JAV akcijų rinka vakar pasistiebė į viršų

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-12-01 11:31 Komentarai: (0)
Investuotojams nusprendus, kad Dubajaus problemos greičiausiai neturės daug neigiamos itakos JAV bankams, pastarųjų akcijos pirmadienį brango ir pastūmėjo visą JAV rinką pasistiebti į viršų po permainingos prekybos. Prie teigiamų nuotaikų prisidėjo silpnas JAV dolerio kursas, pakilimas žaliavų rinkoje ir didesnis nei laukta pirkėjų aktyvumas prasidėjus kalėdinei prekybai. Niujorko biržoje buvo suprekiauta 1,35, o Nasdaq - 2,03 mlrd. akcijų.

Pabrangus didžiųjų bankų akcijoms, finansų sektoriaus indeksas KBW Bank pakilo 3,4 proc. Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) centrinis bankas pažadėjo pigiomis paskolomis paremti visus regiono bankus, kuriems gali kilti laikinų likvidumo problemų. Kita vertus, JAE sostinės Abu Dabio pareigūnams pareiškus, kad pastarasis emyratas, priešingai nei tikėtasi, perims tik selektyviai atrinktas, o ne visas kaimyninio Dubajaus skolas, užsienio investuotojų nerimas neišnyko. Baiminamasi, kad Dubajaus nemokumas gali būti tik ledkalnio viršūnė, o toliau augantis skolų lygis pasaulyje greičiausiai yra nepatvarus. Jį kiek apmalšino vėliau pasirodžiusi naujiena, kad valstybinė įmonė „Dubai World", iš viso turinti 60 mlrd. JAV dolerių įsiskolinimų, pradėjo derybas su bankais dėl 26 mlrd. JAV dolerių skolų restruktūrizavimo. Vis dėlto po penkias dienas trukusios religinės šventės atsidariusi Dubajaus akcijų birža smuko 7 proc.

Draudikės AIG akcijų kaina smuko 14,7 proc. „Sanford Bernstein" analitikams sumažinus tikslinę jų vertę 40 proc. dėl nepakankamų AIG kapitalo rezervų nuostoliams dengti. Analitikų teigimu, 82 mlrd. mokesčių mokėtojų paramos sulaukusiai nacionalizuotai draudikei anksčiau nei tikėtasi ėmė trūkti 11 mlrd. JAV dolerių einamiesiems įsipareigojimams vykdyti.

Nacionalinės mažmenininkų asociacijos duomenimis, per atostogas nuo ketvirtadienio iki sekmadienio JAV parduotuvės ir elektroninės prekybos svetainės sulaukė 195 mln. pirkėjų, palyginti su 175 mln. atitinkamu laikotarpiu pernai. Tiesa, vidutinė jų išleista pinigų suma sumažėjo nuo 372,6 iki 343,3 JAV dolerio žmogui.
Bendra vartojimo išlaidų suma siekė 41,2 mlrd. JAV dolerių ir buvo 0,5 proc. didesnė už pernai metų sumą - 41 mlrd. JAV dolerių. Tai rodo, kad vartotojai skuba pasinaudoti išpardavimais ir nuolaidomis, leisdami pagal paramos programas gautas išmokas. Vis dėlto jų perkamoji galia neatrodo patvari, atsižvelgiant į namų ūkius vis dar slegiančias didžiules skolas, 10 proc. perkopusį nedarbo lygį bei neatsigaunančią kredito rinką.
Internetinės prekybos tyrimų įmonės „Akamai" duomenimis, pirmadienį elektroninės prekybos tinklalapiai sulaukė vidutiniškai 4,3 mln. internautų srauto kas minutę. Išankstiniais duomenimis, pirkėjų srautas šiemet buvo 39 proc. didesnis nei pernai, tad atsižvelgiant į nukainavimus greičiausiai išsilaikė panašios bendros vartojimo išlaidų tendencijos.

Regioninis Čikagos pirkimo vadybininkų pasitikėjimo indeksas lapkritį netikėtai pakilo nuo 54,2 iki 56,1 punkto, nors buvo tikimasi, kad jis smuks iki 53,3 punkto. Antradienį laukiama daugiau duomenų apie pramonės, statybų ir automobilių sektoriaus būklę.

Baltųjų rūmų administracija pareiškė ketinanti sankcijomis ir baudomis spausti būsto paskolų teikėjus, kurie „nepakankamai padeda" ant nemokumo ribos atsidūrusiems skolininkams.

