„Intel" per ketvirtį uždirbo 0,3 JAV dolerio pelno, tenkančio vienai bendrovės akcijai. Pernai atitinkamu laiku jis siekė 0,04 JAV dolerio. Tokie smarkiai lūkesčius viršiję rezultatai kilstelėjo technologijų sektoriaus akcijas į viršų bei suteikė teigiamą impulsą visai rinkai.
Manoma, kad ketvirtąjį šių metų ketvirtį dėl nustojusių augti bankų blogo turto nurašymų JAV kotiruojamų įmonių pelnai vidutiniškai turėtų ūgtelėti 200 proc., palyginti su pernai metų paskutiniais trimis mėnesiais. Jie buvo rekordiškai prasti - tuomet pelnai smuko vidutiniškai apie 68 proc.
Kaip ir tikėtasi, ketvirtadienį JAV prezidentas Barackas Obama pranešė, kad Baltieji rūmai ketina specialiu mokesčiu apmokestinti tuos šalies bankus, kurie pasinaudojo iždo parama per kreditų krizę. Nors daugelis finansų institucijų jau grąžino vyriausybei jos suteiktą paramą su palūkanomis, pasak JAV prezidento, to nepakanka, kad mokesčių mokėtojams būtų teisingai atlyginta už suteiktą paramą.
JAV mažmeninės prekybos apyvarta gruodį netikėtai smuko 0,5 proc., nors prognozuota, kad ji padidės 0,5 proc. Lapkritį pardavimų augimas siekė 1,8 proc. Neskaičiuojant automobilių pardavimų, mažmeninė prekyba gruodį smuko 0,2 proc., palyginti su padidėjimu 1,9 proc. lapkritį. Spėta, kad ji išaugs 0,3 proc. Taigi po netikėtai didelio aktyvumo proveržio lapkritį, gruodį šių metų kalėdinė prekyba gerokai išsikvėpė.
Greičiausiai vangų vartojimo išlaidų augimą galima sieti su aukštu nedarbu, menku kredito prieinamumu, santykinai didelėmis amerikiečių skolomis ir aukštu nemokumo procentu. Tiesa, nacionalinės mažmenininkų asociacijos duomenimis, iš viso prekybos apyvarta per lapkritį gruodį padidėjo 1,1 proc. ir šiek tiek viršijo jų prognozę - 1 proc.
Bedarbių paraiškų skaičius pašalpai gauti praėjusią savaitę padidėjo nuo 433 iki 444 tūkst., arba daugiau nei tikėtasi -437 tūkst. Tiesa, registruotų bedarbių skaičius sumažėjo nuo 4,8 iki 4,596 tūkst., arba gerokai daugiau nei prognozuota -4,75 tūkst.
Didmeninių verslo atsargų lapkritį padaugėjo 0,4 proc. T.y. tiek pat, kiek ir spalį. Prognozuota, kad atsargos sandėliuose padidės 0,3 proc.
Vakarų Europa
Vakarų Europos akcijų indeksai ketvirtadienį kilo daugumoje biržų. Europos centrinis bankas (ECB) įspėjo, kad ekonomikos atsigavimas bus vangus, tačiau palūkanų norma liko savo istorinėse žemumose - ties 1 proc. JAV paskelbtos nepalankios naujienos taip pat nesugebėjo pakeisti indeksų krypties - toliau brango farmacijos sektoriaus akcijos, „Deutsche Bank" pakėlė savo tikslinės kainos įvertį „Sanofi Aventis" bendrovei. Bankų akcijos ketvirtadienį taip pat kilo aukštyn, siekiant kompensuoti trečiadienio nuosmukį po „Societe Generale" pranešimo apie nurašymus. Šiandien JAV yra skelbiami vieno iš finansų sektoriaus gigantų „JPMorgan Chase" IV ketv. rezultatai, kurie gali turėti daug įtakos ir nukreipti visą bankų akcijų segmentą tokia pačia linkme.
Euro zonos pramonės produkcijos statistika buvo viena iš palankių naujienų. Per lapkričio mėnesį produkcija išaugo 1,0 proc. - dvigubai daugiau nei prognozuota. Metinis nuosmukis sumažėjo nuo 10,9 proc. iki 7,1 proc. Euro zonos pramonė jaučia pasaulio ekonomikos pagyvėjimą. Ypač jaučiamas Azijos rinkų paklausos atsigavimas.
ECB vadovas spaudos konferencijoje sprendimą nekeisti palūkanų normos aiškino ne tik prognozuojamu vangiu ūkio atsigavimu. Jo nuomone, infliacija taip pat turėtų laikytis žemiau ECB tikslinės ribos. Labai tikėtina, kad ECB tokias žemas palūkanų normas turėtų palaikyti ir didžiąją šių metų dalį. Dauguma analitikų numato bazinės palūkanų normos didinimą ketvirtąjį kitų metų ketvirtį, tačiau ECB žingsniams įtakos gali turėti JAV FED sprendimai. ECB gali būti sunku kelti palūkanų normas anksčiau nei tai padarys FED, nes tai reikštų dar stipresnį eurą, kuris nėra palankus eksportuotojams.
