Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-02-25 13:05 Komentarai: (0)
Pirmadienį smukusi į 12 metų žemiausią tašką, JAV akcijų rinka antradienį sugebėjo su kaupu atšokti į viršų. Federalinio rezervų banko (FED) vadovo Beno Bernankės patikinimai, jog bankų savarankiškumas yra pernelyg svarbi vertybė, kad juos būtų galima nacionalizuoti, sukėlė daugiau nei 3 proc. optimistinį ralį. Pirmadienį akcijos smarkiai pigo investuotojams baiminantis, kad vyriausybės pastangos sustabdyti recesiją neduos norimų vaisių, o bankai bus nacionalizuoti arba bankrutuos. Per porą savaičių akcijos iš viso atpigo daugiau nei 10 proc., todėl toks staigus atšokimas nebuvo netikėtas.

Per pastarąjį nemenką šios „meškų rinkos“ ralį nuo lapkričio iki sausio akcijų rinka buvo sugebėjusi atšokti daugiau nei 20 proc., rinkos dalyviams viliantis, kad naujoji šalies administracija sugebės suvaldyti recesiją. Tačiau paskutinėmis vasario dienomis, nesulaukus stebuklų, lapkričio dugnas buvo sudaužytas ir pasiektos naujos žemumos. Šį kartą atsitiesimą bent jau artimiausiomis dienomis dar gali pratęsti ir vakarykštė prezidento Baracko Obamos kalba, kad jis, kaip ir tikėtasi, žada dėti visas pastangas, kad per jo kadenciją didžiulis JAV biudžeto deficitas sumažėtų perpus. Taip pat šiek tiek optimizmo bent laikinai gali pridėti ir laukiama sausio mėnesio esamų namų pardavimų ataskaita. Pardavimai, anot „Briefing.com“ apklaustų analitikų, galėjo ūgtelėti nuo 4,74 iki 4,79 mln. vienetų.

Panašu, kad investuotojai pasiryžo kol kas praleisti pro ausis ir likusią B. Bernankės kalbos dalį, kai FED vadovas pabrėžė, kad ekonomikos atsigavimas gali užtrukti daugiau nei dvejus ar trejus metus. Vis tik tikėtina, kad šiemet ilgalaikė neigiama rinkos kryptis turėtų dar ilgai išsilaikyti dėl ekonomikos laukiančios akivaizdžiai ilgesnės ir sudėtingesnės, nei tikėtasi, recesijos, prastėjančios įmonių būklės, atsigavimo ženklų nerodančios būsto rinkos ir kredito rinkos sąstingio.

Antradienį į viršų stiebėsi beveik visų svarbiausių sektorių akcijos. Iš brangusių galima paminėti finansų, automobilių pramonės, energetikos, mažmeninės prekybos, technologijų sektorių vertybinius popierius. Antro pagal dydį šalies banko „Citigroup“ akcijų kursas šovė į viršų 21 proc., „Financial Times“ informavus, kad netrukus vyriausybė gali padidinti savo valdomą banko akcijų dalį iki 40 proc. viso įstatinio kapitalo. „J.P. Morgan Chase“ akcijos brango 7,7 proc., nors pirmadienį bankas pranešė taupymo sumetimais nuo šiol mokėsiantis 87 proc. mažesnius dividendus. Mažmeninės prekybos tinklo „Home Depot“ ketvirčio veiklos rezultatai buvo geresni, nei tikėtasi, todėl jo akcijos pabrango 10,5 proc., nors įmonė įspėjo, kad šiemet jie dar suprastės. Kito mažmenininko „Target“ akcijos atpigo 12 proc. po to, kai bendrovės ketvirčio veiklos rezultatai neatitiko analitikų lūkesčių.

