JAV akcijas kėlė nusilpęs doleris ir pabrangusios žaliavos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-09-11 11:25 Komentarai: (0)
Ketvirtadienį trys pagrindiniai Volstryto indeksai kilo jau penkta prekybos sesija iš eilės ir pasiekė per dvylika mėnesių tašką. Optimizmo investuotojams įkvėpė nusilpęs JAV doleris, kuris yra gera žinia eksportuotojams, pabrangusios žaliavos, sėkmingas ilgalaikių VVP aukcionas ir pagerintos „Procter & Gamble" veiklos prognozės. Akcijų apyvarta Niujorko biržoje siekė 1,49 mln. akcijų ir atitiko praėjusių metų vidurkį. Nasdaq biržoje apyvarta siekė 2,45 mln. akcijų ir viršijo pernai metų vidurkį - 2,28 mln. akcijų.

Ketvirtadienį JAV doleris pasiekė naują beveik dvylikos mėnesių žemiausią tašką euro atžvilgiu. Euro kursas JAV dolerio atžvilgiu pasiekė 1,4595 tašką. Paraiškų skaičius bedarbio pašalpai gauti per savaitę netikėtai smuktelėjo 25 tūkst. iki 550 tūkst. Prognozuota, kad paraiškų bus daugiau - 560 tūkst. Bedarbio pašalpą gaunančių piliečių skaičius smuktelėjo nuo 6,2 iki 6 mln. - tai taip pat nustebino daugelį ekonomistų.

JAV užsienio prekybos deficitas liepą, išaugus degalų kainoms ir naftos importui, šoktelėjo nuo 27 iki 32 mlrd. JAV dolerių. Tikėtasi, kad šis skaičius neviršys 27,3 mlrd. JAV dolerių.

Trečiadienį JAV prezidentas Barackas Obama prieš išplėstinį posėdį Atstovų rūmuose nubrėžė pagrindines rengiamos sveikatos apsaugos sektoriaus reformos gaires. Biudžetui papildyti, ketinama padidinti sveikatos draudimo mokesčius, kurie netiesiogiai turėtų gulti ant mokesčių mokėtojų pečių, o iš viso per dešimtį metų ši reforma mokesčių mokėtojams turėtų atsieiti per 1 trln. JAV dolerių.

Penktadienį pagrindinė makroekonominė naujiena turėtų būti Mičigano universiteto skelbiamas vartotojų pasitikėjimo indeksas.

JAV automobilių gamintoja „General Motors" (GM) nutarė parduoti 55 proc. savo antrinės bendrovės „Opel" akcijų Kanados automobilių detalių gamintojos „Magna" ir Rusijos valstybės valdomo banko „Sberbank" konsorciumui. GM ketina pasilikti 35 proc. savo verslo Vokietijoje akcijų, o likusius 10 proc. balsų valdys „Opel" darbuotojai.

Galutinės sandorio detalės, kaip antai Vokietijos vyriausybės skiriamas finansavimas, turėtų paaiškėti per kelias ateinančias savaites, o pats jis turėtų būti užbaigtas per kelis artimiausius mėnesius, pranešė GM. Tikimasi, kad šiuo sandoriu pavyks išsaugoti kuo daugiau darbo vietų. Anksčiau „Magna" teigė, kad perėmusi „Opel" ketina panaikinti Europoje 10 tūkst., t.y. beveik pusę visų „Opel" darbo vietų, tačiau pastaruoju metu apie tokius planus jau nebeužsimenama.

Kosmetikos ir namų apyvokos prekių gamintoja „Procter & Gamble" paskelbė, kad ateinantį ketvirtį tikisi pardavimų padidėjimo 1-4 proc., tuo tarpu šį ketvirtį jie išliks nepakitę arba smuks iki 3 proc. Bendrovės akcijos pabrango 4,2 proc.

Mikroschemų gamintoja „Texas Instruments" informavo, kad trečiąjį šių metų ketvirtį taip pat tikisi šiek tiek didesnių nei prognozuota įplaukų ir pelno, tačiau įmonės akcijų kaina į šį pranešimą beveik nereagavo.
Didžiausia pasaulyje sėklų gamintoja dėl išaugusios herbicidų pasiūlos kitąmet tikisi uždirbti apie 20 proc. mažesnį pelną, nei prognozavo analitikai.

