Penktadienį JAV akcijų indeksai smuko, su kaupu nubraukdami visą ankstesnės sesijos prieaugį. Indeksas Dow Jones per sesiją neteko beveik 250 punktų, arba daugiausiai nuo balandžio 20 dienos, ir apsistojo ties 9 712,73 punkto atžyma. Nuo spalio 19 dienos aukščiausio taško indeksas S&P 500, vien penktadienį susitraukęs 2,81 proc. iki 1 036,18 punkto, jau neteko 5,6 proc. savo vertės. Svyravimų indeksas VIX, kuris atspindi rinkoje tvyrantį nerimą praėjusios savaitės pabaigoje buvo pasiekęs 14 mėnesių žemiausią tašką, penktadienį šoktelėjo į viršų net 24 proc. Akcijų apyvarta Niujorko biržoje nebuvo didelė - 1,65 mlrd. akcijų, o Nasdaq siekė 2,69 mlrd.
Pastarąsias dvi savaites investuotojai nustojo teigiamai reaguoti į geresnius, nei tikėtasi bendrovių trečiojo šių metų ketvirčio veiklos ir ekonomikos augimo rezultatus bei ėmė vis labiau reikšti susirūpinimą dėl galimų ūkio ateities perspektyvų. Spalį vartotojų pasitikėjimas netikėtai smuko jau antrą mėnesį iš eilės ir ši tendencija gali išsilaikyti kitąmet išsikvėpus paramos programų poveikiui, augant nedarbui, neatsigaunant kredito rinkai, griežtinant fiskalinę ir pinigų politiką. Tai ateityje gali neigiamai paveikti vartotojų išlaidas, kurios tenka apie 70 proc. JAV sukuriamo bendrojo vidaus produkto (BVP).
Sustiprėjus JAV dolerio kursui ir atpigus žaliavoms daugiausia smuko eksportuotojų, energetikos bendrovių ir finansų sektoriaus įmonių akcijų kursai.
Antros pagal dydį JAV ir pasaulio naftos bendrovės „Chevron'' trečiojo šių metų ketvirčio pelnas smuko 51 proc., bet viršijo analitikų lūkesčius. Kita vertus, įplaukos sumažėjo daugiau nei tikėtasi smukus naftos ir dujų paklausai bei kainoms. „Chevron'' akcijos atpigo 1,8 proc.
Vartotojų pajamos rugsėjį, kaip ir tikėtasi, nepakito. Rugpjūtį jos padidėjo 0,1 proc. Vartotojų išlaidos per mėnesį sumažėjo 0,5 proc. ir taip pat atitiko lūkesčius. Rugpjūčio mėnesį jos padidėjo 1,4 proc. Vien dėl kainų padidėjimo šie rodikliai ūgtelėjo 0,1 proc., nors buvo tikimasi, kad kainų padidėjimas sieks 0,2 proc. Tikėtina, kad augant nedarbui tiek vartotojų pajamos, tiek įplaukos artimiausiais mėnesiais turėtų toliau mažėti, o infliacijai pasireikšti neleis nesitraukiančios defliacinės tendencijos.
JAV šiaurės rytų regiono pramonės sektoriaus indeksas Čikagos pirkimo vadybininkų pasitikėjimo indeksas spalį padidėjo nuo 46,1 iki 54,2 punkto, nors buvo prognozuota, kad jis sieks 49 punktus. Tai rodo, kad pramonės sektorius vėl pradėjo augti dėl vyriausybės paramos programų padidėjus pasitikėjimui bei prasidėjus natūraliam produkcijos atsargų atkūrimo ciklui.
Mičigano universiteto kartu su agentūra Reuters skaičiuojamas ir skelbiamas vartotojų pasitikėjimo indeksas patikslinus spalio mėnesio duomenos padidėjo nuo 69,4 iki 70,6 punkto, nors buvo tikimasi, kad jis sieks 70 punktų.
Thompson Reuters duomenimis, iš 69 proc. trečiojo šių metų ketvirčio veiklos rezultatus paskelbusių indekso S&P 500 bendrovių pelnai buvo vidutiniškai 17,5 proc. mažesni, nei pernai atitinkamu laiku.