S&P Case-Shiller namų kainų indeksas ketvirtą praėjusių metų ketvirtį susitraukė 18,2 proc., lyginant su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Tai didžiausias būsto kainų nuosmukis per 21 metų šio indekso skaičiavimo istoriją, kuris rodo, kad augant nedarbui ir neatsigaunant kredito rinkai greito nekilnojamojo turto rinkos atsigavimo viltys mažėja. Gruodį 20 didžiausių JAV miestų būsto kainos sumažėjo 18,55 proc. metiniu tempu.

„Conference Board” vartotojų pasitikėjimo indeksas vasarį smuko nuo 37,4 iki 25 punktų, arba daugiausiai nuo 1967 metų, kai buvo pradėta skaičiuoti indekso reikšmė. Greičiausiai tokį didžiulį lūkesčių suprastėjimą galima sieti su gausiais atleidimais privačiame sektoriuje, taip pat neatsigaunant būsto ir kredito rinkoms.

Investuotojams šią savaitę atidžiai stebint paklausos aktyvumą per Iždo departamento organizuojamus rekordinio 94 mlrd. JAV dolerių dydžio naujai išleidžiamų vyriausybės vertybinių popierių aukcionus, 10 metų iždo obligacijų pajamingumas antradienį pasistiebė nuo 2,75 iki 2,76 proc. Tarpbankinės 3 mėnesių ir vienos nakties Libor palūkanų normos nepakito ir liko atitinkamai 1,25 ir 0,27 proc.

Vakarų Europa

Per antradienio prekybą Vakarų Europos akcijų indeksai toliau krito. Šiuo metu biržose vyrauja viena giliausių ir sunkiausių vadinamųjų meškų rinkų. Vakarykštį akcijų kainų kritimą galima sieti su Vokietijos paskelbtu verslo pasitikėjimo indeksu, taip pat su rodikliais JAV, kur krito vartotojų pasitikėjimas ir būstų kainos. Daugiausia vakar smuko farmacijos sektoriaus akcijos po to, kai Šveicarijos bendrovė „Basilea“ pranešė apie praėjusių metų nuostolį. Įmonės akcijos kaina smuko net 37 proc. ir nusitempė ir kitas farmacijos įmones – „Reuters“ duomenimis, „Novartis“, „Sanofi-Aventis“ atitinkamai smuko 1,9 proc. ir 1,7 proc.

Vokietijos verslo pasitikėjimas vasario mėnesį smuko iki mažiausios reikšmės per pastaruosius 26 metus. Verslo pasitikėjimo indeksas, skaičiuojamas Vokietijos „Ifo“ instituto apklausiant apie 7 tūkst. verslo atstovų, per mėnesį sumažėjo nuo 83 iki 82,6 punkto. Pagrindinė priežastis, nusitempusi indeksą žemyn, buvo esamos padėties vertinimas. O indekso lūkesčių komponento reikšmė buvo kiek geresnė, lyginant su sausiu – pakilo nuo 79,5 iki 80,9, tačiau kiek prastesnė, nei ekonomistų prognozuoti 81,1. Pasak „Bloomberg“, Vokietijos vyriausybė ekonomikai skatinti jau yra patvirtinusi 80 mlrd. eurų vertės paketą. Taip pat vis mažiau abejonių lieka, kad kitą mėnesį Europos centriniam bankui teks mažinti bazinę palūkanų normą.

Euro zonos pramonės užsakymai, kuriuos galima laikyti išankstiniu pramonės gamybos rodikliu, gruodžio mėnesį smuko 5,2 proc., o lyginant su praėjusių metų atitinkamu mėnesiu, sumažėjo net 22,3 proc. – daugiau, nei prognozavo ekonomistai.

Prancūzijos vartojimo išlaidos sausio mėnesį augo 1,8 proc. tempu, nors prognozuota 0,3 proc. Tai malonus netikėtumas Prancūzijos ekonomikai, kurios pagrindinė varomoji jėga ir yra vartotojų išlaidos. Tiesa, veikiausiai tai buvo vienkartinis efektas, kurį lėmė sezoninės parduotuvių nuolaidos, o ekonomikos lėtėjimo klimatas ateityje dar privers vartotojus atidžiau planuoti išlaidas.