Iždo obligacijų kainos pakilo po sėkmingo 12 mlrd. JAV dolerių dydžio 30 metų VVP platinimo aukciono, kuriame buvo sulaukta netikėtai solidžios užsienio investuotojų paklausos. 30 metų VVP pajamingumas smuktelėjo nuo 4,33 iki 4,27 proc., 10 metų - nuo 3,47 iki 3,47 proc.

Vakarų Europa

Ketvirtadienį akcijų kainos Europoje šiek tiek pakilo, kilimas tęsiasi jau penkias dienas. Indekso FTSEurofirst 300. FTEU3 reikšmė pasistiebė 0,1 proc. iki 988,33 punkto. Technologijų akcijų
pakilimas regione nusvėrė pelnų pasiėmimą finansų ir žaliavų sektoriuose.

Kaip ir prognozuota, Didžiosios Britanijos centrinis bankas nepakeitė bazinių palūkanų normų, kurios sudaro 0,5 proc. ir yra mažiausios nuo banko įkūrimo 1694 metais. Taip pat nebuvo pakeitimų dėl banko vykdomos turto išpirkimo programos, kurios vertė siekia 175 mlrd. svarų.

Būsto kainos Didžiojoje Britanijoje rugpjūtį, lyginant su liepa, ūgtelėjo 0,8 proc. Palyginti su praėjusių metų rugpjūčiu, būstas šalyje atpigo 7,6 proc.

Pramonės gamyba Prancūzijoje liepą, palyginti su birželiu, padidėjo 0,1 proc., nors buvo tikimasi, kad prieaugis sudarys 0,7 proc. Birželį, patikslintais duomenimis, pramonės gamybos padidėjimas siekė 0,2 proc., o ne 0,3 proc., kaip buvo skelbiama anksčiau.

Esant poreikiui kamšyti atsivėrusias biudžeto deficito spragas, Ispanijoje kitąmet vyriausybė ketina padidinti mokesčius 15 mlrd. eurų, arba 1,5 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), o išlaidas apkarpyti 4,5 proc. Panašių priemonių jau anksčiau ėmėsi Airija, to ketina imtis ir Didžioji Britanija. Skaičiuojama, kad Ispanijos biudžeto deficitas, pernai siekęs 3,8 proc. BVP, šiemet gali padidėti iki 10 proc. BVP.

Vartojimo kainos Airijoje rugpjūtį, palyginti su atitinkamu laikotarpiu pernai, sumažėjo 5,9 proc. Palyginti su liepos mėnesiu, infliacija siekė 0,4 proc.

Sumažėjus vartojimui ir investicijoms, Italijos ūkis antrąjį šių metų ketvirtį smuko 0,5 proc. Tai buvo penktasis nuosmukio ketvirtis iš eilės. Metinis BVP nuosmukis siekė 6 proc.

Nedarbo lygis Graikijoje, pernai birželį siekęs 7,3 proc., šių metų birželio mėnesį šoktelėjo iki 8,6 procento.

Vartojimo kainos Švedijoje rugpjūtį smuko, tačiau Norvegijoje ir Danijoje infliacinis spaudimas kiek sustiprėjo. Švedijoje defliacija rugpjūtį siekė 0,8 proc., kai dar liepą sudarė 0,9 proc. Vartojimo kainos šalyje mažėjo jau penktą mėnesį iš eilės, tačiau per mėnesį jos ūgtelėjo 0,2 proc. Norvegijoje metinė infliacija, liepą siekusi 2,2 proc., rugpjūtį smuktelėjo iki 1,9 procento. Danijoje metinė infliacija rugpjūtį pakilo nuo 1 proc. iki 1,1 procento.

Mažėjant eksporto pardavimams, pramonės gamyba Suomijoje liepą mažėjo devintą mėnesį iš eilės. Jos metinis nuosmukis siekė 24 proc., kai dar birželį neviršijo 19,9 proc. Vien liepą, palyginti su birželiu, pramonės sektorius traukėsi 3,1 proc., ypač elektronikos pramonės srityje (-36 proc.)

