Pirmadienį pagrindiniai JAV akcijų indeksai sugebėjo pasistiebti į viršų, nors sesijos pradžioje kursai krypo žemyn paskui užsienio rinkas. Investuotojus išgąsdino pranešimai, kad Kinijos valdžia numato imtis atsakomųjų veiksmų dėl amerikietiškų prekių po to, kai penktadienį JAV vyriausybė nusprendė įvesti iki 35 proc. muito mokesčius iš Kinijos importuojamoms padangoms. Sekmadienį pranešta, kad Kinija ketina taikyti muito mokesčius amerikietiškiems automobiliams ir šaldytai vištienai.
Baiminamasi, kad tokios protekcionizmo apraiškos gali įžiebti gilesnius nesutarimus tarp didžiausių prekybos partnerių ir smogti tarptautinei prekybai. Kita vertus, šios naujienos nublanko prieš šiuo metu vyraujantį rinkos optimizmą dėl ekonomikos atsigavimo, o postūmiu akcijoms toliau brangti tapo netylantys pranešimai apie laukiamus įmonių įsigijimo sandorius. Apyvartos Niujorko ir NASDAQ biržose vėl buvo mažesnės, palyginti su ankstesnių metų vidurkiu. Akcijų apyvarta siekė atitinkamai 1,21 ir 2,17 mln. akcijų, kai pernai vidutiniškai sudarė 1,49 ir 2,28 mln. akcijų.
Lygiai prieš metus, 2008 metų rugsėjo 15 dieną, bankrutavo investicinis bankas „Lehman Brothers", o kitą Volstryto simbolį „Merrill Lynch" nuo žlugimo išgelbėjo tik skubus prijungimas prie „Bank of America". Tai akimirksniu sustingdė finansų rinkų likvidumą ir sukėlė didžiausią tarptautinę krizę nuo 1930-ųjų. Vėliau tą pačią savaitę Federaliniam rezervų bankui (FED) teko nacionalizuoti draudikę „AIG", o vyriausybei sukurti finansų sektoriaus paramos programą (TARP). Prabėgus metams, galima teigti, kad įtampa finansų rinkose yra gerokai nuslūgusi, laukiant ekonomikos atsigavimo. Tačiau taip pat tenka konstatuoti, kad pasaulio ūkiui sklandžiai ir patvariai atsigauti vis dar kliudo neatsigaunantis bankų kreditavimas, iš jų balansų neišvalyti probleminiai aktyvai, augantis nedarbas, rekordinės įskolos, sukaupti rekordiniai pertekliniai gamybos pajėgumai ir nesitraukianti defliacija.
Telekomunikacijų bendrovės „Sprint Nextel" akcijų kaina šoktelėjo 11 proc. Buvo pranešta, kad šia įmone susidomėjo Vokietijos telekomunikacijų milžinė „Deutsche Telekom".
Elektros gamybos įmonės „AES Corp" akcijos šoktelėjo 4,5 proc. pasirodžius pranešimams, kad bendrovės akcijų ketina įsigyti Kinijos valstybinis gerovės fondas.
Paskelbus naujienas apie protekcionistinius veiksmus dėl kiniškų padangų, JAV padangų gamintojų „Goodyear" ir „Cooper Tire" akcijos brango 3 ir 7,1 proc.
Farmacijos įmonė „Eli Lilly" paskelbė iki 2011 metų ketinanti sumažinti darbo vietų skaičių 5,5 tūkst. ir sutaupyti 1 mlrd. JAV dolerių. Akcijų kaina beveik nekito.
Išaugus vyriausybės išlaidoms ir smukus įplaukoms, JAV biudžeto deficitas rugpjūtį išaugo iki 1,378 trln. JAV dolerių. Iš viso biudžeto deficitas buvo beveik 880 mlrd. JAV dolerių didesnis nei prieš metus.
Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovas Dominique'as Strauss-Kahnas teigia, kad pasaulio ekonomikos krizė tęsiasi ir šalys turi imtis daugiau veiksmų, siekdamos riboti bankininkų atlyginimus ir griežtinti bankų kapitalo reikalavimus. Anot jo, vyriausybės turi sukurti „išėjimo" iš paskatų programų strategijas, bet tai nereiškia, kad krizė jau baigiasi.
