PKN Orlen niekaip nepavyksta susitarti su Lietuvos valdžios atstovais

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2009-12-30 14:20 Komentarai: (15)
Didžiausios Lietuvoje naftos perdirbimo kompanijos valdytojai PKN Orlen niekaip nepavyksta susitarti su Lietuvos valdžios atstovais, kad būtų pagerinta Orlen Lietuva naftos perdirbimo gamyklos logistikos situacija. Tai leistų sumažinti kompanijos veiklos kaštus ir padidinti pelningumą, bei tuo pačiu sumažėtų kainos degalų rinkoje, tačiau peršasi išvada, kad Lietuvos valdžia to paprasčiausiai nenori.

Jau sausį į Vilnių planuoja atvykti Lenkijos valdžios atstovai, kurie dar kartą bandys įtikinti Lietuvos valdžios atstovus, kad šie glaudžiau bendradarbiautų su PKN Orlen kompanija, gerinant jos verslo ir logistikos sąlygas šalyje. Lietuvos valdžios atstovų nenoras pagelbėti Lenkijos kompanijai, kuri valdo didžiausią naftos perdirbimo gamyklą Lietuvoje, na o ši savo ruoštu moka bene didžiausius mokesčius šalyje, gali būti susijęs ir su tuo, kad dabar iš Klaipėdos naftos atvežama nafta į Orlen Lietuva naftos perdirbimo gamyklą yra transportuoja geležinkeliais, o tai itin pelningas verslas valstybinei Lietuvos kompanijai Lietuvos geležinkeliai, kurios valdžioje sėdi daug savų žmonių, kurie sėkmingai dalinasi pelnu.

Iš neoficialių šaltinių sužinota, kad sausį į Vilnių atvykstantys Lenkų valdžios atstovai planuoja pratęsti gruodžio 21 dieną prasidėjusius pokalbius su Lietuvos valdžios atstovais dėl Klaipėdos naftos dalies arba viso akcijų paketo pardavimo PKN Orlen kompanijai. Praėjusią savaitę įvykęs Lenkijos valdžios atstovų ir Lietuvos Energetikos ministro Arvydo Sekmoko susitikimas minimu klausimu neatnešė lauktų rezultatų.

Remiantis šiame susitikime dalyvavusio atstovo teiginiais, Lietuvos Energetikos ministras nepateikė jokių konkrečių pasiūlymų Lenkijos valstybinei kompanijai PKN Orlen. Tačiau susitikimo metu Lietuvos Energetikos ministras Arvydas Sekmokas dar kartą patikino, kad PKN Orlen investicija Mažeikiuose yra labai svarbi ir esminė Lietuvos naftos sektoriui, ir Lietuvos valdžios atstovams yra labai svarbu, kad būtų tinkamos sąlygos ir toliau sėkmingai veikti Orlen Lietuva naftos perdirbimo gamyklai. Tačiau jau kuris laikas kalbos ir toliau išlieka tik kalbomis, o realių darbų, kurie pagerintų ne tik Orlen Lietuva padėtį ir sumažintų šios kompanijos veiklos kaštus, tačiau tuo pačiu leistų sumažinti degalų kainas Lietuvos rinkoje, ir toliau nėra.

Lenkijos didžiausia naftos perdirbimo kompanija PKN Orlen skundžiasi, kad per lėtai atsiperka jos atliktos net trijų milijardų dolerių vertės investicijos į Lietuvos naftos perdirbimo kompaniją. Pagrindinė problema anot jų yra naftos ir degalų transportavimo klausimas.