Iždo obligacijų kainos šoktelėjo į viršų su kaupu nubraukdamos visą ketvirtadienio nuosmukį po JAV BVP duomenų paskelbimo. 10 metų VVP pajamingumas, padidėjus saugių instrumentų poreikiui, sumažėjo nuo 3,49 iki 3,38 proc.
Vakarų Europa
Per penktadienį ir per visą praėjusią savaitę Vakarų Europos akcijų indeksų vertės vėl sumažėjo. Nepaisant skelbiamų geresnių nei tikėtasi daugumos įmonių rezultatų, bei geresnio nei prognozuota JAV III ketv. BVP geros nuotaikos iš akcijų rinkų yra dingę. Investuotojams daugiau nerimo kelia tai, kaip ekonomikai seksis gyvuoti, kai ims blėsti vyriausybių paskatų programos, o centriniai bankai atšauks ekspansines monetarinės politikos priemones. Apie tokius ketinimus leido suprasti Europos centrinio banko (ECB) tarybos narys Axel Weber, kuris užsiminė, kad ECB gali jau kitąmet imtis ribojančios pinigų politikos. Taip pat iškyla Nyderlandų banko „ING'' pavyzdys -bankas norėdamas grąžinti vyriausybės paramą ketina parduoti savo draudimo padalinį. Dėl šios priežasties, penktadienį „ING'' akcijos kaina smuko dar 23 proc.
D. Britanijos vartotojų pasitikėjimas spalio mėnesį pašoko net trimis punktais iki -13 ir buvo geresnis nei prognozuota (-14). Pasak apklausą atliekančio „Gfk'', vartotojų pasitikėjimas gerėjo dėl to, kad gyventojai pasirodė esą labiau linkę įsigyti stambius pirkinius. Pačios ūkio perspektyvos kol kas tenėra miglotos. Šią savaitę vyks Anglijos banko posėdis, kurio metu, bet visa ko, bus sprendžiama dėl to ar verta išplėsti obligacijų supirkimo programą. Kol kas analitikai prognozuoja, kad Anglijos bankas gali į rinką paleisti dar 50 mlrd. naujai išspausdintų svarų, o pačios aktyvų supirkimo programos vertė pasiekti 225 mlrd. svarų.
Vokietijos mažmeninė prekyba rugsėjo mėnesį netikėtai smuko 0,5 proc., kai buvo prognozuotas 1,0 proc. padidėjimas. Metinis mažmeninės prekybos nuosmukis siekė 3,9 proc. Nepaisant Vokietijos vyriausybės pastangų skatinti vidaus vartojimą augantis padidėjęs nedarbas, sutrumpėjusios darbo valandos kerta ir per gyventojų pajėgumą pirkti daugiau prekių.
Euro zonos vartotojų kainų indeksas spalio mėnesį išankstiniai duomenimis sumažėjo 0,1 proc., o nedarbas rugsėjį išaugo nuo 9,6 proc. iki 9,7 proc. Nors naftos kainos pastaruoju metu šturmuoja 80 JAV dolerių ribą, tačiau silpna padėtis darbo rinkoje reiškia ir silpnesnę paklausą vartotojų prekėms, kurios negalės daug brangti.
Azija
Šiandien Kinijos akcijų rinka kilo aukštyn po to, kai buvo paskelbtos investuotojus pradžiuginę duomenys apie šalies pramonę. Kinijos pramonės pirkimo vadybininkų indeksas (angl. purchasing manager's index) spalio mėnesį padidėjo nuo 55 iki 55,4 punkto. Pastaraisiais metais gerokai suprastėjus užsienio paklausai, Kinijos vyriausybė į vidaus rinką metė didelės vertės skatinimo priemonių paketą. Kinijos ekonomika prieš pasaulio ekonomikos nuosmukį atsilaikė gana lengvai ir III ketv. BVP augo 8,9 proc.
Kinijos pramonės gamybai augant didžiausiu tempu per paskutinius 18 mėnesių, žaliavinės naftos kaina pakilo nuo dviejų savaičių minimumo ir šį rytą svyruoja apie 77,5 JAV dolerio už barelį. Rinkos dalyviai tikisi, kad dėl Kinijos atsigaunančios pramonės, žaliavinės naftos paklausa augs, o tai turėtų teigiamai veikti jos kainą. Primintina, kad praeitą savaitę žaliavinės naftos WTI ateities sandorių kaina NYMEX biržoje smuko 4,4 proc.
