Rytinės finansų rinkų naujienos

» Verslo ir rinkų naujienos
Autorius: Finasta Data: 2009-01-30 11:38 Komentarai: (0)
Ketvirtadienį JAV akcijų kainos po keturių kilimo sesijų iš eilės krito žemyn. Pelnus nusigriebti skatino bendrovių skelbiami prastėjantys veiklos rezultatai, rūškanos prognozės šiems metams bei prasti makroekonominiai duomenys. Be to, rinkos dalyviai nerimauja, kad ankstesnį kilimą gali nubraukti penktadienį skelbiami ketvirtojo ketvirčio šalies BVP augimo tempai. Baiminamasi, kad per pastaruosius tris praėjusių metų mėnesius dėl recesijos BVP galėjo smukti 5–6 proc. Tai būtų didžiausias nuosmukis per 26 pastaruosius metus.

Nemažai diskusijų kelia ir Kongreso trečiadienį patvirtinto 819 mlrd. JAV dolerių vertės ekonomikos stimuliavimo plano sąlyga, kad visos infrastruktūros plėtros programoms reikalingos medžiagos privalo būti perkamos iš Amerikos kompanijų. Ekonomistai baiminasi, kad šis vadinamasis „Buy American" principas, nukreiptas vietinių kompanijų užsakymams skatinti, gali sukelti pavojingą precedentą. Jis gali pažeisti lapkritį G20 bloko šalių susitarimą nedidinti tarptautinės prekybos barjerų, dirbtinai padidinti gamybos sąnaudas ir sukelti aršią Europos Komisijos ir žaliavas tiekiančių šalių reakciją. Protekcionizmo pasireiškimas buvo vienas iš veiksnių, padėjusių 1929 m. JAV prasidėjusiai recesijai virsti ekonomine depresija. Neseni 2001 m. ir 2003 m. precedentai, kai G. W. Busho administracija taip pat bandė įvesti vietinei plieno pramonei naudingus prekybos suvaržymus, rodo, kad vėliau dėl to gali smarkiai pakilti žaliavų kainos, o tarptautinės prekybos nuosmukis BVP augimo tempus gali sumažinti dar bent 1 proc.

Internetinės prekybos milžinė „Amazon.com“ pranešė, kad per kalėdinę prekybą uždirbo 6,7 mlrd. dolerių (tikėtasi 6,4 mlrd.), o ketvirčio pelnas akcijai siekė 52 centus, kai tikėtasi 39 centų. Per po prekybos vykusią sesiją akcijos kaina šovė į viršų 13 proc.

Tęsiantis veiklos rezultatų skelbimo maratonui, „Ford Motors“ pranešė per ketvirtį patyrusi 5,9 mlrd. dolerių nuostolį (iš viso 14.6 mlrd. dolerių) per metus ir ketina atleisti 1,2 tūkst. arba 20 proc. kredito padalinyje dirbančių darbuotojų. Tačiau bendrovei nereikės vyriausybės pagalbos, priešingai nei
konkurentams. Dėl to akcijos pakilo 3 proc. Prieš dieną prastesnius, nei tikėtasi, veiklos rezultatus pranešusios telekomunikacijų bendrovės „AT&T“ akcijos pigo 4,6 proc.

Penktadienį laukiama naftos koncernų „Chevron“ ir „Exxon Mobil“ sumažėjusių pelnų, vartojimo prekių bendrovės „Procter & Gamble“ ir pramonės įmonės „Honeywell“ veiklos rezultatų, kurie gali būti geresni, nei laukta.
Anot „Trim Tabs“, sausio 28 d. pasibaigusią savaitę akcijų fondai sulaukė 6,5 mlrd. dolerių investuotojų piniginės injekcijos. Tikėtina, kad daugiausia prie to prisidėjo gandai apie numatomą steigti valstybinį „blogų paskolų banką“, kuris išpirktų probleminius bankų aktyvus ir optimizmas dėl B. Obamos stimuliavimo plano, tačiau vargu ar esant tokioms prastoms ekonominėms sąlygoms, kai nedarbas kasdien auga astronominiais tempais, galima tikėtis, kad rinkų kilimas bus ilgalaikis. Ankstesnę savaitę akcijų fondų išmokos siekė 138 mlrd. dolerių.

Naujų namų pardavimai gruodį, lyginant su lapkričiu, krito 14.7 proc. iki 331 tūkst. – daugiausia nuo 1963 m., kai buvo pradėti rinkti šie duomenys, ir neatitiko prognozių. Bedarbių paraiškų skaičius per savaitę padidėjo 588 tūkst., o pašalpų prašymai išaugo iki rekordinio lygmens. Neatsigaunant pramonei, kredito rinkai ir vartojimui ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai gruodį smuko 2,6 proc. Tai penktas mėnuo iš eilės, kai
jie smunka. Lapkritį užsakymai smuko 3,7 proc.

Obligacijų kainos dėl platinamų naujų VVP emisijų vėl krito. 10 metų VVP pajamingumas kilo nuo 2,66 iki 2,86 proc. Libor palūkanų normos nesikeitė.

