN Orlen perduoti savo valdomas Vengrijos naftos koncerno MOL akcijas, mainais į Lietuvos naftos perdirbimo kompanijos Mažeikiuose Orlen Lietuva akcijas, šiandien skelbia Rusijos verslo dienraštis RBK-daily.
Rusijos dienraštyje rašoma, kad Surgutneftegaz kompanija nori parduoti praėjusių metų pavasarį įsigytas Vengrijos naftos koncerno MOL akcijas. Rusų kompanijos atstovai jau veda derybas su Britų Sinocor, dėl MOL turimų akcijų pakeitimo į vienos iš didžiausių pasaulyje chemijos sektoriaus atstovės Ineos dalį akcijų.
Tačiau remiantis Rusijos verslo dienraščio RBK-daily turimais duomenimis, labiausiai tikėtinas variantas yra, kad Surgutneftegaz savo turimas MOL akcijas gali atiduoti didžiausiai Lenkų naftos perdirbimo bendrovei PKN Orlen, mainais į Lietuvos naftos perdirbimo bendrovės Mažeikiuose akcijas.
Rusų analitikas Aleksiej Kokina primena, kad Lenkai jau senokai svajoja įsigyti MOL koncerno akcijų ir būtų labai patenkinti, jei jiems pasitaikytų tokia galimybė tai padaryti.
Tuo tarpu kita analitikė Svetlana Grizon teigia, kad Rusijos naftos sektoriaus atstovei Surgutneftegaz būtų naudinga įsigyti Lietuvos naftos perdirbimo kompaniją, kadangi tai leistų Rusams subalansuoti naftos išgavimą ir jos perdirbimą, nes šiuo metu Surgutneftegaz turi tik vieną naftos perdirbimo gamyklą.
RBK-daily rašo, kad Rusijos kompanijos atstovai nelinkę teikti komentarų minimu klausimu, tuo tarpu PKN Orlen atstovai patvirtino, kad šiuo metu yra svarstomas klausimas Lietuvos perdirbimo gamyklos valdymui surasti strateginį partnerį.
Praėjusių metų kovą Austrijos naftos koncernas OMV paskelbė, kad atsisako savo ankstesnių planų perimti Vengrų naftos kompaniją MOL ir savo turimą 21 procentą šios kompanijos akcijų parduoda Rusijos naftos sektoriaus atstovei Surgutneftegaz. Tuomet Rusai už minimą akcijų paketą sumokėjo net 1,4 mlrd. eurų, arba dvigubai daugiau nei tuo metu buvusi MOL vertė rinkoje.
Vengrijos valdžia nusprendė, kad Rusai įsigydami MOL akcijų siekia nepalankių Vengrijai tikslų, todėl užblokavo Surgutneftegaz kompanijos įrašymą į MOL akcininkų sąrašus. Vengrai reikalavo, kad Rusijos kompanija paskelbtų savo akcininkus, tačiau jie to nepadarė.
Lenkų PKN Orlen atstovai praėjusią savaitę buvo pranešę, kad svarsto galimybę Lietuvos naftos koncerno valdymui surasti strateginį partnerį. Pastarosiomis savaitėmis, tiek Lietuvos, tiek Lenkijos žiniasklaidoje pasirodė daug gandų susijusių su galimu Lietuvos naftos perdirbimo kompanijos pardavimu Rusams.
1.
Parašė indenas 2010-02-24 16:07
«Сургутнефтегазу» приобретение Mажейкяйского НПЗ позволит сбалансировать добычу и нефтепереработку внутри компании, соглашается г-жа Гризон, напоминая, что компания владеет только одним Киришским НПЗ. «Приобретение литовского завода добавит к нынешним мощностям еще 9 млн т в год, что не станет лишним, особенно в связи с растущими ценами на нефть», — предполагает эксперт.
Fantastika! Tokių kiekių net auksiniais "Jukos" laikais Mažeikiai neperdirbdavo. Lietuvai tai būtų puikus šansas vėl turėti milijardinį pelną generuojančią įmonę.
Vienintelis dalykas, ką protinga valdžia turėtų padaryti, tai visais įmanomais svertais priversti Rusijos kompaniją(-as) dirbti kuo naudingiau Lietuvai: čia ir skaidrios mokesčių valstybei schemos; bandyti išsiderėti, kad rusai padarytų "Mažeikių naftos" IPO Baltijos biržoje; ekologija (9 mln. t. per metus perdirbimas/transportavimas tai ne dabartinis lenkų bezdėjimas!); naftos tiekimo garantijos (šito gal ir nebūtina, nes negi rusai patys sau vamzdį užsukinės ); inicijuojamos ilgalaikės MNF sutartys su Klaipėdos uostu (Klaipėdos nafta), Lietuvos geležinkeliais; antimonopolinės priemonės ir t.t.
Jeigu mūsų valstybę valdytų strategai, jie dieną naktį stengtųsi dėl Lietuvos naudos ir tikrojo šalies nacionalinio saugumo, o ne skleistų paranoją apie įsiteigtus baubus............ Didesnės grėsmės Lietuvos nacionaliniam saugumui (ir net pačiam valstybės išlikimui) už merdinčią ekonomiką bei spengiančią socialinę įtampą nėra ir būti negali!
2.
Parašė indenas 2010-02-24 17:08
Pasitikslinau. "Orlen Lietuva" giriasi, jog 2008-ais metais perdirbo 9,6 mln. t. naftos. 2007-ais perdirbo 5,8 mln. t. Kiek perdirbo 2009-ais metais dar oficialiai neskelbiama, bet irgi turėtų būti apie 8-9 mln. t. Taigi, su perdirbimo kiekiais viskas tarsi ir gerai, bet su finansiniais įmonės rodikliais prastai. Brangu atsivežti žaliavą, brangu išvežti produkciją ir pan.
Tačiau visur rašoma, kad "Mažeikių nafta" gali perdirbti iki 15 mln. t. naftos per metus. Tiek per savo istoriją Mažeikiai niekada neperdirbdavo, bet jeigu į naftos tiekimo darbą įsijungs kitos Rusijos naftos įmonės, gali kokius 12 mln. t. ir įpumpuoti... Čia dar reikia skaičiuoti "Družbos" atšakos į Mažeikius maksimalų pralaidumą, Lietuvos terminalų pajėgumus ir t.t.
Žinoma, svarbiausia šiame biznyje yra naftos perdirbimo marža, kuri labiausiai priklauso nuo žaliavos kainos ir kitų svarbiausių sąnaudų. Turbūt mažai kas abejoja, kad Rusija per Mažeikius pusę Europos užpiltų pigesniais naftos produktais. Žinoma, Europos Antidempingo institucijos turi dirbti savo darbą, bet kas galėtų paneigti galimybę, kad pigesni naftos produktai stagnuojančioms Europos ekonomikoms nebūtų žalingi...
|
|