Nepaisant septintą mėnesį iš eilės stebėtų teigiamų Japonijos pramonės gamybos mėnesio augimo tempų ir iki 5,3 proc. sumažėjusio nedarbo lygio, darbo užmokestis smuko 16 mėnesį iš eilės. Rugsėjį algos, įskaitant viršvalandžius ir premijas, buvo 1,6 proc. mažesnės nei prieš metus. Vartotojų išlaidos sudaro daugiau nei pusę šalies BVP, tačiau mažesnės pajamos reikš ir mažesnį vartojimą, o kartu stabdys ekonomikos atsigavimą.
Japonijos Nikkei 225 akcijų indeksas nusileido 2,3 proc., arba sparčiausiai per pastarąjį mėnesį.
Investuotojus atbaidė ''CIT Group'' bankrotas, paskelbti mažesni nei tikėtasi atskirų įmonių rezultatai ir sustiprėjusi jena, kuri ''valgo'' eksportuotojų pelnus. Antro pagal dydį finansų tarpininko ''Daiwa Securities Group'' akcijų kursas krito 4,5 proc. Dėl mažesnių nei laukta prekybos pajamų, jo ketvirčio pelnas buvo 1,99 mlrd. jenų, kai laukta 7,1 mlrd. jenų. Didžiausio pasaulyje fotoaparatų gamintojo ''Canon'' akcijos pigo - 3,1 proc., o pusę pelno iš žaliavų gaunančio ''Mitsubishi'' - 3,1 proc.
Baltijos šalys
Lietuvos gyventojų ekonominės padėties vertinimas negerėja. Kaip parodė statistiko departamento verslo tendencijų ir ekonominių vertinimų tyrimo rezultatai, spalį bendras ekonomikos pasitikėjimo indeksas smuko vienu punktu iki -27. Prastai pasirodė Lietuvos vartotojų pasitikėjimas - indekso reikšmė sumažėjo net 7 punktais iki -47. Nors vartotojų pasitikėjimas yra aukštesniame lygyje nei šių metų pradžioje, tačiau indekso vertės yra labai žemos. Apie tai bylojo ir mažmeninės prekybos statistika, paskelbta praėjusią savaitę, kaip prekybos apyvarta rugsėjį smuko 31,9 proc.
Estijos pramonės produkcija rugsėjo mėnesį smuko 29,5 proc. -daugiau nei prieš mėnesį (-28,8 proc.). Mažmeninė prekyba per tpatį laikotarpį smuko 17 proc., taip pat daugiau nei rugpjūtį (-16 proc.). Tokia statistika iš ties nėra ypač džiuginanti - ji verčia nerimauti, kad Estijos ekonomikos nuosmukis nelėtėja. Estija lapkričio 13 d. skelbs III ketv. BVP.
Vidurio ir Rytų Europa
Čekijos pramonės produkcijos indeksas rugsėjį smuko 12-tą mėnesį iš eilės. Čekija priklauso nuo eksporto, todėl paklausos sumažėjimas jos pagrindinėse eksporto partnerėse - Europos Są'ungos šalyse - neigimai veikia šalies ekonomiką. Produkcijos apimtys smuko metiniais 11,9 proc. Čekijos biržos indeksas PX augo 1,04 proc., o prekyba buvo gan permaininga.
Rusijoje per rugsėjo mėnesį iškasta 26,6 mln. tonų anglies arba 5,9 proc. mažiau nei per tą patį mėnesį prieš metus, tačiau 8,3 proc. daugiau nei š. m. rugpjūčio mėnesį. Per devynis šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, anglies gavyba sumažėjo 12,6 proc.
