Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-04-01 12:13 Komentarai: (0)
Nors trys pagrindiniai Volstryto indeksai per pirmą ketvirtį nukrito bet kovas buvo pirmas teigiamą jų poslinkį fiksavęs mėnuo po pusės metų. Antradienį akcijų kursai vėl kiek pasistūmėjo į viršų po dviejų iš eilės neigiamų sesijų. Jas lėmė nerimas dėl galimo automobilių pramonės atstovų “General Motors” ir “Chrysler” bankroto, kuris galėtų smarkiai padidinti nedarbą ir sukelti sumaištį rinkose.

Dow Jones indeksas per mėnesį pakilo 7,7 proc. - daugiausiai nuo 2002 metų. Pastebėtina, kad jeigu paskutinėm pirmadienio sesijos minutėmis nebūtų suaktyvėję pardavimai, indeksas būtų galėjęs fiksuoti didžiausią mėnesio prieaugį nuo 1928 metų. S&P 500 kovą pasistiebė 8,5 proc. - daugiausiai nuo 2000 metų. Nasdaq indeksui šis kovas buvo geriausias nuo nuo pat jo skaičiavimo pradžios - 1971 metų. Kovą jis pasistiebė 10,9 proc. Nepaisant to, šiemet per tris mėnesius kol kas Dow Jones yra nukritęs 13,3 proc. , S&P 500 - 11,7 proc, o Nasdaq - jau viso labo 3 proc.

Kovą Volstrytui nesuklupti padėjo akcijų biržoms maloningi valdžios sprendimai. Reikšmingas buvo praėjusios savaitės sprendimas padėti bankams atsikratyti blogomis paskolomis, parduodant jas privatiems investuotojams. Tačiau dar svarbesnis buvo FED sprendimas pirkti iždo obligacijų už 300 mlrd. JAV dolerių, kuris yra nutaikytas į kredito kaštų sumažinimą per pusę artimiausių metų.

Pirmadienį „General Motors“ akcijų kursas šoktelėjo į viršų 28 proc Baltieji rūmai kol kas atmetė automobilių gamintojų prašymus skirti daugiau pinigų Vietoj to buvo nuspręsta atleisti General Motors“ ir paskirti šių kompanijų veiklai prižiūrėti specialų valdžios įgaliotinį (vadinamąjį car czar) ir nuodugniau įvertinti jų veiklos tęstinumo galimybes Pasak informuotų šaltinių Jungtinių Valstijų prezidentas šiuo metu geriausia išeitimi , iš susidariusios padėties šioms dviems kompanijoms laiko kontroliuojamą jų bankrotą.

Sausį namų kainų indeksas Case-Shiller Home Price krito rekordiniu 19 proc tempu Gruodį jis smuko 186 proc Padaugėjus dėl nemokumo nusavintų namų išpardavimų namų kainos dar turi kristi žemyn tam kad paskatintų spartesnį perteklinį pasiūlos eliminavimą Pastaroji kol kas laikosi 10 - 12 mėnesių lygmenyje kai tuo metu įprastiniu dydžiu laikomas 5 -6 mėnesių būsto perteklius.

Vartotojų pasitikėjimo indeksas Conference Board kovą pakilo nuo 25 3 iki 26 punktų Tai buvo mažiau nei tikėjosi rinkos dalyviai Buvo prognozuojama kad pasitikėjimas suaktyvėjus mažmeninei prekybai vasarį ūgtels , iki 28 punktų.

Čikagos pirkimo vadybininkų užsakymų indeksas kovą krito nuo 34 2 iki 31 4 punkto nors ekonomistai tikėjosi kad jis pasistūmės iki 34 3 punkto Apklausos ir faktiniai duomenys rodo kad ši krizė labiau nei vartojimo segmentą kol kas neigiamai veikia pramonės lūkesčius Tačiau tikėtina kad per augantį nedarbą virusas dar gali labiau smogti ir vartotojų lūkesčiams.