Vakarų Europa
Šešias dienas iš eilės kilusios krito Europos akcijų kainos. Indeksas FTSEurofirst 300 .FTEU3 smuktelėjo 0,3 proc. iki 990,83 punkto. Daugiausia pigo bankų ir energetikos sektoriaus akcijos, o brango maisto pramonės įmonių vertybiniai popieriai.
Europos Komisija prognozuoja, kad euro zonos ekonomika šiemet smuks 4 proc., nors trečiąjį ketvirtį nuosmukis dėl vyriausybių paramos programų bus įveiktas. Kita vertus, ir toliau turėtų augti nedarbo lygis ir prastėti viešųjų finansų būklė.
Euro zonos pramonės gamyba liepos mėnesį, palyginti su birželiu, smuko 0,3 proc. ir beveik atitiko prognozes. Per metus pramonės gamyba sumažėjo 15,9 proc, kai birželį metinis nuosmukis siekė 16,7 proc.
Euro zonos užimtumo lygis per antrąjį ketvirtį smuktelėjo 0,5 proc., o Europos Sąjungos (ES) - 0,6 proc. Pirmąjį ketvirtį euro zonos užimtumo lygis sumenko 0,7 proc., o ES - 0,8 proc. Per metus šis euro zonos rodiklis sumažėjo 1,8 proc., o ES -1,9 proc.
Suomijos vartotojų kainos rugpjūtį, palyginti su praeitais metais, smuko 0,7 proc. ir mažėjo jau trečią mėnesį iš eilės.
Pasak „Bloomberg" agentūros, Didžiosios Britanijos vyriausybės nuo žlugimo išgelbėtas bankas „Royal Bank of Scotland" (RBS) ketina uždaryti savo užsienio atstovybes, kad kredituotų sandorius dėl komercinio nekilnojamojo turto. RBS taip pat sieks laipsniškai susigrąžinti arba parduoti visas išduotas šių užsienio skyrių paskolas, kurios vertinamos iki 33 mlrd. svarų sterlingų (apie 55 mlrd. JAV dolerių). Taip siekiama mažinti su komercinio nekilnojamojo turto rinka susijusį verslo kreditavimą ir padidinti banko kapitalo bazę.
Azija
Kinijos akcijų indeksas CSI 300 šįryt buvo išaugęs 0,7 proc. Tai daugiausia lėmė energetikos bendrovių akcijos. Optimizmą šiandien paskatino žinia, kad pirmą kartą per 11 pastarųjų mėnesių rugpjūtį išaugo šios šalies tiesioginės investicijos. Iš viso investuota 7,5 mlrd. JAV dolerių, arba 7 proc. daugiau nei prieš metus, kai dar liepos mėn. kritimas siekė 35,7 proc. Didėjančios pramonės gamybos apimtys, augantis vartojimas ir mažos palūkanų normos daugelį išsivysčiusių valstybių gali stipriau paskatinti investuoti į Kiniją. Būtent investicijos į gamybos sektorių sudarė 57,3 proc. visų rugpjūčio mėn. investicijų. Visgi nedidelę žalą gali padaryti prasidėjęs JAV ir Kinijos konfliktas dėl tam tikrų prekybos gaminių apribojimų.
Vidurio ir Rytų Europa
Čekijoje mažėjant automobilių ir vartotojų prekių pardavimams, mažmeninės prekybos apimtys liepą smuko septintą mėnesį iš eilės. Nuosmukis siekė 4,9 proc., arba tiek pat, kiek ir birželį. Tai mažiau, nei tikėjosi rinka (7 proc.). Čekija yra atvira ekonomika, priklausanti nuo eksporto, o pagrindinės jos eksporto partnerės yra ES šalys. Mažėjant jų paklausai, mažėja ir Čekijos pramonės produkcijos ir prekybos apimtys, auga nedarbas. Kaip ir daugumos regiono biržų, Čekijos biržos indeksas PX smuko (0,68 proc.). Pigo devynios iš trylikos indeksą sudarančių akcijų.