Žaliavos
JAV doleriui atšokus nuo 14 mėnesių žemumų euro atžvilgiu, per praėjusią savaitę auksas atpigo 1 proc. Didžiausio biržose prekiaujamo aukso fondo ''SPDR Gold Trust'' turimas aukso kiekis per tą patį laikotarpį sumažėjo 4,6 tonomis. Kita vertus, suaktyvėjus akcijų rinkos svyravimams, saugiu turtu laikomo aukso paklausa šią savaitę gali suaktyvėti. Be to, nepaisant praėjusios savaitės dolerio atsigavimo, jis išlieka palyginti silpnas, o, kaip žinia, pigesnė valiuta traukia investuotojus ir didina brangiojo metalo kainą. Pastarąją palaiko ir kasybos bendrovių apsidraudimui naudojamų pardavimų skolon (angl. „short'') sandorių uždarymas.
Pastarąsias dvi savaites investuotojai nustojo teigiamai reaguoti į geresnius, nei tikėtasi bendrovių trečiojo šių metų ketvirčio veiklos ir ekonomikos augimo rezultatus bei ėmė vis labiau reikšti susirūpinimą dėl galimų ūkio ateities perspektyvų. Spalį vartotojų pasitikėjimas netikėtai smuko jau antrą mėnesį iš eilės ir ši tendencija gali išsilaikyti kitąmet išsikvėpus paramos programų poveikiui, augant nedarbui, neatsigaunant kredito rinkai, griežtinant fiskalinę ir pinigų politiką. Tai ateityje gali neigiamai paveikti vartotojų išlaidas, kurios tenka apie 70 proc. JAV sukuriamo bendrojo vidaus produkto (BVP).
Sustiprėjus JAV dolerio kursui ir atpigus žaliavoms daugiausia smuko eksportuotojų, energetikos bendrovių ir finansų sektoriaus įmonių akcijų kursai.
Antros pagal dydį JAV ir pasaulio naftos bendrovės „Chevron'' trečiojo šių metų ketvirčio pelnas smuko 51 proc., bet viršijo analitikų lūkesčius. Kita vertus, įplaukos sumažėjo daugiau nei tikėtasi smukus naftos ir dujų paklausai bei kainoms. „Chevron'' akcijos atpigo 1,8 proc.
Vartotojų pajamos rugsėjį, kaip ir tikėtasi, nepakito. Rugpjūtį jos padidėjo 0,1 proc. Vartotojų išlaidos per mėnesį sumažėjo 0,5 proc. ir taip pat atitiko lūkesčius. Rugpjūčio mėnesį jos padidėjo 1,4 proc. Vien dėl kainų padidėjimo šie rodikliai ūgtelėjo 0,1 proc., nors buvo tikimasi, kad kainų padidėjimas sieks 0,2 proc. Tikėtina, kad augant nedarbui tiek vartotojų pajamos, tiek įplaukos artimiausiais mėnesiais turėtų toliau mažėti, o infliacijai pasireikšti neleis nesitraukiančios defliacinės tendencijos.
JAV šiaurės rytų regiono pramonės sektoriaus indeksas Čikagos pirkimo vadybininkų pasitikėjimo indeksas spalį padidėjo nuo 46,1 iki 54,2 punkto, nors buvo prognozuota, kad jis sieks 49 punktus. Tai rodo, kad pramonės sektorius vėl pradėjo augti dėl vyriausybės paramos programų padidėjus pasitikėjimui bei prasidėjus natūraliam produkcijos atsargų atkūrimo ciklui.
Mičigano universiteto kartu su agentūra Reuters skaičiuojamas ir skelbiamas vartotojų pasitikėjimo indeksas patikslinus spalio mėnesio duomenos padidėjo nuo 69,4 iki 70,6 punkto, nors buvo tikimasi, kad jis sieks 70 punktų.
Thompson Reuters duomenimis, iš 69 proc. trečiojo šių metų ketvirčio veiklos rezultatus paskelbusių indekso S&P 500 bendrovių pelnai buvo vidutiniškai 17,5 proc. mažesni, nei pernai atitinkamu laiku.
Iždo obligacijų kainos šoktelėjo į viršų su kaupu nubraukdamos visą ketvirtadienio nuosmukį po JAV BVP duomenų paskelbimo. 10 metų VVP pajamingumas, padidėjus saugių instrumentų poreikiui, sumažėjo nuo 3,49 iki 3,38 proc.