Iždo obligacijų kainos pasistūmėjo į viršų 10 metų VVP pajamingumas sumažėjo nuo 2 71 iki 2 68 proc Tarpbankinės 3 mėnesių paskolų JAV doleriais palūkanos sumažėjo nuo 1 21 iki 1 19 proc o vienos nakties Libor norma netikėtai ūgtelėjo nuo 0,29 iki 0,51 proc.

Vakarų Europa

Antradienį Vakarų Europos akcijų indeksai kilo aukštyn Kainas vakar į viršų pakylėjo kalnakasybos sektorius kurio įmonių akcijų kainos kilo dėl 3 7 proc brangusio vario Tokios kalnakasybos kompanijos kaip Anglo American“, Antofagasta“, BHP Billiton“ ir Xstrata“ brango nuo 2 6 iki 9 8 proc Vakar tai pat aukštyn kopė energetikos įmonių akcijų kainos ir farmacininkės po to kai JAV buvo leido naudoti „Novartis“ sukurtą vaistą skirtą kovai su inkstų vėžiu.

Pirmąjį šių metų ketvirtį Vakarų Europos akcijų rinkos vis dėl to baigė su nuostoliais. Metų pradžia rinkų tikrai nedžiugino gerais ekonominiais rodikliais, o prieš laukiant didesnio atsigavimo vis dėl to reiktų sulaukti ir žinių patvirtinančių apie pirmuosius ūkio atsigavimo požymius.

Nedarbas Vokietijoje kovo mėnesį padidėjo nuo 8,0 proc. iki 8,1 proc. Ekonomistai tikėjosi jį liksiant nepakitusį. Bedarbių skaičius ekonomikoje padidėjo dar 69 tūkst. Darbo rinkos rodikliai paprastai atsilieka nuo ekonomikos ciklo, nes reaguodami į sumažėjusią paklausą gamintojai iš pradžių tik laikinai stabdo gamybą ir tik pradėjus aiškėti ilgalaikei neigiamai rinkos raidai pasiryžta mažinti ir darbuotojų skaičių. Tiek euro zonos, tiek jos pajėgiausiai - Vokietijos - ekonomikai šiemet prognozuojamas nuosmukis, tad nedarbo didėjimo šiemet dar galime sulaukti ir toliau.

Euro zonos vartotojų kainų indeksas kovo mėnesį išankstiniais duomenimis per metus išaugo 0,6 proc vietoje prognozuotų 0,7 proc. Vasarį kainos euro zonoje kilo dvigubai greičiau - 1,2 proc. Gilėjant ekonomikos sunkmečiui vartotojų kainos toliau mažėja o Europos centrinis bankas (ECB) taip pat vis mažiau turėtų baimintis infliacijos grėsmės Ekonomistai tikisi kad rytoj vyksiančio susitikimo metu ECB dar 50 bazinių punktų sumažins palūkanų normą, kuri turėtų pasiekti 1,0 proc.

Azija

Vienas itin stebimų Japonijos ekonomikos rodiklių Tankan indeksas kuris atspindi didžiųjų pramonės įmonių - automobilių elektronikos ir kitų prekių gamintojų - lūkesčius gruodį buvęs ties - 24 kovą krito iki -58 Tai žemiausias lygis nuo indekso skaičiavimo pradžios 1974 m Didžiųjų įmonių atstovai mini kad ir toliau ketina mažinti darbo vietų skaičių o šiandien prasidėjusiais naujais finansiniais metais rengiasi 6 6 proc apkarpyti investicijų apimtis.

Kinijos akcijų indeksas šįryt parodė beveik 2 proc teigiamą prieaugį o daugiausiai prie indekso augimo prisidėjo metalų gamybos bendrovių akcijų brangimas Šiandien buvo paskelbtas Kinijos gamybos sektoriaus pirkimo vadybininkų indeksas kuris kovo mėn smuko nuo 45 1 iki 44 8 Tai dar vienas įrodymas kad pramonės gamybos apimtys Kinijoje lėtėja Nors vietos valdžios atstovai teigia kad Kinija turėtų išvengti didesnių pasaulinės ekonomikos nuosmukio padarinių tačiau smunkanti pramonė visų pirma dėl mažėjančių eksporto užsakymų akivaizdžiai parodo, kad ir Kinija nesugeba atsilaikyti prieš šią krizę.