Šiuo metu naftą Lietuvos naftos perdirbimo gamykla atsigabena jūros keliu, po to kai prieš tris metus nutrūko dėl gedimų naftos tiekimas Družbos naftokiekiu iš Rusijos. Lenkijos kompanija norėtų nutiesti tiek produktotiekį, tiek naftotiekį iš Klaipėdos iki Mažeikiu, kad tokiu būdu sumažintų savo logistikos išlaidas transportuojant naftą o vėliau degalus bei tuo pačiu sumažėtų degalų pardavimo kainos vietinėje rinkoje. Iš viso į ši projektą PKN Orlen kompanija norėtų investuoti apie šimtą milijonų dolerių, tačiau Lenkai nesiryžta atlikti šios investicijos, kol negaus garantijų, kad galės daryti įtaką Klaipėdos naftos kompanijos veikloje. Tai visiškai natūralus Lenkijos kompanijos noras, tiesiog kompanija nori daryti verslą ir kurti pridėtinę vertę, tačiau atrodo, kad Lietuvos valdžios atstovams labiau rūpi nedidelės grupės interesai, nei visos visuomenės gerovė. Minėta Lenkijos kompanijos net šimto milijonų dolerių investicija leistų sukurti taip šiuo metu šaliai reikalingas naujas darbo vietas, bei leistų sumažinti Orlen Lietuva veiklos kaštus ir tuo pačiu sumažėtu degalų pardavimo kaina vietinėje rinkoje. Dalies Klaipėdos naftos akcijų pardavimas, išlaikant šios kompanijos kontrolę, pagelbėtų Lietuvos valdžiai kamšyti įspūdingo didžio skyles šalies biudžete, ir tai būtų žymiai pigiau nei skolintis pinigus užsienio rinkose.

Taip gausiai visuomenės palaikoma šalies vadovė Dalia Grybauskaitė galėtų pagaliau imtis realių darbų ir atstovauti šalį užsienyje bei rūpintis šalies užsienio reikalais, vietoj to kad užsiimtų moralizavimu ir tuščiomis kalbomis bei parodomosiomis akcijomis, nes pakalbėti be abejonės gali daugelis iš mūsų, tačiau kalbėti ir daryti, tai du skirtingi dalykai. Ypač reikalingas Lietuvai šiuo metu šalies vadovės ir Rusijos aukščiausių valdžios atstovų susitikimas, kuriame galėtų būti paliestas ir Družbos naftotiekio einančio į Lietuvą pataisymo klausimas, kas leistų šalies ekonomikai apsirūpinti pigesne nafta ir pastebimai sumažinti Orlen Lietuva veiklos kaštus, kartu padidinant šios kompanijos pelningumą ir sumokamus mokesčius į Lietuvos biudžetą.

Tačiau kol kas Lietuvos valdžios atstovų kalbos apie norą pagelbėti šalies verslui ir toliau išlieka didžiąja dalimi tik kalbomis. Lietuvos valdžios atstovai ne tik, kad nesutinka parduoti visų Klaipėdos naftos kompanijos akcijų Lenkijos PKN Orlen bendrovei, tačiau atsisako suteikti bent dalį šios bendrovės kontrolės Lenkijos kompanijai.
 
1.   Parašė liopoldas   2009-12-30 15:08  

nesupratau, kas čia praleido tokį šališką straipsnį? ar šitam portale ginama šlėktų įmonė ir jų interesai? ar čia raginima kenkti Lietuvos interesams ir parduoti Klaipėdos naftą? ai tiesa, čia užsakytas straipsnis, tai žinok, kad tokį š... skaityti buvo mažų mažiausiai šlykštu.

 
2.   Parašė arvisdu   2009-12-30 15:14  

matomai kad užsakytas straipsnis. Visais įmanomais ir neimanomais būdais lenkai nori gauti Klaipėdos Naftą.
Dar neaišku kaip bus ar nepasiduos spaudimui?

 
3.   Parašė liopoldas   2009-12-30 15:25  

trumpai sakant - tegul susirenka šmutkes ir valina iš čia

 
4.   Parašė IT17   2009-12-30 15:34  

o kame problemos nepagaunu, zmones nori daryti versla ir sumazinti logistikos kastus, duoda pasiulymus, tuo paciu sumazinus logistikos kastus, butu galimybe sumazinti ir parduodamas didmenines degalu kainas, o nuo to laimetu tik lietuvos vartotojas. ir slektomis vadinti lenkus nera labai grazu

 
5.   Parašė arvisdu   2009-12-30 15:49  

O kodėl jie turėtu mažinti degalų kainas?
turėdami monopolį jie gali kaip tik dar padidinti, jei įsigys Nafta, nebeliks iš viso perspektyvų pigiau įsivežti.

