JAV akcijų rinka lūkuriuoja bendrovių rezultatų

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-10-13 11:07 Komentarai: (0)
Optimistiniai lūkesčiai dėl bendrovių trečiojo ketvirčio veiklos rezultatų pirmadienį pastūmėjo Volstryto indeksą Dow Jones psichologiškai svarbios 10 tūkst. punktų ribos link. Tikėtina, kad ją kirtus, investuotojai galėtų vėl imti aktyviau pirkti arba parduoti akcijų ir fiksuoti pelną. Tačiau tokius svarstymus tenka atidėti, nes iki minėtos ribos telikus 70 punktų, akcijų rinka nuleido perteklinį garą ir daugelio kursų sesijos prieaugiai buvo nubraukti.

Daugiausia smuktelėjo technologijų sektoriaus akcijos. O energetikos bendrovių akcijos brango dėl pakilusių žaliavinės naftos kainų pasaulio rinkose. Pramonės bendrovių akcijų kursai menkai pasikeitė, nors valiutų rinkoje JAV doleris vėl susilpnėjo euro atžvilgiu. Pastarojo kursas pirmadienį sustiprėjo iki 1,478 JAV dolerio. Tikėtina, kad ši tendencija netrukus gali pasikeisti daugėjant požymių, kad palūkanas didinti pirmiau turėtų pradėti JAV.

Investuotojų aktyvumas nebuvo didelis dėl JAV minimos Kolumbo dienos ir mažai naujienų. Didesnio jų srauto tikimasi jau nuo savaitės vidurio, kai daugelis finansų ir technologijų sektoriaus įmonių pradės skelbti trečiojo ketvirčio veiklos rezultatus. Niujorko biržos prekybos apyvarta siekė vos 0,9 mln. akcijų, o NASDAQ - 1,79 mln. Tai gerokai mažiau, palyginti su įprastais vidurkiais - atitinkamai 1,5 ir 2,3 mln.

Iždo obligacijų kainos smuktelėjo brangstant akcijoms. 10 metų VVP pajamingumas palypėjo nuo 3,3 iki 3,38 proc.

Vakarų Europa

Pirmadienį Europos akcijų indeksai toliau kilo. Reikšmingų ekonominių naujienų skelbiama nebuvo, tačiau rinkų nuotaikas vis dažniau paveikia beprasidedantis III ketv. rezultatų skelbimo metas. Taip vakar investuotojų nuotaikas pakėlė „Philips" naujienos. Didžiausias pasaulio apšvietimo prietaisų gamintojas brango 7,7 proc., kai paskelbė didesnį, nei prognozuota, 174 mln. eurų pelną. Aukštyn taip pat patraukė ir kitų technologijų įmonių - „Siemens", „Nokia" - akcijų kainos, kurios kilo 2,6 proc. ir 2,2 proc.

Bankų sektoriaus akcijos vakar judėjo ta pat kryptimi, kaip ir bendri biržų indeksai. Tačiau priešinga kryptimi išsiskyrė bankai „Lloyds" ir „Barclays", kurie pigo atitinkamai 2,5 proc. ir 1,2 proc. „Lloyds" akcijos kaina smuko dėl banko ketinimo pritraukti 10 mlrd. svarų, siekiant atsiriboti nuo priklausomybės vyriausybei.

D. Britanijos nekilnojamojo turto agentūros „RICS" apklausos duomenimis, manančiųjų, kad būstų kainos augs, yra 22 proc. daugiau nei manančiųjų, kad jos mažės. Pasak agentūros atstovų, kainų augimą lemia nepakankama pasiūla ir tikimasi, kad būstų kainos ir toliau turėtų didėti. Būsto, kaip brangaus pirkinio, kainos tarnauja kaip ekonomikos ciklo rodikliai. Gyventojai paprastai nėra linkę išlaidauti tokiems stambiems pirkiniams, kai nėra tikri dėl savo ateities ir pajamų.

Azija

Po vakarykščio laisvadienio Japonijos akcijų rinka kilo 0,6 proc. ir tai buvo penkta „žalia" prekybos sesija iš eilės. Šįryt lyderių sąrašuose atsidūrė plieno gamintojai - tai paskatino palankūs „Goldman Sachs Group" atsiliepimai apie sektoriaus perspektyvas ir Pasaulinės plieno asociacijos atstovų pareiškimas apie pasiektą plieno rinkos dugną. Susilpnėjus jenai, ūgtelėjo eksportuotojų akcijų kursai. Tarp jų atsidūrė tokios įmonės kaip 2,2 proc. brangusi „Honda motor", kuri 86 proc. pajamų gauna iš eksporto.

Verta atkreipti dėmesį į vakar Indijos paskelbtą rugpjūčio mėn. gamybos apimčių išaugimą, t. y. daugiausia per 22 pastaruosius mėnesius. Pranešama, kad Indijoje pagaminta net 10,4 proc. daugiau produkcijos nei atitinkamą praėjusių metų mėnesį. O tai yra gana stiprus ženklas, kad ir šios šalies ekonomika, kuri yra trečia pagal dydį Azijoje, ima atsigauti ir 2009 m. III ketv. turėtų pakankamai stipriai augti. Indijos akcijų indeksas „SENSEX" jau yra paaugęs nuo metų pradžios daugiau nei 75 proc.