Azija

Kinijos akcijų indeksas CSI 300 šiandien ryte buvo truputį pakilęs, nors per prekybą ir buvo gana nemažai smukęs. Didžiausią neigiamą reikšmę indeksui darė smukusios nekilnojamojo turto vystytojų akcijų kainos, nes bent jau pirmąjį 2009 m. pusmetį nėra vilčių, kad ši rinka atsigautų, nors Kinijos vyriausybė ir ėmėsi ekonomikos gaivinimo veiksmų. Beje, antras pagal dydį Kinijos bankas „China Construction Bank“, išleidęs dvi didžiausias šiais metais Azijoje obligacijų emisijas, pritraukė 5,9 mlrd. JAV dolerių. 10 metų juaniais denominuota obligacijų emisija išleista su 3,2 proc. metiniu kuponu, o 15 metų trukmės emisija išleista su 4 proc. metiniu kuponu. Įdomu, kad šių obligacijų paklausa per pirminį platinimą gerokai viršijo jų pasiūlą.

Lotynų Amerika

Didžiausia Lotynų Amerikos Brazilijos akcijų birža neveikė dėl Rio de Žaneiro karnavalo. Didžiausios pasaulio plieno gamintojos „Cia. Vale do Rio Doce“ Amerikos depozitoriumo pakvitavimai smuko žemyn ir rodo, kad po dviejų dienų atostogų Brazilijos žaliavų eksportuotojų akcijų laukia nuosmukis. „Deutsche Bank“ analitikai įspėjo, kad šios akcijos dabartiniu metu yra pernelyg brangios, o veiklos rezultatų lūkesčiai šiemet yra pernelyg optimistiški, tikintis spartaus Kinijos paklausos atsigavimo.

Vidurio ir Rytų Europa

Lenkijos nedarbo lygis sausio mėnesį buvo 10,5 proc., t. y. didžiausias per devynis mėnesius. Kaip jau tapo įprasta, priežastis yra ekonomikos lėtėjimas, investicijų ir darbo jėgos mažinimas. Šiuo metu bedarbiais užsiregistravo apie 1,63 mln. lenkų, arba 10,9 proc. daugiau nei gruodį, tad registruotas nedarbo lygis auga, tačiau vis tik išlieka mažesnis, plg. 2008 m. sausį – 11,7 proc.

Lenkijos mažmeninės prekybos apimtys sausį augo 1,3 proc., arba mažiausiai per ketverius metus. Vien per mėnesį pardavimai sumažėjo 22 proc. Daugiausia smuko transporto priemonių (27 proc.) ir kuro (14,2 proc.) pardavimai, o štai vaistinių preparatų rinka smarkiai augo – 17,6 proc. Vartotojų pasitikėjimo indeksas smuko iki 26,4 punkto – žemiausio taško nuo 2004 m. vasario.

Tikimasi, kad Lenkijos centrinis bankas šiandien sumažins bazinę palūkanų normą nuo 4,25 proc. iki 4 proc. Jei taip įvyktų, tai būtų jau ketvirtas palūkanų mažinimas nuo praėjusių metų lapkričio.

Rumunijos finansų ministerija išleido 3 mėnesių trukmės Rumunijos vyriausybės vertybinių popierių už 2,35 mlrd. lėjų (548,6 mlrd. eurų), jų pajamingumas – 11,46 proc. Emisijos suma yra didesnė, o pajamingumas žemesnis nei praėjusios emisijos (1,7 mlrd. lėjų ir 12,36 proc.), todėl tai yra teigiama naujiena.

Pagal Rumunijos privačių kompanijų apklausas 60 proc. Rumunijos kompanijų planuoja 2009 metais atleisti dalį darbuotojų, o 75 proc. bendrovių jau yra sumažinusios atlyginimus.