Europos Komisijos (EK) teigimu, Lenkija gali būti vienintelė rytų ES narė, kurios ekonomika šiemet augs. Pasak EK, taip gali įvykti, nes pagrindinių eksporto partnerių, įskaitant Vokietiją, ekonomikos atsigauna iš recesijos. EK prognozuoja, kad Lenkijos ekonomika šiemet gali augti 1 proc. (ankstesnė prognozė -1,4 proc. nuosmukis). Skirtingai nuo kaimyninių šalių Lenkija turi didelę vidaus rinką. Pasak EK, vidinė Lenkijos paklausa toliau smuks. Teigiamos, bet vis mažėjančios įtakos jai turės vartojimas, neigiamos - investicijų mažėjimas. Komisija tikisi, kad gerėjanti išorinė paklausa ir atsargų atkūrimas antrąjį šių metų pusmetį stiprins Lenkijos ekonomiką. EK taip pat peržiūrėjo Lenkijos infliacijos prognozes - dabar ji tikisi, kad infliacija gali siekti 3,8 proc. vietoje gegužę prognozuotų 2,6 proc. Investuotojai perėmė visame regione vyraujančias neigiamas nuotaikas ir fiksavo pelnus.
Per septynis šių metų mėnesius Turkijos automobilių pramonė pagamino 42 proc. mažiau automobilių nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Rugpjūčio mėnesio metinis automobilių pramonės augimo tempas siekė 14 proc. Šis augimas sietinas su mažos lyginamosios bazės efektu - dėl automobilių eksporto apimčių sumažėjimo 2008 metų rugpjūčio mėnesį šalies autotransporto gamyba staiga susitraukė.
Vakar Rusijos centrinis bankas 0,25 procentinio punkto sumažino bazines palūkanų normas. Tai šeštasis palūkanų mažinimas šiais metais. Dabar Rusijos komercinių bankų refinansavimo ir vienos nakties paskolų palūkanų norma yra 10,50 proc., lombardo paskolų - 9,5 proc. Tikėtina, kad Rusijos centrinis bankas ir ateityje mažins bazines palūkanų normas.
Žaliavos
Pirmąją šios savaitės dieną „WTI" naftos ateities sandoriais „NYMEX" biržoje prekiauta mokant už juos nuo 68 iki 69 JAV dolerių už barelį. Vakar kaina svyravo pakankamai nedaug, o tai lėmė mažas naujienų, susijusių su naftos rinka, srautas. Vakar JAV doleris vėl susilpnėjo didžiųjų valiutų atžvilgiu, bet naftos kaina nesielgė kaip įprastai ir nešoko į viršų. Investuotojai vis labiau baiminasi dėl artėjančio šiaurinio pusrutulio šaltojo rudens ir žiemos sezono, kai padidėja mazuto ir dyzelino suvartojimas. Tačiau šįkart, priešingai nei anksčiau, bijoma, kad didelės šio kuro atsargos pasaulyje neleis naftos kainai kilti. Be to, sinoptikai prognozuoja, kad dėl suaktyvėsiančio El Nino efekto žiema šiauriniame pusrutulyje neturėtų būti šalta, o tai naftos rinkos dalyvius nuteikia dar pesimistiškiau. Šiandien skelbiami JAV mažmeninės prekybos rugpjūčio mėn. rezultatai, todėl naftos kaina gali svyruoti labiau.
Vakar aukso kaina biržose šiek tiek smuktelėjo, bet daugiausia ji laikėsi ties 1000 JAV dolerių riba. Ją vis dar palaiko kitų valiutų atžvilgiu silpstantis JAV doleris. Investuotojai, norėdami apsidrausti nuo tolesnio JAV dolerio smukimo, renkasi auksą kaip alternatyvią ir saugią investiciją, kurios svyravimai yra daug mažesni nei kitų investicinių priemonių. Beje, vakar po savaitės pertraukos 1,22 tonos vėl išaugo didžiausio pasaulyje biržoje prekiaujamo aukso fondo „SPDR Gold" turimas metalo kiekis, o tai taip pat rodo, kad investuotojų susidomėjimas auksu nemažėja, net ir jam peržengus 1000 JAV dolerių ribą.
Vario kaina vakar smuko ketvirtą dieną iš eilės ir Londono metalų biržoje krito 1,8 proc. Tokią korekciją daugiausia lemia investuotojų baimė dėl mažėjančio Kinijos metalų pirkimų aktyvumo rinkose ir dėl to vėl pradėjusių sparčiau augti vario atsargų. Pavyzdžiui, vakar vėl Londono metalų biržos sandėliuose šio metalo atsargos padidėjo 1,5 tūkst. iki 319,8 tūkst. tonų. Kaip tapo įprasta pastarąjį mėnesį, daugiausia pasipildė Azijoje esantys biržos sandėliai. Be to, baiminamasi, kad Kinijos vario suvartojimą neigiamai gali paveikti ir prasidėjęs prekybos konfliktas tarp pastarosios šalies ir JAV. Visgi šįryt Šanchajaus metalų biržoje vario kaina vėl šoktelėjo 1,8 proc.
