Kinijoje pertekliniai gamybos pajėgumai didėja

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: traders.lt Data: 2009-11-26 17:32 Komentarai: (0)
Kinijai reikia atlikti labai rimtas struktūrines reformas, kad būtų sumažinti šiuo metu vis didėjantys pertekliniai gamybos pajėgumai šalyje, kurie daro didelę žalą šalies ekonomikos ir pasaulio ekonomikos tvariam augimui.

Pertekliniai pajėgumai gali būti atieties ilgalaikių problemų Kinijoje pagrindinė priežastis, tačiau jie taip pat kelia labai rimtų problemų pasaulinei ekonomikai, ir labai stipriai prisidėjo prie dabartinės finansų ir ekonomikos krizės pasaulyje, teigiama Europos Sąjungos prekybos rūmų Kinijoje tyrime.

„Kilusi krizė sumažino Kinijos eksporto prekių paklausą rinkoje, kai tuo metu šioje šalyje investicijų mastai dar labiau šoktelėjo, dėl šalies valdžios vykdomos ekonomikos stimuliacinės politikos ir tam leidžiamų didelių kiekių pinigų. Dalis lėšų buvo paskirta gamyklų statyboms, tokiu būdu dar labiau padidinant ir taip jau egzistuojančius gamybinius perteklius šalyje. Viso to rezultatas yra tas, kad problemos tik dar labiau pagilėjo daugelyje pramonės šakų“ – teigiama minėtame pranešime.

Kinijos valstybės tarnyba pripažino, kad šalyje daugelyje pramonės šakų šiuo metu yra jaučiamas gamybinių pajėgumų perteklius, ir kad regionuose veikianti valdžia tiesiog aklai ir neapgalvotai juos plėtė ir toliau plečia.

Kinijos valstybės tarnyba skelbia, kad šiuo metu didžiausias perteklius gamybinių pajėgumų yra jaučiamas geležies ir plieno, cemento, elektrolitinio aliuminio, stiklo, akmens anglių, chemijos, vėjo energijos įrenginių sektoriuose. Taip pat buvo paskelbtas planas, šių sektorių plėtrai suvaldyti.

„Europos Sąjungos prekybos rūmų Kinijoje atstovai sveikina šias iniciatyvas ir priemones, kurių buvo imtasi, tačiau taip pat reikia pastebėti, kad būtina atlikti dar daugiau darbų norint sumažinti šiuo metu šalyje didėjančius gamybos pajėgumų perteklius, be to reikia sukurti tokias politines ir ekonomines sąlygas, kurios užtikrintų, kad šios perteklinių gamybos pajėgumų problemos neiškils ateityje“ – teigiama šios organizacijos pranešime.

Perteklinių gamybos pajėgumų metu yra išeikvojami per daug ištekliai, sumažėja kompanijų pelnai, be to gamybos pajėgumų perteklius atbaido nuo naujų mokslinių tyrimų vykdymo ir plėtros, skatina įmones sumažinti sveikatos ir apsaugos standartus bei aplinkosaugos lygį.

Be to per dideli gamybos pajėgumai gali sukelti riziką, kad bankų paskolos ir investicijos neatsipirks. Tokia situacija taip pat sukuria prekybinę įtampą pasaulinėje rinkoje, nes norint realizuoti produkcijos perteklių tenka mažinti kainas.

Kad išspręstų per didelių gamybos pajėgumų problemą, Kinijos valdžia turi perorientuoti savo ekonomiką iš eksportinio tipo į labiau vidaus vartojimo tipą ir sumažinti investicijų srautus.

Tuo tikslu Europos Sąjungos prekybos rūmų Kinijoje atstovai parengė rekomendacijas, kaip Kinija efektyviau galėtų perorientuoti dabar vykdomą ekonominę politiką:

• Perskirstyti nacionalines pajamas iš įmonių namų ūkių naudai, valstybinės įmonės turėtų mokėti didesnius dividendus, kurie būtų leidžiami šalies socialinėms reikmėms, t.y. socialinei apsaugai, sveikatos ir švietimo sistemoms, vietoj to, kad šie pinigai buvo vėl naujai investuojami;

• Kompanijos privalo sumažinti savo kapitalo išlaidas per artimiausius keletą metų;

• Panaikinti įvairias subsidijas įmonėms, padidinti išteklių ir aplinkos apsaugos mokesčius;

• Reikėtų padidinti bankų subsidijuojamas žemas palūkanų normas, kad jos atitiktų realias kapitalo išlaidas, be to reiktų leisti juaniui palaipsniui stiprėti;

• Reformuoti mokesčių sistemą, siekiant suteikti daugiau finansavimo galimybių vietos valdžios institucijoms, kurios dabar konkuruoja, siekdamos pritraukti investicijas į pramonę ir tuo pačiu gauti pajamas iš mokesčių ir darbo vietų sukūrimo.

Remiantis Europos Sąjungos prekybos rūmų Kinijoje atstovų atliktu tyrimu, išvardintos priežastys labiausiai prisidėjo prie šiuo metu esančio gamybinių pajėgumų pertekliaus Kinijoje.
 
Dar nėra komentarų