Vakarų Europa
Per penktadienį ir per visą praėjusią savaitę Vakarų Europos akcijų indeksų vertės vėl sumažėjo. Nepaisant skelbiamų geresnių nei tikėtasi daugumos įmonių rezultatų, bei geresnio nei prognozuota JAV III ketv. BVP geros nuotaikos iš akcijų rinkų yra dingę. Investuotojams daugiau nerimo kelia tai, kaip ekonomikai seksis gyvuoti, kai ims blėsti vyriausybių paskatų programos, o centriniai bankai atšauks ekspansines monetarinės politikos priemones. Apie tokius ketinimus leido suprasti Europos centrinio banko (ECB) tarybos narys Axel Weber, kuris užsiminė, kad ECB gali jau kitąmet imtis ribojančios pinigų politikos. Taip pat iškyla Nyderlandų banko „ING'' pavyzdys -bankas norėdamas grąžinti vyriausybės paramą ketina parduoti savo draudimo padalinį. Dėl šios priežasties, penktadienį „ING'' akcijos kaina smuko dar 23 proc.
D. Britanijos vartotojų pasitikėjimas spalio mėnesį pašoko net trimis punktais iki -13 ir buvo geresnis nei prognozuota (-14). Pasak apklausą atliekančio „Gfk'', vartotojų pasitikėjimas gerėjo dėl to, kad gyventojai pasirodė esą labiau linkę įsigyti stambius pirkinius. Pačios ūkio perspektyvos kol kas tenėra miglotos. Šią savaitę vyks Anglijos banko posėdis, kurio metu, bet visa ko, bus sprendžiama dėl to ar verta išplėsti obligacijų supirkimo programą. Kol kas analitikai prognozuoja, kad Anglijos bankas gali į rinką paleisti dar 50 mlrd. naujai išspausdintų svarų, o pačios aktyvų supirkimo programos vertė pasiekti 225 mlrd. svarų.
Vokietijos mažmeninė prekyba rugsėjo mėnesį netikėtai smuko 0,5 proc., kai buvo prognozuotas 1,0 proc. padidėjimas. Metinis mažmeninės prekybos nuosmukis siekė 3,9 proc. Nepaisant Vokietijos vyriausybės pastangų skatinti vidaus vartojimą augantis padidėjęs nedarbas, sutrumpėjusios darbo valandos kerta ir per gyventojų pajėgumą pirkti daugiau prekių.
Euro zonos vartotojų kainų indeksas spalio mėnesį išankstiniai duomenimis sumažėjo 0,1 proc., o nedarbas rugsėjį išaugo nuo 9,6 proc. iki 9,7 proc. Nors naftos kainos pastaruoju metu šturmuoja 80 JAV dolerių ribą, tačiau silpna padėtis darbo rinkoje reiškia ir silpnesnę paklausą vartotojų prekėms, kurios negalės daug brangti.
Azija
Šiandien Kinijos akcijų rinka kilo aukštyn po to, kai buvo paskelbtos investuotojus pradžiuginę duomenys apie šalies pramonę. Kinijos pramonės pirkimo vadybininkų indeksas (angl. purchasing manager's index) spalio mėnesį padidėjo nuo 55 iki 55,4 punkto. Pastaraisiais metais gerokai suprastėjus užsienio paklausai, Kinijos vyriausybė į vidaus rinką metė didelės vertės skatinimo priemonių paketą. Kinijos ekonomika prieš pasaulio ekonomikos nuosmukį atsilaikė gana lengvai ir III ketv. BVP augo 8,9 proc.
Kinijos pramonės gamybai augant didžiausiu tempu per paskutinius 18 mėnesių, žaliavinės naftos kaina pakilo nuo dviejų savaičių minimumo ir šį rytą svyruoja apie 77,5 JAV dolerio už barelį. Rinkos dalyviai tikisi, kad dėl Kinijos atsigaunančios pramonės, žaliavinės naftos paklausa augs, o tai turėtų teigiamai veikti jos kainą. Primintina, kad praeitą savaitę žaliavinės naftos WTI ateities sandorių kaina NYMEX biržoje smuko 4,4 proc.