Baiminamasi, kad tokios protekcionizmo apraiškos gali įžiebti gilesnius nesutarimus tarp didžiausių prekybos partnerių ir smogti tarptautinei prekybai. Kita vertus, šios naujienos nublanko prieš šiuo metu vyraujantį rinkos optimizmą dėl ekonomikos atsigavimo, o postūmiu akcijoms toliau brangti tapo netylantys pranešimai apie laukiamus įmonių įsigijimo sandorius. Apyvartos Niujorko ir NASDAQ biržose vėl buvo mažesnės, palyginti su ankstesnių metų vidurkiu. Akcijų apyvarta siekė atitinkamai 1,21 ir 2,17 mln. akcijų, kai pernai vidutiniškai sudarė 1,49 ir 2,28 mln. akcijų.
Lygiai prieš metus, 2008 metų rugsėjo 15 dieną, bankrutavo investicinis bankas „Lehman Brothers", o kitą Volstryto simbolį „Merrill Lynch" nuo žlugimo išgelbėjo tik skubus prijungimas prie „Bank of America". Tai akimirksniu sustingdė finansų rinkų likvidumą ir sukėlė didžiausią tarptautinę krizę nuo 1930-ųjų. Vėliau tą pačią savaitę Federaliniam rezervų bankui (FED) teko nacionalizuoti draudikę „AIG", o vyriausybei sukurti finansų sektoriaus paramos programą (TARP). Prabėgus metams, galima teigti, kad įtampa finansų rinkose yra gerokai nuslūgusi, laukiant ekonomikos atsigavimo. Tačiau taip pat tenka konstatuoti, kad pasaulio ūkiui sklandžiai ir patvariai atsigauti vis dar kliudo neatsigaunantis bankų kreditavimas, iš jų balansų neišvalyti probleminiai aktyvai, augantis nedarbas, rekordinės įskolos, sukaupti rekordiniai pertekliniai gamybos pajėgumai ir nesitraukianti defliacija.
Telekomunikacijų bendrovės „Sprint Nextel" akcijų kaina šoktelėjo 11 proc. Buvo pranešta, kad šia įmone susidomėjo Vokietijos telekomunikacijų milžinė „Deutsche Telekom".
Elektros gamybos įmonės „AES Corp" akcijos šoktelėjo 4,5 proc. pasirodžius pranešimams, kad bendrovės akcijų ketina įsigyti Kinijos valstybinis gerovės fondas.
Paskelbus naujienas apie protekcionistinius veiksmus dėl kiniškų padangų, JAV padangų gamintojų „Goodyear" ir „Cooper Tire" akcijos brango 3 ir 7,1 proc.
Farmacijos įmonė „Eli Lilly" paskelbė iki 2011 metų ketinanti sumažinti darbo vietų skaičių 5,5 tūkst. ir sutaupyti 1 mlrd. JAV dolerių. Akcijų kaina beveik nekito.
Išaugus vyriausybės išlaidoms ir smukus įplaukoms, JAV biudžeto deficitas rugpjūtį išaugo iki 1,378 trln. JAV dolerių. Iš viso biudžeto deficitas buvo beveik 880 mlrd. JAV dolerių didesnis nei prieš metus.
Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovas Dominique'as Strauss-Kahnas teigia, kad pasaulio ekonomikos krizė tęsiasi ir šalys turi imtis daugiau veiksmų, siekdamos riboti bankininkų atlyginimus ir griežtinti bankų kapitalo reikalavimus. Anot jo, vyriausybės turi sukurti „išėjimo" iš paskatų programų strategijas, bet tai nereiškia, kad krizė jau baigiasi.
Vakarų Europa
Šešias dienas iš eilės kilusios krito Europos akcijų kainos. Indeksas FTSEurofirst 300 .FTEU3 smuktelėjo 0,3 proc. iki 990,83 punkto. Daugiausia pigo bankų ir energetikos sektoriaus akcijos, o brango maisto pramonės įmonių vertybiniai popieriai.