Metinė infliacija Vokietijoje gruodžio mėnesį siekė 0,8 proc., per mėnesį kainos padidėjo 0,9 proc. Pagrindinis veiksnys, darantis įtaką kainoms, šiuo metu yra nafta. Jos kainos, lyginat su atitinkamu laikotarpiu prieš metus, yra išaugusios beveik dvigubai. Vartotojų paklausa taip pat nėra aktyvi. Nedarbas Vokietijoje ir visoje euro zonoje yra išaugęs, tad baziniam kainų lygiui didėti sąlygos kol kas nepalankios.
Azija
Kinijoje tiesioginės užsienio investicijos 2009 m. gruodžio mėn. buvo dvigubai didesnės nei 2008 m. atitinkamą mėn. ir siekė 12,1 mlrd. JAV dolerių. Lapkričio mėn. augimo tempai buvo kiek mažesni ir sudarė 32 proc. Žinoma, prie tokio augimo prisidėjo faktas, kad palyginamoji bazė buvo daug mažesnė, tačiau augimą skatina ir sparčiais tempais vėl pradėjusi augti Kinijos ekonomika, kurioje užsienio investuotojai įžvelgia tolesnes spartaus ekonomikos vystymosi perspektyvas.
Vidurio ir Rytų Europa
Čekijos pramonės produkcijos gamyba lapkritį mažėjo 0,1 proc. -mažiausiai per 14 mėnesių. Prie to prisidėjo užsienio paklausa Čekijos prekėms. Tai patikslintas įvertis - gruodį buvo skelbta, kad gamybos apimtys augo 0,2 proc. Centrinis bankas prognozuoja, kad ekonomika smuko 4,4 proc., o šiemet jis numato 1,4 proc. augimą.
Lenkijos infliacija gruodį buvo didžiausia per keturis mėnesius ir pasiekė Centrinio banko toleruojamą 3,5 proc. ribą. Labiausiai brango maistas ir kuras. Infliacija pasiekė 3,5 proc., o ankstesnį mėnesį jos lygis buvo 3,3 proc. Centrinis bankas tikisi, kad infliacija jau sausį ims mažėti.
Metinė Vengrijos infliacija augo antrą mėnesį iš eilės ir gruodį pasiekė 5,6 proc. Vidutinė 2009 m. infliacija buvo 4,2 proc., o 2008 m. fiksuota 6,1 proc. Kainų augimą riboja recesija, tačiau santykinai aukštų naftos kainų poveikis neišvengiamas. Silpnesnis infliacinis spaudimas pernai sudarė prielaidas centriniam bankui karpyti bazinę palūkanų normą. Pastaroji nuo liepos sumažinta 3,25 proc. punkto iki 6,25 proc.
Žaliavos
Ketvirtadienį „WTI" naftos ateities sandorių kaina krito ketvirtą dieną iš eilės. Investuotojai atsargiau vertina naftos paklausos atsigavimo JAV galimybes artimiausiu metu, o trečiadienį paskelbta JAV energetikos administracijos ataskaita tik patvirtino, kad naftos rinkos situacija kol kas dar nėra tokia palanki, kad kaina ilgai būtų aukštesnė nei 80 JAV dolerių už barelį. Beje, prastos makroekonominės naujienos taip pat prisidėjo prie neigiamos nuotaikos rinkoje. Vakar JAV žaliavų ateities sandorių priežiūros komisija atskleidė savo planus, susijusius su reguliavimo pakeitimais, turinčiais apriboti spekuliacinį finansinių institucijų vaidmenį žaliavinės naftos, gamtinių dujų, benzino ir mazuto rinkose. Tokie siūlymai nustebino, nes buvo tikimasi daug griežtesnių pakeitimų. Be to, dabar yra daug išlygų, o apribojimai darys įtaką tik 10 didžiausių finansinių institucijų. Naujienų agentūros „Bloomberg" atliktos apklausos rezultatai parodė, kad
kitą savaitę daugiau investuotojų tikisi naftos kainos kritimo nei kilimo.
Aukso kaina vakar rinkose šiek tiek pakilo, nes didžiausių valiutų atžvilgiu susilpnėjo JAV doleris |domu, kad didžiausio pasaulyje biržoje prekiaujamo aukso fondo „SPDR Gold Trust" turimas aukso kiekis po truputį krinta - per keturias šios savaitės dienas jis smuko 5,8 tonos. Investuotojus vakar priverstė sunerimti ir JAV žaliavų ateities sandorių priežiūros komisijos sprendimas riboti spekuliacinę bankų veiklą naftos sektoriuje, nes gali būti, kad panašūs apribojimai bus taikomi ir tauriesiems metalams. Beje, šiandien JAV bus skelbiami 2009 m. gruodžio mėn. vartotojų kainų indekso duomenys. Jeigu šioje šalyje infliacija bus aukštesnė nei prognozuojama, aukso kainai tai gali daryti neigiamą įtaką.