Azija

Japonijos akcijų rinką žemyn tempė paskelbti pabloginti II ketv. (Japonijoje I ketv., nes finansiniai metai prasideda balandžio 1 d.) BVP duomenys ir stiprėjanti jena, kurios stiprėjimas yra nepalankus eksportuotojams. Statistikos departamentas rugpjūčio viduryje buvo pranešęs, kad balandį-birželį ekonomika augo 3,7 proc. analizuotu tempu, tačiau dabar prieaugis sumažintas iki 2,3 proc. Anualizuotas (angl. annualized) tempas parodo koks būtų pokytis per visus metus, jei naujausias ketvirčio smukimo (augimo) tempas būtų toks pats visais likusiais ketvirčiais. II ketv. BVP, palyginti su atitinkamu laikotarpiu prieš metus, buvo mažesnis 7,2 proc., taigi daugiau nei anksčiau skelbti 6,4 proc. Japonijos rinkos pigusių akcijų sąraše lyderiais tapo automobilių ir plieno gamintojai. „Toyota Motor", beveik trečdalį pajamų gaunanti JAV, nusileido 1,8 proc. Plieno gamintojo „Nippon Steel" akcijos pigo 2,3 proc., baiminantis, kad vyriausybės siūlymas sugriežtinti taršos reguliavimo taisykles padidins įmonės kaštus. Anksčiau prognozavusi pelną, dabar nuostolingai metus ketina užbaigti „Toho Titanium", todėl įmonės akcijų kursas krito 4,1 proc.

Kinijos akcijų indeksas „CSI 300" šįryt buvo paaugęs 2,1 proc. po didžiulio srauto svarbių ekonominių naujienų. Pranešta, kad Kinijos pramonės gamyba 2009 m. rugpjūčio mėn. padidėjo 12,3 proc., lyginant su atitinkamu 2008 m. mėnesiu ir vėl viršijo ekonomistų lūkesčius. Manoma, kad didžiausią įtaką pramonės gamybos augimui turi Kinijos vyriausybės vykdomas ekonomikos gaivinimo planas, kuris sukuria nemažą paklausą pramonės gaminiams. Taip pat pranešta, kad Kinijos eksportas praėjusį mėnesį buvo 23,4 proc., o importas 17,0 proc. mažesnis nei prieš metus. Šie metiniai kritimo tempai buvo didesni nei liepos mėn., nors mėnesio pokytis buvo teigiamas. Tad viena pagrindinių Kinijos problemų išlieka užsienio prekyba, kurios atsigavimas dar stipriau prisidėtų prie šalies ekonomikos augimo, bet panašu, kad jis vyks gana lėtai.

Vidurio ir Rytų Europa

Lenkijos centrinis bankas (CB), siekdamas padidinti komercinių bankų galimybes skolinti, pranešė apie planus pratęsti vertybinių popierių atpirkimo operacijas dar dvylikai mėnesių. CB taip pat ketina taikyti naujas priemones, tokias kaip komercinių bankų išleistų obligacijų supirkimas ir leidimas naudoti pasižadėjimo raštus kaip vertybinius popierius. Lenkijos biržos indeksas WIG 20 smuko antra diena iš eilės, šįkart 1,56 proc.

Mažėjant investicijų ir gamybos apimtims, antrąjį ketvirtį recesija Bulgarijoje pagilėjo - šalies ūkis smuko 4,9 proc., kai pirmąjį ketvirtį - 3,5 proc. Tai patikslinti duomenys, mat anksčiau statistikos departamentas skelbė, kad nuosmukis antrą ketvirtį buvo 4,8 proc. Bulgarijos vyriausybė, vadovaujama ministro pirmininko Boiko Borissovo ir pradėjusi darbą šių metų liepos 27 d., prognozuoja, kad šalies ekonomika šiemet smuks 6,3 proc. Bulgarijos biržoje ketvirtadienį vyravo investuotojų optimizmas - indeksas SOFIX pakilo 1,39 proc., žaliavo dauguma biržoje kotiruojamų akcijų.