Europos Komisija prognozuoja, kad euro zonos ekonomika šiemet smuks 4 proc., nors trečiąjį ketvirtį nuosmukis dėl vyriausybių paramos programų bus įveiktas. Kita vertus, ir toliau turėtų augti nedarbo lygis ir prastėti viešųjų finansų būklė.
Euro zonos pramonės gamyba liepos mėnesį, palyginti su birželiu, smuko 0,3 proc. ir beveik atitiko prognozes. Per metus pramonės gamyba sumažėjo 15,9 proc, kai birželį metinis nuosmukis siekė 16,7 proc.
Euro zonos užimtumo lygis per antrąjį ketvirtį smuktelėjo 0,5 proc., o Europos Sąjungos (ES) - 0,6 proc. Pirmąjį ketvirtį euro zonos užimtumo lygis sumenko 0,7 proc., o ES - 0,8 proc. Per metus šis euro zonos rodiklis sumažėjo 1,8 proc., o ES -1,9 proc.
Suomijos vartotojų kainos rugpjūtį, palyginti su praeitais metais, smuko 0,7 proc. ir mažėjo jau trečią mėnesį iš eilės.
Pasak „Bloomberg" agentūros, Didžiosios Britanijos vyriausybės nuo žlugimo išgelbėtas bankas „Royal Bank of Scotland" (RBS) ketina uždaryti savo užsienio atstovybes, kad kredituotų sandorius dėl komercinio nekilnojamojo turto. RBS taip pat sieks laipsniškai susigrąžinti arba parduoti visas išduotas šių užsienio skyrių paskolas, kurios vertinamos iki 33 mlrd. svarų sterlingų (apie 55 mlrd. JAV dolerių). Taip siekiama mažinti su komercinio nekilnojamojo turto rinka susijusį verslo kreditavimą ir padidinti banko kapitalo bazę.
Azija
Kinijos akcijų indeksas CSI 300 šįryt buvo išaugęs 0,7 proc. Tai daugiausia lėmė energetikos bendrovių akcijos. Optimizmą šiandien paskatino žinia, kad pirmą kartą per 11 pastarųjų mėnesių rugpjūtį išaugo šios šalies tiesioginės investicijos. Iš viso investuota 7,5 mlrd. JAV dolerių, arba 7 proc. daugiau nei prieš metus, kai dar liepos mėn. kritimas siekė 35,7 proc. Didėjančios pramonės gamybos apimtys, augantis vartojimas ir mažos palūkanų normos daugelį išsivysčiusių valstybių gali stipriau paskatinti investuoti į Kiniją. Būtent investicijos į gamybos sektorių sudarė 57,3 proc. visų rugpjūčio mėn. investicijų. Visgi nedidelę žalą gali padaryti prasidėjęs JAV ir Kinijos konfliktas dėl tam tikrų prekybos gaminių apribojimų.
Vidurio ir Rytų Europa
Čekijoje mažėjant automobilių ir vartotojų prekių pardavimams, mažmeninės prekybos apimtys liepą smuko septintą mėnesį iš eilės. Nuosmukis siekė 4,9 proc., arba tiek pat, kiek ir birželį. Tai mažiau, nei tikėjosi rinka (7 proc.). Čekija yra atvira ekonomika, priklausanti nuo eksporto, o pagrindinės jos eksporto partnerės yra ES šalys. Mažėjant jų paklausai, mažėja ir Čekijos pramonės produkcijos ir prekybos apimtys, auga nedarbas. Kaip ir daugumos regiono biržų, Čekijos biržos indeksas PX smuko (0,68 proc.). Pigo devynios iš trylikos indeksą sudarančių akcijų.
Europos Komisijos (EK) teigimu, Lenkija gali būti vienintelė rytų ES narė, kurios ekonomika šiemet augs. Pasak EK, taip gali įvykti, nes pagrindinių eksporto partnerių, įskaitant Vokietiją, ekonomikos atsigauna iš recesijos. EK prognozuoja, kad Lenkijos ekonomika šiemet gali augti 1 proc. (ankstesnė prognozė -1,4 proc. nuosmukis). Skirtingai nuo kaimyninių šalių Lenkija turi didelę vidaus rinką. Pasak EK, vidinė Lenkijos paklausa toliau smuks. Teigiamos, bet vis mažėjančios įtakos jai turės vartojimas, neigiamos - investicijų mažėjimas. Komisija tikisi, kad gerėjanti išorinė paklausa ir atsargų atkūrimas antrąjį šių metų pusmetį stiprins Lenkijos ekonomiką. EK taip pat peržiūrėjo Lenkijos infliacijos prognozes - dabar ji tikisi, kad infliacija gali siekti 3,8 proc. vietoje gegužę prognozuotų 2,6 proc. Investuotojai perėmė visame regione vyraujančias neigiamas nuotaikas ir fiksavo pelnus.