Vakarų Europa

Ketvirtadienio prekyba Vakarų Europoje nukirto trijų dienų akcijų kainų kilimą ir indeksai pasuko žemyn kartu su pasaulio rinkomis. „Lyderės“ buvo, kaip jau pastaruoju metu įprasta, bankų akcijos. Labiau išsiskyrė ir farmacijos sektorius, kurio įmonių akcijų kainos taip pat smuko po to, kai „Astra Zeneca“ paskelbė prastus IV ketv. rezultatus, pranešė ketinanti atleisti 6 tūkst. darbuotojų ir yra susirūpinusi 2009 metų perspektyvomis. Pasak „Reuters“, jei Vakarų Europos akcijų rinka šių metų sausį nori baigti ne neigiamu pokyčiu, tai šiandien FTS Eurofirst 300 indeksas turėtų paaugti 4,5 proc. Deja, bet kol kas priežasčių akcijų rinkoms atsigauti nesimato, o pasak „Bloomberg“, 106 Vakarų Europoje IV ketv. rezultatus skelbusių įmonių pelnas vienai akcijai vidutiniškai nukrito 39 proc.

Nedarbas Vokietijoje sausio mėnesį išaugo dvigubai daugiau, nei tikėtasi. Bedarbių padaugėjo 56 tūkst., kai ekonomistai prognozavo 30 tūkst. Nedarbo lygis Vokietijoje per mėnesį išaugo nuo 7,7 proc. iki 7,8 proc. Tiek silpstanti vidaus paklausa, tiek sunki eksporto rinkų padėtis verčia Vokietijos įmones mažinti gamybos apimtis. Panašu, kad dabartiniai užimtumo duomenys yra tik pradžia ir nedarbo didėjimą turėtume stebėti ir artimiausiu metu.

Euro zonos ekonominio pasitikėjimo indeksas sausio mėnesį nukrito nuo 70,4 iki 68,9, tai kiek didesnė reikšmė, nei prognozavo analitikai (65,4), tačiau ji yra mažiausia nuo tada, kai 1985 metais indeksas pradėtas skaičiuoti. Panašu, kad euro zonos verslo ir gyventojų pasitikėjimą turintys atstatyti Centrinio banko veiksmai ir vyriausybių skatinimo programos nepadėjo ir gyventojai tebėra sunerimę dėl ekonomikos raidos perspektyvų. Apie silpstančią Vakarų Europos padėtį patvirtino ir „Bloomberg“ skaičiuojamas mažmeninės prekybos vadybininkų indeksas, pagal kurį mažmeninė prekyba Europoje mažėjo jau aštuntą mėnesį iš eilės. Nors ECB ir paskelbė, kad kitą palūkanų normos mažinimą svarstysiąs tik kovo mėnesį, tačiau esant tokiems prastiems ekonominiams rodikliams beveik nelieka abejonių, kad ECB dar ne kartą gali tekti mažinti bazines palūkanų normas. Ne ką geriau šiame kontekste atrodė ir D. Britanijos vartotojų pasitikėjimas. „Gfk“ vartotojų pasitikėjimo indeksas, paskelbtas šįryt, nusmuko nuo -33 iki -37 punktų.

Azija

Kinijos Šanchajaus akcijų biržoje prekyba vertybiniais popieriais dar nevyksta dėl atostogų, tačiau šioje šalyje verda daug aistrų dėl Centrinio banko turimos vykdyti pinigų politikos savo valiutos atžvilgiu. Po praėjusią savaitę iš JAV atėjusių kaltinimų Kinijai dėl jos manipuliavimo juaniu, nemažai analitikų ieško atsakymų, kokia yra tikroji juanio vertė ir kiek jis turi brangti dolerio atžvilgiu. „Aberdeen Asset” analitikas mano, kad Kinijos valiuta yra nuvertinta bent 30 proc. JAV dolerio atžvilgiu, o leidimas kilti juaniui būtų netgi naudingas Kinijos piliečiams dėl didėsiančios perkamosios galios ir pingančio importo. „Morgan Stanley” prognozuoja, kad 2009 m. Kinijos juanis turėtų stiprėti 2,8 proc.

Infliacija Japonijoje gruodį mažėjo jau ketvirtą mėnesį iš eilės. Vartotojų kainos šalyje augo 0,4 proc. metiniu tempu (atmetus šviežio maisto ir vaisių kainas – 0,2 proc.), lyginant su 1,0 proc. tempu lapkritį. Nors esama pavienių nuomonių, kad dabartinė vyriausybių skatinanti politika gali sukelti rimtą infliacijos pavojų ateityje, tačiau kol kas ekonomikos lėtėjimo dydis ir mastas labiau verčia šiemet nerimauti dėl defliacijos pavojaus. Ne ką labiau džiugino, turint omenyje ypač suprastėjusią eksportuotojų padėtį ir stabdomą gamybą įvairiuose Japonijos regionuose, ir Japonijos pramonės gamybos statistika – per mėnesį gamyba krito net 9,8 proc., lyginant su praėjusiais metais ji smuko 20,6 proc. ir nustelbė praėjusio mėnesio 16,6 proc. smukimą.