Vidurio ir Rytų Europa

Čekijos pramonės produkcijos apimtys rugpjūtį mažėjo lėčiausiu tempu nuo metų pradžios, nes aplinkinių šalių skatinimo planai padidino čekiškų automobilių paklausą. Einamosios sąskaitos deficitas rugpjūtį mažėjo taip pat dėl didesnių automobilių pardavimų aplinkinėse šalyse. Pramonės produkcijos apimtys, lyginat su ankstesniais metais, patikslintais duomenimis, sumažėjo 8,4 proc. Preliminarūs duomenys rodė 8,1 proc. nuosmukį. Čekijos biržos indeksas PX pirmadienį augo 3,15 proc., brango visos jį sudarančios akcijos.

Lenkijos prekybos deficitas, šalies Statistikos departamento duomenimis, per pirmus aštuonis metų mėnesius sumažėjo iki 5,59 mlrd. eurų. Importo apimtys smuko 29,9 proc., eksporto -22,5 proc. Didžioji dalis prekių importuojama iš Europos Sąjungos (61,1 proc.). Statistikos departamento duomenys remiasi muitinės deklaracijų duomenimis. Šiandien Centrinis bankas skelbs duomenis, paremtus pinigų pervedimais. Lenkijos biržos prekyba buvo gan permaininga, tačiau jai pasibaigus indekso WIG 20 reikšmė buvo 1,23 proc. didesnė nei pradžioje.
Rusijos finansų ministras teigia, kad per artimiausius dvejus metus iš šalies gali pasitraukti apie 200 bankų. Šį bankų sektoriaus restruktūrizacijos scenarijų ministras apibūdino kaip nuoseklų. Per metus nuo krizės pradžios Rusijos bankų sumažėjo 42, arba 3,7 proc.

Augant naftos kainai ir stiprėjant vietos valiutai Rusijos indeksai augo apie 4 proc. ir penktą sesiją iš eilės buvo fiksuotos naujos biržų indeksų maksimalios reikšmės. Pirmadienį RTS biržos dienos apyvarta buvo dvigubai mažesnė nei penktadienį, techninės analizės požiūriu tai gali reikšti, kad tendencija baigia išsikvėpti.

Turkija rugsėjo mėnesį išnaudojo 70,1 proc. pajėgumų. Rinkos dalyviai tikėjosi, kad ši reikšmė bus 72,5 proc. Santykinai žemesnė reikšmė sudaro geras prielaidas Turkijos centriniam bankui dar sumažinti bazinę palūkanų normą. 2008 m. rugsėjo mėn. pajėgumų panaudojimas siekė 79,8 proc., o šių metų rugpjūtį -69,7 proc.

Žaliavos

Vakar „WTI" naftos artimiausio mėn. pristatymo ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje kilo ir vienu metu buvo priartėjusi prie 74 JAV dolerių, arba aukščiausio taško nuo rugpjūčio mėn. Pastarąsias dvi savaites naftos rinkos investuotojų optimizmas vis didėja, o jį dar stipriau pakursčius geromis naujienomis, būtų galima laukti, kad kaina priartėtų prie psichologiškai svarbių 75 JAV dolerių. Tarptautinės energetikos agentūros prognozės dėl pakankamai greitu tempu atsigaunančios naftos paklausos sukuria didelius rinkos dalyvių lūkesčius, kad blogiausia padėtis buvo prieš daugiau nei pusmetį, o sugrįžimas prie 2008 m. pradžios naftos suvartojimo netruks sugrįžti. Be to, besitęsiantis JAV dolerio smukimas didžiųjų valiutų atžvilgiu prisideda prie teigiamų naftos kainos pokyčių. Jeigu JAV doleris toliau silpnės, investuotojams tai gali būti pretekstas būti aktyviems ir tikėtis naftos kainos augimo. Visgi koją šiam energetiniam resursui kiša aukštas pasaulio atsargų lygis, kuris slopins paklausos atsigavimo poveikį.

Aukso kaina vakar vėl pakilo aukščiau 1050 JAV dolerių, tačiau sulaukė pasipriešinimo ties 1060 JAV dolerių už Trojos unciją. Tenka dar sykį kartoti, kad aukso kainos kilimą daugiausia lėmė vėl iki metų žemiausio lygio nusiritęs JAV doleris. Kaip žinia, auksas laikomas apsauga nuo valiutos nuvertėjimo, tad akivaizdūs tampa nepasitikėjimo JAV doleriu ir perteklinio likvidumo įrodymai. Jdomu, kad vis sunkiau atrasti pesimistiškai aukso kainos perspektyvą artimiausiais metais vertinančių rinkos žaidėjų, o tai vėl rodo besiplečiantį rinkos burbulą.

Vario kaina Londono metalų biržoje vakar išaugo 0,7 proc., o tam daugiausia įtakos turėjo bendra teigiama žaliavų rinkų nuotaika ir svarbiausių valiutų atžvilgiu pigęs JAV doleris. Visgi Londono metalų biržoje vario atsargos vakar vėl išaugo 775 tonomis iki 347,4 tūkst. tonų, o tai yra vienas iš veiksnių, kuris neleidžia dar labiau kilti metalo kainai. Be to, rytoj Kinija turėtų paskelbti vario importo rugsėjo mėn. duomenis, kurie tikimasi, bus žymiai prastesni nei rugpjūčio mėn. Tad tai galėtų taip pat bent trumpam įnešti neigiamos nuotaikos į šios metalo rinką.
 
Dar nėra komentarų