Per septynis šių metų mėnesius Turkijos automobilių pramonė pagamino 42 proc. mažiau automobilių nei per tą patį laikotarpį prieš metus. Rugpjūčio mėnesio metinis automobilių pramonės augimo tempas siekė 14 proc. Šis augimas sietinas su mažos lyginamosios bazės efektu - dėl automobilių eksporto apimčių sumažėjimo 2008 metų rugpjūčio mėnesį šalies autotransporto gamyba staiga susitraukė.
Vakar Rusijos centrinis bankas 0,25 procentinio punkto sumažino bazines palūkanų normas. Tai šeštasis palūkanų mažinimas šiais metais. Dabar Rusijos komercinių bankų refinansavimo ir vienos nakties paskolų palūkanų norma yra 10,50 proc., lombardo paskolų - 9,5 proc. Tikėtina, kad Rusijos centrinis bankas ir ateityje mažins bazines palūkanų normas.
Žaliavos
Pirmąją šios savaitės dieną „WTI" naftos ateities sandoriais „NYMEX" biržoje prekiauta mokant už juos nuo 68 iki 69 JAV dolerių už barelį. Vakar kaina svyravo pakankamai nedaug, o tai lėmė mažas naujienų, susijusių su naftos rinka, srautas. Vakar JAV doleris vėl susilpnėjo didžiųjų valiutų atžvilgiu, bet naftos kaina nesielgė kaip įprastai ir nešoko į viršų. Investuotojai vis labiau baiminasi dėl artėjančio šiaurinio pusrutulio šaltojo rudens ir žiemos sezono, kai padidėja mazuto ir dyzelino suvartojimas. Tačiau šįkart, priešingai nei anksčiau, bijoma, kad didelės šio kuro atsargos pasaulyje neleis naftos kainai kilti. Be to, sinoptikai prognozuoja, kad dėl suaktyvėsiančio El Nino efekto žiema šiauriniame pusrutulyje neturėtų būti šalta, o tai naftos rinkos dalyvius nuteikia dar pesimistiškiau. Šiandien skelbiami JAV mažmeninės prekybos rugpjūčio mėn. rezultatai, todėl naftos kaina gali svyruoti labiau.
Vakar aukso kaina biržose šiek tiek smuktelėjo, bet daugiausia ji laikėsi ties 1000 JAV dolerių riba. Ją vis dar palaiko kitų valiutų atžvilgiu silpstantis JAV doleris. Investuotojai, norėdami apsidrausti nuo tolesnio JAV dolerio smukimo, renkasi auksą kaip alternatyvią ir saugią investiciją, kurios svyravimai yra daug mažesni nei kitų investicinių priemonių. Beje, vakar po savaitės pertraukos 1,22 tonos vėl išaugo didžiausio pasaulyje biržoje prekiaujamo aukso fondo „SPDR Gold" turimas metalo kiekis, o tai taip pat rodo, kad investuotojų susidomėjimas auksu nemažėja, net ir jam peržengus 1000 JAV dolerių ribą.
Vario kaina vakar smuko ketvirtą dieną iš eilės ir Londono metalų biržoje krito 1,8 proc. Tokią korekciją daugiausia lemia investuotojų baimė dėl mažėjančio Kinijos metalų pirkimų aktyvumo rinkose ir dėl to vėl pradėjusių sparčiau augti vario atsargų. Pavyzdžiui, vakar vėl Londono metalų biržos sandėliuose šio metalo atsargos padidėjo 1,5 tūkst. iki 319,8 tūkst. tonų. Kaip tapo įprasta pastarąjį mėnesį, daugiausia pasipildė Azijoje esantys biržos sandėliai. Be to, baiminamasi, kad Kinijos vario suvartojimą neigiamai gali paveikti ir prasidėjęs prekybos konfliktas tarp pastarosios šalies ir JAV. Visgi šįryt Šanchajaus metalų biržoje vario kaina vėl šoktelėjo 1,8 proc.