Vidurio ir Rytų Europa

Vengrijos vyriausybė siūlo 1 trilijono forintų (3,4 mlrd. eurų) vertės planą, kuriuo remiantis ketinama peržiūrėti mokesčių sistemą ir palaikyti šalies ekonomiką. Jame numatyta sumažinti gyventojų pajamų, pelno mokesčius, tačiau pajamų trūkumą kompensuoti didinant pridėtinės vertės mokestį, įvedant asmens turto mokestį ir peržvelgiant socialines išmokas.

Lenkijos ekonomika 2008 m., sumažėjus investicijų ir eksporto apimtims, augo 4,8 proc. – lėčiausiai per trejus metus. 2007 m. augimas buvo sparčiausias per dešimtmetį – 6,7 proc. Augimas lėtėja ne vien dėl vidaus paklausos mažėjimo, bet ir dėl pagrindinių Lenkijos eksporto partnerių – ES šalių – ekonomikų lėtėjimo. Vidaus paklausa 2008 m. augo 4,8 proc., konstrukcijos darbai – 11,3 proc., paslaugų sektorius – 5,6 proc. Europos rekonstrukcijos ir plėtros bankas sumažino Lenkijos ekonomikos augimo 2009 m. prognozę nuo 2,8 proc. iki 1,5 proc. Nuo metų pradžios Lenkijos zlotas euro atžvilgiu susilpnėjo jau 6 proc.

Rusijos ministras pirmininkas Vladimiras Putinas pasirašė vyriausybės nutarimą, pagal kurį žaliavinės naftos eksporto tarifas nuo vasario 1 d. yra mažinamas nuo 119,1 JAV dolerio už toną iki 100,9 JAV dolerio už toną. Šviesių naftos produktų eksporto tarifas sumažintas nuo 92,6 JAV dolerio už toną iki 80,3 JAV dolerio už toną, o tamsių nuo 49,2 JAV dolerio už toną iki 43,2 JAV dolerių už toną.

Žaliavos

Ketvirtadienį žaliavinės „WTI” naftos artimiausio mėn. ateities sandoriai per prekybą „NYMEX” biržoje buvo sudarinėjami 40–42 JAV dolerių už barelį. Vakar naftos rinkos dalyviai daugiausia laukė žinių iš Davose vykstančio forumo, kuriame lankosi daugelis įtakingiausių pasaulio žmonių. Daugumos susirinkusiųjų nuotaikos dėl 2009 m. ekonomikos augimo yra pesimistinės, todėl ir naftos rinkose juntamas spaudimas naftos kainoms judėti žemyn. Galbūt tik OPEC generalinio sekretoriaus žodžiai, kad jeigu naftos kainos dar kris, organizacijos valstybės narės turės toliau mažinti naftos gavybos kvotas. Beje, Tarptautinio valiutos fondo prognozėmis, vidutinė 2009 m. naftos kaina turėtų siekti 50 JAV dolerių už barelį, o 2010 m. pakilti iki 60 dolerių. Tokios prognozės daugiausia paremtos tuo, jog viso pasaulio ekonomika šiais metais teaugs vos 0,5 proc. O JAV naftos perdirbimo gamyklų darbuotojai ruošiasi būsimiems streikams, nes derybose tarp naftos bendrovių ir jų darbuotojų profsąjungų trečią kartą iš eilės nepasiektas susitarimas, kuris galėtų priversti du trečdalius naftos produktų gaminančių gamyklų darbuotojus laikinai nutraukti darbus. Tokia eiga galėtų įnešti tam tikros sumaišties į naftos produktų rinkas JAV, nepaisant to, kad dabar sukauptos didžiulės jų atsargos šalyje.

Aukso kaina vakar atsigavo, labai stabiliai kilo į viršų ir vėl kirto 900 JAV dolerių už trojos unciją ribą. Šiandien ryte auksu prekiaujama už 908 JAV dolerius. Vakar vėl galėjome stebėti, kaip Vakarų Europos ir JAV akcijų rinkų kritimas neigiamai koreliavo su aukso kainomis. Be to, vis labiau stebimas aukso kainų ir JAV dolerio bei euro santykio mažėjimo koreliacija, kuri pasireiškė ir vakar. Tad dar labiau patvirtinama hipotezė, kad paprasčiausiai investuotojai, praradę pasitikėjimą kitomis turto klasėmis, iki šiol pasitiki auksu ir masinis jo pirkimas leidžia visiems kartu pelnytis iš jo kainos augimo. O vienos didžiausios aukso kasybos bendrovių „Barrick Gold” vadovas Davose prisipažino, kad bendrovė visai nebesidraudžia nuo aukso kainos kritimo, nes labai stipriai tiki, kad aukso kainos tik augs, o ypač dėl to, kad centriniai bankai ims supirkinėti auksą.

Vario ir aliuminio kainos vakar Londono metalų biržoje krito, toliau augant šių metalų atsargoms biržose. Be to, vakar paskelbti prasti makroekonominiai JAV rodikliai dar kartą patvirtina, kad dabartinė situacija yra labai nepalanki šių metalų paklausai.
 
Dar nėra komentarų