Lotynų Amerika

Pirmasis ketvirtis atsigavus žaliavų kainoms Brazilijos akcijų rinkai buvo geriausias , nuo 2007 metų - indekso Bovespa grąža siekė 9 proc Tuo metu pernai smarkiausiai Lotynų Amerikos regione kritusi Peru akcijų rinka šiemet per pirmus tris metų mėnesius pabrangus variui - svarbiausiam šalies eksporto šaltiniui -atsigavo taip pat labiausiai Limos biržos indeksas pirmą ketvirtį šoktelėjo į viršų 38 proc.

Baltijos šalys

Patikslintais duomenimis Lietuvos ekonomika IV ketv susitraukė 2,2 proc. metiniu tempu. Ankstesniais skaičiavimais Lietuvos ekonomika IV ketv mažėjo 2,0 proc. Per 2008 metus Lietuvos ūkis išaugo 3,0 proc. tačiau jau šiemet ekonomikos nuosmukis gali būti ypač didelis ir užsitęsti ir 2010 metais. Kai kurių analitikų prognozėmis Lietuvos ekonomika šiemet gali mažėti daugiau nei 10 proc.

Lietuvos ekonominių vertinimų rodiklis, apimantis tokius komponentus kaip pramonę, statybą, prekybą, paslaugas ir vartotojų pasitikėjimą kovo mėnesį sumažėjo dar vienu punktu iki -37. Daugiausia pasitikėjimas smuko statybos ir prekybos segmentuose.

Estijos finansų ministras Ivari Padar paskelbė, kad Estijai gali tekti atsisakyti 2010 metais įsivesti eurą. Tam gali sutrukdyti dėl sunkmečio toliau didėsiantis biudžeto deficitas. Prastėjant biudžeto pajamoms, jį gali būti sunku palaikyti ties 3 proc. BVP lygiu. Estijos finansų ministerija taip pat paskelbė ieškanti skolinimosi galimybių biudžetui finansuoti, tačiau svarstomos alternatyvos nebuvo atskleistos. Pasak ministerijos, prognozuojama, kad šiemet biudžeto deficitas turėtų siekti 2,9 proc., o 2010 metais gali išaugti iki 7,5 proc. Prastos ekonomių rodiklių reikšmės vakar buvo paskelbtos ir apie Estijos pramonės produkciją ir mažmeninę prekybą. Pramonės produkcija vasarį smuko 30 proc. metiniu tempu (didesnis smukimas Europoje fiksuotas tik Ukrainoje), o mažmeninė prekyba sumažėjo 18 proc.

Vidurio ir Rytų Europa

Sumažėjus eksporto apimtims Lenkijos einamosios sąskaitos deficitas praėjusių metų paskutinį ketvirtį išaugo 11,5 proc. iki 5,12 mlrd. eurų. Tiesa, tai mažesnis biudžeto deficitas, nei tikėtasi (5,57 mlrd. eurų). Lenkijos eksporto prekių apimtys pradėjo mažėti ketvirtą ketvirtį, ir to iki galo neatsvėrė net nusilpęs zlotas, dėl kurio atpigo lenkiškos prekės.

Lenkijos ekonomikos augimas, kaip antradienį paskelbė šalies Centrinio banko atstovas Slavomiras Skrzypekas, gali siekti 1,1 proc., nors yra tikimybė, kad gali būti ir mažesnis. Šalies Vyriausybė jau turėjo sumažinti ekonomikos prognozę nuo 3.7 proc. iki 1,7 proc. ir peržiūrėti biudžetą. Pasaulio Banko nuomone, Lenkijos ekonomika šiemet augs 0,5 proc. Lenkijos centrinio banko nuomone, Lenkija bus viena iš nedaugelio šalių Europoje, jei ne vienintelė, kuriai pavyks išlaikyti augimą.