Rumunijos infliacijos lygis rugpjūtį buvo mažiausias per dvejus metus ir siekė 5 proc. Kaip ir kitose šalyse, pagrindinė priežastis -smukęs vartojimas , sumažėjusios investicijų ir gamybos apimtys. Turkijos II ketvirčio BVP sumažėjo 7 proc. Rinkos dalyviai tikėjosi, kad ekonomika susitrauks 8,2 proc. Paskutinių keturių ketvirčių BVP smuko 6,5 proc., o 2009 m. pirmąjį ketvirtį šis rodiklis buvo - 4,1 proc. Rugpjūčio mėnesio gamybos pajėgumų koeficientas buvo 69,7 proc. (rinkos lūkesčiai 71,3 proc.). Manytina, kad mokesčių mažinimas teigiamai veikė Turkijos ekonomiką.

Žaliavos

Ketvirtadienį „WTI" naftos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje gana stipriai svyravo tarp 71 ir 72,5 JAV dolerių už barelį, o svyravimo stiprumas ir kryptis buvo panašus į vakarykščius JAV dolerio kurso svyravimus. JAV dolerio smukimas kitų valiutų atžvilgiu atpigina naftą toms ją importuojančioms šalims, kurių valiutos brangsta JAV dolerio atžvilgiu. Vakar labai teigiamą postūmį visai naftos rinkai suteikė Tarptautinė energetikos agentūra, kartą per mėnesį išleidžiantį ataskaitą, kurioje šįkart 2010 m. naftos paklausos prognozes ji pagerino net 0,5 mln. bareliais iki 85,7 mln. barelių per dieną. Toks prognozių pakeitimo dydis yra gana didelis. Savo prognozę organizacija motyvuoja tuo, kad tikisi, jog pasaulio ekonomika ima stabilizuotis, o naftos paklausos augimas iš Azijos valstybių lenkia jos lūkesčius. Be to, JAV energetikos agentūra vakar pateikė ataskaitą apie naftos atsargų pokyčius šalyje. Žaliavinės naftos atsargos smuko daug labiau nei prognozuota - net 5,9 mln. barelių. Atsargų kritimą lėmė sumažėjęs žaliavinės naftos importas ir aukštesniu pajėgumų išnaudojimo lygiu dirbusios naftos perdirbimo gamyklos. Visgi, benzino atsargos kiek netikėtai išaugo 2,1 mln. barelių. Optimistiškai rinkos dalyvius turėtų nuteikti ir teigiamas naftos produktų suvartojimo metinis pokytis per praėjusias keturias savaites. Pavyzdžiui, benzino suvartota 2,0 proc. daugiau nei tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Tad šią savaitę dauguma įvykių, susijusių su nafta, buvo teigiami, o tai lėmė, kad visas keturias dienas nafta brango. Kitą savaitę bus skelbiama nemažai makroekonominių naujienų iš JAV, bet vargu ar jos tiesiogiai galėtų įnešti didesnio nerimo į naftos rinką. Daugiausiai įtakos, matyt, turės JAV dolerio kurso svyravimas.

Vakar ryte, padidėjus pardavėjų skaičiui, aukso kaina buvo nukritusi žemiau 985 JAV dolerių už Trojos unciją, bet vėliau, vėl rekordiškai susilpnėjus JAV doleriui, šio tauriojo metalo kaina šoktelėjo atgal prie 1000 JAV dolerių ribos. Besitęsiantis JAV dolerio silpnėjimas galėtų ir toliau palaikyti aukso kainas ties šiuo lygiu, tačiau vis didesnė tikimybė, kad doleris ims stiprėti, o tada aukso kaina turėtų iškart stipriau pasikoreguoti.

Vario kaina vakar Londono metalų biržoje krito, nepaisant to, kad JAV doleris silpnėjo, o akcijų rinkos vėl kilo į viršų. Nerimą investuotojams kėlė šįryt pasirodysiantys duomenys apie Kinijos vario importą. Manoma, kad ši šalis rugpjūtį dar kartą turėjo ženkliai sumažinti vario importą, nes ji metų pradžioje jau sukaupė ženklius šio metalo rezervus. Be to, tebeauga vario atsargos Londono metalų biržos sandėliuose. Vakar jų padaugėjo iki 0,8 tūkst. tonų iki 317,6 tūkst. tonų. Įdomu, kad didžiausia pasaulyje vario gamintoja paskelbė, kad šiais metais jos gamyba pirmą kartą per penkerius metus pasieks teigiamą pokytį, tad akivaizdu, kad vario pasiūla 2009 m. pasaulyje nėra tokia prasta, kaip buvo prognozuota.
 
Dar nėra komentarų