Pasaulio finansų rinkas sukrėtė Dubajaus finansinių įsipareigojimų nevykdymas

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-11-27 12:09 Komentarai: (0)
Ketvirtadienį prekyba akcijomis JAV biržose nevyko dėl švenčiamos Padėkos dienos, bet ateities sandoriai nusidažė raudona spalva. Pasaulio akcijų rinkos smuko, iždo obligacijų kainos pakilo, o kredito draudimo sandoriai ėmė brangti kilus panikai, kad Dubajus gali tapti naująją finansų krizės auka.

Viso pasaulio investuotojai puolė parduoti rizikingų aktyvų, kai Dubajaus vyriausybės valdoma ir valstybės investicijas prižiūrinti bendrovė „Dubai World" pranešė kreditoriams siūlysianti atidėti dalies savo išleistų obligacijų išpirkimą. Teigiama, jog kol kas bus siekiama pusę metų atidėti tik 3,5 mlrd. JAV dolerių vertės „Dubai World" antrinės įmonės „Nakheel", Dubajuje supylusios Džumeiros dirbtinę salą, finansinių įsipareigojimų vykdymą. Tačiau baiminamasi, kad tai neišgelbės nuo nemokumo „Dubai World", kurios skolos siekia 59 mlrd. JAV dolerių. Tai sudaro didžiąją dalį bendros Dubajaus skolos (80 mlrd. JAV dolerių). Didžioji dalis šių lėšų buvo nukreipta į emyrato nekilnojamojo turto sektoriaus, kuris nuo 2008 metų piko jau smuko 50 proc., plėtrą. Šis precedentas taip pat didina investuotojų nepasitikėjimą ir kitų besivystančių rinkų vyriausybių gebėjimu ateityje vykdyti skolos įsipareigojimus.

JAV dolerio kursą jenos ir euro atžvilgiu sustiprino Japonijos finansų ministro pareiškimas, kad gali būti kreiptasi pagalbos į JAV ir euro zonos centrinių bankų vadovus dėl koordinuotų intervencinių veiksmų valiutų rinkoje. Toks žingsnis motyvuojamas tuo, jog jau iki 14 mėnesių aukščiausio taško JAV dolerio atžvilgiu sustiprėjusi jena pradėjo kelti grėsmę Japonijos ir euro zonos ūkiams atsigauti.

Vakarų Europa

Vakarų Europos rinkų indeksus vakar žemyn nusinešė investuotojų nerimas dėl Dubajaus skolos. Dubajus ekonomikos bumo laikotarpiu plėtojo ypač ambicingus nekilnojamojo turto projektus ir jo skola šiuo metu siekia apie 80 mlrd. JAV dolerių. „Bloomberg" duomenimis, Dubajui kreditą buvo suteikę apie 70 bankų, kurių nurašymai iš viso gali siekti 60 mlrd. dolerių. Dėl tokios naujienos vakar labiausiai nukentėjo Vakarų Europos bankų sektoriaus akcijos. Tokie bankai kaip „HSBC", „Santander", „BNP Paribas", „Barclays" ir „Credit Suisse" smuko 3,3-8 proc.

Ar šiandien Vakarų Europos biržos nustos kristi, priklausys nuo to, kiek investuotojai jau įvertino galimą Dubajaus bankroto poveikį. Taip pat šiandien bus skelbiami euro zonos pasitikėjimo rodikliai, kurie gali tapti šiokiu tokiu postūmiu rinkai - vėliausios prognozės leidžia tikėtis geresnių visų ekonomikos sričių pasitikėjimo rodiklių.

Vokietijos vartotojų kainų indeksas lapkričio mėnesį, išankstiniais duomenimis, smuko 0,2 proc., tačiau lyginant su praėjusių metų lapkričiu vėl registruota infliacija. Pirmą kartą per penkis mėnesius kainų indeksas per metus paaugo 0,4 proc. Pagrindinė tokio pokyčio priežastis - kylančios naftos kainos. Lyginant su 2008 metų lapkričiu nafta šiuo metu yra pabrangusi apie 56 proc.

Baltijos šalys

Lietuvos finansų ministrė I. Šimonytė vakar išsakė nuomonę, kad 2011 metais Lietuvai nepavyks turėti tokio biudžeto, kad šis tenkintų euro įvedimo kriterijus. Pasak ministrės, žūtbūt siekti euro taip greitai yra per sudėtingas uždavinys Lietuvos ekonomikai. Kaip realesnė data įvardyti 2013 metai. Lietuvos ekonomika, kaip ir Latvijos ar Estijos, per krizę patyrė vieną didžiausių nuosmukių visoje Europoje. Tai pakirto ir biudžeto pajamas, tad vyriausybė priversta arba drastiškai mažinti išlaidas, arba ieškoti alternatyvių finansavimo šaltinių.

Kur kas geresnė yra Estijos biudžeto padėtis. Estija neseniai paskelbė III ketv. turėjusi nedidelį biudžeto perteklių. O vakar paskelbta ir tai, kad kol kas biudžeto įplaukos lapkričio mėnesį viršijo vyriausybės planą. Estija yra vienintelė Baltijos valstybė, kuri turi realią galimybę 2011 metais įsivesti eurą. Tiesa, per anksti džiūgauti taip pat nereikėtų, nes šalies ūkio laukia dar 2010 metai, kuriais ekonomikos augimas kol kas neprognozuojamas.

Vidurio ir Rytų Europa

Rusijos akcijų biržos ketvirtadienį krito trečią prekybos sesiją iš eilės ir grįžo į prieš tris savaites buvusį lygį. Savaitės pradžioje korekciją išpranašavo Rusijos finansų ministras Aleksejus Kudrinas, o ketvirtadienį ją pagilino įvykiai Dubajuje. Indeksas MICEX krito 3,3 proc. Kita savaitė Rusijos akcijų biržoms bus itin svarbi, nes šiuo metu indeksai „atsigulė" ant palaikymo linijų. Tikėtina, kad tolesnis JAV dolerio stiprėjimas sulaužys indeksų palaikymo lygius ir korekcija gali virsti kritimu.

Žaliavos

Vakar pagrindinėje „NYMEX" biržos salėje prekyba „WTI" naftos ateities sandoriais nevyko, o sandoriai buvo sudarinėjami tik elektroniniais kanalais. Tačiau naftos kaina krito labai stipriai ir šiandien prekyba jau vyko mažesne nei 75 JAV dolerių už barelį kaina. Vakar rizikingų aktyvų išpardavimas palietė ir naftos rinką, kurioje sukasi nemaži spekuliaciniai pinigų srautai. Didžiųjų valiutų atžvilgiu smarkiai sustiprėjęs JAV doleris taip pat skatino JAV doleriais išreikštą naftą pigti. Gali būti, kad naftos kaina, kritusi žemiau 75 JAV dolerių už barelį, gali smukti dar žemiau, nes naftos rinkos fundamentali padėtis vis dar pakankamai sunki.

Aukso kaina vakar ryte buvo pakilusi iki 1195 JAV dolerių už Trojos unciją, bet priartėjusi prie psichologinės 1200 JAV dolerių ribos pradėjo smukti. Žinoma, prie to prisidėjo ir stiprėjęs JAV doleris.
 
Dar nėra komentarų