 
6.   Parašė liopoldas   2009-12-30 15:55  

tai gal būsi šitos rašliavos autorius? aišku ,kad jiems reikia didesnio pelno, todėl ir lipa mums ant galvos, nes Klaipėdą pardavus dar didesnė skylė biudžete atsivers, o visa pelną šlėktos susižers,

o jei jie nori apeiti geležinkelius - PUIKU, lai kloja vamzdį, kokios bėdos ?

negražu vadinti, bet ką jau darysi, jei aš skaitau šališką straipsnį, tu skaityk šališkus komentarus

 
7.   Parašė Re_mind   2009-12-30 16:17  

IT17,

paskaitome atidziau ir nesivaikome antrasciu

Lenkų valdžios atstovai planuoja pratęsti gruodžio 21 dieną prasidėjusius pokalbius su Lietuvos valdžios atstovais dėl Klaipėdos naftos dalies arba viso akcijų paketo pardavimo PKN Orlen kompanijai.


Iš viso į ši projektą PKN Orlen kompanija norėtų investuoti apie šimtą milijonų dolerių, tačiau Lenkai nesiryžta atlikti šios investicijos, kol negaus garantijų, kad galės daryti įtaką Klaipėdos naftos kompanijos veikloje.


Klaipėdos naftos atvežama nafta į Orlen Lietuva naftos perdirbimo gamyklą yra transportuoja geležinkeliais, o tai itin pelningas verslas valstybinei Lietuvos kompanijai Lietuvos geležinkeliai, kurios valdžioje sėdi daug savų žmonių, kurie sėkmingai dalinasi pelnu.


kokias dabar isvadas pateiksi IT17, lenkai nori Klaipedos naftos filialo, prisidengdami perdideliais kastais ir dar jie skundziasi

p.s. kaip matai is sh..o isspaudzia vaska
del gelezinkeliu sutinku, ten savi zmones, nieko nepakeicia net dabartinis ministras, per daug interesu.

 
8.   Parašė IT17   2009-12-30 16:18  

na taip taip, salyje tipo neveikia konkurencijos taryba ir nera europos sajungos atsakingu instituciju ir galima kainas kelt belekaip belekur

tai ir raso, kad nutiestu, taciau nori uzsitikrinti, kad tures itaka ir klaipedos naftoje ir nebutinai jiems kontrolinis paketas ir apskritai, jei prezidente pajudintu uzpakali, tai gal ir per druzba pradetu teketi naftele, taciau lietuvos gelezinkeliu pelnas tuomet kristu....

 
9.   Parašė Re_mind   2009-12-30 16:22  

IT17 dar mintis...kodel Lietuva negali nutiesti to naftotieko uz 100 mln ir ji pernuomoti Orlen'ui. Juk pagal tave tada degalu kainos irgi turetu sumazet. Be to taip issaugotume Klaipedos nafta ir nereiktu jos parduoti.

Kaip manai ar lenkai sutinku nuomotis is musu naftotieki ....manau kad NE

 
10.   Parašė liopoldas   2009-12-30 16:32  

tai gal tu pajudink užpakalį ir greičiau pratrink tą straipsnį, o nevaryk ant prezidentės

o teisingai padarė rusai, kad nutraukė tiekimą, jei mūsų valdžios kibirai nesugebėjo parinkti tinkamo pirkėjo MN - srebiam visi dabar tą mėšlą

 
11.   Parašė indenas   2009-12-30 17:04  

Pritrenkiantis savo šališkumu straipsnelis Provokacijos autorių į sceną!