Vakarų Europa

Pirmadienio prekybos metu Vakarų Europos investuotojai vėl ėmė baimintis galimų Dubajaus nemokumo padarinių visai finansų sistemai. Kai kurie bankai turi nemažas pozicijas Dubajuje
ir jo regione. Tad nerimas užgožė ir šiaip gana neblogas naujienas iš JAV apie verslo būklę. Bankų ir naftos bendrovių akcijos vakar žemyn nešėsi ir bendrus indeksus. „Reuters" duomenimis pagrindinių bankų akcijos pigo 1,5-4,5 proc., o naftos bendrovių - 1,6-2,8 proc.

Vakarų Europoje nemažai dėmesio gali tekti Vokietijos darbo rinkos duomenims. Šiandien bus paskelbtas bedarbių skaičiaus pokytis - kol kas ekonomistai prognozuoja, kad jis turėtų padidėti 5 tūkst. nes spalio mėnesį bedarbių sumažėjo 26 tūkst.

Remiantis išankstiniu įverčiu, euro zonos vartotojų kainų indeksas lapkričio mėnesį padidėjo 0,6 proc. Jau šešis mėnesius euro zonoje nebuvo registruota teigiama metinė infliacija. Daug prie vartotojų kainų augimo prisidėjo brangesnė nei pernai nafta. Vis dėl to kol kas stiprių lūkesčių dėl greitai atsirasiančios infliacijos nėra - nedarbas tebėra didelis, tai riboja gyventojų pajamas, o kartu ir išlaidas.
D. Britanijos nekilnojamojo turto rinkoje - šioks toks pagyvėjimas. Anglijos bankas paskelbė, kad spalį buvo išduota daugiau nei 57 tūkst. naujų paskolų būstui įsigyti. reikšmėmis rodiklis pralenkė ekonomistų prognozę. Taip pat augo ir būstų kainos. D. Britanijos agentūra „Hometrack" paskelbė, kad būsto kainos per lapkritį padidėjo 0,2 proc. Tai buvo jau ketvirtas mėnuo, kuomet brango būstas. Ekonomikos perspektyvų požiūriu tai, žinoma, drąsinantys ženklai. Tačiau žvelgiant plačiau -neapibrėžtumų išlieka, ypač dėl to, kad D. Britanijos vyriausybė įklimpo į labai didelius biudžeto deficitus ir ateityje nebegalės skatinti ekonomikos.

Azija

Japonijos centrinis bankas (CB) šiandien surengė neeilinį skubų susirinkimą, per kurį numatytos skatinančiosios pinigų politikos priemonės. Lapkričio 20 d. vyriausybė oficialiai paskelbė, kad šalis atsidūrė defliacijos gniaužtuose. Tai išjudino rinkas, taip pat pajudėjo iki šiol toleranciją defliacijai rodęs CB. Tiesa, palūkanų mažinimo galimybių praktiškai nėra, todėl bazinė palūkanų norma buvo palikta 0,1 proc. Prieš susirinkimą spėliota, kad gali būti nuspręsta padidinti vyriausybės obligacijų supirkimus, pirkti skolos VP tiesiogiai iš įmonių ir užsienio obligacijas iš vietos bankų. Paskelbta, kad CB ketina komerciniams bankams teikti trumpalaikes trijų mėnesių trukmės paskolas su 0,1 proc. palūkanomis. Tam ketinama skirti 10 trilijonų jenų (115 mlrd. dolerių). Siekiama ne tik atgaivinti ekonomiką, tačiau ir kiek susilpninti valiutą. Praėjusią savaitę jena JAV dolerio atžvilgiu buvo stipriausia per pastaruosius 14 metų, tačiau po CB naujienų nusilpo iki 7 savaičių žemumų.

Kiek susilpnėjusi jena skatino akcijų atsigavimą. 85 proc. pajamų užjūryje gaunanti „Honda Motor" brango 3,9 proc., 75 proc. produkcijos eksportuojanti „Mazda Motor" - 5,4 proc. Diena buvo sėkminga finansų sektoriui: „Mitsubishi UFJ Financial Group" akcijos augo 3,1 proc., „Mizuho Financial Gruop" - 1,9 proc., didžiausia šalies finansų maklerių įmonė „Nomura Holdings" - 4 proc.

Baltijos šalys

Estijos pramonės produkcijos nuosmukis spalio mėnesį sumažėjo. Pernai metais pramonė smuko 20,9 proc., o rugsėjį šis nuosmukis buvo 27,5 proc. Kiek geresnė spalio mėnesio statistika suteikia šiek tiek vilčių ir dėl geresnio IV ketv. BVP įverčio, tačiau nuosmukis veikiausiai vis tiek išliks ganėtinai didelis.