Nepaisant septintą mėnesį iš eilės stebėtų teigiamų Japonijos pramonės gamybos mėnesio augimo tempų ir iki 5,3 proc. sumažėjusio nedarbo lygio, darbo užmokestis smuko 16 mėnesį iš eilės. Rugsėjį algos, įskaitant viršvalandžius ir premijas, buvo 1,6 proc. mažesnės nei prieš metus. Vartotojų išlaidos sudaro daugiau nei pusę šalies BVP, tačiau mažesnės pajamos reikš ir mažesnį vartojimą, o kartu stabdys ekonomikos atsigavimą.
Japonijos Nikkei 225 akcijų indeksas nusileido 2,3 proc., arba sparčiausiai per pastarąjį mėnesį.
Investuotojus atbaidė ''CIT Group'' bankrotas, paskelbti mažesni nei tikėtasi atskirų įmonių rezultatai ir sustiprėjusi jena, kuri ''valgo'' eksportuotojų pelnus. Antro pagal dydį finansų tarpininko ''Daiwa Securities Group'' akcijų kursas krito 4,5 proc. Dėl mažesnių nei laukta prekybos pajamų, jo ketvirčio pelnas buvo 1,99 mlrd. jenų, kai laukta 7,1 mlrd. jenų. Didžiausio pasaulyje fotoaparatų gamintojo ''Canon'' akcijos pigo - 3,1 proc., o pusę pelno iš žaliavų gaunančio ''Mitsubishi'' - 3,1 proc.
Baltijos šalys
Lietuvos gyventojų ekonominės padėties vertinimas negerėja. Kaip parodė statistiko departamento verslo tendencijų ir ekonominių vertinimų tyrimo rezultatai, spalį bendras ekonomikos pasitikėjimo indeksas smuko vienu punktu iki -27. Prastai pasirodė Lietuvos vartotojų pasitikėjimas - indekso reikšmė sumažėjo net 7 punktais iki -47. Nors vartotojų pasitikėjimas yra aukštesniame lygyje nei šių metų pradžioje, tačiau indekso vertės yra labai žemos. Apie tai bylojo ir mažmeninės prekybos statistika, paskelbta praėjusią savaitę, kaip prekybos apyvarta rugsėjį smuko 31,9 proc.
Estijos pramonės produkcija rugsėjo mėnesį smuko 29,5 proc. -daugiau nei prieš mėnesį (-28,8 proc.). Mažmeninė prekyba per tpatį laikotarpį smuko 17 proc., taip pat daugiau nei rugpjūtį (-16 proc.). Tokia statistika iš ties nėra ypač džiuginanti - ji verčia nerimauti, kad Estijos ekonomikos nuosmukis nelėtėja. Estija lapkričio 13 d. skelbs III ketv. BVP.
Vidurio ir Rytų Europa
Čekijos pramonės produkcijos indeksas rugsėjį smuko 12-tą mėnesį iš eilės. Čekija priklauso nuo eksporto, todėl paklausos sumažėjimas jos pagrindinėse eksporto partnerėse - Europos Są'ungos šalyse - neigimai veikia šalies ekonomiką. Produkcijos apimtys smuko metiniais 11,9 proc. Čekijos biržos indeksas PX augo 1,04 proc., o prekyba buvo gan permaininga.
Rusijoje per rugsėjo mėnesį iškasta 26,6 mln. tonų anglies arba 5,9 proc. mažiau nei per tą patį mėnesį prieš metus, tačiau 8,3 proc. daugiau nei š. m. rugpjūčio mėnesį. Per devynis šių metų mėnesius, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, anglies gavyba sumažėjo 12,6 proc.
Žaliavos
JAV doleriui atšokus nuo 14 mėnesių žemumų euro atžvilgiu, per praėjusią savaitę auksas atpigo 1 proc. Didžiausio biržose prekiaujamo aukso fondo ''SPDR Gold Trust'' turimas aukso kiekis per tą patį laikotarpį sumažėjo 4,6 tonomis. Kita vertus, suaktyvėjus akcijų rinkos svyravimams, saugiu turtu laikomo aukso paklausa šią savaitę gali suaktyvėti. Be to, nepaisant praėjusios savaitės dolerio atsigavimo, jis išlieka palyginti silpnas, o, kaip žinia, pigesnė valiuta traukia investuotojus ir didina brangiojo metalo kainą. Pastarąją palaiko ir kasybos bendrovių apsidraudimui naudojamų pardavimų skolon (angl. „short'') sandorių uždarymas.