1. Vakar V.Putinas sakė, jog šiuo metu labiau apsimoka eksportuoti žalią naftą negu naftos produktus - tik pridūrė, jog tokia iškreipta situacija amžinai nesitęs ir Rusijai reikia statytis naftos perdirbimo gamyklas savo teritorijoje. Taigi MN pardavimu rusams lenkai tikrai Lietuvos nepašantažuos, juo labiau politiniais ir antikonkurenciniais sumetimais ją nusipirkę už pasakiškai aukštą kainą pačiu netinkamiausiu metu.
2. Kodėl Lietuvos valstybės aukščiausi vadovai turi rūpintis naftos tiekimu į privačią užsienio įmonę?! Juk kai pirko - dievagojosi jog su rusais tikrai susitars. Dabar gi tik Lietuvai politiškai rankas išsukinėti tesugeba: parduosim MN rusams, visokios provokacinės lenko kortos, tuteišių kurstymai, raginimai pažeisti Lietuvos Konstituciją dėl jų pavardžių rašymo, Lietuvos skundinėjimai be įrodymų Europos parlamente ir t.t.

P.S. Nesu antipolonistas ar kitoks anti-, bet faktai akis bado. Palyginus su dabartiniu "strateginių partnerių" lenkų siautėjimu Lietuvoje, "blogieji" rusai sėdi kaip pelytės po šluota. Jei neatsirastų vietinių parsidavėlių a la K.Prunskienė - ir sėdėtų.

 
12.   Parašė IT17   2009-12-30 17:18  

NA NA, tai tegu sako lietuvos valdzia, nei procento klaipedos naftos neparduosim, kazkas nepatinka, mes turim pirmumo teise atpirkt mazeikiu naftos akcijas, ir svio, o tai vazineja, snekasi ir t.t.
tegu atpirkineja ta mazeikiu nafta ir po to perparduos kam nores arba patys valdys.
as tu lenku ir nesuprantu atvirai pasakius, lenda lietuviams kai kuriais atvejais i sikna, lyg tai cia pas mus lietuvoje kazkokie aukso kalnai kazkur yra. vienas is pagrindiniu lietuvos nacionalines krepsinio rinktines remeju, per cempionata lenkijoje po uzrasu LIETUVA ejo uzrasas Orlen ir apacioje Lietuva su erelio galva pavaizduota, po to dar prisidejo prie sumokejimo uz lietuvos dalyvavima pasaulio krepsinio cempionate kitais metais, as nelabai suprantu ka jie cia daro, o dar prisiminus kiek uz mazeikiu nafta permokejo.Jie cia ka ateityje lietuva puosele prisijungt, atkurti didziaja lenkijos ir lietuvos karalyste?

 
13.   Parašė indenas   2009-12-30 17:33  

Juk pagrindinis šurmulys dėl tos "Klaipėdos naftos" tik dėl to, kad lenkai nesugeba susitarti su rusais dėl naftos tiekimo "Družbos" vamzdžiu. O rusai netiekia dėl to, kad jiems tai neapsimoka.
Jeigu Lietuvos aukščiausi pareigūnai lėks į Maskvą derėtis dėl naftos tiekimo vamzdžiu privačiai įmonei, nekalbant jau apie "veido praradimą", bus verčiami daryti nepagrįstų ir vienašališkų politinių nuolaidų.
Aš pats visada buvau ir lieku karštas pagarbaus ir pragmatiško Lietuvos kalbėjimosi ir derėjimosi su Rusija (beje, kaip ir su Lenkija, JAV bei kitomis valstybėmis) aukščiausiu lygiu šalininkas, bet jokiu būdu ne su ištiesta ranka ar parpuolus ant kelių!!

 
14.   Parašė lewis   2009-12-30 20:00  

Siaip "KASTAI" zodis yra yra kiles is Lenku kalbos (turetume naudoti zodi sanaudos) ydomu zurnalistas cia siaip ji naudoja?

 
15.   Parašė ArturasFX   2009-12-31 11:29  

"Lietuvos valdžios atstovų nenoras pagelbėti Lenkijos kompanijai"

Butu mano valia, dar lenku genocida paskelbciau. Tegu plukdo nors ir per Kinija ta nafta, jei tai i lietuvių rankas pinigus atneš. Ko jiems čia reikia vapšče? B*bi per dantis ir viskas. Jei jau reiktu priklausyti kam nors, tai gal paskelbkim kara Norvegijai, uzims, ispletos versla ir visi laimingi busim...

Juk mokam dėl to už benza brangiau, nes turim savo naftos perdirbimo imone, logiska, labai logiska