Vidurio ir Rytų Europa

Atsigavus užsienio eksporto rinkoms Čekijos pramonės produkcijos gamybos apimčių smukimas spalį buvo mažiausias per metus. Produkcija sumažėjo 7,3 proc., kai praėjusį mėnesį smuko 11,9 proc. Čekijos centrinis bankas prognozuoja, kad šalies ekonomika sumažės 4,4 proc. ir tikisi, kad kitais metais jau ims augti (+1,4 proc.). Pirmadienio Čekijos biržos prekybos indeksas PX primena „u" raidę - iš pradžių smukęs, o vėliau atsigavęs per dieną jis sugebėjo „pasistiebti" 0,45 proc.

Lenkijos ekonomika trečiąjį ketvirtį augo 1,7 proc. - daugiau, nei tikėtasi. Prie to prisidėjo atsargas atkūrusios įmonės bei eksportuotojai, dėl atsinaujinusios paklausos Vokietijoje, kuri yra didžiausia Lenkijos prekybos partnerė, galėję vėl padidinti eksportą. Lenkija yra vienintelė rytinė Europos Sąjungos šalis-narė, kuri išvengė recesijos. Tai gan uždara ekonomika, turinti didelę vidinę rinką. Apie 80 proc. pasigamintos produkcijos yra suvartojama šalyje. Lenkijos biržos indeksas WIG20 pirmadienį augo 1,54 proc., brango daugiau nei pusė visų indeksą sudarančių akcijų.

Bulgarijos gamintojų kainų indeksas spalį mažėjo kaip ir septynis mėnesius prieš tai, šįkart 8,3 proc. Rugsėjį indeksas mažėjo 7,8 proc., taigi spalį smukimas buvo didesnis. Vyriausybė prognozuoja, kad šalies ekonomika šiemet smuks 6,3 proc. (trečią ketvirtį smuko 5,8 proc.). Bulgarijos biržos indeksas SOFIX pirmadienį po keturių iš eilės dienų kritimo padidėjo 1,5 proc.

Žaliavos

Pirmąją šios savaitės dieną „WTI" naftos ateities sandoriai „NYMEX" biržoje brango po praėjusią savaitę patirto nemažo kainos nuosmukio. Mažėjant nerimui dėl Dubajaus finansinių problemų investuotojai ėmė grįžti prie rizikingesnių aktyvų, tokių kaip naftos ateities sandoriai. Impulsą kainos kilimui suteikė ir JAV paskelbtas geresnis nei tikėtasi Čikagos pirkimo vadybininkų indeksas, kuris signalizuoja, kad šios šalies pramonė auga, o tai kartu gali prisidėti prie naftos produktų vartojimo atsigavimo šalyje. Be to, politiniai veiksniai, tokie kaip Irano ketinimai statyti urano sodrinimo gamyklas, palaikė naftos kainą. Artimiausiomis dienomis naftos rinkos dalyviai vėl labiausiai lauks JAV naftos atsargų ataskaitų, bet vargu ar jos galės nudžiuginti labai optimistiškai nusiteikusius rinkos dalyvius. Taip pat artėja OPEC susirinkimas, įvyksiantis gruodžio 22 d., tad daugės svarstymų dėl OPEC sprendimo naftos gavybos kvotų atžvilgiu. Tai taip pat gali lemti didesnius naftos kainos svyravimus, nors panašu, kad ši organizacija dar nesiims kvotos didinimo.
Vario kaina vakar Londono metalų biržoje vėl išaugo 1,1 proc. Daugiausiai prie to prisidėjo sumažėjusi įtampa finansų rinkose bei lūkesčiai, kad didžiausios pasaulio ekonomikos JAV pramonė rodys stabilius atsigavimo ženklus. Labai įdomu, kad daugiausiai vario rūdos iškasanti ir vario pagaminanti šalis Čilė spalio mėn. pagamino 9,8 proc. daugiau šio metalo nei prieš metus. Sunku tikėti, kad tokiu tempu atsigauna vario paklausa, tad natūraliai turi kauptis vario atsargos. Tačiau vis kylanti vario kaina rodo, kad šioje rinkoje egzistuoja nemažas spekuliacinis kapitalas, kuriam kol kas netrukdo perteklinis varis.
 
Dar nėra komentarų