Rusijos banko VTB skaičiuojamas pirkimo vadybininkų indeksas, rodantis pramonės augimą, kai jis yra virš 50 ir pramonės susitraukimą, kai jis yra mažesnis už 50, kovo mėnesį sumažėjo mažiausiai per paskutinius penkis mėnesius. Tai reiškia, kad pramonės aktyvumo kritimo tempas lėtėja. Pirkimo vadybininkų indeksas šiuo metu yra 42, vasario mėnesį buvo 40,6. VTB ekonomistas Dmitrij Fedotkin tikisi, kad antrąjį šių metų ketvirtį indeksas gali kilti, tačiau „staigaus apsivertimo“ nesitiki.

Turkijos 2008 m. IV ketv. BVP lyginant su tuo pačiu ketvirčiu prieš metus krito 6,2 proc. Rinka tikėjosi, kad ekonomika sumažės 5.8 proc. Tai buvo pirmas neigiamas BVP ketvirčio pokytis nuo 2001 m. paskutinio ketvirčio. Tokio dydžio ekonomikos susitraukimas rodo, kad šalis yra gilioje recesijoje, o 2009 metais ekonomika gali susitraukti virš 10 proc.

Rumunijos centrinis bankas paliko nepakeistą palūkanų normą siekiant suvaldyti galimą infliaciją ir neleisti lėjai nuvertėti. Palikta palūkanų norma siekia 10 proc. ir yra aukščiausia Europos Sąjungoje. Sprendimas atitiko analitikų lūkesčius.

Europos Komisijos skaičiuojamas Europos Sąjungos šalių Ekonomikos sentimentų indeksas (ESI) 2009 m. kovo mėnesį toliau smuko iki žemiausio lygio, kai jis buvo pradėtas skaičiuoti 1985 m. – 60,3 punkto. Bulgarijoje ir Rumunijoje ESI taip pat krito, tačiau indekso reikšmė Bulgarijoje (79,8) yra pati aukščiausia tarp Europos valstybių, tuo tarpu Rumunija (64,3) per kelis mėnesius po žymaus kritimo per paskutinius mėnesius yra per vidurį, šiek tiek aukščiau vidurkio.

Pastaruoju metu itin aktualus tapo kapitalo ištekėjimo iš besivystančių ir su ekonominiais sunkumais susiduriančių šalių klausimas. Užbėgdamas už akių galimiems kapitalo išėjimams, Tarptautinis valiutos fondas raštiškai paprašė 9 Rumunijos bankų įsipareigoti „neeksportuoti grynųjų pinigų“. Rumunijoje dominuoja užsienio valstybių bankai, todėl kyla grėsmė, kad užsienio bankai paprasčiausiai ims optimizuoti savo lėšas viso tinklo mastu ir patrauks iš Rumunijos filialo reikšmingą dalį lėšų. Panašia linkme juda ir Ukrainos valstybė, stengdamasi apriboti kapitalo nutekėjimą. Valstybė įsakė šalyje veikiantiems bankams parduoti griviną už nustatytą kursą. Galima manyti, kad didesniems valiutos sandoriams ar išvedimams iš šalies gali kilti sunkumų apskritai. Priemonių imamasi, žinoma, siekiant stabilizuoti ekonomikas ir pinigų srautus, tačiau užsienio investuotojams tai yra stipri atgrasinimo priemonė.

Ukrainos prezidentas Viktor Juščenko viešai pateikė 2008 m. pajamų ir turto deklaracijas. Pagal jas, prezidentas 2008 m. gavo 1,04 mln. grivinų pajamų, iš kurių 47 proc. buvo gauta kaip darbo pajamos, 44 proc. individualios veiklos pajamos, visa kita – dividendų ir palūkanų forma. Skaičiuojant mėnesiui, prezidento darbo pajamos siekė 13 326 Lt. Ukrainos vadovas taip pat deklaravo 3 mln. grivinų vertės indėlių, kurie yra laikomi užsienyje.