Bulgarijos pieno produktų eksportas 2008 m. paaugo 30 proc. per metus, o gruodžio mėnesio apimtys buvo rekordinės. Pardavimų augimą galima sieti su atsivėrusia Europos Sąjungos rinka, į kurią eksportuota 65 proc. viso kiekio.

Žaliavos

Antradienį prekyba žaliavinės „WTI“ artimiausio mėn. ateities sandoriais prasidėjo 38 JAV dolerių už barelį kaina. Tačiau vėliau, prekybos antroje pusėje atsidarius JAV akcijų rinkoms, kaina pakilo beveik iki 40 JAV dolerių. Tokį daugiau spekuliacinį naftos augimą sukėlė po šešių iš eilės prekybos sesijų pagaliau stipriau atsigavę JAV akcijų indeksai. Tačiau daug svarbesnis veiksnys, galintis nulemti naftos kainų judėjimą, bus šiandien pasirodysiantis JAV energetikos administracijos savaitės pranešimas apie žaliavinės naftos ir jos produktų atsargų pokyčius šioje šalyje. Anot pasaulinės naujienų agentūros „Bloomberg“ atliktos naftos analitikų apklausos rezultatų, žaliavinės naftos atsargos JAV turėjo išaugti 1,25 mln. barelių per praėjusią savaitę, o analogiškos „Reuters“ apklausos konsensusas siekia 1,4 mln. barelių padidėjimą. Jeigu palygintume ankstesnių savaičių prognozes su tikraisiais duomenimis, pamatytume, kad pastaruoju metu labai sunku tiksliai prognozuoti žaliavinės naftos atsargų pokyčius. Visgi beveik vienbalsiai tikimasi, kad naftos atsargos turėjo išaugti. Beje, šiandien paskelbta, kad Japonijos naftos importas sausį smuko trečią mėnesį iš eilės ir buvo 8 proc. mažesnis nei atitinkamą 2008 m. mėnesį, o tai dar kartą įrodo, jog naftos paklausa yra stipriai smukusi pasaulyje.

Aukso kaina, vakar dienos pradžioje siekusi 985 JAV dolerius už trojos unciją, vakare jau buvo nukritusi iki 960 JAV dolerių. Panašu, kad negalėjimas ilgesnį laikotarpį išlaikyti trumpam pasiektos 1000 JAV dolerių aukso kainos privertė kai kuriuos investuotojus fiksuoti pelną išeinant iš aukso pozicijų. Aišku, prisidėjo ir teigiamas JAV akcijų indeksų šuolis vakar vakare, kuris privertė dalį investicinių pinigų trumpam pereiti į nuosavybės vertybinių popierių rinką. Įdomu, kad vakar didžiausio pasaulyje biržoje prekiaujamo aukso fondo „SPDR Gold Trust“ turimas aukso kiekis liko nepakitęs jau ketvirtą dieną ir tai rodo nusistovintį susidomėjimą šio fondo vienetais, taip pat ir visu investiciniu auksu. Aukso rinkai ir kainai būtų pakankamai stiprus smūgis, jeigu šio fondo turimas aukso kiekis pradėtų mažėti, bet artimiausiomis dienomis to išvysti greičiausiai dar neturėtume.

Vario kaina vakar Londono metalų biržoje šoktelėjo į viršų tiesiog dėl emocijų, sukeltų pašokus JAV akcijų indeksams, tačiau paties vario atsargos vėl išaugo beveik 2000 tonų ir pasiekė aukščiausią lygmenį nuo 2003 m. Šiandien ryte kiek netikėtai ir Šanchajaus metalų biržoje vario kainos yra jau pakilusios maksimalius 5 proc. Beje, Japonijoje vario produktų gamyba smuko net 45 proc. iki 1973 m. lygio, smukus šių produktų paklausai beveik visose pramonės šakose. Prognozuojama, kad vasario ir kovo mėn. vario produkcijos gamyba Japonijoje dar kris ir tai gali privesti prie šių produktų atsargų sumažėjimo, kuris ateityje skatintų vėl didėjančią jų gamybą.
 
Dar nėra komentarų