Neseniai Vengrijos investicinius reitingus sumažinusią reitingų agentūrą pasekė ir „Moody‘s“. Šalies reitingą ji pablogino nuo A3 iki Baa1 ir prilygino Latvijai, Juodkalnijai ir Rusijai. Reitingas tebėra investicinis, iki spekuliacinio lygio liko trys pakopos.

2008 m. paskutinį ketvirtį Vengrijos einamosios sąskaitos deficitas siekė 2,58 mlrd. eurų ir buvo 79 proc. didesnis nei prieš metus. Didesnį nei „Bloomberg“ agentūros apklaustų analitikų prognozuojamą 2 mlrd. eurų deficitą lėmė sumažėjusi eksportuojamų prekių paklausa ir iš šalies investicijas atsiimantys užsienio investuotojai. Visų metų einamosios sąskaitos deficitas sudarė 8,4 proc. BVP.

Žaliavos

Antradienį „WTI“ naftos artimiausio mėn. pristatymo ateities sandorių kainos „NYMEX“ biržoje prekybos metu du kartus bandė pakilti aukščiau 50 JAV dolerių už barelį, tačiau didelis spaudimas iš pardavėjų grąžino naftos kainas žemyn. Naftos kainos gana stipriai koreliavo su JAV akcijų indeksu, tačiau pasirodę keletas svarbių makroekonominių rodiklių JAV ir Japonijoje vėl priminė, kad pasaulio ekonomikos situacija išlieka niūri ir dar prastėja, kas atitinkamai gali lemti tolesnį naftos paklausos smukimą. Šiandien kaip ir kiekvieną trečiadienį JAV energetikos agentūra skelbia žaliavinės naftos ir jos produktų atsargų savaitės pokyčius. Anot naujienų agentūros „Bloomberg“ atliktos naftos rinkos analitikų apklausos, tikimąsi, jog žaliavinės naftos atsargos per savaitę išaugo 3 mln. barelių. Analogiškas „Reuters“ agentūros apklausos konsensusas siekia 2,5 mln. barelių, o „Platts“ apklausti analitikai prognozuoja net 3,2 mln. barelių atsargų išaugimą. Laukiamas atsargų išaugimas yra tikrai aukštas, tad jeigu pasiteisintų prognozės, tai būtų dar vienas paskatinimas naftos kainų smukimui.

Prekyba auksu jau kelintą dieną vyksta pakankamai ramiai, o kainos svyravimo intervalas vakar buvo tarp 913 ir 923 JAV dolerių už trojos unciją. Aukso kaina svyravo kartu su JAV dolerio ir euro santykiu. Apskritai, investuotojai akivaizdžiai laukia reikšmingų naujienų rinkoje, galinčių paveikti aukso kainas, nes dabar akivaizdžiai niekas nedaro ryžtingesnių judesių. Paties „SPDR Gold Trust“ fondo turimas aukso kiekis išlieka nepakitęs trečią dieną iš eilės. Beje, viena didžiausių aukso juvelyrikos sunaudojančių valstybių pasaulyje Indija kovo mėn. vėl visai neimportavo aukso, kas rodo, kad fizinio neinvesticinio aukso paklausa pasaulyje yra stipriai smukusi.

Vario kaina vakar Londono metalų biržoje atšoko ir vėl perkopė 4 000 JAV dolerių už toną kainos ribą. Vakarykštį kainos augimą paskatino truputį susilpnėjęs JAV doleris, 1,78 tūkst. tonų sumažėjusios vario atsargos biržos sandėliuose bei didžiausios pasaulyje Čilės vario rūdos kasėjos užuominos, kad vario paklausa JAV ima stabilizuotis. Beje, Čilės vario gamyba 2009 m. vasario mėn. smuko beveik 9,8 proc. lyginant su atitinkamu 2008 m. mėnesiu, kas yra geras ženklas vario rinkos balanso suderinimui, nes mažėjanti jo gamyba lemia lėčiau augančias jo atsargas.
 
Dar nėra komentarų